Přejít na obsah


Fotka

stáří-použitelnost Neobrom


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 Jindra

Jindra

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 srpen 2007 - 10:44:16

Potřeboval bych poradit s nalezenými fotopapíry po příbuzném. Jsou to neotevřené balíčky po 100ks papíru Neobrom, staré jsou asi 15 let, má cenu je zkoušet, nebo je to již marné? Takhle starý neexponovaný film v teple by byl na vyhození, jak je to s papíry a emulzí na povrchu? Díky!
  • 0

#2 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 srpen 2007 - 10:50:31

Nějaké hrubé ozkoušení ti tolik času nesebere. A když půjdou trochu použít, můžeš s mima dělat "umění" :D
  • 0

#3 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 srpen 2007 - 10:54:42

Neobromy budou v pohode, mel jsem nejake z roku 1984 a krome toho ze byly trochu tvrdsi a min citlivy, tak se na ne normalne dalo zvetsovat.
  • 0

#4 Jindra

Jindra

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 srpen 2007 - 11:12:01

Neobromy budou v pohode, mel jsem nejake z roku 1984 a krome toho ze byly trochu tvrdsi a min citlivy, tak se na ne normalne dalo zvetsovat.


Takze tedy rikas, nebat se toho a nevyhazovat, je jich dost a vyhazovat se mi je nechtelo, rikal jsem si ze na vyzkouseni by snad stacily. Chtel bych totiz misto fotolabu zkusit neco vytvorit doma. Tedka jsem nasel ze jsou z roku 1992
  • 0

#5 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 srpen 2007 - 11:19:46

Vyzkousej je a uvidis. Ted musim rict, ze jsemsi uvedomil, ze Neobrom je Foma, zatimco ja predtim mluvil o papirech Forte. Fomy mely stran trvanlivost o dost horsi povest, takze mozna uz k pouziti nebudou.

Nejlip si kup jedno baleni novych papiru a srvonej si to jak ti to bude vychazet. V nejhorsim pripade zjistis, ze jsou na vyhozeni.
  • 0

#6 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 srpen 2007 - 11:32:01

Včera jsem zvětšoval na dvacet let staré papíry se 7 let prošlým LQN a v pohodě .) Používám to spíš na plnění krabice pod postel, nicméně, i po těch letech, funguje to.
  • 0

#7 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 srpen 2007 - 12:33:39

Podle mých zkušeností je použití takto dlouho prošlých materiálů pro vážnější práci již jenom ztráta času. Dá se to tak nanejvýš použít pro nějaké zkoušky a pokusy, podle kterých se ale už nedělají hotové fotky. Přeci jenom je třeba vzít v úvahu náročnost celého procesu čb na čas a peníze, a nekazit to v závěru ušetřením pár korun na prošlých papírech.
Tedy pokud vám jde o to mít co nejlepší zvětšeniny.
Vyzkoušel jsem bez problémů papíry 5 let po expiraci, ale víc nedoporučuji.
Letos jsem objevil zapomenutý film z metráže, Orwo NP 22 expirace 1988. Použil jsem to na vyzkoušení fotoaparátu, a kupodivu to nebylo až tak zestárlé, jen mírný závoj a snížení kontrastu. Ale pro normální použití by to byla ztráta času. PL
  • 0

#8 moskva4

moskva4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 srpen 2007 - 16:30:24

Potřeboval bych poradit s nalezenými fotopapíry po příbuzném. Jsou to neotevřené balíčky po 100ks papíru Neobrom, staré jsou asi 15 let, má cenu je zkoušet, nebo je to již marné? Takhle starý neexponovaný film v teple by byl na vyhození, jak je to s papíry a emulzí na povrchu? Díky!


15 let ??? Já jsem nedávno dělal na papíry ,kterým prošla záruční lhůta v roce 1970. Nebyla vidět zádná změna.......
  • 0

#9 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 15 srpen 2007 - 17:48:06

já, když jsem si začal hrát se zvětšovákem, tak jsem s ním zdědil dva balíčky foma papírů, jeden brom extra n2111 r.v. 1981 s normální a druhej brom c1111 r.v. 1971 s tvrdou gradací. ty s vyšší gradací byly po vyvolání ukrutně šedivý a ty s normální šedivý méně. na pokusy výborný, hlavně zadarmo. ještě je mám v šuplíku. po čase jsem si koupil čerstvý a dělám s nima dál, spokojenost.
  • 0

#10 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 15 srpen 2007 - 20:45:31

dostal sa mi do ruk raz balicek tychto papierov v nejakom desne malom formate...tak som jeden skusil....a ostatne vyhodil...nic z toho nebolo...totalne bez kontrastu..nepouzitelne..
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 srpen 2007 - 08:06:46

Z vlastní zlušenosti:
jestli to je kartón, tak je to použitelné
jestli to je polokartón, tak to nebude nic moc
jestli to je malej rozměr (9x13), tak nemá cenu se s tím s.át (platí pro polokartón a kartón- musel bys to leštit)

Mám doma první Fomaspeedy z roku cca 1992 (exp). Chtěl sem to vyhodit, ale mají krásný hnědý nádech a jsou tak vysoce použitelné (škoda, že jen 9x13).
  • 0

#12 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 18 leden 2011 - 18:59:45

na prestárnuté a veľmi závojujúce papiere existuje špeciálna vývojka, ktorá ma násl.zloženie:
metol 5g
siričitan sodný bezv 35g
pyrokatechin 4g
pyrosiričitan sodný (dvojsiričitan) 15g
uhličitan sodný bezv 50g
bromid draselný 10g
pri teplote vývojky 18 st čas vyvolania 3 min

s touto vývojkou som vyvolával papiere asi 20 rokov po záruke, ktoré som dostal, a ako viem boli nájdene niekde v zatuchnutej pivnici, a bolo to v pohode, samozrejme na vážnu prácu radšej nové
  • 0

#13 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 18 leden 2011 - 19:54:57

mám doma skoro všechny papíry prošlý, fomabromy, nějaký orwo, nějaký forte, všechno vesměs prošlý skoro dvacet let. orwo a forte úplně v klidu, tam se nic po letech neděje, ale foma má kvalitu dost proměnlivou, zrovna teď jsem narazil na 13x18, asi dvacet let starý fomabromy v normální gradaci, zvětšuju si na to cvaky, protože to je o moc lepší, než fomaspeedy, ale opravu o moc.
takže určitě to vyzkoušej, mně to vozí známí, najdou to někde v šuplíku a mně to pak pomalu plní komoru:)
  • 0

#14 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 leden 2011 - 21:20:21

... najdou to někde v šuplíku a mně to pak pomalu plní komoru:)

až to nebudeš mít kde skládat, řekni :D :lol:
  • 0

#15 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 18 leden 2011 - 23:10:14

... najdou to někde v šuplíku a mně to pak pomalu plní komoru:)

až to nebudeš mít kde skládat, řekni :D :lol:


zatím mám vyzkoušený asi tři balení, ale našel jsem i specialitky jako je povrch rastr:) ale ten je bohužel hodně zašedlej, což je právě asi problém těch starejch fomáckejch papírů, orwo je přád brilantní.
  • 0

#16 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 20 leden 2011 - 09:09:59

Hele Jakube, ještě k těm rastrům, včera jsem si na to v Leice nevzpoměl, ale jen by mě to zajímalo - měl jsem svýho času dost prošlejch Neobromů 13x18 (dávno tomu již, skoro 10 let zpátky, dělal jsem s nima to co ty - místo RCček na náhledy a menší fotky, šup do leštičky a kam se hrabou RCčka :-) ). K věci - maty i lesky fungovaly v chladnější vývojce (holt jsem měl tehdy chladnější komoru) bez problémů, jen rastry spolehlivě závojovaly - ale takovým zvláštním (no logicky vzato ne až tak zvláštním) způsobem - šednutí svým rozložením kopírovalo rastr - střed "peciček" rastru byl relativně tmavý, "údolí" mezi pecičkami prakticky bez problému. Taky má ten tvůj závoj tenhle charakter?
Jinak v receptáři jsem někdy loni stvořil vlákno o regeneraci starých papírů ala Koblic, sám jsem udělal zatím jen pár nesmělých pokusů, ale konečně jsem do komory přestěhoval leštičku, která mi zrychlí sušení zregenerovaných papírů "ve tmě", tak ti někdy poreferuju v Leice (a samozřejmě v nějaké podobě určitě napíšu i do toho vlákna o regeneraci).
  • 0

#17 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 20 leden 2011 - 09:14:37

Hele Jakube, ještě k těm rastrům, včera jsem si na to v Leice nevzpoměl, ale jen by mě to zajímalo - měl jsem svýho času dost prošlejch Neobromů 13x18 (dávno tomu již, skoro 10 let zpátky, dělal jsem s nima to co ty - místo RCček na náhledy a menší fotky, šup do leštičky a kam se hrabou RCčka :-) ). K věci - maty i lesky fungovaly v chladnější vývojce (holt jsem měl tehdy chladnější komoru) bez problémů, jen rastry spolehlivě závojovaly - ale takovým zvláštním (no logicky vzato ne až tak zvláštním) způsobem - šednutí svým rozložením kopírovalo rastr - střed "peciček" rastru byl relativně tmavý, "údolí" mezi pecičkami prakticky bez problému. Taky má ten tvůj závoj tenhle charakter?
Jinak v receptáři jsem někdy loni stvořil vlákno o regeneraci starých papírů ala Koblic, sám jsem udělal zatím jen pár nesmělých pokusů, ale konečně jsem do komory přestěhoval leštičku, která mi zrychlí sušení zregenerovaných papírů "ve tmě", tak ti někdy poreferuju v Leice (a samozřejmě v nějaké podobě určitě napíšu i do toho vlákna o regeneraci).



játo teď nemám po ruce, ale večer se na ně podívám, bohužel jich mám jen pár, takže si to moc nevyzkoušim, ale pravděpodobně tam zkusim přisypat nějakou chemikálii proti závojování, třeba to pomůže:)
na náhledy jsou tyhle starý papíry bezvadný, nechávám je schnout jen tak, pak dám do encyklopedie a za pár dní jsou relativně rovný.
kdysi jsem to ještě zkoušel dávat opačnou stranou do leštičky, ale u fomy se mi to vymstilo, látka se nalepila na emulzi, což se mi třeba u orwa nikdy nestalo.
  • 0

#18 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 20 leden 2011 - 09:20:15

Upřesním svůj předchozí příspěvek - samozřejmě do leštičky šla ta většina, co byla lesklá, a to hezky klasicky, emulzí na chromovanej plech :-)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních