Přejít na obsah


Fotka

Zoxidovane antireflexni vrstvy. Lze nejak pomoci?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 22 říjen 2007 - 09:02:18

Drazi kolegove,

nema nekdo z vas zkusenosti s zoxidovanymi antireflexnimi vrstvami na objektivech starsiho data vyroby? Mam pocit, ze jsem nekde na nejakem foru kdysi cetl, ze by snad mohlo pomoci vycisteni ultrazvukem. Nevite o tom nekdo neco? Pripadne, kde by mi byli schopni takto pomoci. Myslim primo nejakeho opravare. Dekuji za kazdou radu.
  • 0

#2 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 říjen 2007 - 09:51:17

to mi zni dost bizardne- jak to vypada?
Karel
  • 0

#3 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 22 říjen 2007 - 10:01:37

Nevím jak vypadají zoxidované antireflexní vrstvy, ještě jsem se s tím nesetkal. Před časem jsem volal do Meopty, zda by bylo možné pokrýt nějaké čočky antireflexní vrstvou a prý to možné je. Ale pokud jich je málo, tak by prý počkali až bude nějaká větší zakázka a tam ty moje čočky přihodily. Jenže pokud už tam nějaké vrstvy jsou, museli by se asi nějak oleštit? Netuším...
  • 0

#4 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 říjen 2007 - 10:16:39

a ma smysl osetrit jen predni a zadni plchu (pochybuji, ze budou objektiv rozebirat)? vyznam MC ma kdyz jsou osetreny vsechny prechody mezi sklem a vzduchem ( i ty uvnitr). Pak je prenos kontrastu lepsi. (viz treba predvalecne vs. pozdejsi tessary).
Ale nechat si povrstvit jen vnejsek..... sazel bych spis na slunecni clonu.
KarelJ
  • 0

#5 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 22 říjen 2007 - 10:32:20

Asi jsem nebyl uplne pochopen. Nejde mi o naneseni vrstev. Ty vrstvy, co na tom objektivu jiz jsou, jsou poskozene. Tedy presneji na jednom clenu. Vypada jakoby takove zkrupickovatele. Uz me to potkalo na jednom objektivu, ktery jsem si nechaval bezne vycistit. Opravar rikal, ze obcas po nejakem casu mohou vrstvy zoxidovat. Po blizsich detailech jsem se nepidil. V podstate to pusobi problemy jen v protisvetle (ztrata kontrastu), takze se na to mozna vykaslu a nebudu to resit. Jen jsem mel pocit, ze jsem nekde cetl, ze to dokaze odstranit ultrazvuk (alespon castecne). Takze tak.
  • 0

#6 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 říjen 2007 - 10:44:29

v tom pripade neporadim
- ale selskym rozumem nevidim duvod, proc by melo vadit, ze na prednim clenu nejsou vrstvy perfektni- kdyz se svetlo odrazi, tak se odrazi pryc a nemelo by se opakovane zrcadlit jako v pripade, ze se odrazi od sklenenych ploch jednotlivych clenu.
Zkusil bych fotit a pokud tam neni viditelny problem, tak je o starost mene.
Karel.
  • 0

#7 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 22 říjen 2007 - 11:47:17

Bohuzel vada je na poslednim povrchu.... to nejhorsi misto. Ale pravda je, ze problem je jen v protisvetle (staci uz vyraznejsi plosne protisvetlo). Ale jinak opravdu clovek zasne, co vsechno muze s objektivem byt a na obraze to mimo nejakych specifickych situaci neni videt.
  • 0

#8 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 říjen 2007 - 14:27:16

pokud si jses jisty, ze je to skutecne ona pricina, pak neni co diskutovat a to co nasleduje neni polemika s Tvym pripadem.
Takze pro ilustraci/pobaveni:
nedavno jsem narazil na tuto stranku se snimkem porizenym objektivem, ktery mel uvnitr mezi optickymi cleny utrzenou pruzinu, prach a nejaky hmyz. Zde:
http://www.certo6.co...ery/planar.html
pomer vykon/aktualni stav posudte sami.
nekdy nam skutecne paranoia z prachu a skrabancu na sklech prerusta pres hlavu.

Karel
  • 0

#9 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 říjen 2007 - 14:45:40

myslím, že Karel má pravdu... skutečně to s čistotou v objektivech není tak tragické. Známý měl v rodagonu blechu a na zvětšenině to poznat nebylo ani náhodou :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních