Přejít na obsah


Fotka

Práškové vývojky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
39 odpovědí na toto téma

#1 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 9 červen 2007 - 13:41:07

Zdravím,

mám jeden echt začátečnickej dotázek. V popisu všech práškových vývojek je předepsáno, rozdělat celý obsah balení (většinou 1 litr stock). To je u méně frekventovaných chemií vcelku problematické - nemám tolik filmů, aby mi vývojka vydržela. Jeden temnokomorník mi říkal, že si připravuje jen poměrnou část. Máte s tím nějakou zkušenost?

Díky.
  • 0

#2 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 červen 2007 - 17:01:39

Kdysi jsem to chtěl také dělat, ale byl jsem zrazován: práškovou chemii se ti nepodaří rozdelit přesně na díly a tudíž se ti bude špatně kontrolovat vyvolávání. Chemie je v dnešní době natolik levná, že ztrácí smysl ji dělit. Pokud na tom ale trváš, domluv se s někým podobně postiženým a o namíchanou vývojku se rozdělte. Nebo ji dobře uskladni a vydrží dlouho. Nebo víc foť. 8)
  • 0

#3 Jastrabec

Jastrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 červen 2007 - 18:43:25

Tak to vám poviem o tom "viac foť" ja mám podobný problém, chcel by som nafotené filmy (2-3 zvitky) vyvolať hneď, ale ľutujem na to použiť jednu vývojku. Tak filmy uskladním a počkám až sa ich nazbiera aspoň 5-6. Ale ani to nie je také jednoduché.

V Košiciach máme "až" :D jeden obchod kde predávajú aj chémiu. Minule som tam postupne vykúpil všetky FP4, a Delty 100, inde čiernobiele filmy proste nedostať. No a nové im nechodili aj mesiac a pol. Vývojka im už tiež došla, a to ani nehovorím o papieroch, fomaseed variant neodoberajú a o baryte ani nepočuli. Ilford multigrade papiere majú ale bez vývojky, no proste čistá haluz.

Musím proste kupovať cez net, ale to sa oplatí skôr vo veľkom.
  • 0

#4 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 13 červen 2007 - 18:30:53

Rozvažovat sáčky práškových vývojek se mi nikdy neosvědčilo. Neumím si představit, že bych měl takové štěstí, abych rozdělil 0,15g fenidonu (v násadě pro 1 litr X-Tolu) rozptýleného v např. 20 gramech jiné substance, na dva (ev. více) stejné díly. Jednotlivé chemikálie nemají stejnou spec. hmotnost a už vůbec ne tvar částic - tudíž: prášková směs není homogenní.
Řešením je namíchání celého množství vývojky, rozdělení na "porce" a použití jako jednorázové. Přesně tak jsme to léta a desetiletí dělali např. s Atomalem. "Zapomenuté" flaštičky jsem použil ze zvědavosti po dvaceti letech - a ejhle!!! - fugovaly docela normálně.
Trochu větší problém je u svitku (k vyvolání potřebujete cca 500ml vývojky) spotřeba je větší.
Pokud jste "aspoň tak trochu chemik", kupte chemikálie a namíchejte si třeba Instant Mytol. Je velmi levný a namícháte si ho tolik, kolik stačíte spotřebovat.
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 červen 2007 - 22:50:40

Dobré vlákno! Hnedka si přisadím tu svoji:
Budu rozdělávat pětilitrové balení ID-11 (někdy příští týden). Nehce nějakej Brnňák jeden litřík? Cena tak kolem kilča.
  • 0

#6 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 14 červen 2007 - 12:12:55

nu, asi to nebudu zatim hrotit a rozmicham vše, až budu mít nafoceno... dík za podněty :lol:
  • 0

#7 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 17 únor 2009 - 08:54:13

Já bych měl ještě k těm práškovým vývojkám dotaz. Dosud jsem používal tekuté koncentráty, teď prvně bych chtěl nasadit práškový Microphen. Sehnal jsem si 8 plast. lahviček po 125ml, a chtěl bych to provést tak, že namíchám 1 litr vývojky (stock) a ten pak rozdělím do oněch lahviček. V jednom dílu hned vyvolám první film (1+1).
A dotaz: po rozmíchámí vývojky ve vodě (destilované) ponechat vývojku ustát? A jo-li, tak jak dlouho? A přímo v té míchací nádobě (co na to oxidace)?. Nebo hned po rozpuštění přelít do lahviček a nechat uzrát pár hodin už v nich (bude ale vývojka již homogenní)?
Jak postupujete vy? Díky.
  • 0

#8 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 7 červenec 2009 - 21:17:10

aj ja mam nejake totalne zaciatocnicke otazky o praskovych vyvojkach.

idem vyvolavat svoje prve filmy, mam Fomadon P na jeden liter pracovneho roztoku ktory ma vydatnost 10 filmov (po piatom +10% k casu).

mam ale tank na 500ml. ako mam postupovat? mam mat jednu flasu z ktorej vzdy odlejem do tanku 500ml a po vyvolani ju nalejem spat?

alebo mam mat dve pol litrove flase? vydrzi mi potom potom kazda na 5 filmov s tym ze +10% casu pridam po tretom filme?

alebo to chapem uplne zle? :cry:

dik za odpoved...
  • 0

#9 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 červenec 2009 - 21:35:34

Niraj:
Ano, lze to udělat tak, jak píšete. Ale vnucuje se otázka: mají Vaše flaštičky opravdu 125ml ? U lékárnických lahviček se vždycky počítá s jakouci "vůlí" - tzn. např. 50ml lahvička má ve skutečnosti 60ml a pod. Ponecháte-li nad hladinou v lahvičce vzduch, bude degradovat. Ne hned, ale až tolik nevydrží. Lépe je dolít flašku opravdu "po špunt". A protože chcete vyvolávat v ředění 1+1, je jedno, jestli dolijete vodou do 250 mililitrů obsah flašky ať už 125ml nebo 135ml nebo 140ml...
Pokud chcete uskladnit vývojku na delší dobu, lepší jsou lahvičky skleněné. Zdaleka ne každý plast je nepropustný pro kyslík...

Corvus:
Namícháte 1 litr vývojky a nalijete do flašky. Budete-li potřebovat k vyvolání svitku půl litru, odlejete 1/2 litru do vývojnice, vyvoláte film a použitou vývojku nalejete zpět do flaše.
Problém: ať už vyvoláváte nebo ne, vývojka postupem času degraduje a o to více, čím více vzduchu bude nad hladinou - byť v uzavřené láhvi. Tento proces se ještě více "zazmatkuje", vyvoláváte-li v různých časových odstupech, protože použitá uskladněná vývojka oxiduje jinak (rychleji) než nepoužitá.
Je lepší používat jednorázové vývojky - jsou vždy pro každé volání "čerstvé" a máte víceméně zaručené identické výsledky.
  • 0

#10 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 31 říjen 2009 - 08:47:32

mam dalsiu taku newbie otazku.

V navode na Fomadon P je napisane ze od 5teho filmu treba predlzovat cas o 10% od toho predchadzajuceho.
Platit to aj ked vyvolavam vzdy 2 filmy naraz? alebo sa ten cas po kazdej dvojici zvysi o 20%? alebo ako to mam ratat?

(Zamujima ma to aj v pripadene nariedeneho Fomadonu LQN kde od stvrteho filmu treba cas nasobit danym faktorom)

dik
  • 0

#11 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 31 říjen 2009 - 09:48:44

Corvus: Nevím :(
Je jasné, že při vyvolání 1 nebo 2 filmů se do vývojky dostane různé množství reakčních produktů, keré se smísí (nebo reagují?) se zbytkem vývojky. Ale je-li to přesně dvojnásobek...? Netuším. A navíc - dvojnásobek reakčních produktů vůbec nemusí znamenat prostý součet prodlužovacích faktorů. Také doba "uložení" vývojky mezi vyvoláním jednotlivých filmů (nebo dvojic) raje ne nepodstatnou roli...
Je toho více.
P.S. Máte nějaký zásadní důvod, proč nepoužíváte jednorázové vývojky? Téměř každou vývojku lze rozdělit... Co máte proti Rodinalu? :)
  • 0

#12 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 31 říjen 2009 - 09:58:40

Jak to bude přesně s Fomadonem to nevím. Ale pokud jsem četl popisy od jiných výrobců, byl tam pro takovýto případ vždy uveden ten delší čas. Tedy ve vašem případě, pokud se od 5. filmu má prodlužovat o 10% při volání po jednom filmu, bylo by to při volání po dvou:
1+2 film bez prodloužení
3+4 film bez prodloužení
5+6 film +20%
7+8 film +40%
Pozor, toto platí v případě, že vyvoláváte filmy bezprostředně po sobě. Jak už psal Pentaxista, při delších pauzách a uskladnění již použité vývojky jsou další výsledky těžko předvídatelné a je lepší používat jednorázové vývojky.
  • 0

#13 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 31 říjen 2009 - 12:03:20

diky pani a nemusite mi vykat :)

ten fomadon mam teraz doma tak robim s nim, ale na jednorazove vyvojky planujem urcite prejst.
problem je trochu s dostupnostou, v Bratislave viem zohnat akurat tak fomu a ilford. Rodinal neviem kde najdem...
  • 0

#14 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 31 říjen 2009 - 14:54:06

diky pani a nemusite mi vykat ;-)

ten fomadon mam teraz doma tak robim s nim, ale na jednorazove vyvojky planujem urcite prejst.
problem je trochu s dostupnostou, v Bratislave viem zohnat akurat tak fomu a ilford. Rodinal neviem kde najdem...


Však fomí Rodinal (R09 NEW) je originál, akorát v ošklivější flašce. A to snad ničemu nevadí :lol:
  • 0

#15 jka2005

jka2005

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 říjen 2009 - 17:26:50

Fomadon mám ve skleněné láhvi a dělám si čárky kolik filmů jsem už vyvolal. Rozpouštím ho v převařené vodě a zhruba po 3 měsících ho vyhodím. Skladuji ho v přítmí při pokojové teplotě.
  • 0

#16 jka2005

jka2005

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 říjen 2009 - 17:38:13

V 80. letech jsem používal Fomadon jako jednorázovou vývojku. Ředil jsem ho 1:3, ale při stěhování se mi ztratily vyvolávací tabulky. Tehdy jsem hodně fotil a stárnutí vývojky neřešil. Vyčerpaná vývojka to vždy nějak vyvolá, ale s vyčerpaným ustalovačem je problém. Ten si hlídám.
  • 0

#17 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 1 listopad 2009 - 10:43:00

Však fomí Rodinal (R09 NEW) je originál, akorát v ošklivější flašce. A to snad ničemu nevadí :?


to je pre mna nova informacia :) . dik vyskusam.
  • 0

#18 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 1 listopad 2009 - 12:21:13

V 80. letech jsem používal Fomadon jako jednorázovou vývojku. Ředil jsem ho 1:3, ale při stěhování se mi ztratily vyvolávací tabulky. Tehdy jsem hodně fotil a stárnutí vývojky neřešil. Vyčerpaná vývojka to vždy nějak vyvolá, ale s vyčerpaným ustalovačem je problém. Ten si hlídám.

Fomadon P alias Foton W37 je natolik podobná D-76 (ID-11), až se dá skoro říct, že je to to samé. Takže časy a ředění pro D-76 se dají použít pro Fomadon P.
Aby nedošlo k nedorozumění, myslím časy pro to, co se pod názvem D-76 prodává. To je ve skutečnosti recept D-76d, což je trvanlivější varianta původní D-76.
  • 0

#19 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 7 duben 2010 - 12:37:18

spekulujem, pretoze ID-11 stoji dva krat tolko co Fomadon P. ak su to naozaj takmer identicke vyvojky, zaraza ma, ze foma v datasheete fomapan 400 uvadza dost ine casy:

Fomadon P 10-11
Ilford ID 11/ Kodak D76–stock 7-8

s fomadonom p som zatial pracoval len ako so stockom, ale chcel by som ho pouzit ako one shot 1+1.
  • 0

#20 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 duben 2010 - 13:41:51

Corvusi, pravdu díš o vysoké ceně ID-11. Porovnej s 3,8 l balením Kodak D-76 (zde 152-156 Kč) . Vzhledem k trvanlivosti D-76 v dobře baleném stocku asi není co řešit, pokud chceš celkem srovnatelnou náhradu xtolu. Jen můj názor, ovšem.
  • 0

#21 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 7 duben 2010 - 14:47:27

no nasiel som:

ID-11 na 5L za 9.5E (1,9/1L)

ID-11 na 1L za 4,82E

d-76 na 3,8L 9.1E (2,39/1L)

fomadon p na 1L 2,9E

takze mi to vychadza na 5L balenie ID11. Ale to ja nikdy v skladovacej lehote neminiem :)

nechce ist niekto z BA na polovicu?
  • 0

#22 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 duben 2010 - 17:59:41

Pak by se Corvusi vyplatil výměnný obchod, protože u nás je ID-11 5l o dost dražší (360-380Kč=cca 14,2E, a D-76 3,8l o hodně levnější (156Kč=cca 6E) :) :wink: :lol:
ale co se minimalizace nákladů týče, vychází mi směs Xtolu s Rodinalem celkem dobře.
teď se chystám v tom vyvolávat P4, která vychází fajn jak v XTOLu (dost ostré, s jemným pravidelným zrnkem), tak D-76 (jemné a měkční zrnko, ovšem tonalita snímků na denním světle pro mě nějaká nijaká, přitom noční snímky a fotky z interiérů s umělým světlem mňam), jestli se to bude chovat stejně jako MACO (tj. výrazná hranová ostrost při zachování pravidelného relativně jemného zrnka), pak u toho asi zůstanu.

Vložený obrázek
  • 0

#23 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 8 duben 2010 - 08:10:48

vo fotoskode maju:


ID-11 na 5L 380czk (15,5E),

ID-11 na 1l 152czk (6,2E)

d-76 na 3,8L 209czk (8,5E)

fomadon p na 1L 68czk (2,8E)



cize ta ID-11 je naozaj riadne predrazena.
  • 0

#24 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 8 duben 2010 - 09:36:21

Jiří, jenom drobnost - s tou "prastarostí receptury" ADOXího Rodinalu je to trochu ošemetný - už to tu řešil Nicodeme viz tohle vlákno a tady(asi v polovině třetí strany). Spíš by to tedy chováním měla být ORWO R09 nebo "stará" Foma R09. To jen tak pro úplnost.
  • 0

#25 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 duben 2010 - 11:10:21

vo fotoskode maju:
ID-11 na 5L 380czk (15,5E),
ID-11 na 1l 152czk (6,2E)
d-76 na 3,8L 209czk (8,5E)
fomadon p na 1L 68czk (2,8E)
cize ta ID-11 je naozaj riadne predrazena.


naštěstí tebou uvedená prodejna není jediné místo v prahe, kde se to dá koupit :lol: ale že ilford chemie oproti kodaku je notně cenově vykopnutá hore, není pochyb.
  • 0

#26 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 duben 2010 - 11:31:46

Jiří, jenom drobnost - s tou "prastarostí receptury" ADOXího Rodinalu je to trochu ošemetný - už to tu řešil Nicodeme viz .... Spíš by to tedy chováním měla být ORWO R09 nebo "stará" Foma R09. To jen tak pro úplnost.


Nemám vůbec nic proti tomu, co kdo řešil - ve výsledku stejně bude důležité jen to, co vyleze na filmu. Dobře jsi mě nakopl, mám teď dva stejné filmy nafocené ve stejných podmínkách, nebudu riskovat, ale udělám si vzorky, jeden vyvolám v Agfa Rodinalu a druhý v ADOXu 09 a uvidím, co z toho vyleze.
V každém případě základní ředění pro Agfa Rodinal je výrobcem uváděno 1+25, u Adoxu 1+50. Jsem sám zvědav.
nic to ovšem nemění na mém zjištění, že přikápnutí rodinalu do Xtolu měkký surveillance film "přitvrdí" nikoli celkovým kontrastem, ale a ostrostí zrna a kontrastnějším vykreslením detailu.
  • 0

#27 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 8 duben 2010 - 12:34:21

Vždyť to říkám, je to jen pro úplnost...
  • 0

#28 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 duben 2010 - 13:06:57

Vždyť to říkám, je to jen pro úplnost...


já to napsal blbě.... chci říct, že děkuji za jakoukoli smysluplnou informaci, kterou najdu na TK i jinde a která mi pomůže zamazat čím dál větší bílá místa v šedé kůře kebulové....
  • 0

#29 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 8 duben 2010 - 13:12:06

Přátelé, nemá někdo tušení, čemu by se dal připodobnit Fotodon N od bývalé Reprografie? Dělaly se mi s tím fajn staré prošlé filmy a zásoby pomalu docházejí, tak na co přejít?
  • 0

#30 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 duben 2010 - 13:12:34

Vždyť to říkám, je to jen pro úplnost...


a vůbec, jsou vůbec diskutabilní názory, která verze co obsahuje... Rodinal z r.31 byl tmavší než Orwo R09, měl trochu jinou vůni (velmi výraznou), ředil se 1+50, neklame-li mě paměť, tak Orwo R09 kolem r.70 se normálně ředil 1+40, atd.atd. novější verze, ať jsou pojmenovány jakkoli a kdokoli je distribuuje, vlastně vůbec neznám a netíží mě to, až co koupím co možná nejlevněji a než v tom začnu máchat film, tak teprve se zajímám... :lol: a tak je to i s práškovými vývojkami, ať tenhle vstup není až tak úplně mimo :lol:
  • 0

#31 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 duben 2010 - 13:23:11

Přátelé, nemá někdo tušení, čemu by se dal připodobnit Fotodon N od bývalé Reprografie? Dělaly se mi s tím fajn staré prošlé filmy a zásoby pomalu docházejí, tak na co přejít?


nebylo to čirou náhodou stejné jako Fomadon N? říkalo se jí normálně pracující, myslím, že recepis podobný jako D-76, pracovala stejně. (pak si pamatuji Fomadon R, strmá, rapidní vývojka vhodná pro vyšší citlivosti - ovšem s drastickým zrnem na Fomapanu 27)
  • 0

#32 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 8 duben 2010 - 13:30:58

... myslím, že recepis podobný jako D-76, pracovala stejně. (pak si pamatuji Fomadon R, strmá, rapidní vývojka vhodná pro vyšší citlivosti - ovšem s drastickým zrnem na Fomapanu 27)


Dík za navedení, zkusím to někdy porovnat. Fotodon N mi dělal jemné zrno a měl jsem pocit, že ani nezvyšuje závoj starých filmů ani nedělal extra kontrast.
  • 0

#33 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 8 duben 2010 - 23:44:56

corvus, na scart.sk maju ID-11, na 1L za 4,82€
  • 0

#34 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 8 duben 2010 - 23:46:54

corvus, na scart.sk maju ID-11, na 1L za 4,82€


aha..sorry..to uz si zistil aj sam..neskora hodina..idem radsej spat
  • 0

#35 jarozz

jarozz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2010 - 21:28:14

Taktiez pouzivam ID11 a vobec sa mi nezda tazke rozdelit obsah na viac pouziti.
vysypem obsah vacsieho vrecuska na papier (noviny,...) malym papierikom vytvarujem stcorec, vyrovnam povrch a delim na polovvicu, stvrtiny, osminy.
toto nasypem zasa pomocou toho papierika (pripadne si pomozem druhym) do prazdnych nadobiek od filmov (8ks)
rovnako postupujem aj s mensim sackom, len rozdeleny obsah nedam priamo do nadobiek aby sa to nepomiesalo, ale zabalim to do alobalu, a taketo gulicky tam vhodim.
takuto nadobku od filmu potom pouzijem na 1/2 litra vody (1 tank, 2 filmy)
po pouziti vylejem.
  • 0

#36 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 17 duben 2010 - 21:30:36

Taktiez pouzivam ID11 a vobec sa mi nezda tazke rozdelit obsah na viac pouziti.
vysypem obsah vacsieho vrecuska na papier (noviny,...) malym papierikom vytvarujem stcorec, vyrovnam povrch a delim na polovvicu, stvrtiny, osminy.
toto nasypem zasa pomocou toho papierika (pripadne si pomozem druhym) do prazdnych nadobiek od filmov (8ks)
rovnako postupujem aj s mensim sackom, len rozdeleny obsah nedam priamo do nadobiek aby sa to nepomiesalo, ale zabalim to do alobalu, a taketo gulicky tam vhodim.
takuto nadobku od filmu potom pouzijem na 1/2 litra vody (1 tank, 2 filmy)
po pouziti vylejem.


Nikdo nezaručí, že bude obsah sáčků homogenní - tohle mi přijde jako šílený risk.
  • 0

#37 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 17 duben 2010 - 21:59:52

Ta bestie granulometrie...!
Částečky jednotlivých chemikálií nemají stejný tvar, stejnou velikost a už vůbec ne specifickou hmotnost!
(Smíchejte olověné broky s rýží, maticemi M13 a kuličkami pěnového polystyrénu, vysypte na stůl a pokuste se rozdělit způsobem, který jste popsal...)
  • 0

#38 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2010 - 23:04:48

vysypem obsah vacsieho vrecuska na papier (noviny,...) malym papierikom vytvarujem stcorec, vyrovnam povrch a delim na polovvicu, stvrtiny, osminy.....


promiň, toto lze aplikovat tak u jednodruhové mouky při dávkování na koláče, ovšem na serveru, ze kterého čerpají začátečníci dobré informace, bych si takto zavádějící informaci nedovolil vypustit. :?:
  • 0

#39 yellowhammer

yellowhammer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 duben 2010 - 02:42:59

Zdá se mi to taky divoký takhle dělit chemii.
Používám tetenal protectan. Máchal jsem ve 2 roky starém Microphenu a žádný problém. Prostě odliju potřebné množství stocku a před zazátkováním "zastříknu" zbytek protectanem dle návadu... Takto, si myslím, ti vývojka vydrží až do jejího úplného spotřebování...
  • 0

#40 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 18 duben 2010 - 08:00:40

Asi nejrozumnější je namíchat "koncentrát" (např. chemii na 1 litr do 0,5-0,75 l vody - podle potřeby) a "naflaštičkovat" do lékárenských (skleněných, tmavých) lahviček s dobrýmuzávěrem tak, aby pod víčkem nezůstal vzduch. 1 lahvička = 1 dávka k vyvolání 1 filmu.
Použijete-li dobrou chemii, dobrou (destilovanou) vodu, čisté nádoby a lahvičky a budete pracovat čistě, nemůže vzniknout problém s trvanlivostí.
Lahvičky uložit do stabilní teploty a tmy. (Ideálně chladný sklep)
Použil jsem takto namíchaný Atomal po více jak 20 letech a nelišil se od čerstvého (netvrdím, že se takto chová každá vývojka!).
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních