Přejít na obsah


Fotka

čím a jak retušovat


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
64 odpovědí na toto téma

#1 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 srpen 2007 - 12:52:08

Zdravím !
Zatím jsem se do retušování moc nepouštěl, protože pořádné fotky, které by si to zasloužili, sem dělal až v poslední době. Myslel jsem, že prach vyřeším negativníma rámečkama, ale ty nedržely negativ rovně, takže jsem ve poslušně a se sklopenýma ušima vrátil zpátky ke sklům.

Takže se chci zeptat - čím retušujete vy? Vim, že existují nějaké speciální sady na retuše, ale momentálně na ně nemám finance, tak bych to nějak rád obešel. Navíc v mojem okolí neznám nikoho, kdo by mi s tímhle problémkem mohl pomoct, tak se ptám takhle. Takže dík za nějaké rady - už mě ty bílé tečky neba a nebyví
  • 0

#2 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 srpen 2007 - 12:53:11

a omlouvám se za chyby - už v první větě vidim. Blbec sem si to po sobě nepřečetl
  • 0

#3 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 4 srpen 2007 - 13:27:57

Mám jeden retušovací štěteček, kousek skla a pár obyčejných fixek(nelihových) v různých odstínech černé a šedé. Postup je jednoduchý. Flusnu na sklíčko a pak v tom jezdím těma fixama až namíchám požadovaný odstín a pak už jen štětečkem ťupám... Ty sliny to tam tak akorát fixují. Hnusné levné a účinné. A to jsem vám ještě neřekl jak se dělá nejšpičatější špička štetce... :D
  • 1

#4 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 4 srpen 2007 - 15:13:17

Potřebuješ kvalitní (ne Hama) štěteček velikosti 0 a pak nějaké barvičky. Bežně používané anilínky zanechávají matné stopy. Takže nejlepší je koupit si nějakou retušovací barvu od firmy Keilitz (má fotoškoda).

Jdou pužít jak ty s označením Gray tak Black, těžko říct, jaký je v nich rozdíl, protože v neředěné formě jsou černý jak uhel všechny. Liší se do jisté míry odstínem a proto je dobré vybrat vhodnou barvu pro odstín tvých vlastních papírů.

Nic asi nezkazíš s Universal Gray. I když odlesky jdou trochu do červena, tak se s ní pracuje velmi dobře. Neutral gray je jak název napovídá neutrálnější, ale nekryje tak dobře ďubky v hluboký černi. Prodávají se i Jet Black, Slate Gray a další, ale nezkoušel jsem je.

V neředěný podobě jsou většinou velmi tmavý a i na retušování v černích je lepší je naředit s vodou, já používám destilku se smáčedlem, zdá se mi, že to pak vůbec nezanechává stopy na odlescích. Barvu je možné ředit až k hodně světlým šedým odstínům.

Postup si člověk musí nějakou dobu cvičit. Namíchat si potřebnou barvu - já k tomu používám skleněné laboratorní misky na které vyklepnu kapičku barvy a pak ji ředím vodou až dosáhne požadovaného odstínu. Barvu která na skleněné misce zaschne klidně zas rozmíchám v přidané destilce. Barvu jemně ji nabírám na štěček s udržovano špičkou (naslinění pomáhá špičku ztužovat). V místě retušování štetečkem velmi jemně tečuji. Kamuflovat retuš je někdy též vhodné vytečkováním i bezprostředního okolí retušované oblasti.

Pokud člověk udělá chybu tak hned barvu setřít čistým hadříkem. U barytů ovšem často nezbyde než fotku znovu přeprat.
  • 2

#5 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 srpen 2007 - 09:10:22

koupil jsem tuš černou a bílou
do čehokoliv namíchám několik odstínů - třeba pouzdro na bonbóny v bonboniéře
seříznu na špejli ostrý hrot a ten namočím do barvy a "tečkuju"
funguje kupodivu dobře
to návod pro toho, co nepojede hned tak do prahy ke škodovi pro retušovací barvu
  • 1

#6 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 5 srpen 2007 - 10:32:35

koupil jsem tuš černou a bílou
do čehokoliv namíchám několik odstínů - třeba pouzdro na bonbóny v bonboniéře
seříznu na špejli ostrý hrot a ten namočím do barvy a "tečkuju"
funguje kupodivu dobře
to návod pro toho, co nepojede hned tak do prahy ke škodovi pro retušovací barvu


tak toto sa mi celkom pozdava...nieco tak jednoduche by ma asi ani nenapadlo.. Coskoro asi vyskusam...
  • 0

#7 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 srpen 2007 - 11:00:15

Tož díky moc za rady. Tu poslední vyzkůšám asi nejdřív. Snad na to budu mět šikovné ruky
  • 0

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 6 srpen 2007 - 07:30:15

jen to nezkoušejte na rc papíry, ty nic moc nepřijmou
jen baryt
asi nějakej obrannej mechanismus :(
  • 1

#9 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 srpen 2007 - 09:09:18

Několik posledních let dělám z pohodlnosti jen na Fomaspeed N (RC, lesklý). S retuší se taky potýkám. Poznatky jsou následující:

- nejlepší retuš je ta, která není potřeba, tedy zásadně prevence. Jinými slovy je třeba vyhlásit boj prachu a proti nečistotám ve vodě.
Pořádně se dívat pod zvětšovák, jestli tam není nějaký chlup - ten se prakticky nedá vyretušovat, ale při velmi pozorném prozkoumání je bez problémů odhalitelný. Před zahájením práce vyfoukat zvětšovák a podívat se, jestli nejsou nějaká smítka na skle nebo třeba i na kondenzoru. Zapnout zvětšovák bez filmu a pořádně prohlédnout, posunout rámeček na desce, aby bylo jasné, co je na papíru v rámečku a co se promítá.
Ofukovat negativy před založením do rámečku, negativy mít pořád uklizeny v trezorcích.

Celkem se dají retušovat tečky z nečistot od vody. Nedají se retušovat telegrafní dráty, ale ty by se při domácím zpracování neměly objevit. Chlupy se rerušují velmi obtížně, pořádně to nejde, škrábance na filmu taky ne, ale dají se částečně zakrýt. Drobné tečky jsou odstranit naprosto dokonale, pokud jensou ve světlých plochách. U RC papírů je potřeba dát pozor na poškrábání papírů při manipulaci - rýhy do vrchní fólie prakticky nejdou retušovat, jen částečně skrýt.

- retušovat má smysl jen nenahraditelné záběry (pokud je kaz na filmu) a jen velké fotky, min. 18x24 - tam se to snáz dělá a retuš se v mírném zrnu lépe skryje, a potom velké formáty tak 24x30, a to jen tehdy, kdy je velká naděje na úspěch, jinak je to ztráta času

- pokud je na fotce chlup., který na filmu není, tak do rozměru 20x30 je lepší fotku vyhodit a udělat znova pořádně, je to méně práce a lepší výsledek

- na RC papíry jedině fixy Tetenal. Zkoušel jsem barvičky Rowi, ale výsledky jsou nepoužitelné - retuš je v lesku patrná. Fixy po zaschnutí jsou nepostřehnutelné, a to ani při detailním pohledu zblízka.

- je potřeba opatrně vybírat odstíny ve světlých plochách, po zaschnutí to vždycky ztmavne a vypadá to hůř než bez retuše, odstín se zkouší na odřezcích z řezačky

- pomocí fixů neuděláte bílou, tzn nelze vyretušovat tmavý flek v bílém mraku, i fix 1 (nejsvětlejší) je na oblaka tmavý

- trvá to dlouho, třeba 14 dní 1 fotka, tečky doplňuji i na 20x

- chce to jistou ruku a nespěchat, fixy je potřeba před použitím trochu rozepsat, lépe pak kryjí a odstín odpovídá vzorku na fixu, pokud se udělá jen krátká zkušební čárečka, tak fix nekryje

- hlavně to nezkoušet na nalepených fotkách v albu, nebo dopadnete jako já, když musíte pokaženou fotku vyříznout i s listem

Přeji hodně trpělivosti, výsledky se po čase dostaví. PL
  • 2

#10 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 6 srpen 2007 - 09:14:21

Na retušování používám anilinové barvy. Na kousek skla rozmíchám požadovaný odstín, nechám barvu skoro uschnout, naberu štětečkem a lehkým ťukáním nanáším barvu. Při čelním pohledu retušované místo není vidět, ale při pohledu z boku se dá poznat, kde byla fotka retušovaná.
Když naznám, že je potřeba fotka trochu retušovat, tak ji neodřezávám ze skla po sušení a retušuji ji napnutou na skle. Má to tu výhodu, že když nejsem s retušováním spokojený, tak fotku opláchnu, chvilku počkám než povrch znovu oschne a srovná se a mám další pokus.

Asi to nejdražší, původně jsem chtěl napsat nejlepší, co se dá u nás na retušování koupit je sada deseti retušovacích per od Tetenalu za zhruba 1.900,- Kč. Kdyby měl někdo zájem, mají ji v Photo life.
  • 1

#11 poerfoto

poerfoto

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 září 2007 - 20:58:19

Sledujem zaujímavé návrhy, takže pridám ďalší. Neskúšal som ho, ale odporúčal mi ho jeden starý majster, ktorý používa liehové moridlo na retušovanie baritov, no asi ale dnes bude možno problém to klasické moridlo kúpiť v takej tej plechovke ,,made in soc." :D .
  • 0

#12 westernboy

westernboy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 září 2007 - 22:15:34

Pozor..barva od Keilitz je těžko smazatelná....při "netrefení se " nezbude než ji horkotěžko vyprat !!!
  • 0

#13 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 leden 2008 - 18:08:54

Zatím tu zazněl jeden názor ohledně retuše telegrafních drátů na negativu a sice, že je to ztráta času. Vy co jste mlčeli, souhlasíte s tím názorem a nebo jste v retuši úspěšnější?
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 leden 2008 - 22:13:16

Zatím tu zazněl jeden názor ohledně retuše telegrafních drátů na negativu a sice, že je to ztráta času. Vy co jste mlčeli, souhlasíte s tím názorem a nebo jste v retuši úspěšnější?


Predelat :( pokud to jde retusuji jen opravdu extremni pripady kdy je predelani problematicke.
  • 0

#15 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 leden 2008 - 01:05:24

Zatím tu zazněl jeden názor ohledně retuše telegrafních drátů na negativu a sice, že je to ztráta času. Vy co jste mlčeli, souhlasíte s tím názorem a nebo jste v retuši úspěšnější?


Tegrafní dráty na jednolitém pozadí (např. obloze) je opravdu hodně těžké a většinou nemožné zcela vyretušovat. Na tónově růzrůzněné ploše to vcelku jde.
  • 0

#16 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 leden 2008 - 01:08:41

Pozor..barva od Keilitz je těžko smazatelná....při "netrefení se " nezbude než ji horkotěžko vyprat !!!


Když je člověk rychlej, tak barvu jde ještě rychle "vysát" suchým hadříkem. Taky jsem párkrát přepíral, ale chtělo to jen trochu cviku.
  • 0

#17 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 6 leden 2008 - 22:50:58

Koupil jsem si ve výtvarných potřebách retušovací štětec velikosti 0 a dostal jsem od kolegy na sklu černou retušovací barvu (určitě by se také ve výtvarných potřebách dala koupit a i při podělení s kolegou ji máte dá se říci na celý život). Té barvy se spotřebuje hodně málo.
Namočím štětec, naberu barvu. Na bílý papír si zkusím udělat pár čárek do požadovaného odstínu a tečkami retušuji. Lesklý papír se retušuje špatně, ale matný i RC jde retušovat bez problémů. Pokud mi to nevyjde tak hadříkem smažu nebo vyperu fotografii a jedu nanovo.
Ad telegrafní dráty - to už chce opravdu hodně cviku a trpělivosti. Když mohly dříve mizet i osoby z fotografií bez použití PC tak musí jít i telegrafní dráty - za sklem na výstavě si toho určitě moc lidí nevšimne. Osobně bych raději při takovémhle extrému naskenoval film (fotografii) vyretušoval v nějakém grafickém programu a nechal si fotku udělat.
  • 0

#18 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 8 leden 2008 - 09:33:03

K retusovani pouzivam Marshall's spote-all, delaj se v ruznych ostinech podle tonu fotografie. Stetecky 000, 00, velmi zridka 0. Barvu necham uschnout na talirku, pak rozmicham o neco svetlejsi nez potrebuju a spickou stetecku nanasim jako kdyz delate tecky tuzkou. Funguje na baryt i RC. Vetsi horor jsou cerne tecky ve svetlych tonech, pokud se s tim nekdo setkal (tvz. pinhole vznikle negativnim procesem). Tam je potreba tecku jemne vyskrabat skalpelem a pote vyretusovat. Tohle u RC samozrejme nejde.
  • 0

#19 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 8 leden 2008 - 10:30:03

ta tvá pinhole vzniklá negativním procesem - jak vzniká? Mý svitky na to dost trpí. Na každým filmu mám vždy alespoň tři dirky. Soukromě tomu říkám vypadlý pixely .)
  • 0

#20 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 8 leden 2008 - 10:51:39

no u planfilmu to mam vcelku bezne - prach na planfilmu pri expozici znamena bilou skvrnu na negativu, tedy cernou tecku na pozitivu. Ale u velkeho negativu se to da retusovat. U svitku by to snad nemelo byt takovy problem - v zasade se tam nema jak ten svincik dostat - jedine snad pres telo kamery.
  • 0

#21 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 8 leden 2008 - 11:03:59

ta tvá pinhole vzniklá negativním procesem - jak vzniká? Mý svitky na to dost trpí. Na každým filmu mám vždy alespoň tři dirky. Soukromě tomu říkám vypadlý pixely .)


Jednim z moznych duvodu je prudky prechod do kyseleho roztoku, vyvojka - prerusovac. Proto u negativniho procesu prerusovac nepouzivam, naplnim tank vodou a 20x preklopim, to udelam celkem 3x. Potom rovnou ustalovit.
  • 1

#22 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 8 leden 2008 - 23:01:02

Černé tečky na zvětšeninách. Nepoužíváte v rámci ušetření použitý ustalovač z filmů? Takovéto šetření se nevyplácí.
  • 0

#23 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 8 leden 2008 - 23:07:50

Černé tečky na zvětšeninách. Nepoužíváte v rámci ušetření použitý ustalovač z filmů? Takovéto šetření se nevyplácí.


Samozřejmě u ustalování papírů. Jinak jsem až později dočetl, že máte jiný problém.
  • 0

#24 NektarLektvar

NektarLektvar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 9 leden 2008 - 15:59:22

Tolik lidí ochotných poradit a pomoci (a to nejen v tomto tématu) svědčí nejen o fotografické ale hlavně o LIDSKÉ vyspělosti místních uživatelů. Když jsem totiž dotaz ohledně tipů na retušování asi před dvaceti lety položil jednomu všemi obdivovanému profíkovi, dostal jsem odpověď že "retušuje jenom prase"...
  • 1

#25 hel1

hel1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 únor 2008 - 15:41:55

Co se týče retušování- používám retušovací šteteček, akvarelovou černou a kousek skla nebo kachličky, nejlépe bílou, kvůli odstínům.Tímto způsobem se dají retušovat i barevné fotky. Výhodou je, že akvarelové barvy nejsou tak škodlivé jak anilinky a při špatné retuši se nanesená barva dá krásně "sundat" .
  • 0

#26 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 24 únor 2008 - 06:38:23

Ad černé tečky na pozitivu: Proč škrábat ? Stačí místo postupně vyjasňovat např. velmi ředěným lugolem.A kdyby jste to přeci jen trošku při vyjasňování tečky přestřelili,doretušujete již klasicky barvičkami.
  • 1

#27 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 25 únor 2008 - 20:33:24

U nekterych kombinaci filmu a vyvojek je to pro mne neresitelny problem
Na vyvolanem svitku jsou sproste neprovolane tecky...

napr:
HP5 + Pyrocat-M
Foma 100 + Rodinal ; Amaloco AM74 (mirne)

a to prerusuju pouze proudici vodou!

Netusite nekdo kde je zakopanej pes?

  • 0

#28 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 únor 2008 - 20:38:07

a máš pro tu proudící vodu dobrej filtr?

my máme v potrubí šílenej binec - takže pokud nenasadím něco jako filtřík, mám na svitku miniaturní písková zrnka (jak to jednou na emulzi přilne, už to z toho nedostanu), která pak při zvětšení udělají pěknej binec...
  • 0

#29 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 25 únor 2008 - 21:16:26

Buď to, co Eda, ale skoro bych si tipnul bublinky... To jsou potvory!
Tudíž: Nalít vývojku a párkrát festovně bacit dnem vývojnice o tvrdou podložku (buď povolí podložka nebo vývojnice...).
U filmů, které to snesou (a to jsou skoro všechny) lépe přednamočit (presoak).
  • 0

#30 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 25 únor 2008 - 22:40:19

Binec to asi nebude. Dela mi to opravdu jen sem tam nektera kombinace emulze/vyvojka...
Bublinky ci neco podobneho bude muj problem. A to predmacim a vyvojnice dostala uz tolik ran ze je to k neuvereni.
Ne ze bych se teda tem kombinacim ktery mi prinasej tyhle problemy nemohl vyhnout ale zrovna u HP5 mne to :lol:
U Fomy v Rodinalu je to zretelne u redeni 1:25. Redeni 1:50 je OK

Jeste musim vyzkouset zamenu alkalie u Pyrocatu, nic jineho uz mne opravdu nenapada
  • 0

#31 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 únor 2008 - 22:50:51

Nepoužíváte v rámci ušetření použitý ustalovač z filmů? Takovéto šetření se nevyplácí.

Trochu OT, ale vzpomněl jsem si, že na tabuce, kterou Škoda prodává k papírkům na testování vyčerpanosti ustalovače (a která je neskutečně drahá) jsou napsané maximální doporučené hodnoty obsahu stříbra v ustalovači - pro papíry je to něco přes 1g/l a pro filmy kolem 4g/l, zhruba. Každopádně z toho vychází, že použít ustalovač od filmů na ustalování papírů fakt nebude dobrý nápad...
  • 0

#32 hel1

hel1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 únor 2008 - 23:12:48

Taky bych to viděla v tom jak radí pentaxista, pořádně praštit vývojnicí o pevnou podložku :lol: A klidně vícekrát...samozřejmě, že ne celý proces, ale na začátku klidně třikrát.
  • 0

#33 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 únor 2008 - 23:33:13

Já teda souhlasím s Lavičkou!!

Prevence je základ, takže musíš vyhlásit boj prachu. Nevím, co používáš za smáčedlo, ale zjistil sem, že to je prvopočátek všeho. Nebudu tady propagovat pana Tetenala, ale fakt se to pozná.
No a pak je důležité neofukovat, ale štětečkem nějak odstranit. To se musí opatrně.

A až po tomto všem retušuj!

A nemysli si, že to sou jenom takové propagační žgryndy... :lol:
  • 0

#34 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 11 září 2008 - 19:55:13

RHx: musím ti vyseknout pochvalu, ta tuš celkem funguje. na černé ploše to vidět je - jak normálně, tak v lesku, ale o řád lepší než bílá tečka. V rozbité ne úplně černé to vidět není, jiný lesk divák nemá důvod ani hledat. Potřeboval jsem dotáhnout pár 30X40 zvětšenin a osvědčilo se. Jenom jsem nesehnal bílou, tak jsem odstín řídil koncentrací.

V pondělí jsem byl v Praze, dokonce jsem si napsal i seznam, ale na retuš jsem zapomněl, jako na smrt. A to jsem se stavoval u škody hned v několika kukaních...
  • 0

#35 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 12 září 2008 - 16:11:46

Též užívám černé tuše, odstín řídím ředěním, ředím cukrovou vodou, alébrž se to pak více leskne. Jako retušátor užívám staré plátky od klarinetu, kteréžto se tuším dělají z cukrové třtiny. Plátek podélně rozříznut vytvoří na konci jemnou špičku pro vpravdě miniaturní tečičkování. Radimova špejle patrně poslouží stejně dobře, ne-li lépěji.
  • 0

#36 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 24 září 2008 - 19:33:15

Někdy tak přemýšlím, jestli retušovat úplně všechno, jestli tam něco malinkého nenechat, aby to nevypadalo příliš vyžehlené a dokonalé jako snímek pořízený ... však víte čím :)
Vždyť pravý rubín se od syntetického taky pozná podle drobných vad a kazů 8-O
  • 0

#37 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 8 únor 2009 - 12:22:09

Někdy člověk přijde na něco užitečného jaksi omylem. Pořídil jsem si datumku a razítkovací barvu, abych si na zadní stranu fotek tisk datum. Ta barva ale špatně schne a tak se mi trochu v balíčku zapatlala lícová strana fotek (barva, tedy RC). Zkoušel jsem tu barvu vším možným odtud dostat, ale nic moc nepomohlo. Barva byla jakoby zapuštěná v emulzi, vůbec nenarušovala lesk. A tak mně najednou došlo, že by to bylo použitelné na retuš, a to i RC. Vyzkoušel jsem to a vypadá to nadějně. Kapku barvy jsem kápl na sklíčko, ostrou špejlí jsem špetku nabral a na bílém papíře dělal malé čárečky. Čárečky se stále zesvětlují, až je odstín shodný s okolím kazu, vytečkuji na fotce.
Je to barva na gumová razítka bez oleje, lahvička za 26Kč.
  • 1

#38 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 9 září 2009 - 15:49:45

Zdravím,
jaké používáte štětce na retuš? Myslím značku a případně kde koupit? Moje staré začínají pelíchat a chci koupit nové. 000 až 0, větší zatím nepotřebuju.
  • 0

#39 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 9 září 2009 - 16:33:20

Někdy člověk přijde na něco užitečného jaksi omylem. Pořídil jsem si datumku a razítkovací barvu, abych si na zadní stranu fotek tisk datum. Ta barva ale špatně schne a tak se mi trochu v balíčku zapatlala lícová strana fotek (barva, tedy RC). Zkoušel jsem tu barvu vším možným odtud dostat, ale nic moc nepomohlo. Barva byla jakoby zapuštěná v emulzi, vůbec nenarušovala lesk. A tak mně najednou došlo, že by to bylo použitelné na retuš, a to i RC. Vyzkoušel jsem to a vypadá to nadějně. Kapku barvy jsem kápl na sklíčko, ostrou špejlí jsem špetku nabral a na bílém papíře dělal malé čárečky. Čárečky se stále zesvětlují, až je odstín shodný s okolím kazu, vytečkuji na fotce.
Je to barva na gumová razítka bez oleje, lahvička za 26Kč.


doporučuju ti místo razítkové barvy používat spíš barvu do graffiti fixů.. ultrarychleschnoucí, conejhůřsmývatelné..
ale lahvička minimálně tak za 200,-
  • 0

#40 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 23 listopad 2009 - 19:30:30

Bílé tečky a nečistoty retušuju tuší, funguje to perfektně, u lesklých papírů pak tužkou Negro a pak vyleštit - výsledek je dokonalej. Jinak fígl na černej sajrajt: pod zvětšovákem, ještě před exposicí, při červeném filtru rovnou vyretušuj zubní pastou a pak normálně exponuj. Zubní pasta se umyje a máš tam potom MNOHEM snazší bílej flek namísto černýho. Chce to ale praxi.
  • 0

#41 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 prosinec 2009 - 15:36:55

Tak já zase využiji toto forum. Retušovací barvy po létech docházejí, hledám nové. Tuš a jiné podobné již mám zasebou, tudy IMHO cesta nevede, alespoň pro baryt. Takže dotaz, jeké barvy používáte, tedy ty, co se dají koupit. Schmincke se mi sice omluvili, že je zájem těší, ale že barvy na retuš již nedělají. Jiné neznám, potřebuji alespoň 6odstínů warm a 6odstínů calt, když bude víc jenom dobře. Pokud bude míň, holt se stím naučím žít.
  • 0

#42 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 22 prosinec 2009 - 17:02:25

LukasJ
Kupoval jsem u Škody retušovací barvičky - nejsou TOP, ale jsou dobré = i rozředěná černá je šedá = netáhne třeba do fialova nebo hněda.
Zatím jsem vždycky vystačil s jednou barvou...
  • 0

#43 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 prosinec 2009 - 17:12:35

LukasJ
Kupoval jsem u Škody retušovací barvičky - nejsou TOP, ale jsou dobré = i rozředěná černá je šedá = netáhne třeba do fialova nebo hněda.
Zatím jsem vždycky vystačil s jednou barvou...


Ale jo, vyjdu s jednou barvou. Ale docela jsem se namlsal na výc odstínech. No že černá je černá je snad nutnost. Ale jsem naučenej na teplou a studenou. Ne že by to letělo do blbejch odstínů, ale warm je trošku teplejší a calt trošku studenější. Problém je, pokud volám do "tepla" je potřeba jiná než na neutrál nebo do "studena". Ale určitě se dá s hnědou, bílou, modrou a černou vystačit...... Jen je to o pohodlnosti. Ale pokud nic jiného nezbyde, holt půjdu touto cestou. :D :-) :)
  • 0

#44 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 3 leden 2010 - 16:15:53

V tom případě obyčejný vodovky - s trochou výtvarnýho citu -či ještě lépe praxe - namícháš odstíny zcela dle libosti. Nesmí se z oho dělat taková věda. Hlavní je mít co nejčistší negativ při zvětšování a tak dobrý fotky, aby stálo zato je vůbec retušovat. Já třeba jsem si za léta zvykl na jeden až dva typy nameriálu (podle formátu), jednu vývojku, jedny papíry a jednu tonalitu, pak je to jednodušší.
  • 0

#45 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 4 leden 2010 - 16:39:24

V tom případě obyčejný vodovky - s trochou výtvarnýho citu -či ještě lépe praxe - namícháš odstíny zcela dle libosti. Nesmí se z oho dělat taková věda. Hlavní je mít co nejčistší negativ při zvětšování a tak dobrý fotky, aby stálo zato je vůbec retušovat. Já třeba jsem si za léta zvykl na jeden až dva typy nameriálu (podle formátu), jednu vývojku, jedny papíry a jednu tonalitu, pak je to jednodušší.


No né že bych vodovky nezkoušel. Ale bohužel na lesklým baritu je to jako pěst na oko. Jo je pravda, že nejlepší retuš je žádná retuš. Zrovna včera jsem trávil večer retušováním fotky, kde ani nešlo o bordel, ale o prašné prostředí a blesk. Upřímě si moc neumím představit, retušovat to s bílou a černou, už takhle jsem stím trávil několik hodin. A to již nějakou dobu retušuji..... No když jsem před cca 10ti léty kupoval poslední barvy, měl jsem vzít dvoje. Chjo. Co se týká materiálu, jsem naučenej na několik různých na kinu, dle tématu, světla, předpokládaného výstupu. Stejně tak na kinu používám víc vývojek. Na SF a větších si vystačím s Rodinalem. A i filmů mě stačí výrazně míň. Pozitivní vývojku taky nemám jednu, ale za ty léta jsem si zvyknul na několik vývojek, dle záměru. Pérovky nebudu volat v naředěnej univerzálce, mlhu v GDL taky ne. Stejně tak papíry, Těžko mě někdo donutí dělat reportáž nebo kontakty (z SF, na VF klidně...) na baryt, ale stejně tak výstavní fotky na RC.
Ale jednoduší by to bylo, to je fakt. Jeden film, jedna negativní vývojka, jedna pozitivní, jedny papíry, jedna tonalita. Ale není to spíš na škodu?
  • 0

#46 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 4 leden 2010 - 19:55:32

No, když vidím, kolik různých věcí, zadání fotíš, tak to je pak jiná. já už se fotografií zabývám jen amatérsky, zaplaťpámbu. Takže ce vlastně omezuju na tři okruhy: velký formát - industriální krajina, 6x6 - rodina a kinofilm - tu a tam. Proto můžu pracovat jen s málo materiály a postupy a ničemu to neškodí. Pokud jsem kdysi fotil profesionálně od reportáže po reklmu, bylo to samozřejmě jiné.
Jestli retušuješ lesklej baryt, tedy jestli ho leštíš, pak tužkou negro ještě před leštěním a pak teprv vyleštit.
  • 0

#47 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 14 duben 2010 - 07:22:08

Vážení kolegové, k mému značnému údivu se v bazarovém prodeji ve FŠ
Praha objevily zcela nové a nepoužité retušovací soupravy od firmy Hama
v sestavě Cat.No.8310 - 4ks retušovacích nožů s pouzdrem, Cat.No.8349
- 6ks retušovacích štětců různých velikostí, Cat.No. 8337 Profi - souprava
lazurovacích a retušovacích barev včetně B&W lesk/mat a laků s paletkou
pro míchání v celkové ceně Kč 500,- za všechny tři nabízené soupravy!!!
Trochu neuvěřitelné, ale v dnešní poněkud ujeté době realita. Vánoce 7.4.
2010 jsem oslavil stakanem tzv."zaostřovacího roztoku" s hřejivým, ničím
nerušeným radostným pocitem sběratele nepotřebných věcí. Erik
  • 0

#48 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 14 duben 2010 - 15:46:34

Vážení kolegové, k mému značnému údivu se v bazarovém prodeji ve FŠ
Praha objevily zcela nové a nepoužité retušovací soupravy od firmy Hama
v sestavě Cat.No.8310 - 4ks retušovacích nožů s pouzdrem, Cat.No.8349
- 6ks retušovacích štětců různých velikostí, Cat.No. 8337 Profi - souprava
lazurovacích a retušovacích barev včetně B&W lesk/mat a laků s paletkou
pro míchání v celkové ceně Kč 500,- za všechny tři nabízené soupravy!!!
Trochu neuvěřitelné, ale v dnešní poněkud ujeté době realita. Vánoce 7.4.
2010 jsem oslavil stakanem tzv."zaostřovacího roztoku" s hřejivým, ničím
nerušeným radostným pocitem sběratele nepotřebných věcí. Erik


Hmmmm, tak to blahopřeji a tiše závidím. Též jsem o nich věděl, štětce sice nepotřebuji, ale byrvy docházejí. Jsem zhýčkán paletou, nechci ředit jednu barvu pro všecko. Tak kolega včera nekecal, když tvrdil, že už tam nejsou... :roll: :wink: :cry:
  • 0

#49 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 19 červen 2012 - 00:38:48

Rád bych vzkřísil toto vlákno a zeptal se jak dnes retušujete bílé skvrny od prachu na pololesklém barytu (fomácký velvet).

Jak se vám osvědčili nápady diskutované níže ve vláknu (tuš, razítková barva, anilinky)?

Mám poměrně dost fotek jejichž jediný neduh je právě prach, tak si říkám, že než vyhodit, vyretušoval bych je a rozdal.
  • 0

#50 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 10 březen 2013 - 08:37:21

čím retušujete matné papíry? kulhánek doporučuje uhlové tužky, zkoušel je někdo? popřípadě i nějaký tip na přesný typ? :-) koh-i-noor sic nějaké má, nýbrž je dost malý výběr tvrdostí, nebo neumím hledat
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních