Přejít na obsah


Fotka

zaschlá kapka na filmu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
22 odpovědí na toto téma

#1 Bedrun

Bedrun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 54 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 srpen 2007 - 15:15:26

Poslední dobou se mi stává, že na filmu po vyprání mám zaschlé kapky. Nevím co s tím. Zkoušel jsem už všechny možné varianty. Smáčedlo jsem pužíval předposlední, v poslední prací vodě, kvedlal jsem s ním čímž pěnilo, bez smáčedla... Voda je z kohoutku a suším na výšku. Pokud je tu něco podobného už založeno tak nasměrujte. :lol:
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 srpen 2007 - 15:48:58

Používám výhradně destilku. Smáčedlo odměřím injekční stříkačkou. Zásadně nekvedlám, film nechám vykoupat cca 2 minuty. Po vytažení filmu ze smáčedla držím film chvíli za oba konce, tak aby byl v ostrém úhlu ke svislé ose - smáčedlo steče k perforaci. Poté pověsím. Důležité je hlavně správné množství smáčedla.
  • 0

#3 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 srpen 2007 - 16:46:08

Asi jak Notorius - odměřit smáčedlo přesně stříkačkou a potom nechat film jenom vykoupat bez jakéhokoliv kvedlání. Potom pověsim film pod úhlem cca 30stupňů a je to. Ani jeden flíček - a to používám mnohýma zavrhlé smáčedlo od Fomy
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 srpen 2007 - 17:05:39

ANo, to jsem zapomněl dodat. Také používám smáčedlo od Fomy. Do doby, než jsem ho začal dávkovat přesně stříkačkou, problémy s fleky jsem měl.
  • 0

#5 Bedrun

Bedrun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 54 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 srpen 2007 - 19:16:35

Můžete napsat dávkování smáčedla
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 srpen 2007 - 19:19:57

Je to napsáno na balení. Konkrétně u Foma Fotonalu je to 5 ml na 1 litr vody.
  • 0

#7 termitxx

termitxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 163 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 srpen 2007 - 22:53:23

Taky používám Fotonal a taky jsem měl dřív problémy.Jak někdo říkal, že je důležité správné množství, tak má sakra pravdu!Od té doby jsem neměl mléčné skvrny na filmu od smáčedla, ale míval jsem tam ještě skvrny od vody(máme ku_va tvrdou vodu!).Po vyprání vodou z kohoutku film ještě několikrát překlopím v destilce a až pak smáčedlo (naředěné destilkou!). Jediné s čím pořád bojuju je všudypřítomný prach. :lol:
  • 0

#8 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 21 srpen 2007 - 08:17:38

Po praní dám film do destilky se smáčedlem v přesně předepsaném množství odměřeném injekční stříkačkou (viz výše). Pokud to není v destilce a voda z kohoutku je tvrdá, můžou se i tak udělat semtam fleky. Pokud je smáčedla moc, můžou se udělat mapy. Od té doby, co to dělám v destilce a přesně odměřuju, jsem nikdy žádný problém neměl.
  • 0

#9 ondrax

ondrax

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 březen 2008 - 22:38:56

Vsechno co tady popisujete delam podobne,ale problem se nevyresil mam
zaschle kapky,posledni 2filmy,ktere bohuzel nejdou vyprat a na pozitivu jsou
videt nepomohlo ani znovu vyprat...nechapu.Zkusil jsem nouzovku na nepoveden negativu vycistit lihem tyckou do usi a povedlo se,jenze to neni reseni....asi sezenu isopropylalkohol? muze to neco udelat?Pro uplnost dodavam ze pouzivam rodinal,rapid fixer takze nic v prasku.
Diky za radu...
  • 0

#10 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 25 březen 2008 - 10:46:55

problém může bejt ještě v samotný technice toho závěrečnýho máchání. zkus si:

nechat tu destilku v tanku trochu dýl
přiměřeně s ní pokvedlat
nechat odtýct rozhodující množství kapaliny šikmo horizontálně
tzv. vypráskat film několika trhavejma pohybama vod sebe v napnutejch pažích před sebou, tak, aby se sice nepřetrh, ale voda z něj se co nejvíc rozprskla po okolí - na filmu zůstane pár malejch kapiček
no a to dávkování smáčedla!
pěkně poprosit...

ať se daří, to přijde
  • 0

#11 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 25 březen 2008 - 11:21:33

Já jsem přestal mít problémy až poté, co jsem přestal používat rychloustalovač. Používám kyselej, peru v destilce 30-35°C 2x nebo 3x, a nakonec máchám ve smáčedle (2,5ml na 500ml) smáčím asi 2-5 minut, klidně i dýl.
  • 0

#12 RHfest

RHfest

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 25 březen 2008 - 12:12:34

Já používám rychloustalovač od Ilfordu a smáčedlo od fomy a v poho.
používám vodu z vodovodu a věším svisle a před pověšením pěkně projedu film mezi prsty několik krát .Kapky jsem niky neměl protože je prsty stáhnu .Aby nebyli prsty mastné a byli jak samet. :wink: . Tak jak smáčim film cca 1min smáčím ho i s prsty .

p.s nikdy jsem si film tím nepoškrábal.
  • 0

#13 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 březen 2008 - 12:19:56

Tak mě napadlo, čeká pak na tebe králíček Azuritek? Vyznělo to tak něžně a reklamsky, že jsem neodolal :)
  • 0

#14 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 25 březen 2008 - 12:28:06

a to znáte, jak přijde králíček azuritek do svýho heboučkýho, měkoučkýho pelíšku za pračkou a jen kouká, jak vzduchem poletujou zmačkaný ty jeho jemňoučký ručníčky a uprostřed toho všeho nepořádku je rozvalenej takovej celej voteklej černej králík a na azuritkův nešťastnej, nechápavej pohled jenom vopáčí - ne, ja tu nekrádu... :wink:
  • 0

#15 Thomas

Thomas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2008 - 17:31:25

Používám smáčedlo od Ilfordu, levné nebylo, ale bude na dlouho. Vždy používám stěrku na negativy a vždy Ok, škrábance neznám. Vyjma jednou zapomenuté na chatě a hle ku..na byla tam mrška jedna. Byla ale hodná a vybrala si snímek, který se stejně nepovedl :wink: .

PS: stěrku používám hlavně pro zkrácení doby schnutí, mám komoru v prádelně 3děti a pes =>prachu dost
  • 0

#16 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 25 březen 2008 - 19:12:10

Používám smáčedlo od fomy, radši méně než více, na půl litru stačí pár kapek, rozpuštěné v destilce od pumpy, bez problémů. možná nějaký flíček tam zůstane, ale na fotce to není vidět.
  • 0

#17 yellowhammer

yellowhammer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2008 - 19:18:55

Mám za sebou vyvolání 25filmů - nic moc - ale zaschlé kapky nikde.

Proceduru používám stejnou jano Thomas - jen tu stěrku raději trošku propláchnu ve vodě, abych spláchl případný prach,a otřepu, aby nebyla moc mokrá :wink:

Používám všechnu chemii od ilfordu ředěnou v destilce a opravdu nikdy žádný problém...
Jo toho smáčedla přesně podle návodu: 1+19. Po nalití do tanku jen mírně protočím spirálu.

Pak pověsím na kolíky a stáhnu stěrkou.
  • 0

#18 yellowhammer

yellowhammer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2008 - 19:26:10

ach, jsem to ale blb - koncentrace je 1+200. Pardon. 1+19 je přerušovačka Ilfostopu...
  • 0

#19 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 25 březen 2008 - 19:45:40

Taky jsem sušil na výšku a taky mi to dělalo kapky. Ve většině případů to na fotkách nebylo vidět. Jenom na větších formátech. Ale stejně mě to štvalo, tak jsem si udělal nerezové háčky, z obou stran kloboukové gumičky a tím natahuju film pod "nějakým" úhlem. Je to vidět z obrázku. Záclona je +/- svisle. Dá se to takhle pověsit skoro kamkoli. Jo a je to o dost rychleji suché. :)




Vložený obrázek


Vložený obrázek
  • 0

#20 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 25 březen 2008 - 19:48:59

Jo a smáčedlo, přesně jako "otik" :)
  • 0

#21 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 26 březen 2008 - 07:53:24

ach, jsem to ale blb - koncentrace je 1+200. Pardon. 1+19 je přerušovačka Ilfostopu...

Opravdu je oncentrace 1+200? Ja ho pouzivam 1+700 (vycteno na lahvicce) a problem nemam...
  • 0

#22 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 6 duben 2008 - 08:40:51

Včera jsem jeden film se smáčedlem namočil do vody z vodovodu a ne destilky. Fleky tam jsou i když je pověšený jako na těch fotkách. Takže určitě budu používat jenom destilku.
  • 0

#23 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 duben 2008 - 15:14:53

Pokud už se mi stane, že mám na filmu zaschlou kapku (máme doma hodně tvrdou vodu, a já, jako správnej bordelář, často nemám doma destilku, takže to míchám i koupu v té vodovodní), tak nezbejvá, než se politovat, že si člověk přidělal práci.

"Odkapkování" řeším při skenování (všechno nejdřív skenuju, pod zvětšovák jde až výběr), a to jednoduše - tyčinka s vatou (takové ty kosmetické s vatičkama na obou koncích) a isopropanol (izopropylakohol), nebo pokud není (ono se to nezdá, ale litrovka zase nevydrží tak dlouho, je to mé nejoblíbenější čistidlo - odmašťovadlo), tak čistý lékařský líh (možná ještě líp by měly fungovat hoffmannské kapky).

Namočím vatičku a postižené místo ošmrdlám a hodně umáčím. Pak druhým -suchým- koncem postupně vysušuji a leštím. Jde to bez poškrábání a do naprosté dokonalosti, akorát to tak tu minutu zabere, takže když to člověk dělá na každém druhém políčku u série čtyř kinofilmů, tak je to trochu otravné.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních