Přejít na obsah


Fotka

jobo kaskáda


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
99 odpovědí na toto téma

#51 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 14 prosinec 2009 - 21:05:03

nechci strašit, ale podle všech studií, co jsem četl, je vypírání překlápěcí metodou s výměnou veškeré vypírací vody v tanku (to znamená otevřít a "vycákat" vodu ven) nepoměrně účinější a lepší, než jakékoli praní za pomoci průtoku vody (tzn. nekompletní výměna prací vody). takhle spotřebuju na jeden film 5 l vody a mám hotovo (cca 8x komplet výměna vody v tanku), při použití klasickýho průtokovýho vypírání je to výrazně víc.

Mel bys k tomuto nakej odkaz, nejlip kterej se zabyva dlouhodobou archivaci? De me o te, ze kdykoliv je na APUGu debata na tohle tema, vynori se banda s 40 letou praxi tvrdici A a proti ni banda se stejnou praxi tvrdici B. Sam pouzivam podle nalady jak kaskadu tak Ilford metodu (prodlouzenou o par cyklu) a rozdil nevidim, ale nemam 40 let stary negativy zatim, takze to h znamena :evil:


http://www.largeform...lor/ilfwash.pdf

mimochodem - laminární proudění v prostoru vývojnice může nastat leda tak omylem a to sice tehdy, když se náhodou bude fyzika kapalin zrovna v tu chvíli zabejvat něčim jinym... mimoto je to stejně buřt, protože sirnatan se z objemu emulze dostává do okolního prostředí difuzí a ne žádnym "vyrvávánim" vodou nebo nějaký jiný kraviny, jakejma některý alchymisti argumentujou.
  • 0

#52 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 prosinec 2009 - 21:10:00

mimoto je to stejně buřt, protože sirnatan se z objemu emulze dostává do okolního prostředí difuzí a ne žádnym "vyrvávánim" vodou nebo nějaký jiný kraviny, jakejma některý alchymisti argumentujou.

To by tedy potom mělo stačit i praní ve stojaté vodě? Chápu to dobře?
Jinak já tedy peru podle Ilforda, modifikce dle Gora. :evil:
  • 0

#53 roper

roper

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 prosinec 2009 - 21:15:40

Tady posílám odkaz na sprchové filtry: http://www.vodni-fil...Sprchove-filtry

Chtěl jsem se tomu podívat na zoubek když jsem šel koupit filtrační patronu do normálního, bateriového filtru, ale bohužel, o existenci sprchových filtrů tam vůbec nevěděli. Nemá tady už někdo s podobnou věcí zkušenost?
  • 0

#54 roper

roper

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 prosinec 2009 - 21:29:38

Hmm. jak koukám na to Ilfordovo doporučení, tak to jsem mohl soutěžit o titul zasloužená pradlena :? Osmero vod jsem považoval za standard :evil:
  • 0

#55 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 prosinec 2009 - 21:44:09

Ano, na Paladixu je opravdu článek na téma praní filmů a papírů:

http://paladix.cz/cl...u-a-papiru.html
  • 0

#56 mAhdi

mAhdi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 50 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 prosinec 2009 - 21:49:54

http://www.largeformatphotography.info/unicolor/ilfwash.pdf

dik, zajimavy a presvedcivy
  • 0

#57 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 prosinec 2009 - 07:45:51

mimochodem - laminární proudění v prostoru vývojnice může nastat leda tak omylem a to sice tehdy, když se náhodou bude fyzika kapalin zrovna v tu chvíli zabejvat něčim jinym... mimoto je to stejně buřt, protože sirnatan se z objemu emulze dostává do okolního prostředí difuzí a ne žádnym "vyrvávánim" vodou nebo nějaký jiný kraviny, jakejma některý alchymisti argumentujou.


Reynoldsovo číslo pro proudění ve vývojnici (předpokládám že je píchlá na šlauk z vodovodu a rozumný průtok - do cca 1l za 10s) vychází v řádu desítek (char. rozměr jsou milimetry - vzdálenost závitů filmu od sebe). Turbulentní je proudění od Re v řádu od tisíců.

A ano, v emulzi jistě vypíráš difůzí, pak je ale otázka, jaká je koncentrace té chemie ve vodě hned vedle (rychlost vypírání je úměrná gradientu koncentrace vypíraných chemikálií, žeáno...). Při turbulentním proudění je to prakticky nula, pri laminárním rozhodně víc, možná že prakticky totéž, co na vnějším okraji emulze. A to je sakra rozdíl. (z tohoto pohledu je opravdu zdaleka nejlepší kvedlat, bublinky sice pomůžou, ale ne tolik, jak pořádný zašejkování :D )

Dá se to experimentálně otestovat - pustit jobo kaskádu s ucpanou dírou pro vzduch a odhadnout čas praní (psal jsem výše), pak totéž, při stejném průtoku a s bublinama. Nezkoušel jsem, ale možná se mi někdy bude chtít :D

Kvedlací praní dle ilforda je nepochybně nejefektivnější postup (co se spotřeby vody týče), jen to ne každého chytne za srdce... třeba mě.
Mimochodem, ty 3 výměny vody nestačí, chce to aspoň 6 aby použitá prací voda už nebyla schopná zredukovat hypermangan, to mám ozkoušené. Otázka je, jestli to není zbytečně přísné kritérium.
  • 0

#58 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 15 prosinec 2009 - 08:02:59

a hele, skvělá odpověď .) musím malinko reagovat (a podotknout, že mě taková reakce fakt potěšila)

Reynoldsovo číslo pro proudění ve vývojnici (předpokládám že je píchlá na šlauk z vodovodu a rozumný průtok - do cca 1l za 10s) vychází v řádu desítek (char. rozměr jsou milimetry - vzdálenost závitů filmu od sebe). Turbulentní je proudění od Re v řádu od tisíců.


jsem taknějak slepě předpokládal, že v tanku bude turbulentní proudění silně převažovat nad laminárním už kvůli tomu, kolik je ve vnitřním prostrou tanku mechanických překážek a tak. nakonec si ještě vzpomínám, že mi někdo ohledně kapaliny říkal, že laminární proudění i ve vodovodu či v jiných podobných systémech je výjimkou, neboť málokdy je vše tak ideální dokonalé hladké a přesné. ale to zabíhám - to by prostě asi chtělo zkusit s nějakou skleněnou nádobou.
mimoto jestli jsme někde na úrovni 6 l za 60 s, potom to vypírání je sakra neekonomický :/
se zbytkem mohu pouze a jen souhlasit.

Kvedlací praní dle ilforda je nepochybně nejefektivnější postup (co se spotřeby vody týče), jen to ne každého chytne za srdce... třeba mě.
Mimochodem, ty 3 výměny vody nestačí, chce to aspoň 6 aby použitá prací voda už nebyla schopná zredukovat hypermangan, to mám ozkoušené. Otázka je, jestli to není zbytečně přísné kritérium.


jj, je to pracnější, než strčit hadici do vývojnice.
nicméně já k tomu postupu přešel především pro to, že s tou vodovodní baterií, jakou mám doma, je horor nastavit a udržet rozumnou teplotu praní.... takhle si teplotu nareguluju v 10 l kbelíku na vodu a mam klid.

ohledně toho kolik výměn stačí je to těžký - pořád ještě jsou ohledně hladiny residuálního thiosíranu v emulzi dost rozporuplný názory - respektive je zjištěno, že když ho tam trošku je, tak že to naopak zlepšuje archivní stálost, nicméně nějak sem se nikde pořádně ještě nedočetl, kolik ta "troška" je.
  • 0

#59 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 15 prosinec 2009 - 09:14:37

Reynoldsovo číslo pro proudění ve vývojnici (předpokládám že je píchlá na šlauk z vodovodu a rozumný průtok - do cca 1l za 10s) vychází v řádu desítek (char. rozměr jsou milimetry - vzdálenost závitů filmu od sebe). Turbulentní je proudění od Re v řádu od tisíců.


Teda nic ve zlém, ale jako letecký modelář (dovolím si říct že na poměrně vrcholové úrovni) tady z toho umírám. Ono je to totiž trochu jinak - laminární proudění nastane pouze při plynulém obtékání a je úspěch ho dosáhnout při Reynoldsově čísle pod 100 tisíc. Turbulentní proudění je mu poměrně blízké - pořád je vzduch přilehlý k povrchu, nícméně v mezní vrstvě probíhá "víření" (ale právě jen v té mezní vrstvě) - výsledkem je korektní chování, ale větší odpor. Při ještě menších Re nebo extrémních úhlech náběhu nastazene stav odtržení mezní vrstvy, kdy je vše naprosto nedefinovatelné.

Je celkem evidentní, že ve vývojnici nemůže být o turbulentním či dokonce laminárním proudění ani řeč, je to celé o vířivých stavech, hlavní příčinou ale není malé Re, ale jsou to (jak už tu někdo napsal) mechanické překážky. Podle mě ta "kaskáda a bublinky" spíš relativně zrychluje pohyb vody kolem emulze (víření "bublinek"), což může mít dobrý vliv na vypírání, tomu bych i docela věřil.
  • 0

#60 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 15 prosinec 2009 - 10:30:23

Pánové, dovolím si jen pár poznámek ke kaskádě. Bod 1. Stejně jako Roman - oteccasu jsem svého času(asi před rokem) dospěl k názoru, že dávat za kaskádu ty prachy co za ni chtějí prostě nebudu. No jo, ale praní kaskádou mě lákalo. Do té doby jsem pral "pístovým způsobem" - vytáhnout z vody okapat, ponořit, jednou za čas vyměnit vodu. Po nějaké době přemýšlení a kratším shánění jsem dal dohromady pár součástek v ceně několika korun a sestavil a zkalibroval si zcela funkční ne-jobo kaskádu na míru. Funguje k plné spokojenosti, byl-li by zájem, napíšu někdy i článek, jak si složit doma kaskádu za méně než 50,-Kč.
Bod 2. Co se týče proudění ve vývojnici - ano, cílem kaskády je dle mých skromných znalostí mechaniky tekutin dosáhnout "co největšího chaosu". Proto se tam pouští ten vzduch a dochází vlastně k proudění směsi kapaliny a plynu. Podle mého názoru je jediným cílem udržet při relativně malém průtoku vody tuhle vodu v co největším pohybu kolem emulze, čímž se umožní dobrá výměna prací vody v blízkosti vrstvy a kvalitní difůze. Byla-li by ve vývojnici jen jedna vrstva filmu, možná by stačilo prostě pustit vodu - proud narážející na dno udělá dostatečný "chaos" (náhodou jsem se ve škole v rámci jednoho předmětu aktivně účastnil měření, kde se sledovalo chování přesně tohoto proudění-bohužel, namodelovat vývojnici a chování v ní by byla tak práce na bakalářku nejmíň a nebyl to můj obor). Problém je v tom, že spirála filmu působí jako poměrně výborný "uklidňovač" proudění.Takže proto ta kaskáda a bublinky.
Co se moc ošidit nedá, je čas potřebný pro difúzi - určitý minimální čas prostě existuje i při sebezběsilejším pohybu.V tomhle si prostě člověk moc nevybere. Mě je kaskáda sympatická tím, že vyliju ustalovač, naleju vodu, zamíchám, vyleju, vrazím kaskádu a můžu dělat něco jinýho, dokud to nevrazím do smáčedla. Ilfordí praní má zase výhodu v tom, že při použití destilky difunduje thiosíran vzhledem k hladovosti vody poněkud zběsileji. Ale stejně mi přijde, že kromě počtu obrátek by měl Ilford uvádět i minimální dobu pro jednu výměnu vody.
(Mimochodem, vzhledem k tomu, že thiosíran i jeho zbytky ve vodě klesají ke dnu, teoreticky by při dostatečném čase, vyšším umístění spirály nad dnem a dostatečném objemu šlo asi používat i zmíněné praní ve stojaté vodě.Ale kdo by to měl vydržet, že?)
  • 0

#61 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 15 prosinec 2009 - 10:44:42

Tak teď si tedy nejsem jistý už vůbec.K jobo kaskádě chci přejít z důvodu lenosti a navíc mi nepřišlo vypírání pomocí překlápění účinné,teď ale naopak v diskuzi čtu,že je účinější než vypírání v tekoucí vodě.Na test s manganistanem draselným moc nedám,jelikož mi ukazoval po třetí výměně vody (při překlápění),že je vypráno,což mi přišlo divné.Já překlápím tak,že začnu u 10x překlopit a po každé výměně navýším překlápění o 10 obrácení,takže kočím u 70.Nestačilo by tedy nasadit na šlouk ze sprchy(viz foto) malou hadičku s filtrem(např.od Edy)? Abych nemusel kupovat jobo kaskádu,která mi příjde také předražená.Tu sprchu strčím do středové trubice,takže vypírání je od spodu. Vložený obrázek
  • 0

#62 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 15 prosinec 2009 - 10:54:58

Funguje k plné spokojenosti, byl-li by zájem, napíšu někdy i článek, jak si složit doma kaskádu za méně než 50,-Kč.


Článek!!! Nebo alespoň fotku! :D
  • 0

#63 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 15 prosinec 2009 - 10:56:11

Takhle si z "důvodu lenosti" právě moc nepomůžeš - v podstatě tím dosáhneš zmiňovaného praní "ve stojaté vodě" (pokud s tím nebudeš hýbat) - tj. čas aspoň půl hodiny a spotřeba vody velká. Nebo s tím budeš hýbat - třeba pístový pohyb a občasné vylití vody - a čas si zkrátíš, ale zase u toho budeš muset být. Takže buď koupit kaskádu, nebo vodní vývěvu, nebo mě dokopat k dodání článku/dokumentace k té mé nejobo kaskádě :D. No a nebo v klidu dál prát po Ilfordovsku.
  • 0

#64 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 15 prosinec 2009 - 11:01:00

Článek!!! Nebo alespoň fotku! :D


Snad to dám nějak dohromady. Cena a dostupnost zvláště některých jednotlivých polotovarů kolísá, takže těch pade je třeba brát trochu s rezervou, ale cílem bylo vytvořit kaskádu z dostupných věciček za nízkou cenu. Klidně pošlu na mail nějakou kratší verzi, než dám dohromady pořádnej článek.
  • 0

#65 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 15 prosinec 2009 - 11:08:36

Takže jsem ty své filmy nevypral :D :D Než jsem začal překlápět,což je teprve nedávno,tak jsem do vývojnice strčil šlouk od sprchy na 10min a poté nalil a vylil třikrát destilku.Jestli můžu poprosit,tak klidně i tu kratší verzi na mail. valazd@centrum.cz

Jen tak mimochodem: bílých krystalků jsem se velmi dobře zbavoval pomocí petroleje,do kterého jsem negativ před založením do zvětšováku namočil.Na fotografii pak nebyla ani tečka.
  • 0

#66 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 15 prosinec 2009 - 11:17:28

Ale vypral, otázka je jak. To se pozná až po čase. Závisí to opravdu i na tom, jaká byla výměna vody a ona ta destilka nakonec taky udělá svoje.
Zkusím to nějak nakreslit, ofotit mejdlovkou, popsat a poslat.
  • 0

#67 roper

roper

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 prosinec 2009 - 11:28:36

Tak teď si tedy nejsem jistý už vůbec.K jobo kaskádě chci přejít z důvodu lenosti a navíc mi nepřišlo vypírání pomocí překlápění účinné,teď ale naopak v diskuzi čtu,že je účinější než vypírání v tekoucí vodě.Na test s manganistanem draselným moc nedám,jelikož mi ukazoval po třetí výměně vody (při překlápění),že je vypráno,což mi přišlo divné.Já překlápím tak,že začnu u 10x překlopit a po každé výměně navýším překlápění o 10 obrácení,takže kočím u 70.Nestačilo by tedy nasadit na šlouk ze sprchy(viz foto) malou hadičku s filtrem(např.od Edy)? Abych nemusel kupovat jobo kaskádu,která mi příjde také předražená.Tu sprchu strčím do středové trubice,takže vypírání je od spodu. Vložený obrázek


Tímhle asi kaskádu nenahradíš, nezajistíš aby to přisávalo vzduch a tedy se voda ve vývojnici bude chovat jinak. Ještě k ceně kaskády. Já taky váhám vyhodit zbytečně peníze a mám velmi často dojem, že spousta věcí k ukojení našich potřeb je předražená, ale vzhledem k tomu, že pořízení např. Jobo kaskády je jednorázová záležitost a samotná věc má prakticky neomezenou životnost, tak už mi to nepřipadá tak neúnosné. Spousta věcí jde samozřejmě i vyrobit doma, nebo nechat vyrobit, ale je na zvážení, jestli čas k tomu potřebný a všechny s tím spojené náklady opravdu stojí za to. To je ale na každého osobním zvážení. Protože jsem neměl 30-50tis, vyrobil jsem si kompletně akustickou kytaru. Jediné co jsem koupil byly struny a mechanika. A dřevo, žádné polotovary, všechno do detailu od píky. Spousta hodin a hodin práce. Kdyby mi někdo nabízel 30tis tak jí neprodám. Tím chci říct, že jsem ochoten si vyrobit něco co mi přinese nějakou výraznou úsporu. Zrovna u Jobo kaskády nevím, nevím. Faktem je, že jsem se nad její funkční náhradou nikdy nezamýšlel a možná existuje jednoduché a levné řešení, které pomůže spoustě lidem ušetřit nějakou to stokorunu.
  • 0

#68 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 15 prosinec 2009 - 11:35:43

Vydržte, já ten článek spáchám. :D V základu je materiál opravdu jen asi za 50,- Kč. Ten čas na vymejšlení jak a z čeho to udělat opakovatelně a levně mi nikdo nezaplatí, ale každej další člověk, co to bude používat ho do toho už nebude muset investovat.
  • 0

#69 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 prosinec 2009 - 11:39:45

hlavně to taky z tý kaskády pěkně bublá
někdy koukám na to bublání a dumám nad tím negativem okolo kterýho to bublá a vzpomínám na to jak jsem ho exponoval
  • 0

#70 roper

roper

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 prosinec 2009 - 11:43:43

Vydržte, já ten článek spáchám. :D V základu je materiál opravdu jen asi za 50,- Kč. Ten čas na vymejšlení jak a z čeho to udělat opakovatelně a levně mi nikdo nezaplatí, ale každej další člověk, co to bude používat ho do toho už nebude muset investovat.


a každej si na tebe s vděčností a rád vzpomene, to za to stojí :D
  • 0

#71 roper

roper

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 prosinec 2009 - 11:46:12

hlavně to taky z tý kaskády pěkně bublá
někdy koukám na to bublání a dumám nad tím negativem okolo kterýho to bublá a vzpomínám na to jak jsem ho exponoval


jo to taky miluju, to rozjímání a očekávání a čas zklidnění...jak meditace u vodopádu,....sklenička slivovice... :D
  • 0

#72 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 prosinec 2009 - 11:56:47

Pro sestrojení kaskády stačí dvě různě silné hadičky, nicméně, hotové řešení je prostě hotové řešení. Jestli chcete bastlit a ušetřit, kupte kaskádu kaiser, která je o dost levnější a požadovaný průměr nastavte izolačkou :)

A k tomu šetření. Já mám čímdáltímvětší pocit, že právě tyhle drobnosti dělají výsledek. Vždy jsem prvotně přemýšel nad fotoaparátem a dobrým zvětšovákem. Maličkosti jsem přehlížel. Až teď jsem začal dokupovat příslušenství a drobnosti. A najednou to všechno jde úplně jinak. Nebylo mi líto vyhodit dvacet tisíc za foťák, ale budu se kroutit u koupě lepší drátěnky? Budu se pachtit s rámem meopta místo toho, abych koupil kvaltiní rám? Už nikdy víc! :)))) Všechny tyhlecty dobře fungující redukce, filtry, clonky, vodní filtry, jeptišky atp. jsou prostě důležitější, než si leckdo myslí. A i kdyby ne stokrát pro fotku, tak pro pohodlí fotografa tisíckrát.
  • 0

#73 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 15 prosinec 2009 - 15:25:09

A k tomu šetření. Já mám čímdáltímvětší pocit, že právě tyhle drobnosti dělají výsledek. Vždy jsem prvotně přemýšel nad fotoaparátem a dobrým zvětšovákem. Maličkosti jsem přehlížel. Až teď jsem začal dokupovat příslušenství a drobnosti. A najednou to všechno jde úplně jinak. Nebylo mi líto vyhodit dvacet tisíc za foťák, ale budu se kroutit u koupě lepší drátěnky? Budu se pachtit s rámem meopta místo toho, abych koupil kvaltiní rám? Už nikdy víc! :)))) Všechny tyhlecty dobře fungující redukce, filtry, clonky, vodní filtry, jeptišky atp. jsou prostě důležitější, než si leckdo myslí. A i kdyby ne stokrát pro fotku, tak pro pohodlí fotografa tisíckrát.


Zlatá slova - ale budeš ukamenován, naznačit v ČR, že není občas od věci koupit "profesionální řešení" a zapomenout na domácí bastlení je něco naprosto neodpustitelného :D Možná je to ještě horší, než když se přiznáš k focení na digitál :D :D :D

Mimochodem dělám smajlíky, ale ve své podstatě to až zas tak moc k smíchu není...
  • 0

#74 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 15 prosinec 2009 - 17:03:06

... nicméně, hotové řešení je prostě hotové řešení. Jestli chcete bastlit a ušetřit, ...


Říká autor článku o výrobě pračky na velké papíry :roll: :lol: :) :) :) . Abych pravdu řekl, chtěl jsem v určité fázi už kaskádu taky koupit, ale pak se mi během dvou dnů sešly nápady z čeho jednoduše, levně a kvalitně udělat hlavní části, a tak mi to nedalo. Ono cílem nebylo udělat to "nějak", ale opakovatelně, jednoduše a levně a to je přeci jen jinačí oříšek(prostě se projevilo, že su strojař, vzal jsem to jako takové domácí cvičení z pilnosti-obecně jsem hračička, ale jestli si něco vyrobit, nebo to koupit si obvykle desetkrát rozmyslím) No a pokud se to někomu bude hodit, jak ušetřit, tak proč ne - sestavení trvá šikovnýmu člověku asi čtvrt hodiny, seřízení plus mínus totéž.
Co se týče "bastlení" ,tak filtr mám třeba koupenej, silonka s tampónama mě akorát rozčilovala. Obecně mě vždycky, když vidím něco nebezpečně jednoduchýho za podezřele drahej peníz začne v hlavě šrotovat, jak to zbastlit. Někdy něco vymyslím, a zjistím, že by to vyšlo plus mínus stejně draho, nebo by to sežralo neúměrně času, někdy vymyslím, ale jsem línej a tak radši koupím, a někdy to dotáhnu do konce(jako s kaskádou). Ale prakticky se snažím praktikovat zásadu, že nikdo není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci. Ale taky že není třeba vyhazovat peníze z okna za předražené věci.
(Jinak text už jsem spáchal, ještě musím dát dohromady obrázky a pak z toho stvořit článek)
A omlouvám se jěště za ten off topic, ale když se to nakouslo...
  • 0

#75 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 prosinec 2009 - 15:56:26

dobry den, zaujimava debata, ako tak citam tiez asi zle vypieram negativy :lol:
no kde mame ten clanok? :lol:
  • 0

#76 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 2 leden 2010 - 11:08:01

Ehm, svátky jsem se snažil netrávit u počítače, volný čas jsem strávil převážně v komoře a zvětšoval (některý kousky už čekaly skoro rok :lol:). Článek mám nachystanej včetně obrázků, v týdnu to snad nějak doladím do podoby publikovatelné zde na TK.
  • 0

#77 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 2 leden 2010 - 11:41:48

používám stejnou metodu praní jako punkomat. Jenom tu středovou tyč dám delší, takže středem voda přitéká a po straně odtéká. Když občas jdu okolo, tak vývojnici celou vyleju nebo s ní zakvedlám. Myslím že, praní je to dostatečné. Přítomnost ustalovače zjišťuju po čichu :lol:
  • 0

#78 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 leden 2010 - 11:45:47

vzpoměl jsem si na kaskádu, když nám nešla na silvestra vodárna :lol:
odpouštěl jsem vodu z pračkovýho kohoutu do trubky, kde to přisávalo vzduch a ve vodní lázni, což ve středu sklepa máme to dělalo kaskádu s bublinkama :) :lol:
vodárnu jsem opravil - zarostlá trubka k tlakovému spí/rozpínači
a nemusel jsem na nákup potravin, tak všecko je pro něco dobrý :D
  • 0

#79 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 4 červen 2010 - 13:27:39

Co se týče toho praní, přemýšlím o tom udělat něco jako uzavřený okruh - jednouše malé akvaristické čerpadlo, sběrná nádoba a tak 3x, 4x 5x vodu vyměnit, podle mne by se lépe udržovala čistota i teplota a byla by to kombinace obou druhů vypírání. U akavaristických filtrů je dokonce takový nástavec na výstup, který přisává vzduch do výtoku, takže to funguje i jako perlátor. Nebo je to blbost? To podobné třeba i pro barytové papíry, ta spotřeba vody mě tak nějak děsí, to nechat takovou dobu propírat tekoucí vodou...
  • 0

#80 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 4 červen 2010 - 14:18:41

Já teda nevím, jestli z toho tak trochu neděláte zbytečnou vědu. Filmy, které jsem nafotil za svého mládí, jsem vypíral prostě tak, že jsem do vývojnice pustil velmi slabý proud vody z kohoutku a tak jsem to nechal asi 1/4 hodiny. Po 30 a více letech filmy nejeví žádné známky degenerace (kromě prachu a škrábanců - tehdy jsem film prostě stočil do ruličky a hodil do krabice).
  • 0

#81 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 4 červen 2010 - 17:40:48

Moc se tady na muj vkus resi vsemozne bastleni (ale kdyz to nekoho bavi, tak me do toho nic neni...), proste jsem koupil kaskadu (za hrozne prachy ja vim...) a od te doby mam pokoj, film je vyprany rychleji, vody protece min...a je to bez starosti a promrhaneho casu.
  • 0

#82 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 31 prosinec 2020 - 08:40:59

Je to už přes 10 let od posledního příspěvku ke kaskádě, ale za tu dobu se evidentně změnil koncept ohledně rysek. Už je tam nedávají. Dostal jsem kaskádu qánocům, RYSKY NIKDE, přitom v přiloženém papírovém návodu se s nimi stále počítá.

 

Tady na tomto eshopu to však zmiňují jako "inovace": https://www.oehling....rani-filmu-3350

V nových kaskádách bez rysek se hladina vody udržuje v 1/2 vzdálenosti mezi ústím trubice připouštějící vodu a vstupem vzduchu.

 

Co pana Joba k této inovaci mohlo vést?


  • 0

#83 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 31 prosinec 2020 - 16:54:11


 

Je to už přes 10 let od posledního příspěvku ke kaskádě, ale za tu dobu se evidentně změnil koncept ohledně rysek. Už je tam nedávají. Dostal jsem kaskádu qánocům, RYSKY NIKDE, přitom v přiloženém papírovém návodu se s nimi stále počítá.

 

Tady na tomto eshopu to však zmiňují jako "inovace": https://www.oehling....rani-filmu-3350

V nových kaskádách bez rysek se hladina vody udržuje v 1/2 vzdálenosti mezi ústím trubice připouštějící vodu a vstupem vzduchu.

 

Co pana Joba k této inovaci mohlo vést?

Setrnost :D
Cascade milujem. 16 litrov vody za 3 minuty a film je (temer) archivacne opraty.


  • 0

#84 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 31 prosinec 2020 - 17:14:20

hypnogen: ano je to tak, funguje to ...


  • 0

#85 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 31 prosinec 2020 - 20:47:02

 

Je to už přes 10 let od posledního příspěvku ke kaskádě, ale za tu dobu se evidentně změnil koncept ohledně rysek. Už je tam nedávají. Dostal jsem kaskádu qánocům, RYSKY NIKDE, přitom v přiloženém papírovém návodu se s nimi stále počítá.

 

Tady na tomto eshopu to však zmiňují jako "inovace": https://www.oehling....rani-filmu-3350

V nových kaskádách bez rysek se hladina vody udržuje v 1/2 vzdálenosti mezi ústím trubice připouštějící vodu a vstupem vzduchu.

 

Co pana Joba k této inovaci mohlo vést?

Setrnost :D
Cascade milujem. 16 litrov vody za 3 minuty a film je (temer) archivacne opraty.

 

3 minuty? A neni to malo ?


  • 0

#86 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 1 leden 2021 - 20:26:00

Vy jste ale pokušitelé-mašeptávači !

Už mám kaskádu objednanou :-)

Když už po asi 30ti letech měním vývojnici, tak teda pořádně. :-)


  • 0

#87 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 1 leden 2021 - 20:48:00

Našeptávači, (propadlo mi předplatný (už mám placeno), a nemůžu editovat.


  • 0

#88 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 24 červen 2021 - 19:28:13

Kaskáda je fajn.

Jen když pří praní odstřelí z tanku, zažijete v koupelně prima vodotrysk :-D


  • 2

#89 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 25 červen 2021 - 06:46:22

To jako vážně, že když přes kaskádu proudí do tanku voda a vzduchové bubliny, tak se to vypere za těch 5 minut co JOBO uvádí?


  • 0

#90 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 403 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 25 červen 2021 - 07:46:51

Peru s ní takto už tak 12 let a filmy vypadají hodně v pohodě. Peru tedy 10 minut, podle toho mého původního návodu. Jestli to nově zaručují i pro 5 minut, to je pro mne novinka.

 

Nicméně - podle mne funguje výborně pouze v užších vývojnicích řady 1500 (na výšce nezáleží). V širších 2500 podle mé zkušenosti nevymývá dobře okrajovou oblast při stěně. Což není chyba kaskády, ale konstrukce tanku, je to prostě moc široké. V těchto případech používám ruční ILFORD metodu 10 - 20 - 40.

 

Mmch. trochu offtopic ke kaskádě, ale stále k praní: Steve Anchell popisuje tuhle ilfordí metodu tak, že mezi jednotlivými výměnami vody se má tank nechat 5 minut stát a nechat pracovat difuzi. V návodech od ILFORDU to není zmiňováno, což Anchell komentuje, že "to je podivné a bůhvíproč to tam není..."


  • 0

#91 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 25 červen 2021 - 10:46:20

Kaskáda je fajn.

Jen když pří praní odstřelí z tanku, zažijete v koupelně prima vodotrysk :grin:

 

Ano, zrovna včera po dlouhé době se mi to stalo.

Mám v TK baterii a místo sprchy hadici (právě na připojení ke kaskádě a na oplach misek). V průběhu praní negativů v tanku 1540 jsem potřeboval opláchnout nějaké jiné vybavení, což většinou dělám přepnutím na kohoutek - místo přepnutí na kohoutek jsem ale zvedl tlak vody = odstřelila kaskáda a všechno mokré :)

Multitasking v praxi.


  • 0

#92 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 25 červen 2021 - 11:53:45

Vážený kolego, hajkys-i, pokud máte po ruce soustruh a nějaký blok silonu, zhotovte si do JOBO MultiTank 2513/2521 mezikruží, které vložíte do vývojnice pod cívku a tak ušetříte celkový objem vyvolávací lázně při vyvolávání filmů v ručním režimu překlápění, poslouží i v případě vypírání filmů, kdy zvýší laminární proudění pod cívkou. Kdysi jsem zde uvedl potřebné rozměry s propočtem objemové úspory zpracovatelských lázní - viz. objemový kompenzátor JOBO. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#93 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 červen 2021 - 23:11:06

i když mám dvě jobo kaskády nakonec volím rotační praní

prostě využiv rolleru  na vyvolání filmu, nechávám tam film i prát

jen několikrát vyměním vodu a praní probíhá při točení 

u té kaskády je nutný řádný průtok vody a když máš vodu ze studně, ta se pohybuje v celém roce od 3,9 až po 19,5 st C

tak to praní v rolleru osmotickou vodou, kterou si předem temperuju, je li to potřeba, mi přišlo praktičtější

 


  • 0

#94 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 27 červen 2021 - 10:57:55

To jako vážně, že když přes kaskádu proudí do tanku voda a vzduchové bubliny, tak se to vypere za těch 5 minut co JOBO uvádí?

Stacia 3 minuty a u mna je to asi 18 litrov vody.
Potom este asi minutu vo PhotoFlo.

Ak paranoja veli kaskadovat 5 minut, prosim, ide o Archival Grade Washing :)


  • 0

#95 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 403 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 27 červen 2021 - 19:03:20

Vážený kolego, hajkys-i, pokud máte po ruce soustruh a nějaký blok silonu, zhotovte si do JOBO MultiTank 2513/2521 mezikruží, které vložíte do vývojnice pod cívku a tak ušetříte celkový objem vyvolávací lázně při vyvolávání filmů v ručním režimu překlápění, poslouží i v případě vypírání filmů, kdy zvýší laminární proudění pod cívkou. Kdysi jsem zde uvedl potřebné rozměry s propočtem objemové úspory zpracovatelských lázní - viz. objemový kompenzátor JOBO. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

Vážený kolego Eriku, děkuji za nápad. Objem jsem zatím kompenzovat nepotřeboval, ale nějaká rozptylovací destička pod cívku by asi můj problém vyřešila...  no, poslouží buď nylon 3D tisk anebo nůžky a list pvc.. 


  • 0

#96 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 14 září 2022 - 23:36:43

Dnes dcera (17 let chodí na zdrávku) přišla z koupelny, v ruce kaskádu a že co to je? Povídám vypíračka na filmy, tudy na vodovod, tudy do tanku a ta pár minut je vypráno.....

 

" AHA, my jsme totiž dneska probírali klystýry! " 


  • 1

#97 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 15 září 2022 - 06:38:05

A tak proč ne, prostě dáš filmu klystýr a vypláchneš to z něj  :cool:


  • 0

#98 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 195 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 15 září 2022 - 07:42:58

Kdo používá balónek na klystýr pro sfoukávání prachu z negativu? :-) Zdejší nápad. 


  • 0

#99 kaiser

kaiser

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 42 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 15 září 2022 - 08:00:53

Kdo používá balónek na klystýr pro sfoukávání prachu z negativu? :smile: Zdejší nápad. 

Já,už řadu let.Nemá chybu.


  • 0

#100 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 442 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 15 září 2022 - 12:38:22

Ja taky jiz leta
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních