Přejít na obsah


Fotka

hnědý tón


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 Bedrun

Bedrun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 54 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 září 2007 - 11:37:22

může mi někdo poradit jak dosáhnout hnědého tónu fotografie jako je např. tady

http://photo.net/pho...hoto_id=1116407

děkuji.

samozřejmě nemyslím v počítači.
  • 0

#2 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 18 září 2007 - 11:44:47

no jak na krajinky moc nejsem tak todle je teda fakt pěkný. asi infra, co? k tý tonalitě: způsobů je moc. já například protože sem línej tónovat, tak vovlivňuju výslednej vobraz druhem vývojky. což je kromě toho, že je to jednoduchý i standardizovaný a decentí. ale když si najedeš na články, tak tam toho je vod kluků myslim celkem dost. měj se
  • 0

#3 Pardal

Pardal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 září 2007 - 13:05:37

Nevím, jestli dosáhnu sejnýho efektu, mně se delší dobu taky líbí některý hnědý fotky a delší dobu se chystám vyzkoušet toto: http://www.foma.cz/U...ohy/F_Sepia.pdf
Tak až se k tomu dostanu, tak poreferuju. Nebo jestli s tím tady někdo má zkušenosti... Rád si nechám poradit.
  • 0

#4 Pardal

Pardal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 září 2007 - 13:08:35

Pardón, na ten odkaz je potřeba kliknout, nechat si otevřít nový okno, pak v řádku text s adresou označit a hodit ENTER. Nebo mně to taky funguje kliknout na odkaz pravým tlačítkem a dat otevřít v novým okně rovnou... :lol:
  • 0

#5 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 18 září 2007 - 13:42:29

Tak až se k tomu dostanu, tak poreferuju. Nebo jestli s tím tady někdo má zkušenosti... Rád si nechám poradit.


Zkus si projit clanky o tonovani tady na temny a pak se ptej na konkretni veci.
  • 0

#6 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 18 září 2007 - 19:04:08

Konkretna tahle fotka je tonovana softwarowe. Ale spis nez sepie to bude pokus o selenove tonovani.
  • 0

#7 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 září 2007 - 19:54:00

Teda jak tohle udelat v PC? Nejsem schopen dosahnout niceho aspon velmi vzdaleneho.
  • 0

#8 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 18 září 2007 - 20:01:22

mno, základ bude asi v té IR fotce...pak se asi nějak popřehazujou kanály či co...ale to sem asi nepatří :)
  • 0

#9 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 19 září 2007 - 19:26:08

Kdyz vezmete v potaz ze je to puvodne nafoceny na "Fuji Provia 100". Je tam SW uprav asi dost...
  • 0

#10 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 20 září 2007 - 19:38:28

Nevím, jestli dosáhnu sejnýho efektu, mně se delší dobu taky líbí některý hnědý fotky a delší dobu se chystám vyzkoušet toto: http://www.foma.cz/U...ohy/F_Sepia.pdf
Tak až se k tomu dostanu, tak poreferuju. Nebo jestli s tím tady někdo má zkušenosti... Rád si nechám poradit.


funguje to, práce snadná, pro ty, co nechtějí míchat chemii na tónovač ideální začátek
  • 0

#11 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 20 září 2007 - 19:53:02

BW fotku si prevedte do RGB, zkopirujte si vrstvu ( pokud mozno ) a upravujte barevnou sytost + barevny posun. Odstinu dostanete na statisice.

Ted se tu ale rouham! Doufam ze to nezaznamena nejsirsi... pssst ;-)
  • 0

#12 Jurashek

Jurashek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: -3

Publikováno 20 srpen 2010 - 21:38:54

Chci se s vámi podělit s novou zkušeností. Dnes jsem vyzkoušel na některých zvětšeninách měďnatý tónovač, který má dávat červenohnědý tón obrazu (H.Stapf, Fotografická praxe)

A: 87,5 g citranu draselného se rozpustí v 800 ml vody.
B: 6,7 g síranu měďnatého krystalovaného (nejspíš pentahydrát - skalice) v 60 ml vody.
C: 5,9 g hexakyanoželezitanu draselného (červená krevní sůl) v 60 ml vody

Roztok B nalijeme do A. Vznikne hnědá sraženina hexakyanoželezitanu měďnatého a za stálého míchaní se přidá roztok C. Sraženina se rozpustí na tmavě zelený roztok, doplníme na objem 1 l.

Já jsem hodnoty přepočítal na výsledný objem 300 ml tónovače a tónoval při pokojové teplotě lázně papíry na RC. Proces jede opravdu rychle a změny jsou viditelné téměř okamžitě. Stačilo mi 30 vteřin a dostal jsem rezavý tón, autor uvádí že při delším působení lze dosáhnout až karmínově červené.

Lesk, který měla zvětšenina před tónováním zmizel, což přisuzuji zanesením želatiny částečky mědi - neboď při delším působením se v obraze redukovala elementární měď ve formě fleků. Asi více ředit - vyzkouším.

Vložený obrázek

Na kvalitu původního obrazu radši nekoukejte. Mám problém asi se zvětšovákem (hlavou). Ostřící proužky se mi sejdou, ale zvětšeniny jsou rozmazaný, to už mi lépe vychází když ostřím podle oka. Nevíte někdo jak tohle potlačit?
  • 0

#13 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 21 srpen 2010 - 12:17:31

Vím, nevšímej si ostřících proužků a pořiď si yaostřovací lupu (vidíš část obrazu), nebo mikroskop (ostříš jak ostříž na zrno), používám oboje, někdy i na jedné zvětšenině.
  • 0

#14 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 22 srpen 2010 - 07:08:08

Přesně jak říká Stříbrokaz. Ostření na štěbinu je dost nespolehlivé zvlášť pokud dojde k nějakému rozhození nastavení. Ostřím jedině podle oka. tzn. minimální je mít meopta ostřící lupu ovšem to je spíš takové nouzové řešení, protože zvětšení obrazu je minimální, to se v podstatě můžeš jen koukat na osvícení obraz na desku. Lepší je mít zaostřovací lupu třeba paterson (eště lepší jsou peak nebo omega) kde je zvětšení větší a ostříš na zrno a dosáhneš tak ideálního zaostření.
  • 0

#15 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 22 srpen 2010 - 07:42:38

A nemáš rozhozený zvětšovák, že by byl objektiv jaksi mimo osu, že by nesvítil na papír kolmo?
  • 0

#16 Jurashek

Jurashek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: -3

Publikováno 22 srpen 2010 - 08:55:03

To nevím jak přesně zjistit. Mám Opemus 6, nepřijde mi, že by byla možnost s hlavou pohybovat co se NEkolmosti týče.

Zkusím si pořídit tu zaostřovací lupu. Ale tenhle zvětšovák, co mám, mi udělal i krásný fotky takže nevim co se najednou zvrtlo.
  • 0

#17 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 22 srpen 2010 - 09:10:43

Já myslím, že právě u Op. 6 to jde - kvůli opravě sbíhavých linií - nezkoušel jsi to a nezapomněl to pak naklonit zpátky do roviny?
  • 0

#18 Jurashek

Jurashek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: -3

Publikováno 22 srpen 2010 - 09:56:41

Abych se přiznal, tak teď vůbec nevím o čem píšeš. U zvětšováku nic nenakláním. Hýbu jen s clonou, nebo ostřím a ostření podle oka mi přijde kvalitnější ale né zase tak moc a občas to stejně ujede.
  • 0

#19 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 srpen 2010 - 11:33:16

na op.6 máš jak hlavu, tak standartu objektivu otočnou - šrouby jsou zezadu, směrem od tyče zvětšováku. ještě mě napadá, jestli nemáš moc volný posuv hlavy po tyči i objektivu. Zkontroluj si to.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních