Přejít na obsah


Fotka

Microphen


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
70 odpovědí na toto téma

#1 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 23 červen 2007 - 11:53:10

MICROPHEN je citlivost zvyšující prášková vývojka... Může mi prosím někdo vysvětlit, co to znamená nebo spíš jak se to na filmu vyvolaném v takové vývojce projeví?
  • 0

#2 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 23 červen 2007 - 12:04:42

Spíš bych to přeformuloval jako že dobře využívá citlivost filmu, takže film iso 100 exponovaný jako iso 100 a vyvolaný jako iso 100 bude korektně krytej (a nebo víc). Používá se na zvyšování citlivosti fimů (film ISO 400 exponuješ jako třeba 1600 a odpovídajícím způsobem vyvoláš, tj. prodloužíš vyvolání), měla by dávat v takovejdlech případech kvalitnější výsledky. kdysi jsem ji používal, ale nějak mi k srdci nepřirostla, je považovaná za jemnozrnnou, ale není to moc pravda (zrno není menší, ale rozmyté). ID-11 dává koukatelnější výsledky (aspoň teda pro mě - hezčí poměrně ostré ale pořád přijatelné zrno).
  • 1

#3 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 23 červen 2007 - 12:08:23

jendo: Tu ID 11-ku pokud rozdělám prášek pro 5 litrů. Jak dlouho ji můžu skladovat bez strachu ji použít?
  • 0

#4 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 23 červen 2007 - 13:09:22

ID-11 v prášku vydrží podle výrobce 5 let (ve skutečnosti asi mnohem déle), rozdělaný nepoužitý roztok by měl dle výrobce vydržet 6 měsíců, ovšem já s ním volal 11 měsíců po rozdělání a žádný problém jsem nepozoroval, jen jsem to musel přecedit.
  • 0

#5 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 červen 2007 - 14:27:01

V mém sešitku mám napsáno, že nepoužitá ID-11 v plastové nádobě s vytlačeným vzduchem skladovaná ve tmě a chladu vyvolává i po 11ti měsících od uvaření dobře. O kus dál mám ale poznámku že po roce a měsíci již nedovolává jak by měla. Takže pryč s ní :wink: Tamtéž mám poznámku, že používaný Microphen Stock v plastové láhvi s vytlačeným vzduchem skladovaný ve tmě a chladu vyvolává dobře i po 7mi měsících, ovšem na filmu se objevuje jakýsi závoj :?:
  • 0

#6 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 červen 2007 - 07:31:19

Je to otazka skladovani. Pouzivam lekovky co koupis v lekarne za 8,-kc/ks. Vyvojku doleju az pod sroubovaci hrdlo at je dotyk se vzduchem co nejmensi. ID11 skladuju dyl jak rok, varim naraz vetsi mnozstvi. Mam to v lednicce. Jediny co z myho pohledu rok neprezije je cernobila vyvojka pro E6, ta se zkazi a vysrazi se na dne jakysi krystaly ktery nejdou rozpustit.
  • 0

#7 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 24 červen 2007 - 11:49:39

microphen mam vo flastickach z lekarne z tmaveho skla..naplnene po vrch, ale ked ho pouzivam,vzdy mi zostane co si vo flaske, lebo mam tank na 300ml a ci uz riedim 1:1 alebo 1:3 nikdy nevyprazdnim cely obsah(flasky maju 200ml). Nijak extra sa tym nezatazujem, nicim to nezastriekavam a tak, len to uchovavam v tme..zatial zda sa funguje jak ma..od uvarenia to uz ma asi pol roka..akurat sa mi tam spravil nejaky zakal alebo jak to nazvat...niekde som cital(asi tu na temnakomora.cz) ze to je vdaka tvrdsej vode..destilka asi nie az tak cista jak by sa patrilo..ale kaslem aj na to..ked to funguje..
  • 0

#8 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 19 srpen 2008 - 21:08:10

Zakoupil jsem Microphen a chci v něm vyvolat Acros. Protože s touto vývojkou nemám žádnou zkušenost, rád bych si ujasnil pár věcí.

1. Když rozmíchám prášek ve vodě, dostávám tzv. stock, tj. koncentraci 1+0. Pokud jsem dobře pochopil návod v krabičce, tak i stockem je možno vyvolávat až 10 filmů (při patřičném prodloužení času). Je to tak? Pro jaké účely používáte stock? Na tom acrosu mám krajinu a chtěl bych to mít tonálně hodně bohaté.

2. Stock + voda = nějaká doporučená koncentrace, např. 1+1 nebo 1+3. Je možno použít ředěný stock vícekrát nebo to nedoporučujete? Liší se v něčem výsledky vyvolávání v koncetraci 1+1 a 1+3?

Předem díky.
  • 0

#9 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 20 srpen 2008 - 02:44:38

Armasu, ogaro, hodně informací nalezneš ohledně acrosu právě ve vlákně, kde se o acrosu mluví. Má to být mysím aj samostané vlákno. Je tam včetně vysvětlení s microphenem. Z hlavy si to nepamatuju, ale sú tam mou doporušené časy. Dlouho jsem tuto kombinaci dělal, než sem přešel na SF.
  • 0

#10 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 20 srpen 2008 - 06:11:28

nezkoušeli jste někdo volat v mikrofénu nejcitlivější filmy - Delta 3200 apod?
Jde mi o to, že bych rád fotil na jmenovitou citlivost a přitom měl dobré stíny, což momentálně nemám. Volám většinou tetenalet ultrafin+, zkoušel jsem i rodinal, ale to je hardcore...
S tetenalem musím exponovat na ASA2000-2500, aby byly i stíny dobré
  • 0

#11 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 20 srpen 2008 - 07:24:46

Armasu, ogaro, hodně informací nalezneš ohledně acrosu právě ve vlákně, kde se o acrosu mluví. Má to být mysím aj samostané vlákno. Je tam včetně vysvětlení s microphenem. Z hlavy si to nepamatuju, ale sú tam mou doporušené časy. Dlouho jsem tuto kombinaci dělal, než sem přešel na SF.


Jo jo, to vlákno o Acrosu jsem si pročetl a časy na vyvolávání mám zjištěné. Dotaz byl ale obecně na Microphen - k čemu je vhodnější ho používat a jak se s ním pracuje. To je to v čem zatím nemám zcela jasno.
  • 0

#12 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 20 srpen 2008 - 08:31:09

...já ho používám jenom na pušování. Volal jsem v něm pan400@1600, výborný.
  • 0

#13 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 14 září 2008 - 18:24:12

Zakoupil jsem Microphen a chci v něm vyvolat Acros. Dotaz: je možno použít ředěný stock (1+3) na vyvolání více filmů nebo to nedoporučujete?
Předem díky.


Napíše mi někdo svůj názor? Zítra budu vyvolávat dva Acrosy a tak abych věděl, zda každému namíchat čerstvou vývojku nebo mohu na oba postupně použít jeden roztok...
  • 0

#14 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 14 září 2008 - 18:27:23

...nevejdou se na cívku oba dva najednou?
  • 0

#15 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 14 září 2008 - 18:43:50

Dva kinofilmy se volaj v půl litru roztoku. Jestli nemáš dvě cívky, tak je v tom půl litru můžeš postupě vyvolat. Jeden svitek se volá v půl litru roztoku, tak by měl mít každej asi čerstvej roztok. Ale, třeba do Joba se vejdou dva za sebou. Osobně by jsem se nebál a prubnul je oba, plocha volaného materiálu je si myslím v obou případech podobná. Tož tak
  • 0

#16 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 14 září 2008 - 21:13:27

Nechcete někdo litr čerstvěho microphenu? Právě jsem rozmíchal 2,5 litrů a moc často s ní nedělám.
  • 0

#17 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 338 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 16 září 2008 - 12:56:40

Do cívky se dva svitky vejdou, ale acros je mrcha,tenká podložka se mi bortí a mám už několik filmů částečně přilepenejch a samozřejmně políčka na kterých nejvíc záleží.Jestli tam dostaneš bezchybně oba svitky tak smekám,Michal.
  • 0

#18 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 16 září 2008 - 13:04:51

Osobne volam temer vzdy naraz dva svitky a to v Jobu 1520. Ani ne tak kvuli uspore chemie (Rodinal je pekelne levny), ale kvuli uspore casu.
Clovek si musi davat pozor, aby prvni svitek dotahnul opravdu az ke stredu civky. Jde to poznat jednak hmatem, dal se zvysi odpor a zacne to tak zvlastne vrzat. Druhy svitek pak staci do civky zasunout jen opravdu tak, aby konec byl v ni. Samozrejme pro jistotu jeste pouzivam pojistku, ktera u Joba je a zajisti vam prave to neprekryti jednotlivych svitku. Ta se instaluje po zasunuti prvniho svitku.
  • 0

#19 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 338 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 16 září 2008 - 13:22:19

Mně se svitky nepřekrejvaj ale občas mají tendenci vyjet někde po cestě z drážky ,nebo se prohnou a tím se slepí.To mi udělal jen acros, ale opakovaně. To takový rolley R3 je tak festový že sním nemám nejmenší problém.Ale jinak je acros perfektní!
  • 0

#20 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 17 září 2008 - 06:58:10

Já jsem tedy do cívky Plastimatky dva svitky (skoro) natočil. Pak jsem se díval a měl jsem překryv konce prvního filmu a začátku druhého filmu cca 3 cm. Filmy se ale neslepily (byl to Acros) a vyvolaly se bez problemu. Konec druheho filmu koukal asi 5 cm z vyvojnice, ale opět to nemělo vliv na funkci. Vyvolání i ustálení Acrosu tentokrát proběhlo perfektně a nebýt nehody před nalitím vývojky, tak bych měl i krásné negativy 8-O
  • 0

#21 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 leden 2009 - 11:45:26

předkládám krátkou úvahu o práci se stockem a prosím o posouzení
obecně se volá v jednom litru pořád dokola a přidává se vždycky po 10 % času - dejme tomu, 10 filmů
nebylo by možný postupovat, při snížení počtu z 10 na 8 takto:
stock rozdělit do 4 lahví po 250 ml
jedno kino vyvolat ve 250 ml, druhý s časem plus 10% a stock vylít
další film by se volal v nepoužitým stocku z lahvičky číslo 2.
atd.
eliminoval by se vliv "volám osmej film a čas mám skoro dvojnásobnej a výsledek se mírně liší" a dále by nebylo nutné několikrát použitej roztok filtrovat
uvažuju správně?
  • 0

#22 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 27 leden 2009 - 11:52:33

Radime, ja som si správnosťou tvojej úvahy nenil až taký istý.. Predsalen, vyvoláš film napr v 300ml stocku, po vyvolaní ich vyleješ naspäť k 700ml nepoužitej vývojky, čiže tých použitých 300ml sa premieša so 700ml a vývojka maká ďalej, s pridaním 10% času.. či bude makať tak isto aj keď sa po použití nepremieša s nepoužitou/menej vyčerpanou vývojkou som si neni moc istý.. asi by to chcelo otestovať.
  • 0

#23 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 leden 2009 - 13:57:19

no takový odpovědi mám nejradši :) :wink:
to víš, že si to můžu otestovat, ale značí to dělat ten druhej film s otazníkem ohledně výsledku
třeba to někdo vyzkoušel, uvidíme
  • 0

#24 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 27 leden 2009 - 14:30:34

mně se "paradoxně" majkrofén nejvíc vosvědčil na velkej formát jako vyrovnávadlo. co se tejče kina, je to fakt rozmejvací. jakž takž zajmavá byla kombinace delty, majkrofénu a třicetčtyřicítky printu - tam to mělo svý, ale stejně si myslim, že takovej atomal bude zajmavější. jo a ještě sem ti svýho času se slušnym úspěchem pušoval pan400 na 1600[/u]
  • 0

#25 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 leden 2009 - 14:39:22

dyť jsem ti říkal, jak budu mít deset litrů ve špajzu, tak ho přijmu, jinak ne :wink:
microphen = referenční vývojka, stock = tak rozmyté to není
je to taky dost sportovní vývojka, neo 1600 volat 3,5 minuty, to musíš koukat bejt ve střehu :)
  • 0

#26 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 27 leden 2009 - 16:50:23

jendo: Tu ID 11-ku pokud rozdělám prášek pro 5 litrů. Jak dlouho ji můžu skladovat bez strachu ji použít?


Minulý rok v červnu jsem si namíchal 5 litrů vývojky a stále s ní vyvolávám.Výsledky jsou stále stejné.Skladuji v tmavých plastových lahvích s vytlačeným vzduchem a uložené v chladu a temnu ve sklepě.
  • 0

#27 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 červenec 2009 - 11:41:48

Majkrofen si kupuju origoš od Ilforda, udělal jsem v něm cca 25 filmů v tom 1l.

Podle dat výrobce jsou časy naprd, origoš od Ilforda docela podvolává,

na první film jsem měl volat 8min, no měl jsem volat tak o 1min až 2 min víc.

Jinak když si 1l rozdělím na 2x 500ml tak bych měl v tom udělat v každém půl litru takovejch 7-10 filmů??

...
Při 20 filmu už jsem musel volat na 24st a čas jsem přidával kolem +3 min a výsledky slušné.
  • 0

#28 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 29 červenec 2009 - 12:08:11

....1l=10 filmů; 0.5l=10/2=5 filmů
  • 0

#29 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 červenec 2009 - 12:29:56

v půl litru dělám 20 negativů. Je všeobecně známí že microphen podvolává.První film dělám o 2 minuty dýl a je akorát. pátej dělám o 5 minut dýl, desátej tělám dvojnásobným časem pak od patnáctýho jedu dvojnásobným časem při 24°C a nemůžu si stěžovat. Celkem v tom 1 litru tedy udělám 40 negativů
  • 0

#30 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 29 červenec 2009 - 13:11:10

Coooo????? Vy děláte v jedno litru microphenu 40 filmů????
  • 1

#31 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 29 červenec 2009 - 13:15:43

Brian : ... Je všeobecně známí že microphen podvolává...

Tomuhle tvrzení nerozumím a slyším ho poprve.Podvolává vůči čemu ? Jak a čím se to má projevovat ? Podle mého názoru Microphen naopak velmi dobře využívá citlivosti filmu,takže i při určité podexpozici vytáhne ve stínech to,co by u jiné vývojky už byl problém.Ale třeba ten výrok špatně chápu.
  • 0

#32 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 červenec 2009 - 14:10:19

proti tomu žádná.
Energii má slušnou. Na první pohled čirá místa na negativu, při bliším zkoumání nesou docela jistou informaci obrazu kterej při zvětšování rkásně prokreslí i zdánlivě neprokreslitelný stíny.
Jde mi tu ale o absolutní černou. Řekněme ... u FP4 v D76 je Dmax někde u D3 nebo těsně pod D3. U toho microphenu je to přecijen níší hodnota. Proti světlu je černá trošku průsvitná, není to uplně ono. (tedy nic s čim by byly problémy při zvětšování) ale osvětšilo se mi ten film v microphenu trošku natavit. Když místo 8 minut volám 10 tak je černá opravdu černá a půltóny mají opravdu své místo.

Když jsem dělal přijímačky na grafika tak jsem se bavil s člověkem kterej 20let pracoval ve fome jako vývojář fotoemuzlí (Pan Petra). kterje mi řekl že microphen podvolává o jednu až dvě clony. A v tom mi docvaklo že má pravdu. Ještě ten den jsem udělal testy s FP4 a HP5 na uplně čerstvým microphenu, čimž jsem se s jeho tvrzením stotožnil. Při delším vyvolávacím čase negativ -BEZ ztráty na světlech- udělá zpracovatelnější křivku než při předepsaným čase
  • 1

#33 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 červenec 2009 - 14:14:36

Coooo????? Vy děláte v jedno litru microphenu 40 filmů????


ne. :) My neuděláme 40negativů z jednoho litru. My uděláme 2X 20negativů z 2x půl litru :lol: a i ten dvacátej je vždy krásně použitelnej.
A to ten dvacátej volám už ve chvíli kdy mi ten microphen doma leží namíchanej a používanej 4 měsíce
  • 0

#34 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 červenec 2009 - 14:22:02

Coooo????? Vy děláte v jedno litru microphenu 40 filmů????


ne. :) My neuděláme 40negativů z jednoho litru. My uděláme 2X 20negativů z 2x půl litru :lol: a i ten dvacátej je vždy krásně použitelnej.
A to ten dvacátej volám už ve chvíli kdy mi ten microphen doma leží namíchanej a používanej 4 měsíce


milane sou to profíci a volaj hodně a maj v merku i ty křivky a měření hustot negativu, mě bylo divný, 40 filmů ve stejným druhu vývojky - když se přece fotografujou různý témata na různý formáty a volaj podle toho různě, ale když je jich na to v tý škole víc, tak už rozumím
  • 0

#35 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 29 červenec 2009 - 15:19:15

Briane,asi bude trochu problém v tom,že každý jinak používá a chápe terminologii. Když mi někdo řekne,že vývojka podvolává o dvě clony,tak já to spíš pochopím tak,že fakticky sníží o ony clony citlivost filmu / neboli přicházím o stíny/,takže je třeba prodloužit adekvátně expoziční dobu.To,že microphen neudělá při normální expozici na nominál tak výraznou černou / na negativu/ bych spíše než podvoláním nazval vyrovnávací schopností.Když vezmu FP4,který je sám o sobě dost měkký a vyvolám ho na nominál podle předpisu v Microphenu / při normálních až mírně méně kontrastních světelných podmínkách/ bude to dost vyrovnané ,někdy až ploché.Ovšem to neznamená,že to je podvolané.Je to spíše nevhodně použitá kombinace pro dané světelné podmínky.Je to stejné,jako bych řekl,že Rodinal 1:50 podvolává oproti Rodinalu 1:25 řekněme o jednu clonu a jako doklad o tomto tvrzení bych ukázal strmější negativ / rozuměj černější světla/ ,což je samozřejmě blbost.Pouze vyrovnává.M.j. právě pro tu vyrovnávací schopnost a současně dobrou využitelnost citlivosti filmu se Microphen používá pro push.Při rozumném pushi / to je výraz ,teda/ se samo zvedne kontrast,takže původně případně plochší obraz se stává lépe zvětšovatelný,což bude ten tvůj případ.Ještě jen tak na okraj / bez ironie,spíš ze zvědavosti/- jakou mohl mít v posledních dvaceti letech pracovní náplň vývojář foto :) emulzí ve Fomě ? :lol:
  • 0

#36 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 29 červenec 2009 - 15:56:26

no, největší problém bude v tom, že Brian nevyvolává v Microphenu, ale v PQ klonu D-76 s pufrovanym pH.... :)
  • 0

#37 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 červenec 2009 - 16:19:27

no, největší problém bude v tom, že Brian nevyvolává v Microphenu, ale v PQ klonu D-76 s pufrovanym pH.... :lol:


Co to meleš? Kde jsi to nabral? :) Že by originál balenej ilford nebyl originálním baleným ilfordem? Největší problém je, když někdo ignoruje to že jsem tady i na foru HP5+ už několikrát zmínil že nevyvolávám v tom, co mám jako předpis na svým webu ale že si kupuju ORIGINÁL microphen od fomei (fomei je jen prodejce, jinak vývojka je ilford).

A když tady prohlašuješ že "Ilford nikdy neuveřejnil recept na microphen" tak se laskavě nenavážej do receptu kterej propaguju. Z tvýho postoje totiž automaticky vyplývá že tím pádem ani ty sám nemáš šanci vědět přesný znění originální receptury, proto její podobnost nemůžeš jakkoliv porovnat s tou moji.
  • 0

#38 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 červenec 2009 - 16:30:33

Briane,asi bude trochu problém v tom,že každý jinak používá a chápe terminologii. Když mi někdo řekne,že vývojka podvolává o dvě clony,tak já to spíš pochopím tak,že fakticky sníží o ony clony citlivost filmu / neboli přicházím o stíny/,takže je třeba prodloužit adekvátně expoziční dobu.To,že microphen neudělá při normální expozici na nominál tak výraznou černou / na negativu/ bych spíše než podvoláním nazval vyrovnávací schopností.Když vezmu FP4,který je sám o sobě dost měkký a vyvolám ho na nominál podle předpisu v Microphenu / při normálních až mírně méně kontrastních světelných podmínkách/ bude to dost vyrovnané ,někdy až ploché.Ovšem to neznamená,že to je podvolané.Je to spíše nevhodně použitá kombinace pro dané světelné podmínky.Je to stejné,jako bych řekl,že Rodinal 1:50 podvolává oproti Rodinalu 1:25 řekněme o jednu clonu a jako doklad o tomto tvrzení bych ukázal strmější negativ / rozuměj černější světla/ ,což je samozřejmě blbost.Pouze vyrovnává.M.j. právě pro tu vyrovnávací schopnost a současně dobrou využitelnost citlivosti filmu se Microphen používá pro push.Při rozumném pushi / to je výraz ,teda/ se samo zvedne kontrast,takže původně případně plochší obraz se stává lépe zvětšovatelný,což bude ten tvůj případ.Ještě jen tak na okraj / bez ironie,spíš ze zvědavosti/- jakou mohl mít v posledních dvaceti letech pracovní náplň vývojář foto :) emulzí ve Fomě ? :lol:


Akorát co na něj vím že dělal novou Fomu200 která se dneska prodává a pak něco s papírama. pracoval tam někdy mezi lety 1975-1990 pak dělal nevim co a teď je na Aplikovaný Kybernetice. Až se sním uvidím tak ho pokusím inspirovat k tomu aby se stal zdejším členem.
Jinak s tvým tvrzením o microphenu souhlasím. Při předepsaným čase je "normálně zpracovatelnej", je na něm vše, od světel až po stíny, řekněme vyvolanej na svou citlivost ale s nízkým kontrastem. Při delším volání je ale (obzvlášť pro kondenzorovej zvětšovák) ztravitelnější kontrast, přepaly jsou stále stejný.
  • 0

#39 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 29 červenec 2009 - 16:41:04

no, největší problém bude v tom, že Brian nevyvolává v Microphenu, ale v PQ klonu D-76 s pufrovanym pH.... :lol:


Co to meleš? Kde jsi to nabral? :) Že by originál balenej ilford nebyl originálním baleným ilfordem? Největší problém je, když někdo ignoruje to že jsem tady i na foru HP5+ už několikrát zmínil že nevyvolávám v tom, co mám jako předpis na svým webu ale že si kupuju ORIGINÁL microphen od fomei (fomei je jen prodejce, jinak vývojka je ilford).

A když tady prohlašuješ že "Ilford nikdy neuveřejnil recept na microphen" tak se laskavě nenavážej do receptu kterej propaguju. Z tvýho postoje totiž automaticky vyplývá že tím pádem ani ty sám nemáš šanci vědět přesný znění originální receptury, proto její podobnost nemůžeš jakkoliv porovnat s tou moji.


pardon, zmínka o tom, že ten recept nepoužíváš, mi nějak uniknula.
  • 0

#40 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 29 červenec 2009 - 19:13:11

Coooo????? Vy děláte v jedno litru microphenu 40 filmů????


ne. :lol: My neuděláme 40negativů z jednoho litru. My uděláme 2X 20negativů z 2x půl litru :lol: a i ten dvacátej je vždy krásně použitelnej.
A to ten dvacátej volám už ve chvíli kdy mi ten microphen doma leží namíchanej a používanej 4 měsíce


milane sou to profíci a volaj hodně a maj v merku i ty křivky a měření hustot negativu, mě bylo divný, 40 filmů ve stejným druhu vývojky - když se přece fotografujou různý témata na různý formáty a volaj podle toho různě, ale když je jich na to v tý škole víc, tak už rozumím


Aha, tož sice to nechápu, ale eslivá sú to prfíci, tož to zas ja, to mosí byť, tož to bude ono. Enem sem netušil, že je microfén vydatný jak sviňa :) :lol: :lol:
  • 0

#41 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 červenec 2009 - 19:56:42

já nejsem žádnej profík :wink: já jen jsem se ptal a s Brianem nejsem spolužáci, jen já chodím na stejnou fotografickou jako on akorát já du do 2. a on už je fuč i když sme stejně starý :( Tak asi tak


jinak sem se ptal kolik by to zvládlo, ale ten majkrofen vydrží dost ale už víc jak 15 filmů v něm dělat nebudu.

na vývojce se šteřit nevyplácí...
  • 0

#42 lindys

lindys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 9 leden 2013 - 10:15:24

Já pošlu taky jednu uvažovací:

V 1 litru stocku vyvolám film, koncentrace (relativní) vyvolávacích látek klesne o určitou hodnotu.
Když mám stocku 0,5 l, vyvolám film stejně, stejně to oslabí vývojku, ale relativní koncentrace vyv. látek klesne 2x oproti 1 litru, páč mám jenom 0,5l.
Tudíž bych prodlužoval volání 2 filmu o 20% a volal bych jen 5 filmů (v 0,5 l)

Prosím nějakého chemika o vyjádření :-)
  • 0

#43 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 9 leden 2013 - 20:32:18

a přesně kvůli tomu je vhodnější regenerovat.
  • 0

#44 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 9 leden 2013 - 20:37:38

Prosím nějakého chemika o vyjádření :smile:


nejsem moc chemik, ale uvažuješ správně (já to třeba dělal roky blbě a prodlužoval jen o 10% (vtim je v tom, že na fotkách jsem to nepoznal:D))
  • 0

#45 lindys

lindys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 9 leden 2013 - 21:06:13

Dobrá, zkusím to s prodlužováním 20% a uvidíme co z toho vyleze. Jinak pro Microphen jsem nikde žádnej regenerátor nenašel.
  • 0

#46 JohnyL

JohnyL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 102

Publikováno 12 únor 2013 - 19:47:02

Zdravím, předně musím uvést, že jsem s negativem naprostý začátečník. Přesto, že mám statisíce v digitálu Canon a objektivech, tak jsem po těchto Vánocích šel kolem Pazdery a řekl si, že by mohla být legrace zkusit středoformát film. Takže jsem na zkoušku koupil Yashica 124G Mat a ten výsledek, radost z prvního vyvolaného filmu a to, jak film úplně jinak působí než digitální fotka, způsobila, že u mě minulý týden přistál Hasselblad 500 C/M s Planar 80/2,8. To vše přesto, že už dělám platino-palladiové printy (z digitálního negativu).

No, ale k tematu: U toho Microphenu mě pořád není zcela jasné, jestli opravdu můžu vyvolat jeden film 120 jen v 0,5 l, resp. 2 filmy najednou v 1 l, a to se standardním vyvolávacím časem. Beru, že logicky sice vyvoláním jen v 0,5 l klesne koncentrace vyvolávacích látek 2x a další vyvolání má asi být prodlouženo v tomto 0,5 o 20% a vyvolávat by se v 0,5 l mělo jen 5x. Ale stejně logicky už při prvním vyvolání v čerstvém 0,5 l v polovině prvního vyvolání klesne koncentrace vyvolávacích látek 1x. Nemá to tedy pak vliv na dobu vyvolávání už prvního filmu, pokud se použije jen 0,5 l na jeden film nebo 1 l na dva filmy najednou?
  • 0

#47 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 12 únor 2013 - 20:31:18

on pokles aktivity není lineární a není zcela úměrný jen úbytku vyvolávacích látek.

1. vyvolat dva svitky v 0,5 l roztoku je naprosto v pohodě.
2. po vyvolání použitou vývojku nalijte zpátky k zásobnímu roztoku - jen a pouze pro tuto situaci je napočítána kapacita 10 filmů na 1 l vývojky a prodlužovací koeficienty.
3. pro další dva svitky bych prodloužil o 20 % čas a po vyvolání opět vývojku nalil zpět.
4. pokud se bude krytí zmenšovat, prodlužujte vyvolávací časy více.
5. v negativním procesu se ledacos ztratí, a beztak si budete podle toho, jak je kontrastní výsledek, muset najít svůj správný vyvolávací čas.
6. nejdůležitější je pořádně ustálit a vyprat film.
  • 0

#48 JohnyL

JohnyL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 102

Publikováno 12 únor 2013 - 23:34:39

Moc díky. Určitě budu zkoušet, ale každá sdělená zkušenost mi to testovací období pomůže zkrátit. Hezký večer.
  • 0

#49 Kanecek

Kanecek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 29 duben 2013 - 11:32:47

Prosím Vás. Jestli to dobře chápu tak FOMU 100 v Microphenu 1 litr co si udělám tz. (STOCK?) mi to dá 5-7 min vyvolávání. Ředit ho tedy vodou dále nemusím? Jo a myslíte, že to klapne, když ten film mám už tak dva roky nafocený? Díky za odpoveď nebo tip, jak nejlépe na něj s Microphenem...
  • 0

#50 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 29 duben 2013 - 11:52:15

ano, ano, jak píšeš, volat podle předpisu
http://www.digitaltr...Fomapan_100.pdf
dva roky nafocený nevadí.
ještě důležité dodržet teplotu lázně 20 oC, tzn. nejdříve vývojku natemperovat.
  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních