Přejít na obsah


Fotka

Zpuchřelé měchy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
32 odpovědí na toto téma

#1 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 září 2007 - 09:50:10

Predchozi nazev vlakna mohl evokovat problematiku impregnace lesnich mechovych porostu, tak jeste jednou patetičtěji a s diakritikou v nazvu....

Vazne se o stare mechace nestarate?
Glycerin ve forme mydla je vhodny jak pro kozene, tak pro nitrocellulosove harmoniky. Dale byl doporucovan hydrophane, coby roztok uzivany k preservaci starych kniznich vazeb.....
Ale rad bych znal nejake prakticke postrehy, jak nejlepe postupovat- neni tam totiz zadne "undo" pro pripad, ze se neco zvrtne.

puvodni dotaz:
Ahoj,
uvazuji o koupi Korona View 8x10 & Voigt. Heliar 360/4.5, bez zaverky.
Existuji moznosti domaci vyroby zaverky, ktera by umoznila exponovat pri oteverene clone?
narazil jsem pouze na:
http://www.apug.org/...oll-please.html
A druhy dotaz-
Mech se zda byt vporadku, ale z necinnosti je ponekud rigidni a velmi suchy, takze jsem jej radeji nerozbaloval by nepraskl- jak impregnujete mechy starych kamer?

At vam měchy nepuchří
KarelJ
  • 0

#2 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 25 září 2007 - 10:40:30

ahoj - no nestaram, i když možná bych měl 8-O ale vzpomínam si, že když jsem kdysi byl u toho, jak se oživovala po letech ssací brzda u parní lokomotivy, kde byla ve válci prastará kožená manžeta místo pístu, tak sem nanosil na radu staršího kolegy z lékárny několik litrů rybího tuku v malejch flaštičkách a do něho se ta jinak příšerně vypadající kůže dala. krásně pak změkla a dokonce zase po desetiletích plnila svoji funkci. a to tam nešlo vo nějaký "pitomý" :-) vobrázky, ale vo lidský životy :cry:

tak to je jediný, co mně k tomu napadá, měj se
  • 0

#3 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 září 2007 - 10:46:56

hmm, rybi tuk..... o ten tady v Norsku skutecne nouzi nemam.
ma cela rodina se s nim potyka denne, ale abych ho cejtil i pri foceni...ty stare aparaty krasne voni, to nemuzu spachat.

asi si prece jen radeji rozdelam mydlinky. Ale diky za komentar.

KarelJ
  • 0

#4 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 25 září 2007 - 11:02:39

Skus něco s lanolinem. Třeba nějaký prostředek na údržbu kožených sedaček.
  • 0

#5 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 25 září 2007 - 11:29:38

lanoliny kůžu sice dobře impregnujou, ale současně tak nějak jakože ucpávaj - ty póry v ní - je to sice zase z jinýho voboru, ale svoje celokožený pohorky střižený z jedinýho kusu kůže (co taky jinýho pro bigotního klasika žejo :cry: ) zásadně impregnuju takovym americkym včelim voskem. funguje fantasticky a navíc ti bude móoc pěkně vonět. v létáčku psali, že věci zakonzervovaný včelim voskem vydržely v pyramidách tisíce let netknutý 8-O ...holt američani, no :-)
  • 0

#6 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 září 2007 - 13:13:06

diky panove. Uvidime z ceho je mech vyroben az budu mit komoru opet v ruce.
Mnoho zdaru, KarelJ
  • 0

#7 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 září 2007 - 19:35:32

Mamiaku,
a to je to za včelí vosk? je to tekutý, nebo ho musíš nejdřív rozpustit?
jde mi o to, jestli jsou v tom nějaký spec. přísady, nebo je to čistej včelí vosk a na nášíš ho za horka (tepla) štětcem...

to se ptám jen tak ze zvědavosti páč máme včelky
  • 0

#8 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 26 září 2007 - 07:28:03

je to taková pasta asi jako zpastovanej med (pro včelaře :-) ), přísady tam nějaký určitě budou. pro vážný zájemce vo složení se můžu mrknout na plechovku - počitam, že jak to složení sem dam, tak to zrovna začne goro, bzenčák a další vyrábět :cry:
  • 0

#9 al-gaida

al-gaida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 říjen 2007 - 09:46:37

lanoliny kůžu sice dobře impregnujou, ale současně tak nějak jakože ucpávaj - ty póry v ní - je to sice zase z jinýho voboru, ale svoje celokožený pohorky střižený z jedinýho kusu kůže (co taky jinýho pro bigotního klasika žejo :lol: ) zásadně impregnuju takovym americkym včelim voskem. funguje fantasticky a navíc ti bude móoc pěkně vonět. v létáčku psali, že věci zakonzervovaný včelim voskem vydržely v pyramidách tisíce let netknutý 8-O ...holt američani, no :(


Ahoj, já mám taky pohorky z jednoho kusu a impregnuju je taky přípravkem se včelím voskem a nemůžu si stěžovat. Ta impregnace se jmenuje SNO SEAL a dá se koupit v Eliass sportu v Ostravě v pasáži vesmír. Jinde sem se po ní nedíval ale myslím že by měla jít sehnat v obchodech s horolezeckým materiálem a potřebami pro turistiku. Jinak ještě jsem o tomto přípravku něco četl a tam psali že tuky (lanolín, rybí tuk, norkový olej...) nejsou pro impregnaci kůže dobré protože roztahujou póry kůže, kůže pak jaksi řídne a stává se méně pevnou atd. a že včelí vosk je super, že těmito neduhami netrpí, přitom kůži krásně promaže a zregeneruje. Nevím jak u měchů, ale u pohorek to jde fakt vidět - poškrábané, okopané boty se namažou a jsou jako nové.
  • 0

#10 al-gaida

al-gaida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 říjen 2007 - 09:54:34

a to je co za včelí vosk? je to tekutý, nebo ho musíš nejdřív rozpustit?
jde mi o to, jestli jsou v tom nějaký spec. přísady, nebo je to čistej včelí vosk a na nášíš ho za horka (tepla) štětcem...


Já nanáším normálně hadříkem, ještě před nanášením je dobré botky nechat nahřát na slunku a pak to do nich krásně vpíjí. Než je ale celé namažu tak kůže už zchladne a zůstane na ní mastný film, ten můžeme přeleštit ale o hodně lepší je to dát znova na slunko a ono to všechno vpije dovnitř a na povrchu to zůstane suché a nemastné. Tento postup opakuju dvakrát (nebo dokud to tam vsakuje, posléze to totiž i na tom slunku na některých místech nevpíjí) a pak ještě jednou dodatečně namažu pouze místa které jsou suché ( impregnace tedy vsákla) aby to bylo rovnoměrné.
  • 0

#11 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 1 říjen 2007 - 09:59:18

vono to stačí někdy šoupnout na topení nebo vyfénovat...
  • 0

#12 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 říjen 2007 - 10:10:27

diky za dobre minene rady.

problem byl v tom, ze vlastne poradne nevim, z ceho mech je vyroben. Budto je to lakovana kozenka, nebo nejaky papir (pouzival se pry nitrocelulosovy).
Nakonec jsem se rozhodl pro glycerin. Rozdelal jsem prirodni mydlo a mech stridave natiral a roztahoval. Konce dne jsem byl u 80 cm a dal jsem radeji nesel (pro me nejdelsi sklo 480 to stacilo). Material trochu zvlacnel.

Urcite to neni idealni, ale komora je nyni schopna provozu.

kontaktum zdar, Karel
  • 0

#13 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 říjen 2007 - 11:00:58

prima odkaz,
http://www.fotopruvo...ad&clanek=79416

K.
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 říjen 2007 - 08:49:00

diky za dobre minene rady.

problem byl v tom, ze vlastne poradne nevim, z ceho mech je vyroben. Budto je to lakovana kozenka, nebo nejaky papir (pouzival se pry nitrocelulosovy).
Nakonec jsem se rozhodl pro glycerin. Rozdelal jsem prirodni mydlo a mech stridave natiral a roztahoval. Konce dne jsem byl u 80 cm a dal jsem radeji nesel (pro me nejdelsi sklo 480 to stacilo). Material trochu zvlacnel.

Urcite to neni idealni, ale komora je nyni schopna provozu.

kontaktum zdar, Karel


Ahoj jak si pokrocil s mechem? Ten muj mech take neni kozeny a vceli vosk na to moc nezabral.
  • 0

#15 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 říjen 2007 - 09:48:05

Ahoj, vpodstate nemam zadne dalsi informace. Mluvil jsem se dvema restauratorama pres kuzi, kdyz jsem jeste myslel, ze kozeny je (ve skut. mozna kozenka nebo jen papir+ platno). Moc mi neporadili, nebot hlavne konzervuji.

Doporucili prirodni vaselinu (zakladni slozka masti fe farmakologii (zluta vaselina-vaselinum flavum). tu jsem se pokousel do rohovych skladu mechu dostat, ale neni zpusob, jak ji tam mechanicky vetrit bez poskozeni krehkeho vrchniho cerneho laku (ktery je malo pokud vubec propustny). takze jsem pouzitl stetec a nemel pocit, ze by to pomohlo.

Dale doporucili lanolin (prirozena latka impregnace srsti - typicky u ovci), coz je smes prirodniho vosku, mastnych kyselin a aloholu. Jenze nevim, kde jej cisty sehnat. Je obsazen v mnoha kremech na regeneraci pokozky.

Doporucen je tez glycerin. Ten je v mydle, tak jsem rozdelal mydlinky z prirodniho mydla co ma mame pro deti a stetcem natrel- mech zvlhnul, musel jsem jej podlozit pri roztahovani.

takze vic nez vazelinu a mydlo jsem nepodnikl. Stav mechu je lepsi, ale stale to v nem praska.

Na zahranicnich forech lze podobne zmatecne informace tez najit, ale nakonec se to uzavre tak, ze je nutno se poohlizet po mechu novem.

Nevolal jsem do technickeho muzea v Praze . zrovna bylo zavreno, kdyz jsem to resil. Tipoval bych, ze tam by v rest. dilnach vedeli o cem je rec.

Pokud jsi tez v komitetu pro stavbu "vopravdu velke kamery", tak by se extra mech mohl dat vyrobit v tomto projektu, jezto velikost odpovida... Pokud by tudy vedla vesta, dej mi vedet, casem mech budu jiste potrebovat.

hodne psani, zadne rady... sazel bych na lanolin obsazeny v nejakem kremu na plet.

Hodne zdaru, Karel
  • 0

#16 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 říjen 2007 - 11:17:01

Lanolín by se snad mohl sehnat v lékárnách - je to základ většiny mastí. Pokud tě s tímto dotazem vyhodí, napiš, nějaká má delší ruka by asi do nějaké té lékárny dosáhla.
  • 0

#17 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 říjen 2007 - 12:30:11

takze lanolin se da sehnat patrne jednoduse.
Ale chci upozornit - jde o prirodni, velmi ucinne zvlacnovadlo kuze a pokud se povede je naimpregnovat, dobre bude fungovat i na nase ne-kozene mechy. Nicmene prilisnym zvlacnenim muze mech ztratit svoji sebe-nosnou funkci a provesit se pri delsim vytahu. Takze s mirou. Pokud je rozpustny v alkoholu, mozna jemne naredeni by byla cesta jak jej dostat do materialu. Alkohol se pak rychle odpari.
KArel
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 říjen 2007 - 13:18:04

Lanolín by se snad mohl sehnat v lékárnách - je to základ většiny mastí. Pokud tě s tímto dotazem vyhodí, napiš, nějaká má delší ruka by asi do nějaké té lékárny dosáhla.


Kdybys tedy mohl :)
  • 0

#19 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 říjen 2007 - 19:13:55

Poté co jsem začal vysílat tichou poštu směrem k lékárně, má milá mi oznámila, že ve skříni už jakou dobu máme jakýsi "Lanolínový regenerátor" Jak jsem si přečetl etiketu, používá se k praní (a zřejmě tedy i regeneraci dle názvu) vlněných lůžkovin. Prý by to prostě měl být nějaký rozpuštěnější lanolín a mělo by to být bezpečné, jelikož se to snad i může používat na popraskané ruce atp. Takže jestli se Dany nebojíš, můžu donést.
  • 0

#20 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 říjen 2007 - 20:06:17

Poté co jsem začal vysílat tichou poštu směrem k lékárně, má milá mi oznámila, že ve skříni už jakou dobu máme jakýsi "Lanolínový regenerátor" Jak jsem si přečetl etiketu, používá se k praní (a zřejmě tedy i regeneraci dle názvu) vlněných lůžkovin. Prý by to prostě měl být nějaký rozpuštěnější lanolín a mělo by to být bezpečné, jelikož se to snad i může používat na popraskané ruce atp. Takže jestli se Dany nebojíš, můžu donést.


Nebojim :) budu rad :)
  • 0

#21 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 říjen 2007 - 12:41:29

Tak ja jsem nakonec na mech pouzil vceli vosk, natirat rozpustenym voskem mech a postupne prohrivat fenem. Na konci asi 2 hodinky v troube cca 50-60C. Mech je paradni, chodi jak novej. Mechanicke casti jsem rozebral vycistil a promaznul. Vse chodi uplne paradne, sice furt premyslim jestli nedat zrestaurovat drevene casti ale ten punc osahani se mi libi cim dal vic. Ted uz cekam jen na kazety :roll:
  • 0

#22 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 říjen 2007 - 12:46:53

gtratuluji! rad se necham inspirovat.

Vceli vosk je laboratorne cisty nebo jsi pouzil ten urceny na boty?
uvadis rozpusteny- teplem nebo chemicky?
natiral jsi pouze zvenku?

KarelJ
  • 0

#23 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 říjen 2007 - 12:58:38

gtratuluji! rad se necham inspirovat.

Vceli vosk je laboratorne cisty nebo jsi pouzil ten urceny na boty?
uvadis rozpusteny- teplem nebo chemicky?
natiral jsi pouze zvenku?

KarelJ



rozpusteny teplem, na boty ale dle kamarada vcelare :roll: je velmi pravdepodobne cisty, natiral jsem zevnitr i zvenci.
  • 0

#24 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 listopad 2007 - 09:41:31

gtratuluji! rad se necham inspirovat.

Vceli vosk je laboratorne cisty nebo jsi pouzil ten urceny na boty?
uvadis rozpusteny- teplem nebo chemicky?
natiral jsi pouze zvenku?

KarelJ



rozpusteny teplem, na boty ale dle kamarada vcelare :lol: je velmi pravdepodobne cisty, natiral jsem zevnitr i zvenci.


Tak jsem se pustil sam do renovace stroje, jeste neni uplne hotovo ale ... :o

uz se tesim az dorazej kazety. Mech uz je v super stavu, pojezdy a veskere pohyblive casti jsou v poradku a plne funkcni. Jen jsem nerozdelal zadni uchyceni standarty, je spojena nytama z mosazi. Opravil jsem komplet vsechny drevene spoje, hodne odrene casti zalestil a napustil moridlem.

Pokusil jsem so o par cvakosu ale na zivo vypada mnohem lip :).

Vložený obrázek
Vložený obrázek
Vložený obrázek
Vložený obrázek
  • 0

#25 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 6 listopad 2007 - 09:53:43

Dany na kamerka ti kvete do krásy, tedy rozhodně vykvetla od té doby, co jsem ji viděla naposled :lol:
  • 0

#26 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 listopad 2007 - 11:48:04

Nádhera!
  • 0

#27 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 listopad 2007 - 12:54:15

ja se taky pridavam k obdivujicim.
S. Freud by se placal do stehen!
Tak mnoho uspechu az dojdou kazety. KarelJ
  • 0

#28 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 16 červen 2016 - 22:12:26

Zdravim, pripojim se k tomu vlaknu, jelikoz zadne vhodnejsi jsem nenasel.

 

Nevite zda jde necim osetrit mech, aby se spomalilo jeho starnuti? Jedna se mi ale o nekozeny mech - diskuze vyse byla vesmes o kuzi.

 

Poridil jsem si stary Opemus (takovy ten maly kulaty, co se u nej horni pulka volne nasazuje), ktery budu mit jen k dekoracnim ucelum. Mech ma zatim celkem dobry, neni spraskany ani prilis ztuhly. Rad bych, aby vypadal trosku.. trpytiveji :-)

 

Napadlo mne pouziti silikonoveho spreje na tesneni dveri aut apod. Mozna jsem ale mimo a hmota, kterou se mech napousti nema s gumou nic spolecneho a je to nejaka jina emulze grafitu apod. Nemate nekdo s tim zkusenosti?

 

Dekuji.


  • 0

#29 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 17 červen 2016 - 13:14:03

silikonový olej bych vůbec nepoužíval na nic, k čemu někdy přijde příliš blízko optika


  • 2

#30 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 17 červen 2016 - 13:44:58

Chceš li se zbavit nějakého skla, aplikuj na něj silikonový olej. Ani nemusíš přímo na něj, ale stačí poblíž. Částečky toho svinstva se na to dostanou a nejde to ani za nic dolů.

Měl jsem přední sklo auta pomazané silikonovou vazelínou. Nešlo to dolů ničím - toluen, benzín, IPA, různé čistící ubrousky na skla, aceton...nic nezabralo. Nakonec sem to dostal dolů

až leštidlem SITOL. Prostě sem se musel abrazivně zbavit vrchní vrstvičky skla, na kterou se navázaly silikonové částice. Do té doby to sklo bylo pořád jak mastné a voda na něm nedělala celistvý film. I se to mizerně stíralo.

 

A právě díky této zkušenosti, si neumím představit že bych musel sundávat dolů silikonový olej SITOLem z optiky. MC vrstvy by asi nebyly nadšené...


  • 1

#31 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 17 červen 2016 - 13:59:50

Diky za rady. IPA to jako India Pale Ale? :-)

Zrovna tady uz z nijakym vyuzitim toho zvetsovaku nepocitam, chybi mu tyc a budu ho osazovat na dekoracni podstavec. Ale i tak, ohrozovat objektiv by byla skoda. Takze asi neco na bazi vosku, jako u tech kozenych.. 


  • 0

#32 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 17 červen 2016 - 16:12:03

IPA - IsoPropylAlkohol :) 


  • 0

#33 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 17 červen 2016 - 16:44:38

Potvrdzujem - silikonovy olej je vrahom optiky. Sam o tom nieco viem. :)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních