Přejít na obsah


Fotka

Ilford FP4+


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
37 odpovědí na toto téma

#1 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 7 červen 2007 - 12:06:37

Vazeni temnokomornici,

tak jsem si objednal Propack (50ks) tohoto filmu...a tak bych vas chtel poprosit o nejake navody v cem machat a proc. Zkousel jsem jednou Pentaxistuv navod na machani ve Fotomalu, neni to VUBEC zle...ale stejne si rad dam poradit.

Doma mam Fotomal, AM 20, AM 74, Rodinal, zbytecek D-76...zrovna uvazuju jestli mam koupit zase 4l baleni prasku nebo zkusit neco jako Instant Mytol/Xtol...

A jeste mala informace - onen Propack 50ks FP4 135/36 stoji v Oehlingu 3999,- Kc ... filmy by mely byt pristi tyden. Cena myslim slusna :o)

S pozdravem
  • 0

#2 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 7 červen 2007 - 12:58:53

jak ti funguje am-20?
  • 0

#3 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 7 červen 2007 - 13:23:18

jak ti funguje am-20?


zatim tak nejak nijak...jeste je v zavrene lahvicce, dopotrebovaval jsem zbytecek rozdelane D-76...zkusim Danyho navod pristi vikend
  • 0

#4 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 7 červen 2007 - 14:16:45

ja ted testuju FP4+ v kombinaci s MyTolem. Zatim jsem zkousel jen cas dle chrise johnsona Expon. EI 64, N0 9,5min.
http://www.chrisjohn...om/charts.shtml
Ale komplexnejsi testovani s mytolem zatim chystam.
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 červen 2007 - 14:41:38

Fakt nechapu kde berete cas na testovani a podobne :P) ja jsem rad kdyz se dostanu obcas ven.

:wink:
  • 0

#6 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 7 červen 2007 - 14:50:37

Fakt nechapu kde berete cas na testovani a podobne :P) ja jsem rad kdyz se dostanu obcas ven.

:wink:


as tak dany...souhlas s tebou...proto mam tak debilni dotazy...co, v cem atd...zkusim par navodu od kolegu, vyhovuje nebo nevyhovuje...a pak pouzivam co mi prijde nejvhodnejsi.
  • 0

#7 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 7 červen 2007 - 15:51:55

no to ja ten cas taky nemam, to dukladne otestovani furt odkladam a odkladam a odkladam
  • 0

#8 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 7 červen 2007 - 21:40:53

sem zjistil, že doba strávená plkáním na netu je úplně stejnej čas, jako ty vokamžiky testování, vyvolávání, zvětšování ....tož tak k tomu danyho dotazu
  • 0

#9 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 10 červen 2007 - 10:46:50

Nedávno jsem volal FP4 svitek v Rodinalu 1:50 18 minut při 20stC. Negativ je velice pěkně prokreslený, všechno dobré, jenom mě zaráží, že čísla na kraji vypadají jako na podvyvolaném filmu, jsou šedá. Normálně na jiných filmech jsou čísla sytě černá. Máte někdo podobnou zkušenost? Je to na FP4 normální?
  • 0

#10 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 10 červen 2007 - 14:50:31

rodinal je holt rapidně pracující vývojka, tak to asi vyrodinaloval, ne :D nebo nevim. ale stává se mně to taky :lol:
  • 0

#11 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 10 červen 2007 - 18:22:33

Také to tak mám, ale fotka je OK... tak jsem si toho kraje svitku přestala všímat :D
  • 0

#12 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 červen 2007 - 08:50:27

a na tohle jste se proklikali?
http://www.klecker.d...lungszeiten.htm
  • 0

#13 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 11 červen 2007 - 10:32:11

Ne takovou tabulku vidím prvně. Já sice taky občas musím nějakou tu kombinaci občas najít, ale když jí zkusím, tak si říkám, že příště si to protáhnu nebo zkrátím. Některý ty moje ozkoušený časy ani nikde uvedený nejsou.
  • 0

#14 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 červen 2007 - 10:39:03

Ta tabulka je trochu divná, aspoň pro ten FP4. Pro 1:50 uvádí čas doporučený výrobcem 8 minut, přičemž na krabičce od filmu je uvedeno 15min, u návodu k Rodinalu 18 min.
  • 0

#15 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 červen 2007 - 10:42:22

nic si z toho goro nedělej, moje zkušenosti jsou sice malé /načínám - zrovna včera jsem to počítal - 8 desítku negativů, teda počínáno ty, který za něco stojej/ soustředím se skoro jen na fomu a ilfordí pany a nejlíp se mi pracuje s id-11 ředění 1+3.
a to v žádných tabulkách nejen že nenacházím, ale když už, tak ty časy mám nějak uplně mimo. přitom v pozitivu něco není vůbec špatné.
takže vše je "...dle vkusu každého soudruha, že..."
  • 0

#16 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 11 červen 2007 - 11:29:52

No ono to s temi casy neni tak jednoduchy, jak se zda. Lidi z temny pouzivajici zonovy system vam to potvrdi. Vyrobce filmu vetsinou udava nejake nominalni ISO filmu a vyvolavaci casy jsou v datasheetech vyrobcu nastaveny tak, aby byly pokud mozno maximalne "blbuvzdorne". To, ze film ma nominalni ISO 100 neznamena, ze pri vasem zpusobu mereni, zpracovani a zvetseni tohoto materialu dostanete nejlepsi vysledky.
Predne - ruzny fotaky, ci expozimetry vam davaji ruzne vysledky. Kalibracni konstanty expozimetru
K(jas):
Sekonic, Canon, Nikon - 12,5
Minolta, Pentax - 14
C(osviceni):
Minolta 320
Sekonic 340
Tj. jiny system, trochu jina expozice. Takze aby jste se dostali k nejakym konstantnim vysledkum tak je treba stanovit ISO pro vas merici system a zpusob vyvolani. To se dela tak, ze najdete tzv. threshold filmu (minimalni expozice kterou film musi obdrzet aby byla na zvetsenine jina cerna nez maximalni) coz je hustota 0.10-0.15 (Zona I) nad FBF (film base + fog).
No a dal je nutny najit cas vyvolani pro normalni kontrast tj. zona VIII - to uz se ridi casem vyvolani, ale pozor pro kondenzorovy zvetsovak by hustota negativu v zone VIII mela byt 1.00 nad FBF a pro difuzni 1.20 nad FBF.

Casy v tabulkach ci datasheetech jsou jen zaklad pro dalsi testy a kalibrace.
  • 0

#17 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 11 červen 2007 - 11:49:02

S FP4 zkušenost nemám, ale obvykle mi doporučení AGFY pro Rodinal vychazejí o dost víc krytý než se mi líbí, takže tvoje zkušenost mi přijde netypická. Neudělal jsi někde chybu - v odměření dávky vývojky, v teplotě vody, v periodě překlápění? Nemáš vyčerpanou vývojku, míchal jsi ji bezprostředně před voláním?

Jinak vcelku pěkný nástroj na určování výchozích časů volání v Rodinalu a dalších vývojkách pro řadu filmů je zde:

http://www.phototec....ag_erechner.php

Pěkné je, že rovnou vypočítává čas pro různé teploty, umožňuje zvolit push nebo hold, stejně jako periodu agitace.
  • 0

#18 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 11 červen 2007 - 11:59:51

Jinak bych měl ještě dodat, že světlejší potisky nemusí znamenat ještě nic špatného, naopak mohou být příznakem dobře zvládnutého vyrovnání - nebudeš mít na filmu přepáléná světla. Na druhou stranu je třeba ověřit, že tím neutrpěli stíny a půltóny.
  • 0

#19 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 11 červen 2007 - 14:00:41

Když jsem vyvolal v pátek deltu, tak mi přišly tak nějaký světlý, ale fotky se z filmu dělaly báječně.
  • 0

#20 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 červen 2007 - 15:09:18

abs: Myslím, že všechno probíhalo, jak má, jediná odchylka mohlo být o kapánek snížení teploty během vyvolávání - nepřeměřoval jsem to, ale teplota v komoře byla kolem 20st. Políčka jsou vyvolaná bezvadně, takže to asi nebude na závadu - ostatně viz i reakce tady.
  • 0

#21 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 12 červen 2007 - 09:54:53

No ono to s temi casy neni tak jednoduchy, jak se zda. Lidi z temny pouzivajici zonovy system vam to potvrdi. Vyrobce filmu vetsinou udava nejake nominalni ISO filmu a vyvolavaci casy jsou v datasheetech vyrobcu nastaveny tak, aby byly pokud mozno maximalne "blbuvzdorne". To, ze film ma nominalni ISO 100 neznamena, ze pri vasem zpusobu mereni, zpracovani a zvetseni tohoto materialu dostanete nejlepsi vysledky.

Oni vyrobci filmu jdou s nominalni citlivosti hodne vysoko. Neni mnoho kombinaci film+vyvojka, ktere by daly nominalni citlivost udavanou vyrobcem. Viz pekne povidani na
http://www.davisblac...unWithFilm.html
a k tomu tabulky na
http://www.chrisjohn...om/charts.shtml
  • 0

#22 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 12 červen 2007 - 09:56:55

U zminovane FP4+ se citlivost pohybovala kolem 64-80 dle pouzite vyvojky.
  • 0

#23 m-i-ch-a-l

m-i-ch-a-l

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 srpen 2007 - 13:13:18

Fakt nechapu kde berete cas na testovani a podobne :)) ja jsem rad kdyz se dostanu obcas ven.

:)


as tak dany...souhlas s tebou...proto mam tak debilni dotazy...co, v cem atd...zkusim par navodu od kolegu, vyhovuje nebo nevyhovuje...a pak pouzivam co mi prijde nejvhodnejsi.

Jsme na tom podobne....zrovna hledam, jak ho nejlepe vymachat v ID11:-) Zatim ho macham podle krabicky a kvedlam dle nalady :D , ale treba najdu neco zajimavejsiho:-)
Bohuzel na testovani neni cas a navic zas tolik filmu nevycvakam:-( Ale rad zkousim navody ostatnich kolegu a pak porovnavam. Takoveho Acrose macham pokazde jinak a pokazde si k tomu jeste neco primyslim:-)
  • 0

#24 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 17 leden 2008 - 12:43:33

ted jsem z tohohle filmu trochu jelen:
koukam na krabicky od kinofilmu a od svitku, na obou jsou ruzne vyvolavaci casy, do ted jsem si toho nevsiml

koukam se tedy na internet a tam je situace jeste vice matouci:

http://www.jackspcs.com/dsilford.htm
zde je sice napsano, ze jde o casy ke svitku, ale jsou tam presne ty same jako na krabicce od kinofilmu

http://digitaltruth.com/devchart.html
http://www.ilfordpho...10204272065.pdf
zde jsou casy stejne jako na krabici od svitku

a do tretice:
http://www.phototec....ag_erechner.php
http://www.klecker.d...lungszeiten.pdf
tady jsou uplne jine. nekde mezi temi ke svitku a kinofilmu

k upresneni, koukam na casy k rodinalu 1+25 ISO125 pri stejne teplote

mam tedy kinofilm opravdu volat jinak nez svitek?
cim se ridite vy?

jaky je rozdil mezi FP4+ v cerne krabicce a a tim v bile?mam tu pred sebou oboje koupene priblizne ve stejne dobe a to od svitku i kinofilmu
  • 0

#25 ANDRASH

ANDRASH

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 leden 2008 - 14:14:48

osobní velmi dobrá zkušenost .. MICROPHEN 1+1
  • 0

#26 erbis

erbis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 leden 2008 - 14:52:19

osobní velmi dobrá zkušenost .. MICROPHEN 1+1

ano, tky mohu doporučit
  • 0

#27 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 17 leden 2008 - 16:33:19

venco, volal by jsem ho podle časů z krabiček.
  • 0

#28 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 17 leden 2008 - 18:31:28

erbis, andrash: diky za tip. ale zajimalo by mě i jaký se vám osvědčil čas. právě u toho kina a svitku jsou ruzné: mě zajímá hlavně svitek, ale v kino ho taky používám.

otik: já teď právě doufám, že jsem to tak dělal, ale jistej si nejsem. dost často jsem třeba zkoušel nějaký nový foťák a když mi pak ten negativ vyšel nicmoc, připisoval jsem to třeba vadné závěrce nebo své neschopnosti (nebo kombinaci obojího...).

akorát u mě trochu ty internetový zdroje ztratily důvěru. a že má ilford na svých stránkách právě tu verzi ze svitkové verze mě taky docela zaráží. myslíte, že se víc prodává svitků než kinofilmu?
  • 0

#29 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 17 leden 2008 - 21:00:04

ilford změnil barvu krabiček.... kdysi měl všechno černý a te´d má černou už jenom tu SFX nebo co, pak Pan100 a Pan400. FP4+ a HP5+ už by měli mít bílou krabičku, jestli jsou v černý, tak to možná bude tím, že jsou to třeba starší kousky.... teda jenom si to myslím....
  • 0

#30 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 17 leden 2008 - 21:49:27

volám svitek FP4 v ID-11, ředění 1:1, 20 stupňů, čas 11min, překlápím prvních 15 vteřin a pak s každou minutou dvakrát překlopím (tedy 10sec/minutu), v 10. minutě někdy jenom jednou a nebo vůbec a zkrácení času na 10:30. To když se bojím, aby to nebylo moc kontrastní. Z posledního takhle volanýho filmu musím trochu tvrdit, ale nic hroznýho (asi o půl gradačního stupně).
  • 0

#31 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 17 leden 2008 - 22:52:58

Lukas: no to je tak trochu zahada. mam vedle sebe krabicky cernou a bilou obe exp. v 2004
mozna mam nejaky vzacny kus, ze dne, kdy se to měnilo :) ...něco jako desetikoruna se Štefánikem z roku 1993, kterou někde mam...prej vzacnost

Jendo1250, diky.
  • 0

#32 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 leden 2008 - 07:09:14

Lukas: no to je tak trochu zahada. mam vedle sebe krabicky cernou a bilou obe exp. v 2004


Celkem snadno vysvětlitelné, a na fórech vysvětlované přímo od Ilfordu. V okamžiku, kdy se rozhodli o změně vzhledu papírové krabičky (ale i plastové krabičky, pamatuje ještě někdo barevné vršky podle druhu filmu?), tak měli v zásobě různé množství starých obalů. Nejdříve využili je a pak začali plynule používat nové, takže tak velká vzácnost to není.
  • 0

#33 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 18 leden 2008 - 09:44:22

no tak mi zbyla alespoň ta desetikoruna....

moje fp4+ maj vsechny cernou krabicku a modre vicko
  • 0

#34 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 18 leden 2008 - 10:00:26

Tak se opovaž ta modrá víčka zahazovat! Bylo to krásně vymyšlený: PanF+ žlutá, FP4+ modrá a HP5+ zelená. Teď jsou všechy šedivý a je to naprd (aspoň myslim, chytil jsem ještě sadu Panf+ v bílých obalech se žlutými víčky, od té doby jsem kupoval jenom párkrát hp5 nebo fp4 už s šedivou).
  • 0

#35 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 18 leden 2008 - 11:21:19

teď tedy dost odběhnu od tématu, ale: co děláte s krabičkam od kinofilmu? všechno, co mě napadá má využití jen pro jednu krabičku (šampón na plavání apod...). určitě existuje nějaký smysluplný využití pro pytel plný plastových oválných krabiček, ne?
  • 0

#36 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 18 leden 2008 - 11:28:04

využívám na mince, lístky na autobus a jiné vejdoucísetam věci
mince - krab. trix = dobře drží...
  • 0

#37 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 18 leden 2008 - 12:07:39

:)
ja napriklad na suseni barytu - skladam skla na sebe a prokladam temi krabickami
  • 0

#38 adam

adam

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 17

Publikováno 18 leden 2008 - 12:46:13

Krabičky sou vlhkutěsné a tak v nich skladuju trochy chemie. Na vandrech v nich mívám sůl, cukr a třeba hlavně zápalky no myslím že když mám něco malího tak to do nich dycky šupnu. Tatínek mi je kradl na šroubečky :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních