Přejít na obsah


Fotka

modré fotky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
32 odpovědí na toto téma

#1 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 24 červenec 2007 - 08:49:05

Někde na netu, bohužel nemůžu najít kde, jsem narazila na úplně mobrý obrázky - z digitálu ani z bar. negativu to nebylo

Nemáte představu, co je to zač?
Ne že bych se na něco takového chystala, to ne, mám raději barvičky do teploučka, ale vcelku mě to zajímá.

Napadlo mě, že jsou fotky tónované, ale také to může být třeba něco úplně jiného...
  • 0

#2 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 24 červenec 2007 - 09:00:32

fomatoner indigo? třeba?
eště mam krabici doma, nikdy sem ho nepoužil. taky sem spíš do "teploučka" :!: :lol: :lol:
u fotek :!:
  • 0

#3 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 24 červenec 2007 - 09:12:42

Mě se tady zase už nějakej čas povaluje načatej fomatoner sepia. Nějak mi ten odstín nesednul a nebo jsem k tónování ještě nedorost.
  • 0

#4 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 24 červenec 2007 - 09:16:21

A nebyla to Kyanotypie
http://images.google...images&ct=title ???
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 červenec 2007 - 09:27:43

voda 1000 ml
citran železitoamonný 60 g
červená krevní sůl 40 g
kys. citronová 100 g

famozni modra, kdyz si vecer vzpomenu tak poslu ukazku.
  • 0

#6 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 24 červenec 2007 - 09:28:09

Luda 76: jj to je vono :!:
V čem to spočívá?
  • 0

#7 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 24 červenec 2007 - 09:29:09

dany: jj určitě pošli
  • 0

#8 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 24 červenec 2007 - 09:33:26

tady jsem ještě něco našla
http://www.nfoto.cz/.../cyanotypie.pdf
  • 0

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 červenec 2007 - 11:47:45

Jo, tu modrou jsem u Danyho viděl live a je to velmi zajímavé....
  • 0

#10 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 červenec 2007 - 08:34:36

Vzhledem k tomu, že mám největší negativ 6x7cm, tak to asi nevyzkouším :lol: :?

No, i když takový modrý miniaturky ve velké paspartě, taky nemusí být k zahození :)
  • 0

#11 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 25 červenec 2007 - 09:42:48

Vzhledem k tomu, že mám největší negativ 6x7cm, tak to asi nevyzkouším :lol: :?

No, i když takový modrý miniaturky ve velké paspartě, taky nemusí být k zahození :)


Zas takovy problem by to Edo nebyl. Poridte si ortho film (Ilford Ortho - delaj 8x10", Maco neco takovyho dela taky), negativ zvetsite na tento film, vyvolate, nechate uschnout. Z tohoto pozitivu kontaktem vyrobite negativ (opet na ortho film), no a format 8x10" by vam na pokusy mohl stacit. Kontrast ortho filmu se ridi typem vyvojky.

Prijemnou zabavu.
  • 1

#12 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 červenec 2007 - 10:08:46

kodl: no jo, to by cesta asi byla - ale to už je vyšší dívčí, já zatím studuju základku :)
  • 0

#13 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 25 červenec 2007 - 10:12:36

kodl: no jo, to by cesta asi byla - ale to už je vyšší dívčí, já zatím studuju základku :)


Tak dramaticky bych to zase nevidel. S ortho filmem se pracuje podobne jako s papirem (pri cervenem svetle). Takze pokud zvetsujete, je to pro vas hracka.
  • 0

#14 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 červenec 2007 - 10:27:40

kodl: aha, to zní zajímavě - a dá se ovlivňovat i gradace? (používám multigradační papíry) - resp. reaguje ortho film i na filtraci?

a vývojka se používá negativní?
  • 0

#15 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 25 červenec 2007 - 10:49:12

Eda:
vyvojka samozrejme negativni, je to film.
Kontrast se ovlivnuje pouzitou vyvojkou, pro nizsi kontrast je na Ilford Ortho dobra ID-11 (stejne jako D-76), pro stredni Ilford PQ, vysoky kontrast Phenisol, pro graficke vyjadreni (cerna a bila - nic mezi) Ilford ID-13 (recept je ve clanku o lithu). Vyvolava se normalne v miskach jako papir. Kontrast se ridi i dobou vyvolani takze v ID-11 lze dosahnout kontrastu az 0.70, PQ az 1.0, Phesinol az 1.8.

Filtraci jsem nezkousel.
  • 0

#16 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 červenec 2007 - 21:15:21

kodl: díky moc za informace, možná se do toho někdy pustím :)
  • 0

#17 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 červenec 2007 - 10:27:14

Tak tady je ta modra nadhera :) je to jen ofoceno digitalem nechtelo se mi ji davat do skeneru a jinou jsme nenasel.
Vložený obrázek
  • 0

#18 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 26 červenec 2007 - 20:16:24

dany: pěný srdíčko - a ta moooodrá :D
jak máš velký ten obrázek? předpokládám, že jsi kopíroval nějaký listový film...
  • 0

#19 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 červenec 2007 - 20:20:21

Edo, to není fotka filmu, ale normálního barytovýho papíru, vytvořenýho úplně běžně, jen je obarvená tou chemií co sem Dany psal.
  • 0

#20 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 červenec 2007 - 20:23:11

Jestli tedy nekecám, ale já to takhle pochopil .) Není to prostě IMHO ten postup co jsi sem vkládala v tom PDF.
  • 0

#21 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 26 červenec 2007 - 21:34:24

aha, takže něco jako tónování..zajímavé, rozhodně by to bylo jednodušší, než postup kyanotypie - ale asi se tam ztratí některý tóny ne? když se fotka přebarví
  • 0

#22 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 květen 2008 - 08:03:01

vykopavam toto vlakno lebo to prislo aj na mna a rad by som polozil otazku ktora uz urcite na svete padla tisickrat ale neviem na nu odpoved - neda sa napchat nejaky zdroj UV svetla do zvacsovaku ? napr. nejakeho na tento ucel upraveneho starsieho.. podobne ako Eda (v minulosti, vsakze ..) moj najvacsi negativ je zvitok a pri kontaktnej metode by bol vysledok snad len na vyskusanie procesu.. (este ma napadla taka sialenost - naniest fomacku fotoemulziu co tu mam na nieco transparentne a na to zvacsovat z diaku .. no a potom kontaktne kyano ..)

dik za nazory!

m.
  • 0

#23 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 květen 2008 - 09:27:54

vykopavam toto vlakno lebo to prislo aj na mna a rad by som polozil otazku ktora uz urcite na svete padla tisickrat ale neviem na nu odpoved - neda sa napchat nejaky zdroj UV svetla do zvacsovaku ? napr. nejakeho na tento ucel upraveneho starsieho.. podobne ako Eda (v minulosti, vsakze ..) moj najvacsi negativ je zvitok a pri kontaktnej metode by bol vysledok snad len na vyskusanie procesu.. (este ma napadla taka sialenost - naniest fomacku fotoemulziu co tu mam na nieco transparentne a na to zvacsovat z diaku .. no a potom kontaktne kyano ..)

dik za nazory!

m.


No, zdroj by tam asi dát šel, ale má to jeden docela zásadní poblém, sklo moc nepropouští UV. Viz třeba TAHLE transmisní křivka nějakého náhodně vybraného optického skla. Viditelné spektrum konční někde na 380nm, pro představu.
Možný ale je, že ty alternativní procesy nepotřebují až tak krátký vlnový délky(nevím, nepátral jsem), takže by ta absopce nemusela být vysloveně fatální.
Další problém by mohl být v tom, že kdyby stačilo to, co zvětšovákem a objektivem proleze, tak optika už pro tyhle vlnové délky není konstruovaná. V praxi by to možná znamenalo, že by se ti nepodařilo zaostřit. Co si tak pamatuju z optických vlastností pevných látek (nemnoho, a hledat se mi nechce :)), tak pokud je někde absorpce, je tam i disperze (závislost indexu lomu na vlnové délce), což by znamenalo, že celá optika zvětšováku by trpěla velice silnou "barevnou vadou", dost možná i tak silnou, že by se optická soustava chovala výrazně jinak, než si konstruktéři kdy představovali (= měla by vlastnosti zhruba jako náhodný shluk několika čoček :) )
Navíc, to, že se běžně pracuje postupem, který popsal Kodl, taky naznačuje, že tudy asi cesta nepovede.

Ale z druhé strany, UV žárovka moc nestojí, takže zkusit to klidně můžeš a v nejhorším ti zbude bezva osvětlení na chlastací akce :lol:
  • 0

#24 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 květen 2008 - 09:47:52

připomínám, že modrej tónovač indigo mají nyní v prodejně foma-hk v doprodeji za 60,-
jeden jsem si taky koupil, ale jestli budu modřit teda ještě nevím, ale za tu cenu ho vyzkouším
ev. můžu nějakému zájemci zakoupit dnes při cestě na oběd a později příležitostně předat
  • 0

#25 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 28 květen 2008 - 09:51:53

Radime, kup mi prosim hned dva. :)
  • 0

#26 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 květen 2008 - 09:54:34

tak jsem tam volal - volný je poslední kus :) - přiklepnut gorgimu, zakoupím za hodinu
  • 0

#27 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 28 květen 2008 - 09:57:29

aha, takže něco jako tónování..zajímavé, rozhodně by to bylo jednodušší, než postup kyanotypie - ale asi se tam ztratí některý tóny ne? když se fotka přebarví


dělal jsem s Fomou Indigo, mám jich pár z výprodej, tak ti ji můžu zaslat, funguje to dost jinak než sepia toner

spíš to tak celkově obarvuje a stíny to zatahuje, ono by se to vlastně možná dalo použít na zesílení, ale ta modrá je pro mě taková trochu jedovka
  • 0

#28 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 28 květen 2008 - 10:35:33

vykopavam toto vlakno lebo to prislo aj na mna a rad by som polozil otazku ktora uz urcite na svete padla tisickrat ale neviem na nu odpoved - neda sa napchat nejaky zdroj UV svetla do zvacsovaku ? napr. nejakeho na tento ucel upraveneho starsieho.. podobne ako Eda (v minulosti, vsakze ..) moj najvacsi negativ je zvitok a pri kontaktnej metode by bol vysledok snad len na vyskusanie procesu.. (este ma napadla taka sialenost - naniest fomacku fotoemulziu co tu mam na nieco transparentne a na to zvacsovat z diaku .. no a potom kontaktne kyano ..)

dik za nazory!

m.


Myslím, že to je slepá ulička i když po nějaké šíleně dlouhé době bys to prosvítil asi i skrz tlustý skla objektivu.

Doporučuji standardní cestu a nastudovat:
http://www2.ntm.cz/p...y/fototechniky/

je tam velmi kvalitně popsáno vše, co je třeba.
  • 0

#29 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 28 květen 2008 - 12:35:32

no, nebudu moc kecat, ale dle nějakého zdroje, na který jsem narazil před koupí EL-Nikkoru 40mm 1:4 N má tohle sklo velmi dobrou propustnost v oblasti UV záření a to až snad po 360nm.... tu stránku s grafem už bohužel asi nenajdu, ale obecně na tom zvětšovací objektivy jsou údajně velmi dobře.
  • 0

#30 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 28 květen 2008 - 12:37:28

ok, ted jsem neco zkousel.
takze asi takto - foma prodava medix pt orto material.
vzal jsem 9x12 negativ, nazvetsoval na ten medix 8x10", pozor, brutalne citlivy material, pri clone f45 jsem mel cas 2 sekundy :)
vyvolal jsem v ilfordim multigrejdu
vzniknul pozitiv
ususil
vzal dalsi medix a kontaktne ten prvni prekopiroval na novy medix
vyvolal zase v multigrejdu
vznikl negativ
a mas negativ pro stare procesy, treba pro tu kyanotipii. pak uz jenom zcitlivis vhodny papir a muzes vybehnout na slunko
pak je jeste dalsi moznost - nikoliv medix->medix ale treba rc-> medix.
ale vse je pekne popsano v tom clanku co daval odkaz kubikula
  • 0

#31 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 28 květen 2008 - 12:45:03

jeste par tipu:

- papir je treba nejaky neagresivni, odkyseleny, nejlepe bavlna. da se koupit
v emba paseky (www.emba.cz). Koupili jsme s kubikulou velke baleni (minimalni odber je 100 kusu) tady toho
TYP F/B1 Obálka formát B1 1 000 x 700
S postovnym 100 kusu stoji nejakych 1600,-. Ja vim, je to palba, ale treba by se podelilo vice lidi

- stetec - radsi sirsi nez uzsi. zkousel jsem uzky cca 2 cm, zcitlivoval pro 8x10 planfilm, hodne pruhovane. ted delam s cca 10cm hake brush a je to OK

- ustalovac pro proces VanDyke - slabsi nez pro normalni papiry. 3-5procentni roztok thiosiranu sodneho. Zkousel jsem rychloustalovac a brutalne to zeslabuje. Takze rychloustalovac nebrat.
  • 0

#32 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 28 květen 2008 - 20:03:16

pred chvili jsem vykoupal par vandyku (ja vim neni to modra :roll: ) v selenu. Trochu se zmeni ton a dost to snizuje kryti, takze to lze pouzit i jako nahradu zeslabovani ferrykyanidem u moc upecenych tisku. a to jsem pouzil velmi slabou koncentraci - cca 2-3ml do 0.5l vody. nedokazu si predstavit co by to udelalo, kdybych to cvachnul do nejake 1:9 koncentrace co pouzivam na chlorbrom emulze. to by asi zustal ten papir uplne ciry :wink:
  • 0

#33 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 16 červen 2009 - 10:29:22

Ahoj.Jestli někdo chcete darovat pár listů ortho filmů tak se můžem sejít v Hradci.
Mám ortho o velikosti 20x30 citlivost 5asa (5 ISO) je to foma.Občas na to dělám, vycházej krásně.
Pak mám ještě krabičku ORWO ty jsou už trochu starší ale stále funkujou. ty jsou o velkosti myslim 13x18 a citlivost myslim taky 5, nebo 4 ASA. Tak-že nemusíte nic kupovat. Já je stejnak všechny nevyužiju.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních