Přejít na obsah


Fotka

Červený filtr


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
15 odpovědí na toto téma

#1 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 26 říjen 2007 - 10:37:21

Mam dotaz na pouziti cerveneho filtru v CB fotografii. Nekolikrat jsem uz v ruznych zdrojich cetl, ze cerveny filtr je "polarizak CB fotografie". Proste to, co udela tmave nebe a jasne mraky. Ja jsem to zkusel nekolikrat a vysledky nic moc. Rozdil proti zlutemu filtru temer nepozorovatelny.

Kdyz jsem si pro foceni barvy koupil polarizak, tak se nejprve take nic nedelo. Byl jsem zklamany, ale pak jsem procetl informacni zdroje a zjistil takove ty zakladni poucky, jako ze s polarizakem se musi spravne tocit 8-) , nejsilnejsi efekt je, kdyz sviti slunko z boku apod. Od te doby spokojenost - v barve si uz umim pockat na tu spravnou situaci (nebe/mraky/slunce), aby to bylo dle mych predstav.

Proto se chci zeptat: existuji takovato nejaka pravidla i pro cerveny filtr? Je potreba pro poradne kontrastni nebe (tzn. modra vs. bila, neplest s prechodovymi filtry pro nebe vs. zeme) zaujmout take nejakou specifikou orientaci vuci slunci? Da se tomu nejak pomoct expozicne (korekce +/-)?

Predem diky.
  • 0

#2 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 říjen 2007 - 10:44:07

Na to srovnání spíš zapomeň. Pamatuj si jen, že červený filtr zvedá kontrast. Dost se divím, že jsi rozdíl nepozoroval, jelikož dle mého je značný. Ničím kroutit nemusíš :) Expozici musíš upravovat jen pokud používáš externí měření, ttl si to vyrovná sám. Na webu bude určitě mnoho příkladů, kde bude ukázáno jak který barevný filtr fotografii zmnění.
  • 0

#3 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 26 říjen 2007 - 10:49:46

Pamatuj si jen, že červený filtr zvedá kontrast.


Diky za info. Mereni mam TTL, take to by melo byt OK.

Jinak povedla se mi na nekolika fotkach pekne kontrastni obloha - ale to bylo na pozitivu a hral jsem si s vykryvanim a dobou a intezitou machani ve vyvojce. Takze dohane v komore. Ale na negativu zatim zadny velky rozdil 8-) A to pouzivam temne cerveny filtr (filtracni faktor 3).
  • 0

#4 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 26 říjen 2007 - 12:44:33

s tim ttl merenim pozor, zalezi na scene, ale radsi bych tak pul clony pristavil oproti ttl.
pozor, at nemas utopene stiny, zelena pujde s cervenym filtrem do kytek. takze treba u nasi ceske krajiny (kde je spodek snimku typicky sama zelena) se s tim cervenym musi manipulovat dost opatrne.
  • 0

#5 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 26 říjen 2007 - 13:18:24

No, srovnávat červený filtr s polarizákem bych si tedy nedovolil. Polarizák výrazně redukuje odlesky na lesklých plochách (včetně např. listů na stromech) a tím sekundárně "zvyšuje" sytost barev a kontrast. Červený filtr oproti tomu brutálně zvyšuje kontrast, dle mých zkušeností podstatně více oproti oranžovému filtru, kde to je ještě přijatelné, u žlutého je to u krajiny jen mírný efekt. Záleží ovšem taky na odstínu červené. Každopádně červený filtr modrou oblohu ztmaví téměř do černa, bílé mraky do značné míry ztratí kresbu, na trávě toho taky moc vidět není, všechno je takové romanticky ponuré 8-) Ideální pro krajinu s břízkami a modrou oblohou s mráčky...
  • 0

#6 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 26 říjen 2007 - 13:19:05

Jo a TTL už to nezvládá, je nutno dát minimálně +1/2 EV, ale spíš +1 EV, jinak to budeš mít podexponovaný.
  • 0

#7 Meriamon

Meriamon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 26 říjen 2007 - 13:26:25

Já jsem s docela dobrými výsleky zkoušel na oblohu na čb fotce přechodový filtr na barvu Cokin T2 Soft (tabák). Oblohu máš kontrastní s dobrou kresbou a zem s normální. gradací. Pomáhá to i při zvětšování - nemušíš tolik oblohu nadržovat.
  • 0

#8 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 26 říjen 2007 - 13:29:48

Ja mam treba vyzkouseno ze musim pro cerveny BW 091 pouzit korekci +1,5EV
Jinak pokud ti jde o ztmaveni oblohy tak jsem videl pouzivani oranzoveho prechodaku --> ztmavis (az brutalne) oblohu a krajina zustane zachovana...
  • 0

#9 wolfram

wolfram

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 říjen 2007 - 13:53:03

jo, tak na cervenym filtru jsem jeden čas dost ujižděl :lol: Při externím měření sežere 3 EV, slabší 2,5 EV. U TTL je to jinak, na to bych doporučil takovou šikovnou tabulku v jednom starším fotolajfu - tam byly typy jednnotlivých výrobců - jak se stejné firmy u různých firem nazývají a korekce i na TTL. Mě se to hodilo na hrady - vypadaly pak pěkně strašidelně. To srovnání s polarizákem se musí brát trochu s nadsázkou. Teď mám zase obdovbí ornažového filtru :lol:
  • 0

#10 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 26 říjen 2007 - 13:55:54

To já teď budu ujíždět na světlemédrém - kóóónečně dorazil :lol:
Na korekce pro červený filtr a pro TTL se doma kouknu a písnu to sem
  • 0

#11 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 říjen 2007 - 14:17:17

Taky jsem kdysi ujížděl na červeném filtru a dopracoval jsem se k poznání, že expozice s ním není úplně jednoduchá. Záleží totiž nejenom na typu filtru, to je celkem standardizované, ale i na citlivosti daného filmu v červené oblasti (Pan F+ je notorický potížista), na způsobu měření TTL (každý aparát je v kraji spektra jinak citlivý), na typu osvětlení a asi ještě na dvaceti dalších věcech. Jednoduchá univerzální formulka podle mě neexistuje, je potřeba to kalibrovat se svým filtrem na svém aparátu se svými filmy. Potřebná korekce proti TTL mi vycházela dle okolností 0 až +2 EV, čili pravdu mají všichni :lol:
  • 0

#12 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 26 říjen 2007 - 17:04:13

Já červený filtr teprve začínám používat.
Ale dost často mám nasazený žlutozelený a někdy žlutý. S tím žlutozeleným se mi povedlo silně zesvětlit listí na fotkách v Hejnicích. Vypadá to zajímavě až zmrzle. Mám v plánu si ještě pořídit oranžový. V Hejnicích jsem dokonce použil na jednu fotku žlutý, pro ztmavení oblohy šedý přechoďák a k tomu tabák, protože ten šedý nestačil.
  • 0

#13 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 26 říjen 2007 - 18:33:06

Můžete mě kamenovat jak chcete ale pokud fotíte s červeným filtrem tak, že ho nasadíte na objektiv a pak začnete měřit a nějak čachrovat s dobou osvitu, tak je to NAPROSTO špatně a výsledek je dílem náhody!
Ani sebelepší expozimetr nikdy nepozná, co fotografujete a jaký filtr máte zrovna nasazený. Dokonce ani korekcemi expozice, které jsou uváděny výrobcem se nemůžete moc řídit, a odhadovat je pohledem přes barevný filtr je pěkná švejkovina!
Pokud chcete mít trochu jistotu, že expozice bude správná a účinek filtru bude takový jaký má být, udělejte si jednoduchý test.
Namiřte fotoaparát nebo expozimetr na bílou stěnu. Na bílou proto, aby se neprojevil účinek filtru na barvy. A podívejte se, jaké expoziční hodnoty vám přístroj ukazuje. Pak nasaďte filtr a udělejte to samé. Zjistíte tím, o kolik se mění expoziční hodnoty bez ohledu na to, co fotografujete. Odchylku si zapamatujte nebo napište na obroučku filtru.
Až pak budete fotografovat "naostro" měřte expozici BEZ filtru. Pak jej teprve nasaďte a upravte hodnoty expozice o odchylku, kterou jste pokusem zjistily. To platí snad pro všechny barevné i polarizační filtr.
  • 0

#14 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 26 říjen 2007 - 19:07:09

Ikdyž postup 026200 při zjištění případných korekcí filtrů, zdá se být asi nejlepší, píšu sem korekce pro červené filtry pro červený a světlečervený filtr, které jsou uvedeny ve Photolifu č. 43, páč jsem to, viz výše, slíbila

Pro červený filtr B+W (označení 091)
filtrační faktor 8
+EV korekce 3
+EV korekce pro TTL 1,5

Pro světlečervený filtr B+W (označení 090) - odpovídají mu prý filtry HOYA 25A, Kodak 25, Cokin 003, LEE 23A, Pentax R2, Kenko R1
filtrační faktor 5
+EV korekce 2,3
+EV korekce pro TTL 1
  • 0

#15 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 říjen 2007 - 22:38:12

Můj postup je - vím kolik filtr ubírá clon (to zjistím při bodovém měření s a bez vůči čisté obloze) a pak exponuji normálně dle zónového systému se započítanou korekcí (používám externí expozimetr) a vždy vše naprosto v pohodě.
  • 0

#16 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 28 říjen 2007 - 21:31:28

Korekci expozice jsem pri pouziti cerveneho filtru nastavoval. ted nevim presne, bylo to v rozmezi +1EV az +2EV. Kazdopadne naxponovane to bylo korektne. Ze to je cerveny filtr se dalo poznat proti zlutemu a zlutozelenemu filtru, pouzitych na vedlejsich polickach, prave diky totalne cerne trave. Ale nebe bylo u vsech tri filtru stejne.

Takze zaver je: polarizacni efekty se nekonaji :( , je potřeba uvažovat v intencich hesla "zvysuje konstrast". Asi mi to nefungovalo, protoze bylo malo modre nebe... :D

Diky za nazory.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních