Přejít na obsah


Fotka

Fígle pro udržení delších časů bez stativu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
70 odpovědí na toto téma

#1 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 27 květen 2007 - 18:22:22

Pokud nejdu cíleně pro nějaký obrázek, kdy s sebou samo beru stativ, mám i tak občas potřebu více clonit, což má za následek delší čas.

Zajímalo by mě, jak to řešíte, různé fígle atd.
Nechtěla bych vyvolat debatu, kdo z ruky udrží delší čas, to je individuální, a asi bych ve srovnání s páno fotografy neměla šanci :) , ale spíš mi jde o různé metody, jak na to.

Někde jsem četla, nemůžu si vzpomenout, kde to bylo, že některý fotograf používá provázek, který si omotá kolem ruky, druhý konec přišlápne nohou a napne, tím pádem dojde u určitému zpevnění celé postavy, včetně ruky...co vy na to?
  • 0

#2 moskva4

moskva4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 květen 2007 - 19:05:20

Někde jsem četla, nemůžu si vzpomenout, kde to bylo, že některý fotograf používá provázek, který si omotá kolem ruky, druhý konec přišlápne nohou a napne, tím pádem dojde u určitému zpevnění celé postavy, včetně ruky...co vy na to?


provázky můžeš použít dva.......na každou nohu jeden ,vznikne tak stabilní trojůhelník.
  • 0

#3 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 27 květen 2007 - 19:22:22

pokud mám stativ, tak na něho navěším brašnou počínaje po spící dítě uplně všechno, někde jsem dokonce četl, že se prodává takový trojcípí šátek, který po roztažení a následné fixaci mezi nohama stativu vytvoří odkládací prostor pro třeba volně se vůkol povalují kamení
  • 0

#4 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 27 květen 2007 - 19:45:28

Ruka - provázek - noha - nebo dokonce obě nohy!!!
Já jsem tohle zažil (a i několikrát vyzkoušel) jinak: konec provázku (lépe "hajzlřetízek" - neprotahuje se) se upevnil stativovým šroubem ke kameře, druhý konec se přišlápnul. Částečně to pomůže - samozřejmě pouze omezí roztřesení ve vertikálním směru.
Myslím si, že taková Delta 400 (event. na ASA800) umožní přirazit tři EV bez mrknutí oka a u hledáčkové kamery (zrcadlo nět!) a formátu 6x7 bych se bál kdečeho - jenom ne velké zrnitosti.
Já nosím po městě (ale tam fotím zřídka) monopod.
  • 0

#5 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 květen 2007 - 19:51:34

Rad se určitě najde dost, přidám několik svých.

1. Asi ta nejbanálnější, zkusit se s aparátem někam zapřít. Strom, zábradlí, sloup, poslouží cokoli. Minule jsem takhle bez stativu dělal rozmazanou vodu s půlsekundovou expozicí.

2. Často se tu doporučuje starší literatura. Doporučuji nějakou ze starších brožurek Svazarmu k nácviku střelby. Jak mít nohy, jak dýchat ... Ono střelci řeší dost podobný problém. :)

3. Rada vyčtená ze zahraniční literatury použitelná pro aparáty s automatickým převinem filmu a možností sériového snímání. Přepnout na sériové snímání a přidržet spoušť, stačí na tři snímky. Několikrát jsem použil ve své praxi a nikdy nebyl nejostřejší první snímek.
  • 0

#6 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 27 květen 2007 - 20:15:13

Pokusím se taky něco přidat:

1. Pokud máš za sebou výstup do kopce nebo jinou fyzickou námahu, vyplatí se chvíli počkat, než klesne tepová frekvence.

2. Mám pocit, že existuje nějaké udělátko, které umožňuje zapřít foťák jakoby proti hrudníku, takže jeho váha není jen na rukou.

3. Není špatné si pořídit malý stativek Ultrapod (já vím, je to drahé na to, že je to plast). Mně na cestách už kolikrát vytrhl trn z paty. Dá se postavit jako normální stativ a taky se pomocí suchého zipu dá upevnit třeba na zábradlí. Udrží docela dost i když u Mamyia 7 už nevím. Je lehoučký a místa zabere velice málo.
  • 0

#7 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 27 květen 2007 - 20:47:18

jj díky moc za příspěvky...zatím ozkouším provázek (či řetízek) a asi pro obě nohy.
Ten stativový šroub to je prima nápad.

Nějak mě poslední dobou bolej záda - sedavý zaměstnání, stres...tak to na nošení těžších věcí typu stativ moc není.
Když se chystám na foto z domu, není problém, stativ dám na nosiš u kola a frčím, ale někdy prostě stativ vzít nemůžu.

Stějně tak celodenní chození únavě docela přispěje a provázek může být prima pomůcka.
  • 0

#8 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 27 květen 2007 - 21:06:27

No tak to s tebou soucítím, mě teď na jaře chytla taky pěkně záda, příčiny asi stejné :)
  • 0

#9 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 květen 2007 - 22:02:58

K té, "střelecké cestě" bych měl jeden, ne úplně marný odkaz:

http://www.shooting....7&viewer=html.h

:)
  • 0

#10 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 28 květen 2007 - 00:04:14

mam kamaráda, co kdesi v hrabáku nahrábnul takový skoro až směšný udělátko připomínajíci ze všeho nejvíc něco mezi instalatérskou pomůckou a vývrtkou na víno. základ je cosi mezi zámečnickou svorkou a stolařskym knechtem. z jedný strany to má takovej velkej vrut, kterym to běžně valí do stromů v lese, parku i na zahradě, zbytek sou různě štelovatelný vobjímky, magnety a cojávim ještě, který sloužej k upevňování všude tam kde to nejde zatočit do dřeva ... neuvěřitelný, ale celkem praktický a hlavně mrňavý. určitě by to šlo udělat doma ...
  • 0

#11 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 květen 2007 - 06:38:42

Ten provazek zminoval nejakej divadelni fotograf, taky sem to cet. Ale netusim kdo to byl, a kde ze sem to cet. Nekde to v hlave je, ale nemuze to najit cestu ven :)

Taky me to provazkovy reseni napadalo, ale behat s RBckem po meste a este mit na objektivu provazek...
Asi bych behem par minut dostal bezva oblek s moznosti hladit si vlastni zada.
Kazdopadne jde s RBckem a podobnejma strojema fotit slusne s sachtou. Laka me urcite nakej monopod. Bohuzel v pripade Rbcka by to asi musela bejt lesenarska trubka 8O

Pocitam ze na Mamcu 7 by to urco byla bezvadna volba.
A film ISO400 je jasna volba, delta400 je fajn. Na 24x30 je velice pekna i v pidiformatu 24x36!
  • 0

#12 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 28 květen 2007 - 09:58:31

Na "udělátka" moc nevěřím. Podle mne je největší skrytá rezerva ve správném držení fotoaparátu.
Doporučuji třeba sledovat profesionální reportéry při fotografování sportu, když z nějakých důvodů nemůžou použít na teleobjektivy stativ. To je podle mne ta nejlepší možná škola, okouknout a naučit se jejich postoj a držení.
Taky celkem úspěšně používám metodu sednout si na zem, lokty podepřít o kolena, chce to špinavější oblečení a nebát se riskovat, že do mne někdo narazí.
Dobře funguje položit foťák na stůl a pořádně přidržet, exponovat drátěnou spouští. Je to jak ze stativu.
PL
  • 0

#13 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 28 květen 2007 - 10:22:08

Já si taky myslím, že je potřeba hlavně se naučit cíleně pevně držet fotoaparát a pak teprve uvažovat o nějakých pomůckách (které taky nejsou vždy k dispozici nebo nejsou pohotové). Já to léta dělám určitým způsobem (jak jsem se pak dozvěděl, tak úplně blbě, ale zajímavé je, že mi to funguje a udržím 1/30 téměř vždy i s objektivem kolem 80 mm). Údajně se má stisknout spoušť v okamžiku výdechu, protože ve svalech není pnutí - no, já tisknu spoušť po krátkém nádechu a zadržení dechu, levý loket mám opřený o hrudník, levou rukou držím foťák kolem objektivu, do hledáčku koukám pravým okem, foťák mám přimáčknutý k čelu a nosu a lehce stisknu spoušť. Bez nároků na superostrost se takto dá v reportážní kvalitě udržet i 1/8 - ono to samozřejmě úplně ostré není, nicméně není to taková ta rozplizlá břečka.
  • 0

#14 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 28 květen 2007 - 10:24:03

Jo a mluvil jsem o focení s kinofilmovou SLR, u středoformátu (pokud to není TLR) je to samozřejmě o něčem jiném.
  • 0

#15 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 28 květen 2007 - 10:26:22

Hlavně je třeba vyhnout se začátečnickým kejklům, které mě občas překvapí: drží foťák velmi pevně a soustředěně se připravuje na snímek a až v okamžiku expozice trhne foťákem tak rychle, že rozhýbe i 1/125, což je už dost velké umění :)
  • 0

#16 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 28 květen 2007 - 10:49:02

Když jsem loni byla v Londýně poprvé s mamčou, tak když jsem se opravdu soustředila, s 80 mm objektivem jsem udržela i 1/60

Po celodenním procházce Londýnem, však měla schopnost klesající tendenci :D Ono nejen ruce, ale i nohy jsem měla k večeru levé :?

A proto hledám ještě nějakou jednoduchou pomůcku, fígl, nápad, jak si alespoň tu 1/60 udržet, ne-li dokonce vylepšit - viz předseda :)
  • 0

#17 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 28 květen 2007 - 11:26:35

Ještě v posledním Photo life byl tip na "fazolový stativ" nebo tak nějak. V podstatě pytlík s fazolemi nebo něčím podobné granularity, který se dá kamkoli položit a na něj usadit foťák.
  • 0

#18 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 květen 2007 - 13:21:31

...Údajně se má stisknout spoušť v okamžiku výdechu, protože ve svalech není pnutí - no, já tisknu spoušť po krátkém nádechu a zadržení dechu...


Ten výdech má opravdu něco do sebe, ale už se mi párkrát stalo, že jsem spoušť tisknul tak plynule a lehce, až jsem se začal dusit 8O
  • 0

#19 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 28 květen 2007 - 14:02:09

Možná se léty propracuji (tak jako každý pivař) k docela slušné pomůcce na podpěru fotoaparátu - loni v létě jsem měl dojem, že nejsem daleko cíle :D Dámy to mají mnohdy jednodušší (a taky ta pomůcka je výše položená) :lol:
  • 0

#20 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 květen 2007 - 14:04:23

Oni pivaři mají pomůcku určenou spíše pro fotoaparáty s šachtou... :lol:
  • 0

#21 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 28 květen 2007 - 14:24:38

Oni pivaři mají pomůcku určenou spíše pro fotoaparáty s šachtou... :D


Dík, tím jsi mi připomněl, že moje dlouholeté úsilí nebude marné. Právě toto léto plánuji rozsáhlé používání TLR Yashiky, takže se pomůcka bude hodit :lol:
  • 0

#22 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 28 květen 2007 - 14:25:00

Ještě v posledním Photo life byl tip na "fazolový stativ" nebo tak nějak. V podstatě pytlík s fazolemi nebo něčím podobné granularity, který se dá kamkoli položit a na něj usadit foťák.

To me jeden klasik kdysi ucil taky. Jen doporucoval brat s sebou silnejsi igelitovy pytlik a napln hledat at v terenu (voda, pisek, jehlici...)
  • 0

#23 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 704 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 28 květen 2007 - 21:51:23

fazole, logické, každej den se něco dozvím nového
dnes je to silnostěnný pytlík a fazole
hm
otázka, jakou náplň tam dám třeba v hospodě, asi by se dalo říct kuchaři, tak houby zle 8)
  • 0

#24 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 29 květen 2007 - 08:43:10

Ještě v posledním Photo life byl tip na "fazolový stativ" nebo tak nějak. V podstatě pytlík s fazolemi nebo něčím podobné granularity, který se dá kamkoli položit a na něj usadit foťák.

To me jeden klasik kdysi ucil taky. Jen doporucoval brat s sebou silnejsi igelitovy pytlik a napln hledat at v terenu (voda, pisek, jehlici...)


Ty pytle se normalne prodavaj jmenuje se to beanbag.
  • 0

#25 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 květen 2007 - 09:43:36

Tyhle bínbegy koupíte v každé prodejně s racionální výživou :lol:
  • 0

#26 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 červen 2007 - 13:56:32

Teď jsem si právě přečetl v novém Photoartu další fígl, ten se ti Edito bude líbit. Cituji: Před nějakými dvaceti, třiceti lety byl docela populární tzv. Andělův tekutý stativ - dnes bychom asi řekli fyziologický stabilizátor. Použití bylo založeno na poznatku, že malá dávka alkoholu sníží krevní tlak i tep, zejména po námaze a ruce se dříve uklidní. Nevhodnost opakované aplikace a postupující motorizace poslaly tento vynález na smetiště dějin.
:lol:
  • 0

#27 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 červen 2007 - 18:51:09

papo: tak tento fígl je zatím opravdu bezkonkurenční :lol:
  • 0

#28 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 červen 2007 - 09:31:28

Teď jsem si právě přečetl v novém Photoartu další fígl, ten se ti Edito bude líbit. Cituji: Před nějakými dvaceti, třiceti lety byl docela populární tzv. Andělův tekutý stativ - dnes bychom asi řekli fyziologický stabilizátor. Použití bylo založeno na poznatku, že malá dávka alkoholu sníží krevní tlak i tep, zejména po námaze a ruce se dříve uklidní. Nevhodnost opakované aplikace a postupující motorizace poslaly tento vynález na smetiště dějin.
:lol:


Jo, je to dobré a mám to vyzkoušené. Teda jen druhou čás té teorie... Po opakované aplikaci tohoto "stabilizátoru" opravdu neudržím čádné časy. A stabilita je ta tam!
  • 0

#29 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 červen 2007 - 09:54:23

No, jestli ono to nebude třeba složením toho stabilizátoru...jeho výběr, to bude asi největší oříšek.
Už začínám přemýšlet, který že stabilizátor přibalím do tašky.
A zdá se, přísun množství stabilizátoru, bude zcela individuální :lol:
Chce to pořádně v praxi ověřit :lol:
  • 0

#30 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 červen 2007 - 11:05:04

Řekl bych, že konkrétní typ stabilizátoru bude čistě věcí osobního gusta a nevidím důvod aby Fomarum byl o něco horší než Ilfodka. Kritické zde bude odměření dávky - přiliš málo se neprojeví kýženým efektem, zatímco jen drobné přešvihnutí bude mít na celou další práci fatální následky :lol: Nuže, ke stabilizátoru nutno přibalit i jemně odstupňovaný 50 až 100ccm odměrný válec :lol:
  • 0

#31 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 červen 2007 - 12:59:16

Při použití tohoto tekutého stativu se opět projeví výhoda středoformátu či dokonce velkého formátu nad kinofilmem. Když si představím, že bych před expozicí každého políčka kinofilmu aplikoval tento stabilizátor, tak to by konec filmu už asi byla reportáž z izbičky pre opilcov (jak blahé paměti říkával Menšík).
  • 0

#32 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 3 červen 2007 - 19:19:27

Teď jsem si právě přečetl v novém Photoartu další fígl, ten se ti Edito bude líbit. Cituji: Před nějakými dvaceti, třiceti lety byl docela populární tzv. Andělův tekutý stativ - dnes bychom asi řekli fyziologický stabilizátor. Použití bylo založeno na poznatku, že malá dávka alkoholu sníží krevní tlak i tep, zejména po námaze a ruce se dříve uklidní. Nevhodnost opakované aplikace a postupující motorizace poslaly tento vynález na smetiště dějin.
:lol:


Jo, je to dobré a mám to vyzkoušené. Teda jen druhou čás té teorie... Po opakované aplikaci tohoto "stabilizátoru" opravdu neudržím čádné časy. A stabilita je ta tam!


Na mně to funguje spolehlivě - ale větší dávky nezpůsobují roztřesení záběrů, alébrž jiný problém - stanoviště, ze kterého fotím, zůstává zpravidla stejné, a tak fotky jsou podobné jako vejce vejci, no a nakonec pokládám foťák na půllitr z tlustého skla, což doporučuji jako ten nejlepší stolní stativ :lol:
  • 0

#33 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 3 červen 2007 - 19:36:13

Takze ty ses potom Vaclave vlastne kompletne stabilizovanej :lol:
  • 0

#34 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 3 červen 2007 - 21:20:07

A co třeba ten tekutý stativ doplnit ještě jednou lahvičkou s hodně silnou kávou pro sražení příliš velké dávky stativu, teda chlastu? :lol:
  • 0

#35 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 červen 2007 - 21:39:21

A co třeba ten tekutý stativ doplnit ještě jednou lahvičkou s hodně silnou kávou pro sražení příliš velké dávky stativu, teda chlastu? :lol:


Bohužel kofein by v tomto případě byl zcela nevhodný, protože neblahé účinky příliš velké dávky tekutého stativu by ještě posílil.

V případě případě nouze je jako tekutý stativ určitě možné použít i Hoffmanské kapky, které mají ve fotografické brašně své nezastupitelné místo (na čištění skel). I zde je třeba si dát pozor na předávkování, neboť jak praví klasik, po éteru se člověk chováte jak tuplovaný kreténí a co víc, je mu to úplně jedno :lol:
  • 0

#36 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 červen 2007 - 21:52:15

Jak vidíte, důkladně jsem tento poznatek, před odesláním předchozího příspěvku, ověřil. xoxo. :lol:
  • 0

#37 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 31 srpen 2007 - 20:01:00

....myslím že nejlepší náhrada stativu je stativ. s tím špagátem jsem to taky zkoušel, jeden konec jsem přišlápl nohou a druhý konec našrouboval do foťáku, ale bylo to takový divný, koukal jsem do hledáčku, tahal za špagát, foťák jsem chtěl někam natočit, ale moc to nešlo, protože ho držel špagát. asi jsem nešikovnej. zato ten tekutej stativ opravdu funguje, to jsem onehdy fotil na svatbě salyutem, už teda nevím co jsem tam měl za objektív, jestli 65 nebo 80, ale ve čtyři ráno jsem udržel třicetinu a kamarád fotograf taky, což bych řekl, že je skoro zázrak s tímhle broukem. asi nějaká pozitivní energie. popíjeli jsme lehce, ne že by jsme se váleli pod stolem.
  • 0

#38 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 září 2007 - 15:10:11

zajímavé fígle, ale sám za sebe zastávám názor, že stativ nahradíš jen lepším stativem...
  • 0

#39 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 12 prosinec 2009 - 16:37:48

a co takhle obyčejný vršek na PETku a na něm přilepený stativový šroub? flašku má většina lidí dycky nějakou po ruce, ale nevím jak to bude se stabilitou


ikdyž mamča by šla krásně přiizolepovat ke sloupu, ne?
  • 0

#40 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 prosinec 2009 - 17:15:34

Osobně používám ten prsní stativ, který je na přiloženém obrázku a je to bomba, mám ho prostě pověšený na krku a je stále připraven na použití, ale nesmí se samozřejmě hýbat celé tělo.
Vložený obrázek
Vložený obrázek
  • 0

#41 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 12 prosinec 2009 - 17:49:17

Vladivostok:
Pěkné, ale například moje asistentka by měla foťák tak 30 čísel nad hlavou... :-(
  • 0

#42 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 prosinec 2009 - 17:56:30

Tak to musí být vyvinutá asistentka :-(
Nicméně pro tyto případy se nechá pomocí přezky ten kožený řemínek přes krk štelovat, nebo vytáhnout pouze jeden díl (je to teleskopické)
Tož asi tak.
  • 0

#43 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 12 prosinec 2009 - 18:16:00

Vážení kolegové, plný stakan 70% Rasputina a po 5 minutách udržíte ránu
na solar po dobu 5 minut zcela bezpečně, natož nějakou tu vteřinu Leicou.
Osvědčil se velice dobře i sáček s granulátem, který se používá do našich
oblíbených přesýpacích polštářů pro podepření teleobjektivů nad 300mm.
Absorbuje spolehlivě veškeré chvění přístroje při expozici. Kvalitní kovové
tělo přístroje svojí váhou zaručuje minimalizaci otřesů. Plast je na ... Erik
  • 0

#44 aesculap

aesculap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 prosinec 2009 - 10:52:30

mam kamaráda, co kdesi v hrabáku nahrábnul takový skoro až směšný udělátko připomínajíci ze všeho nejvíc něco mezi instalatérskou pomůckou a vývrtkou na víno. základ je cosi mezi zámečnickou svorkou a stolařskym knechtem. z jedný strany to má takovej velkej vrut, kterym to běžně valí do stromů v lese, parku i na zahradě, zbytek sou různě štelovatelný vobjímky, magnety a cojávim ještě, který sloužej k upevňování všude tam kde to nejde zatočit do dřeva ... neuvěřitelný, ale celkem praktický a hlavně mrňavý. určitě by to šlo udělat doma ...


Takovou věc jsem měl, bylo to "sděláno v SSSR" a bylo to vcelku na dvě věci... A fotografování mezi nimi nefigurovalo... :-(
  • 0

#45 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 prosinec 2009 - 13:22:43

Tyjo, pazoury bych mu urazil, rvát to do stromů kvůli vlastní lenosti.
  • 0

#46 aesculap

aesculap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 prosinec 2009 - 14:15:39

Tyjo, pazoury bych mu urazil, rvát to do stromů kvůli vlastní lenosti.


Nemuselo se to dávat jen do stromu, ta vývrtka se dala otočit a byl tam i stativový závit. A mělo to podobnou svorku jako truhlářské vehikly. Ale jak říkám, k ničemu. (Přivezl mi to spolužák z Moskvy v roce cca 1983) Velké to bylo cca 15 cm a nedrželo to spolehlivě ani Prakticu (natož Zenit!! :lol: )
Používal jsem to chvíli jako tu svěrku, než se ojel závit ve sthováku y bylo po ptákách. :wink:
  • 0

#47 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 13 prosinec 2009 - 14:48:38

Mám krční monopod, jako na třetím obrázku od Vladivostoka, a to přímo od Pentaconu. Teď v létě jsem s ním úspěšně zvládl 1/3, tedy ve spolupráci se sloupem, o nějž jsem se opřel.
Myslím, že tu nefiguruje nejspolehlivější rada - mít foťák, který nekope.
Taky mám od Pazdery takovou svorku se startivovým šroubem. Geniální věc, ale tak na digikompakt. Pazdera mě sice ujišťoval, že unese i Praktinu, ale neunese. Pak jsem viděl i novodobou plastovou verzi, ale ta byla ještě horší, byť měla navíc vyklápěcí nožičky.
Nápad s pytlíkem fazolí je hezkej, ale než bych sebou nosil 2 kg fazolí, to si radši vezmu 2 kg stativu :wink:)
Máte někdo zkušenost s Gorilapodem?
  • 0

#48 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 prosinec 2009 - 15:48:47

To jsou všechno takový vejmysly. Kurnik, jsme klasičtí fotografové, máme s tím tolik práce, tak to dělejme pořádně. Par Bartoš říkává, že jeho nejlepší objektiv je pořádný stativ. A je to tak. Souhlasím s Jirkou, který výše píše, že stativ nahradíš jen lepším stativem. Já vím, že to jsou rady jak z nosu, ale sorry, dle mýho je to tak. Gorilapod? Stejně jeho umístění bude vzhledem k výsledné fotografii téměř vždy kompromisní.
  • 0

#49 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 13 prosinec 2009 - 16:32:58

Pokud nejdu cíleně pro nějaký obrázek, kdy s sebou samo beru stativ, mám i tak občas potřebu více clonit, což má za následek delší čas.

Zajímalo by mě, jak to řešíte, různé fígle atd.
Nechtěla bych vyvolat debatu, kdo z ruky udrží delší čas, to je individuální, a asi bych ve srovnání s páno fotografy neměla šanci :wink: , ale spíš mi jde o různé metody, jak na to.

Někde jsem četla, nemůžu si vzpomenout, kde to bylo, že některý fotograf používá provázek, který si omotá kolem ruky, druhý konec přišlápne nohou a napne, tím pádem dojde u určitému zpevnění celé postavy, včetně ruky...co vy na to?


Jde o to co fotografuješ a čím. Jak jsi psala o M645 tam by možná ani provázek a jiná udělátka nepomohly. Aspoň já si to moc nedovedu představit, že bych s takovým fotoaparátem běhal celý den po ulici. Asi proto dříve byl hodně oblíbený Rolleiflex a podobné TLR na reportáž. Stále relativně malé a lehké, žádné mlátící zrcadlo, které fotografovaného vyděsí nebo na tebe upozorní..atd. Na kino používám obyčejný kapesník (raději čistý a nepoužitý) pod fotoaparát na vyrovnání nerovností a zapření jej o cokoliv co je po ruce, zábradlí, zeď, strom...atd. Bylo mi porazeno a funguje. V Terezíně jsem takto udržel dlouhé časy. Vteřiny už samozřejmě nejdou, to se člověk začne ošívat a sám si snímek rozhýbe.
  • 0

#50 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 prosinec 2009 - 00:05:45

což o to, udržet dlouhý čas, tomu se dá pomoci různě a vždycky se dá najít vhodná pomůcka, ale jak udržet moč, to je kolikrát problém nejpalčivější... :-)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních