Přejít na obsah


Fotka

Shift objektiv


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 7 červen 2007 - 19:22:20

Dobry vecer damo a panove,

chtel bych vas pozadat o radu jaky shift objektiv. Potreboval bych nejaky "nasaditelny" na Olympus OM nebo Contax a zaroven Canon EOS.

Kriteria:
- realne sehnatelny za realne sehnatelne penize
- ohnisko nejspis 35 (24 nebo 28 je sice krasna...ale budme realisty...)
- a samozrejme akceptovatelna obrazova kvalita

Vychazi to dle meho realne akorat na Arsat PCS 35/2.8...ale jak to je s jeho uzpusobitelnosti na ruzne bajonety?

Onen krasny Schneider 28/2.8...ma bohuzel i krasnou cenu :P(((, shift Distagon 35 na Contax jsem videl jednou (a debil nekoupil...), shihf Zuika 24 a 35 jsem ani nevidel...Canoni shifty pak nenasadim na starsi fotaky...takze take na pytel... :wink:(
  • 0

#2 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 7 červen 2007 - 22:28:40

hele, tak tomu řikam souznění: óemko, kontax i eos - sme jedný krve ty i já bratře ... :P

bohužel s šiftem ti nepomůžu, bo tyhle problémy vosobně řešim by vf ...
  • 0

#3 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 8 červen 2007 - 08:02:59

hele, tak tomu řikam souznění: óemko, kontax i eos - sme jedný krve ty i já bratře ... :P

bohužel s šiftem ti nepomůžu, bo tyhle problémy vosobně řešim by vf ...


Mamiaku, ono souzneni je jeste hlubsi... mam i Mamiyu 23 a dalkomer Kiev :wink:)
  • 0

#4 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 11 červen 2007 - 09:11:12

Mozna tohle:

http://www.araxfoto..../tilt-shift-35/
  • 0

#5 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 11 červen 2007 - 09:22:32

tak to je znamení :-) to nemůže bejt náhoda :o

se musim pochlubit, počítam, že to voceníš - sem si k mamči teďka vydražil v japonsku zvětšovací hledáček k matnici

mam k těmhle strojům kompletní dokumentace v různejch jazycích a spoustu příslušenství - kdybys něco potřeboval, vozvi se
  • 0

#6 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 červen 2007 - 09:40:48

tak to je znamení :-) to nemůže bejt náhoda :o

se musim pochlubit, počítam, že to voceníš - sem si k mamči teďka vydražil v japonsku zvětšovací hledáček k matnici

mam k těmhle strojům kompletní dokumentace v různejch jazycích a spoustu příslušenství - kdybys něco potřeboval, vozvi se


zjevne to neni nahoda :D

hledacek zavidim...na matnici vidim totiz velke prd :o takze budu muset nekoho presvedcit at mi usije jeptisku....
  • 0

#7 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 13 červen 2007 - 23:41:38

je to v tomhle fóru skoro nepatřičný, páč se jedná vo klasický velkoformátnický téma, ale - já to po ztrátě jeptišky řešim tak, že v zimě si přetáhnu přes hlavu kabát a mrznu při focení, hlavně, že vidim na matnici, že jo, no a v létě fotim zrcadlovkama 8) a teď si s hledáčkem třeba zafotim na malej-velkej formát i přes léto :lol:
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 září 2008 - 07:38:50

Bobruv dotaz:
Existuje nejake "pravidlo" o ubytku svetla pri shiftovani?
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 září 2008 - 07:40:28

Bobruv dotaz:
Existuje nejake "pravidlo" o ubytku svetla pri shiftovani?


Existuje ale zalezi to na objektivu, pokud se ptas na Mamiackej shift 50 tak mam doma origos navod kde je to napsane o kolik pridat
  • 0

#10 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 23 září 2008 - 12:33:25

Existuje ale zalezi to na objektivu, pokud se ptas na Mamiackej shift 50 tak mam doma origos navod kde je to napsane o kolik pridat

Na ten se ptam. Navod mam taky, ale tam je na jedne cele strance napsano neco jako ze se to lisi podle podminek a je tedy lepsi pouzit kroky 0, +1/2, +1 EV
  • 0

#11 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 23 září 2008 - 13:21:14

S tou kompenzací u shiftů pro SLR:
- záleží samozřejmě na míře posunutí objektivu a také na CLONĚ. Zatímco u dálkoměrných a VF širokoúhlých objektivů se s cloněním vinětace (úbytek světelnosti do stran) snižuje jen mírně, tak u retrofokálních objektivů pro SLR stačí zaclonit o cca 2 clony a vinětace se prakticky ztratí. Např. u shiftovacích Nikkorů po zaclonění na f=8-16 (= prakticky vždy) není vůbec potřeba nějaká kompenzace. Ona nějaká zbytková vinětace tam sice je, ale praktický význam to podle mě nemá.
  • 0

#12 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 23 září 2008 - 13:45:17

Pro ilustraci výše popsaného jevu pár obrázků:
je to nejzazší roh snímku z D700 s Nikkorem 35/2,8 PC s maximálním posunem (11mm) v nastavení šikmo dolů. Shift je 4mm za doporučeným limitem, proto už je snímek neostrý. Řada při všech clonových číslech od F=2,8 do F=16 ilustruje "mizení" vinětace.

F=2,8
Vložený obrázek

F=4
Vložený obrázek

F=5,6
Vložený obrázek

F=8
Vložený obrázek

F=11
Vložený obrázek

F=16
Vložený obrázek

...jak vidíme, k zásadnímu zlepšení dojde na prvních dvou clonách (4-5,6; přičemž už na F=5,6 je to celkem dobré) a pak už je to z praktického hlediska totéž. Na F=8 totiž dosáhně vinětace (a to i na samé hranici vykresleného kruhu a za doporučeným limitem) bezvýznamné úrovně.
  • 0

#13 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 23 září 2008 - 13:54:51

Nutno zdůraznit, že ty ukázky jsou z nejzazšího rohu obrazu, takže pokud jde o kompenzaci expozice, je nutné se řídit vinětací blíže ke středu. U tohoto konkrétního objektivu by to na F=2,8 znamenalo kompenzaci asi tak o 2/3 clony a na F=5,6 žádnou kompenzaci.

...a nějak si nemohu vzpomenout, že bych ten objektiv použil vysunutý na F=2,8. Vlastně si vůbec nemohu vzpomenout, že bych někdy shiftoval nějaký objektiv odcloněný.
  • 0

#14 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 23 září 2008 - 14:41:45

Fabius: dekuji ti dobry vilo za vycerpavajici odpoved. Uz se tesim az si s nim zacnu hrat:-)
  • 0

#15 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 24 únor 2009 - 10:22:04

Já mám ukrajinský MIR 67, 2,8/35mm s bajonetem na Nikon. Je to nejlepší sklo co mám. Pořídil jsem si nejprve objektiv a k němu jsem pak hledal optimální tělo. U většiny totiž naráží shiftovaci šroub do výstupku blesku/hranolu, takže nejde shiftovat dolů. Při překročení maximálního doporučeného vysunutí taky vinětuje. Závislost na cloně jsem nezjišťoval, snažím se nepřekračovat doporučení a jsem spokojen. Nic nekompenzuji.
Nechci propagovat Nikon (české zastoupení je katastrofa), ale shift objektivů jsem na něj viděl nejvíce. Tak jestli není lepší vybrat si objektiv a k němu pořídit tělo, jako jsem to udělal já, než být svázán tělem a hledat těžko dostupné objektivy.
  • 0

#16 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 24 únor 2009 - 13:25:50

Zdravím.
Je tohle to hodně od tématu ? Když tak pardon. Jen takové odbočení co na to české ručičky. Myslím, že některé záběry z toho potrubí v autorově galerii mají docela příjemnou náladu ...
http://kamilkasparek.../1blog.php?i=34
  • 0

#17 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 21 květen 2009 - 12:15:08

na ebayi jsem našel docela zajímavou věcičku - shift adapter pro kino
http://cgi.ebay.de/R...:1|293:1|294:50

ale je to jenom pro pentax
  • 0

#18 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 11 březen 2010 - 13:58:56

Máte někdo ponětí jestli je nějaký rozdíl mezi objektivem MIR 67 a PCS ARSAT H? Oba jsou 1:2,8/35mm. Co jsem našel, tak jsou úplně stejné a liší se jen nápisy. Předpokládám, že to je nějak ne uplně přesně okopírovaný PC Nikkor 1:2,8/35mm nebo něco takového. Víte někdo něco víc?
Potřebuju dva stejné na stereo. MIR 67 už mám a teď se občas objeví ten Arsat, tak o něm uvažuji.
  • 0

#19 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 11 březen 2010 - 14:04:58

Arsat PCS 35/2,8 H jsem měl a v žádném případě to není okopírovaný Nikkor 35/2,8 PC (a to ani nepřesně :) )!

Ten ruský krám se chová naprosto odlišně a s Nikkorem vůbec nesnese srovnání. Jediná jeho výhoda je v ceně (Nikkor stojí 7-8.000) a v tom, že existuje pro kdejaký bajonet resp. dá se snadno upravit (ale to ten Nikkor v podstatě taky).
  • 0

#20 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 11 březen 2010 - 14:16:07

Takže myslíš, že mám spíš prodat ten MIR-67 co mám a začít šeřit na dva PC-Nikkory 2,8/35mm nebo přecijen zkusit lacino sehnat ještě jeden ruskej? Tuhle otázku si teď kladu dost často a zatím vede druhá varianta. Kdybych ho prodal, tak bych se asi na 35mm shift vykašlal, protože mám ještě 2 x PC-Nikkor 1:3,5/28 mm a to je pravá radost z šoupání...
  • 0

#21 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 11 březen 2010 - 15:42:35

Drevorubec: to záleží na nárocích. Fakt je, že Nikkor 35/2,8 PC (zejména ve verzi Ai, jinak existují celkem 4 verze; nebrat Nikkor 35/3,5 PC!!!) je podle mě jeden z nejlepších konstrukcí od Nikonu. Ne snad, že by šlo o dokonalý objektiv (nic takového ostatně ani neexistuje :? ), ale povedený rozhodně je.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních