Přejít na obsah


Fotka

Jaký TLR?


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
101 odpovědí na toto téma

#1 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 červenec 2007 - 14:38:15

Přemýšlím o koupi TLR jako doplňkovém foťáku a to hlavně kvůli oné hranaté kompaktnosti a malé váze. Chtěl bych ho totiž pro funkci výletového, či tůrového foťáku. Velká váha a rozměry RZ se mi ne vždy oplatí, abych je sebou tahal. Tak a teď jakej. Jak jsem předeslal, chtěl bych něco malého, spolehlivého a pokud to nebude na úkor rozbitelnosti, tak i lehkého. Cena, jak už to bývá spíš nižší .) Objektivy 80mm a níž. Nevím jaké nejširší se dělají, ale nějaká čtyřicítka by se šikla. Kupovat budu určitě na Ebay, pokud mi tedy někdo neudá svůj, nevyužitý, nebo nedoporučí českou Flexu .)
  • 0

#2 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 červenec 2007 - 14:41:47

Trochu pokukuji po Mamiyi C330, abych zůstal věrný značce .) Navíc ten měch, hezký no... Jen trošku dražší...
  • 0

#3 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 25 červenec 2007 - 16:22:14

sirsi sklo muzes mit ale akorat tak na te Mamiyi v ruznych verzich. Pak byl sice jeste Wide-Rolleiflex, ale toho se tusim moc ks nevyrobilo a navic je silene drahy.

Pokud chces sirokac, jedina Mamiya C 330 apod.
Pokud staci cca 80mm - tak nejaka Yashica s Yashinonem, Minolta Autocord, Ricoh TLR (ted nevim presne jmeno) nebo nejaky ten Rollei - ktere krom nejstarsich s Tessarem jsou za trosku vic.

Osobne mi zatim staci staricky Rolleiflex Standard s Tessarem 75/3.8.
  • 0

#4 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 červenec 2007 - 16:41:14

No jestli chceš malou micku, jak říkám, na cestování tak asi jak říká Gorgi
Yashica, Minolta, Rolei
na Yashicu se dá sehnat wide předsádka, není to sice nic suprového (40mm to rozhodně není) - vinětuje - ale stačí. resp. nakonec zjistíš, že ti vlastně stačí ten záklaďák :)
Já sama pokukuju po druhé Yashice, nebo rolleiflexu, kdyby byl za rozumnou cenu.

no a ta Mamiya C 330 ...není ona trošku větší a těžší, než výše uvedené strojky? ale možná se pletu...
  • 0

#5 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 červenec 2007 - 19:22:50

Ok, tak na širokáč a tím pádem asi i na C330 zapomínám. Jaký tedy nejlépe zvolit typ z toho co uvádíte jako další návrhy?
  • 0

#6 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 červenec 2007 - 19:31:18

Zatím se mi nejvíc líbí Yashica 12, 124 atp...
  • 0

#7 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 červenec 2007 - 19:45:00

no záleží, kolik chceš do toho investovat
pokud jde o Yashicu, tak asi ten poslední model (124 G mat) měl by mít pozlacený kontakty, či co :) ) a umí vcelku i něco změřit - pro běžné focení na výlet je to dostačující
záklaďák má ale 80tku
(pokud jde o tu wide předsádku, tak ta hodí něco kolem 60mm, nevím přesně- hůř se mi s ní ostří)
tele předsáka by měla, jestli se dobře pamatuju hodit něco kolem 110mm)
předsádky, se hůř shání - mám jenom wide
Yashica nemá ráda protisvětlo - na to pozor - sluneční clona je řekla bych nezbytná
U nás Yashicu pořídíš do 5 tis. - podle stavu
a předsádky samost. tele a wide se pochybují kolem 2 tis.

na e-bay, jak jsem koukala, se dá levněji, ale i dráž - záleží na štěstí a samo na stavu


- minoltu neznám

- no rollei zatím jen tak sonduju typy jsou různé, rovněž světelnost a ohniskové vzdálenosti - za 2,8 samo zaplatíš mnohem víc než za 3,5
a základ. typy se v ohnisk. vzdálenostech pohybují 75mm - 80 mm
cena je oproti Yashice vyšší a to o dost - kresba bude nepochybně ostřejší
(myslím, že Mamiak může přispět, protože fotil Yashickou, nyní Rolei)
  • 0

#8 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 červenec 2007 - 19:49:39

no ještě pokud jde o to širší koukání a Yashicu, tak ještě byl nějaký novější model, ale nevím označení - který by měl mít objektiv přímo 60mm
  • 0

#9 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 červenec 2007 - 19:56:59

tady jsem tu 60tku našla
link
ale uznej - eleganci Yashici 124 G mat, se to nemůže rovnat, a nemá kličku :)
  • 0

#10 teepeex

teepeex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 červenec 2007 - 19:57:19

mam tohle dvouoky telatko a pokud mezi pozadavky pises, ze chces neco maleho, tak toto je asi nejvetsi a nejtezsi TLRka co spatrila svetlo sveta:)
jinak samosebou pred touhle kamerou trikrat az k zemi :)
  • 0

#11 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 25 červenec 2007 - 20:17:24

tady jsem tu 60tku našla
link
ale uznej - eleganci Yashici 124 G mat, se to nemůže rovnat, a nemá kličku :)


Yashica 44 je sice krasna...ale ma jednu podstatnou nevyhodu - laduje se do ni film 127 - cili 4x4...
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 červenec 2007 - 20:44:10

jojo, přesně tak. odpověď na zadání je přkavapivě snadná, i když tazatel nebude mít radost z ceny :)

link
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 červenec 2007 - 20:46:24

ještě zde:

http://www.adorama.com/RL4FW.html

krásnej stroj, ale ta suma je přímo vražedná ...
  • 0

#14 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 červenec 2007 - 20:51:59

když vidím tu cenu, zdá se mi, že to jistí Yashica do 100 doláčů :)
  • 0

#15 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 červenec 2007 - 21:00:08

Ano, ano. To jsem zapomněl dodat. Osobně bych doporučil také Yashicu. S objektivem Yashinon se dá pořídit od cca 2500,- a parády je habaděj.
  • 0

#16 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 červenec 2007 - 22:28:32

No, zatím to tedy vypadá na Yashicu, na jednu už jsem i políčil .) Jestli na ní nenajdu nic co by mě vyloženě vadilo, tak už možná velmi brzy .)
  • 0

#17 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 30 červenec 2007 - 13:39:28

já můžu doporučit toho rolleje standart. U škody, či pazdery ji seženeš za 1700, na inzerát i levněji.

Proti Yashice je menší a hlavně lehčí.

Má poctivýho tessara od Cajze, kterej je ostrej i na plnou díru.

Pokud si ji necháš seřídit, vyčistit a namazat, je i velmi spolehlivý. Jenom teda doporučuju jinou matnici, protože orig. je hodně temná. Ale na krajinu by to až tak vadit nemuselo.
  • 0

#18 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 červenec 2007 - 14:34:58

Ok, půjdu ho tam obhlídnout, do Prahy se stejně chystám.
  • 0

#19 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 6 březen 2008 - 21:32:46

Dobrý večer přátelé klasické fotografie, měl bych dotázek. Směřoval bych jej na Edušku, jelikož psala o wide předsádce na Yashicu. Pokud bude někdo vědět, prosil bych pěkně taktéž o radu. Jedná se mi o otázku, která se mi honí hlavou a to ta, jestli ta wide a i tele předsádka nezhoršuje světelnost objektivu. Jinak sem často jukám a čerpám inspiraci, vědomosti a dobrou náladu. Už je na čase, abych přispěl na provoz, takhle se zadarmo vozit :) Moc děkuji za případné rady a s pozdravem David :)
  • 0

#20 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 březen 2008 - 21:46:12

Dobrý večer přátelé klasické fotografie, měl bych dotázek. Směřoval bych jej na Edušku, jelikož psala o wide předsádce na Yashicu. Pokud bude někdo vědět, prosil bych pěkně taktéž o radu. Jedná se mi o otázku, která se mi honí hlavou a to ta, jestli ta wide a i tele předsádka nezhoršuje světelnost objektivu. Jinak sem často jukám a čerpám inspiraci, vědomosti a dobrou náladu. Už je na čase, abych přispěl na provoz, takhle se zadarmo vozit :) Moc děkuji za případné rady a s pozdravem David :)

Nechci tvrdit nic s jistotou, ale pokud dojde ke změně ohniskové vzdálenosti, měly by dané clony odpovídat odlišnému číslo - delší objektiv=vyšší číslo, kratší objektiv=naopak. Ovšem ten rozdíl v tomto případě nebude veliký, navíc - při použití oné širokoúhlé předsádky stejně bude nutné řádně přiclonit.
  • 0

#21 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 6 březen 2008 - 22:41:36

Dobrý večer přátelé klasické fotografie, měl bych dotázek. Směřoval bych jej na Edušku, jelikož psala o wide předsádce na Yashicu. Pokud bude někdo vědět, prosil bych pěkně taktéž o radu. Jedná se mi o otázku, která se mi honí hlavou a to ta, jestli ta wide a i tele předsádka nezhoršuje světelnost objektivu. Jinak sem často jukám a čerpám inspiraci, vědomosti a dobrou náladu. Už je na čase, abych přispěl na provoz, takhle se zadarmo vozit :) Moc děkuji za případné rady a s pozdravem David :)

Nechci tvrdit nic s jistotou, ale pokud dojde ke změně ohniskové vzdálenosti, měly by dané clony odpovídat odlišnému číslo - delší objektiv=vyšší číslo, kratší objektiv=naopak. Ovšem ten rozdíl v tomto případě nebude veliký, navíc - při použití oné širokoúhlé předsádky stejně bude nutné řádně přiclonit.


Ploci má myslím pravdu, když píše:
delší sklo - nižší světelnost
širší sklo - větší světelnost - jenže zase je tam víc sklíček, takže to na světlu asi nepřidá. Při vlastním focení nijak neřeším případné rozdíly, jen vybírám scénu, kterou chci fotit wide předsádkou, protože umí pořádně vinětovat - na některých snímcích to působí rušivě, na jiných mi to naopak nevadí.
  • 0

#22 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 6 březen 2008 - 23:19:16

Dobrý večer přátelé klasické fotografie, měl bych dotázek. Směřoval bych jej na Edušku, jelikož psala o wide předsádce na Yashicu. Pokud bude někdo vědět, prosil bych pěkně taktéž o radu. Jedná se mi o otázku, která se mi honí hlavou a to ta, jestli ta wide a i tele předsádka nezhoršuje světelnost objektivu. Jinak sem často jukám a čerpám inspiraci, vědomosti a dobrou náladu. Už je na čase, abych přispěl na provoz, takhle se zadarmo vozit :) Moc děkuji za případné rady a s pozdravem David :)

Nechci tvrdit nic s jistotou, ale pokud dojde ke změně ohniskové vzdálenosti, měly by dané clony odpovídat odlišnému číslo - delší objektiv=vyšší číslo, kratší objektiv=naopak. Ovšem ten rozdíl v tomto případě nebude veliký, navíc - při použití oné širokoúhlé předsádky stejně bude nutné řádně přiclonit.


Ploci má myslím pravdu, když píše:
delší sklo - nižší světelnost
širší sklo - větší světelnost - jenže zase je tam víc sklíček, takže to na světlu asi nepřidá. Při vlastním focení nijak neřeším případné rozdíly, jen vybírám scénu, kterou chci fotit wide předsádkou, protože umí pořádně vinětovat - na některých snímcích to působí rušivě, na jiných mi to naopak nevadí.


Super. Děkuji vám za odpovědi. Cením si toho. Dokonce rada od Edušky :) Jsem rád, že jsem dostal odpověď od uživatele-lky :-) Teď se mě nezbavíš :-) Koupil jsem si Yashicu 124 D a sháním různé doplňky, bez kterých nemůžu být.... :) Už se těším na focení, myslím, že jsem si vybral dobře. Přemýšlel jsem i o Rolleiflexu, ale na ty mé hokusy pokusy ba myslím stačila i Flexareta. Ale na Yashice mě zlákal zabudovaný expozimetr aúdajná větší kvalita skel.
  • 0

#23 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 březen 2008 - 23:19:24

Clonové číslo, pokud to dobře chápu, znamená, jak velká je díra v objektivu (ve cloně) ve srovnání s ohniskovou vzdáleností. Takové to f/4 se dá chápat jako "průměr díry=ohnisková vzdálenost/4", neboli: d=f/4, pro nějaké clonové číslo c: d=f/c.

Tak, za předpokladu, že ta předsádka nesežere významné množství světla stačí uvažovat, že díra je pořád stejná (se clonou předsádka nic nedělá), a mění se jenom ohnisková vzdálenost. Pak platí:

d=f_1/c_1 ...bez předsádky
d=f_2/c_2 ...s předsádkou

f_1, c_1 jsou ohnisková vzdálenost a clonové číslo bez předsádky, f_2, c_2 totéž s předsádkou. Clonové číslo s předsádkou tedy bude:

c_2=c_1*f_2/f_1

Pro odhad by to stačit mělo, ruku do ohně za to ale nedám - třeba existence zoomů s konstatntí světelností je pro tuhle jednoduchou představu poněkud nestravitelná. Takže to stejně bude chtít prakticky vyzkoušet :)
  • 0

#24 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 6 březen 2008 - 23:20:34

mám 124 G
  • 0

#25 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 6 březen 2008 - 23:27:27

Clonové číslo, pokud to dobře chápu, znamená, jak velká je díra v objektivu (ve cloně) ve srovnání s ohniskovou vzdáleností. Takové to f/4 se dá chápat jako "průměr díry=ohnisková vzdálenost/4", neboli: d=f/4, pro nějaké clonové číslo c: d=f/c.

Tak, za předpokladu, že ta předsádka nesežere významné množství světla stačí uvažovat, že díra je pořád stejná (se clonou předsádka nic nedělá), a mění se jenom ohnisková vzdálenost. Pak platí:

d=f_1/c_1 ...bez předsádky
d=f_2/c_2 ...s předsádkou

f_1, c_1 jsou ohnisková vzdálenost a clonové číslo bez předsádky, f_2, c_2 totéž s předsádkou. Clonové číslo s předsádkou tedy bude:

c_2=c_1*f_2/f_1

Pro odhad by to stačit mělo, ruku do ohně za to ale nedám - třeba existence zoomů s konstatntí světelností je pro tuhle jednoduchou představu poněkud nestravitelná. Takže to stejně bude chtít prakticky vyzkoušet :)


Pane Profesore, trochu se ztrácím, ale slibuji, že se to dopříště naučím :)
Tak to bylo na mě moc.....vzhledem k tomu, jaký jsem začátečník, tak si připadám, jak na přednášce jederné fyziky :)

Ale děkuji. Až do toho proniknu víc, pochopím
  • 0

#26 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 březen 2008 - 23:33:50

Ono to vypadá složitě, ale je to vlastně strašně jednoduchý. A je dost možný, že je to blbě :)
  • 0

#27 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 březen 2008 - 23:34:21

TLR Rolleiflex s objektivem 4/50 se pořád ještě vyrábí ale nedá se zaplatit.

Yashicamat 124G je asi to nejlepší co se dá za dostupnou cenu koupit, existují k ní sice předsádky široká, tele a na blízko, ale výsledek nestojí za moc. Měl jsem je, s foťákem jsem byl moc spokojen, ale předsádky jsem tenkrát rychle prodal.

K dvouoké zrcadlovce myslím patří objektiv 80 mm. Yashica, Minolta Autocord, Flexaret IV, V, VI.

Když širokáč to už bych raději volil Pentacon-Six, je to sice haněný aparát, mohou být problémy s přetáčením, ale já ho měl hodně let, na nic lepšího jsem stejně neměl peníze a byl jsem s ním docela spokojen. Objektivy má dobré.
  • 0

#28 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 6 březen 2008 - 23:42:38

TLR Rolleiflex s objektivem 4/50 se pořád ještě vyrábí ale nedá se zaplatit.

Yashicamat 124G je asi to nejlepší co se dá za dostupnou cenu koupit, existují k ní sice předsádky široká, tele a na blízko, ale výsledek nestojí za moc. Měl jsem je, s foťákem jsem byl moc spokojen, ale předsádky jsem tenkrát rychle prodal.

K dvouoké zrcadlovce myslím patří objektiv 80 mm. Yashica, Minolta Autocord, Flexaret IV, V, VI.

Když širokáč to už bych raději volil Pentacon-Six, je to sice haněný aparát, mohou být problémy s přetáčením, ale já ho měl hodně let, na nic lepšího jsem stejně neměl peníze a byl jsem s ním docela spokojen. Objektivy má dobré.

super, tolik reakcí jsem ani nečekal :)
Já jsem právě chtěl TLR a jako bonus k tomu tu předsáku, přeci jen se někdy hodí. Ale vím, že se nedá brát jako kvalitativně stejný ekvivalent širokáče.
Co máte nyní?
  • 0

#29 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 7 březen 2008 - 07:23:50

Koupil jsem si Yashicu 124 D a sháním různé doplňky, bez kterých nemůžu být...


Mám Yashicu MAT 124 G a jediný doplněk který opravdu potřebuji je sluneční clona. Já bych si focení nějakýma předsádkama nekomplikoval. Jak už psal LKM k dvouoké zrcadlovce patří objektiv 80 mm. A to je to, co se mi na těchto fotoaparátech líbí. Nemusím pří focení řešit jaký objektiv, jaké ohnisko, jestli fotit na výšku nebo na šířku atd.. I ten zabudovaný expozimetr mě příjemně překvapil. V rámci určité tolerance se na něj dá při běžném focení spolehnout.
  • 0

#30 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 březen 2008 - 07:43:36

Já jsem právě chtěl TLR a jako bonus k tomu tu předsáku, přeci jen se někdy hodí. Ale vím, že se nedá brát jako kvalitativně stejný ekvivalent širokáče.


Davide kvalitativně stejný ekvivalent širokáče to rozhodně není :) - někdy se mi to širší ohnisko šikne, to jo, ale širokáči se to nerovná, takový výsledky nečekej (ten posun do široka není zase tak markantní, myslím, že ohnisko bude asi něco kolem 60-65mm). Navíc se trošku připrav na problémy se zaostřením, protože tím, že nasadíš ekvivalent. čočku i na hledáčkový (koukací :?: ) objektiv, tak se výrazně ubere světla i na matnici.
Rozhodnut se musíš sám, já bez širočiny být nemůžu, ale to je moje specifikum (a navíc si poslední dobou nejsem jistá, jestli tu širočinu zvládám tak, jak bych si představovala).
Jestli si vzpomenu, tak zkusím o víkendu do galerie hodit sken z Yashicy + wide předsádka, abys měl představu, jak to vinětuje.

Jeslti můžu něco doporučit tak si poříď sluneční clonu, pokud ji nemáš a případně pár barevných filtříků pro ČB podle tvé potřeby (na aukru se občas něco vyskytne)
Je s tím s
  • 0

#31 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 7 březen 2008 - 08:30:43

Zdravim,

z osobni zkusenosti bych Vam rozhodne doporucil Minoltu Autocord. Jednu vlastnim a nemuzu si ji vynachvalit. Ma hodne vychytavek. Vyhovuje mi ostreni pomoci helicoidu pod snimacim objektivem. Je to pohodlne, nemusite prechytavat pri previjeni filmu a fotak lze v nouzi ovladat i jednou rukou. Navijeci civkou na film je ta spodni, takze problemy s rovinosti filmu jsou podstatne mensi. Film ma pred exponovanim primou drahu. A hlavne maji dobre matnice. Muj Autocord je jeden z nejstarsich (r.v. 1955) a matnice je vyborna. Je sice trosku tmavsi (v porovnani s dneskem), ale bez problemu na ni zaostrite kdekoli na jeji plose. To se o matnici v mem Rolleiflexu 2,8F rict neda :?: Tam nebyt klin, tak si clovek skoro nevrzne. Objektiv je vyborny Rokkor 75/3,5 - klon Tessaru. Problem je, ze se spatne shani. Tedy u nas. Ja tu svoji mam z USA pres Ebay. Pokud bych kupoval Yashicu, asi bych si koupil Yashicu MAT (ne 124 ci 124G). Podle me je zbytecne platit o nejakou tu tisicovku vic za pozlacene kontakty. Ale bohuzel opet by to slo asi pres Ebay.... Usetreny peniz bych investoval do dukladneho servisu, ktery Vas mozna prijde stejne draho jako vlastni fotoaparat. Nejde jen o vycisteni zaverky, ale hlavne o serizeni ostreni a ustaveni chodu predni standardy vuci zadum. To uz Vam moc servisu neudela..... A kdyz, tak prave zaplatite.
Na predsadky bych se vykaslal. K TLR opravdu nepatri :) Kdyz TLR, tak jen s tim, co na ni je. Poridil bych rozhodne slunecni clonu a dle potreby nejaky ten filtrik. Pro jistotu take nejaky mensi expozimetr, kdyz jde o tu prepravni velikost a hmotnost.
Pokud byste se rozhodnul zainvestovat vice, zvolil bych mozna Rolleiflex T.
  • 0

#32 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 březen 2008 - 08:42:25

vladik: no, on už David Yashicu pořídil...teď jde řeč jenom o doplňcích

Zajímaly by mě ty servisy na seřízení přední standarty - můžeš písnou nějakou adresu či tel?
  • 0

#33 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 březen 2008 - 10:10:28

David. ...Co máte nyní?

Měl jsem postupně čtyři bazarové a jednu novou TLR: Flexaret III a VI, Minoltu Autocord a Yashicamat 124G. Se všemi jsem byl spokojen a nemám jim co vytknout, snad mám malé nároky?

Nejvíc se mi líbila Minolta Autocord. To byl výborný foťák, ale byl hodně starý a měl jsem verzi bez expozimetru. Ale jak vím, funguje současnému majiteli spolehlivě dodnes a expozimetr používám stejně ruční, pro měření dopadajícíjho světla.

Potom jsem měl Pentacon Six, ten jsem prodal, spolu s většinou fotovybavení a koupil jsem si digitální SLR. Digitální fotografie a možnosti počítačových úprav se mi líbí, po kinofilmu se mi nestýská a po zdlouhavém vyvolávání barevných fotek v domácích podmínkách už vůbec ne. Ale brzo se mi začalo stýskat po krásných černobílých velkoformátových zvětšeninách na byrytovaných papírech.

Měl jsem donedávna dlouhodobě vypůjčený od příbuzného Hasselblad 500C s objektivy 50,80,150 - to zní honosně, ale je to muzeální kousek, ani nevím kolik už měl majitelů. Optiku má ale pořád skvělou.

Teď jsem koupil jednookou zrcadlovku na 6x6 Bronica SQ-B, novou, se záručním listem ale v doprodeji s velikou slevou. SQ-B je levnější typ, oproti SQ-Ai má několik bezvýznamných zjednodušení a jeden velký nedostatek, nemá elektrické kontakty a nejde teda využít hranol s měřením světla. Ten ale stejně nemám, do příslušenství nechci investovat moc peněz (které stejně nemám) a tak už snad foťák měnit nebudu.
  • 0

#34 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 7 březen 2008 - 11:16:42

No jo, priste si budu muset cist prispevky pozorneji :?: Takze v tom pripade:
predsadky nebrat (podle me zbytecnost prekazejici v brasne),
slunecni clona urcite,
filtry dle libosti.

S tim servisem.... Ja to resil do hloubky jen se svym Rolleiflexem (Autocord byl jen na takovem beznem servisu u pana Vaita). Tam mam pocit, ze se to vyplati vzhledem k cene servisu, ktera byla docela kruta. Posilal jsem ho totiz servisakovi primo od Franke Heidecke do Nemecka . Ma k dipozici nahradni dily a proste "zna". Vyslo me to na nejakych 310 euro vcetne postovneho (silena cena na urovni 80% porizovaci ceny fotaku). Ale zase kvalita s kompletnim prekopanim zaverky vcetne vymeny hnacich pruzin a tak podobne. Proste komplet vycisteny, serizeny fotak s vymenou potrebnych dilu....Doufam, ze je na par let vystarano.... pokud nebudu nesika.
Zjistoval jsem stav i v CR. Ceny se lisily (jen hruby odhad servisu) od 1000 do 3500 Kc. Rikali, ze by tam melo byt i serizeni ostreni. Co vsechno to zahrnuje nevim. Ale rekl bych, ze to bude ciste sestelovani pozorovaciho objektivu a matnice. Ono TLR jsou z tohoto pohledu hodne haklive na jakekoli tuknuti nebo, nedej boze, pad na predni "pohyblivou stenu", kdy uz vam kolmost osy snimaciho objetkivu vuci rovine filmu nikdo nezaruci... Takze tak.
Jinak jsem se prevazne ptal tady:
http://www.fotoburza....cz/servis.html,
a u Pohanky v Brne na Veveri.

Otazkou tedy je, jestli se to vse cenove vyplati. Hlavne u "levnejsich" TLR do 4 tis.
  • 0

#35 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 červen 2008 - 12:41:28

jedna dvouočka na paladixu...
klep
  • 0

#36 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 červen 2008 - 13:12:48

Já na výlety a procházky s sebou nosím Flexaret Standard. Mám kousek po paní mámě, který ležel netknut ve skříni a nyní je jako nový. Zřejmě se jedná o nějaký zázračně povedený kus, neb objektiv kreslí ostře jak břitva. Mechanicky bez problému, posun kolečkem, takže nehrozí kolaps. Expozici většinou odhaduju, dělám na Fomu 100, na sluníčku 1/100 a f8 atd. Funguje mi to skvěle, osobně si myslím o Flexartách a obecně o koncepci TLR, jen to nejlepší.
  • 0

#37 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 11 červen 2008 - 14:14:45

Vážně uvažuju o nějaké flexaretě. Kterou byste mi doporučili? Rozhoduju se mezi třemi: 3 (protože je to rarita s kličkou, lae drahá), 5 (protože je to poslední černá, dostupná, levná), 6 (protože je nejnovější (když nepočítám sběratelskou 7), dostupná, levná).

No a pak taky skla a závěrky? Skla tam jsou asi jen belary, že? Nějaké tipy?

já akorát vím, že bazarová flexa prý nikdy nebude pořádně kreslit, pokud ji nenecháte vyčistit - je to otázka několika stovek a pak je prý ten rozdíl dycky vidět.
  • 0

#38 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 červen 2008 - 14:27:29

mě se moc osvědčilo na typu 4a používat spodní přídavnou spoušť
její standardní spoušť(páka "shora dolů") vedle hledáčkového objektivu je tragická a při jejím použití neroztřást komoru je skoro zázrak
ale ta spodní je skvělá i po silné kávě jsem udržel delší časy
naposled se mi zase (i po dvou opravách) sekla při exozici :? tak půjde znovu do opravy
i když - mám nyní minoltu, tak asi k opravě nedojde a zůstane dekorací na regálu
asi záleží na stavu, jinak je to jedno
obrázky z té 4a jsem měl pěkné, ale nemám skeny
dával jsem ji vyčistit a vyměnit snímací objektiv, byl řádně ošetřován kapesníky stavařů, zřejmě :lol:
  • 0

#39 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 červen 2008 - 14:34:12

4a ma nějakou spodní přídavnou spoušť? To by mě zajímalo... Jak to vypadá?
  • 0

#40 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 11 červen 2008 - 14:43:38

tyto stránečky by ti mohly pomoct, myslím že jsou tam popsané i ty závěrky u jednotlivých modelů klik

a pro Karla je tam i spoušť
  • 0

#41 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 červen 2008 - 14:51:38

já bych volil Flexaret V byla spolehlivá, Belar není "jen" je to čtyřčočkový objektiv typu Tessar, jaký má většina TLR. První Flexarety měli jen tříčočkový Mirar, podobný jako mívá Yashica D.

Foťák bych vyzkoušel a pokud nekreslí tak bych nekupoval. Není důvod proč by se musel objektiv čistit? Mám několik starších aparátů a nikdy jsem u nich objektiv nenechával čistit.

Problém bývá spíš zatuhlá, dlouho nepoužívaná závěrka.
  • 0

#42 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 červen 2008 - 15:29:52

já mám tuhletu jako ta spoušť je tam ten malej ďublík dole pod snímacím objektivem
musí se pak ještě jednou natáhnout a exponovat naprázdno ze zakrytím objektivu tou hlavní spouští, aby se odblokovalo převíjení filmu
  • 0

#43 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 11 červen 2008 - 17:08:34

takže mirar (1) nebrat, závěrku asi spíš ten prontor..
no nějak se s tím poperu.
  • 0

#44 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 červen 2008 - 08:44:01

ještě: na stránce Meopty je také historie firmy, jsou tam všechny Flexarety a jejich předchůdci, můžete si tam prohlédnout rozdíly. A taky kolik zajímavých výrobků Meopta kdysi vyráběla. V době svého vzniku byly Flexaret, Opema, Magnola, Admira, Opemus atd... výrobky na (tehdejší) světové úrovni. Škoda že už z toho moc nezbylo, ale ono z fotografické výroby mnoho nezbylo ani v Německu, kdysi takové fotografické velmoci. Japonsko, pak Tajvan, Korea, Filipíny... v burkině fasso je budoucnost. :oops:
  • 0

#45 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 12 červen 2008 - 09:27:46

ono vůbec se budeme muset zřejmě předzásobit náhradními díly na vše, co používáme, páč to bude za chvíli nedostatkové zboží... :oops:
  • 0

#46 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 12 červen 2008 - 09:37:59

LKM: tohle lkaní není úplně na místě, byť je častý a voblíbený.

jednak u nás i v tom německu se dneska už dělaj docela jinší výrobky než fotoaparáty - von i ten nejvymyšlenější už přece jen dneska neni takovej vrchol techniky, jak kdysi bejval (u voptiky - aspoň tý špičkový račte si povšimnout, že si nic moc extra nezměnilo) a druhak voni ty naši předci při vší úctě ke krásnejm starejm časům dělávali vobvykle za podmínek připomínajících ze všeho nejvíc právě tu burkinu fasó, nebo kterej to ráj na zemi...

my máme dneska vodborový hnutí, dlouhou dovolenou, vochranu zdraví při práci, svý nároky a sociální stát... nic proti, ale voni maj hlad a chuť na něj neumřít... to se to pak jinak vyrábí, žejo
  • 0

#47 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 červen 2008 - 09:53:37

Při troše péče ta Flexaretka vydrží navěky...
Spíš mě mrzí jak se svět unifikuje :) ...mizí rozmanitost. Dřív byly zrcadlovky, dálkoměry, měcháče, dvouočky, "bednaflexy", ty přístroje žily vedle sebe a..každej přístroj byl (a stále je) na určitou práci ideální... A dnes ..výlisky z plastu, který jsou za 2 roky bezcenný a hlavně jsou všechny stejný..... :D , stejný foťáky, stejnej fast food, stejný auta...všechno je všude stejný....
Jinak TLR je vynikající koncepce...lehké, v podstatě nerozbitné tělo, centrální závěrka, královský formát 6x6cm....jediný co bych Flexe vytknul je matnice...ale dá se na to zvyknout a fotky z ní lezou jako víno... :oops:
Pokud Flexaret, tak bych dal přednost Flexaretu Standard...s objektivem Belar a závěrkou Metax, nezažijete nikdy problém s posunem a závěrku vám sešteluje, každej slušnej hodinář...zatímco kolegové na digoších mačkají čudlíky a hledají cosi v menu, já si s Flexou tiše fotím.... Ten Belar má takový neopakovatelný charakter zobrazení....ty fotky jsou z toho takový jiný, než mám třeba ze Superky...neříkám lepší ani horší..prostě jiný.
Yashicu bych taky rád, ale zatím mi Flexa vyhovuje a funguje..tak nevím
  • 0

#48 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 červen 2008 - 10:04:01

Jó Standart je taky pěkný, jednoduchý a spolehlivý, na ten jsem zapomněl.

Potom už začali výrobci TLR (nejen Meopta) ztrácet půdu pod nohama protože přece jen byly jednooké zrcadlovky a tak se to snažili vynahradit použitím několika formátů včetně kinofilmu a to je obvykle právě to, co se na Flexaretě VI a hlavně VII nejdřív porouchá - počítadlo snímků a přetáčení.
  • 0

#49 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 12 červen 2008 - 10:10:58

stanislav: kterejkoli z toho úžasně rozmanitýho množství aparátů, který se kdysi vyráběly, je dneska možný koupit za zlomek jejich "dobový" ceny. leckterej typ se často zdaleka ne za tak strašnou cenu už zase vyrábí (bessa, zeiss, fuji - měch...) - výběr je úžasnej, ceny převážně lidový, zásoby vč. náhr. dílů obrovský... v čem je problém? snad jen těch šikovnejch mechaniků se ze světa dost ztratilo, ale věřim, že vstanou noví bojovníci :oops:

když čtu, jak ty starý chlapi leta šetřili na ten svuj jeden měcháč a já si dneska za tejden koupim klidně tři a každej jinej, myslim, že by nám záviděli. a nebo taky ne :)
  • 0

#50 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 červen 2008 - 11:33:46

To máš pravdu. Sice až tak starej nejsem ale vím že před válkou byl pro běžného amatéra vlastně naprosto nedostupný jakýkoliv špičkový aparát.

Když byl hodně nadšený a dal do toho spoustu peněz koupil si Leicu I ale nikdy Leicu III, Rolleicord ale ne Rolleiflex. A většinou byla vrcholem taková Retina. A mnoho lidí mělo Boxík nebo nějaký nedokonalý měcháč s podprůměrnou optikou. A většinou se nezvětšovalo, dělaly se kontakty.

Ještě ke všemu nejen že bylo málo peněz, ale mnohem urputněji se šetřilo.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních