Přejít na obsah


Fotka

Návrhy na domácí výrobu primitivní (začátečnické) VF kamery


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
67 odpovědí na toto téma

#1 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 říjen 2007 - 21:15:43

Dobrý večer všem,

doufám že mi tu teď všichni nevynadáte proč že zakládám nový vlákno na todle téma, když by to šlo přifařit k některýmu co už tady je.

S VF zatím žádné zkušenosti nemám, zatím fotím flexou na 6x6 a pořád se učím a učím. Určitě mi nejde o to že bych si chtěl pomoci kvalitativně, vykreslovat více detajlů atd. atd. Prostě se mi to jen líbí a chtěl bych se v tom trošku pošťourat.
Jde mi o to postavit si za minimální peníze primitivní přístroj na formát pravděpodobně 13x18.
Vím že se tady už různé stavby probíraly, proto doufám že byste mi mohli poradit, jak nejlépe a zároveň nejjednodušeji něco takového zrealizovat. Jaké pohyby musí přední a zadní stěna umožňovat pro základní fotografické postupy, jestli je nutná závěrka a pokud né tak za jakých podmínek, na co bych si měl dát pozor a hlavně by mi pomohlo, kdybyste mi doporučily nějaký konkrétní plánek na přístroj , který by se mohl této představě přibližovat.
Vím že se vás asi ptám dost neohrabaně a že po vás chci hodně informací najednou a že nejvíc by mi pomohlo, kdybych si o Vf koupil nějakou pořádnou bichli a tam si všechno naštudoval, ale taky se na to chystám. Teď spíš jen pár základních informací.
živě si umím představit, jakou strašnou radost musí udělat obstojně vyvedená fotografie z vlastnoručně vyrobeného aparátu.

Díky moc všem Jenda
  • 1

#2 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 28 říjen 2007 - 21:45:55

Musím to napsat - nic nestav, kup něco z ebay, když chceš ušetřit, kup nějakou zašlou, ale s funkčním měchem a pěkně si ji zrestauruj. Když budeš zvlášť kupovat měch, matnici, kazety a další příslušenství + peníze za práci u věcí co nedokážeš udělat sám, budeš na desetinásobku a navíc to bude pravděpodobně tak trochu šrot, který už nikdy neprodáš.
  • 0

#3 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 říjen 2007 - 21:54:19

Odbočka - proč se ty velké kamery dělají dřevěné?
Je to asi trochu nevkusné, ale neposloužil by dnes plast?
  • 1

#4 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 28 říjen 2007 - 21:56:09

Hříšníku! Do kouta a vyvolat 50 barytů!
  • 1

#5 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 říjen 2007 - 22:17:21

Toho jsem se bál :( A věcně?
  • 0

#6 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 28 říjen 2007 - 22:28:14

delat neco maloseriove/kusove z kvalitniho plastu by mohlo byt pekelne drahe. navic si myslim ze narozdil od dreva se pekne blbe opracovava (no, vlastne lepe...ale se slozitejsi technologii). kdom toho si nejsem jist jak se plast bude tvarit za par desitek let (predpokladana doba trvani velkoformatove kamery...). a opravy budou asi daleko slozitejsi nez u dreva.
  • 0

#7 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 říjen 2007 - 22:37:48

Ty vole, takova prasarna, to by me ve snu nenapadlo.
  • 0

#8 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 říjen 2007 - 22:42:16

Ono jde taky o pevnost. Nedovedu si predstavit co by to muselo byt za plast aby se nekroutil aspon trosku. Muj Ronar 520 ma urcite kilo, ne-li vic, Angulon 165 ma necely 2, to uz je poradna vaha. A ted doufam vyhraju aukci na sklo co ma zobrazovaci kruh metr a ctvrt, to taky nebude lehounky. Vychazi mi ze by to muselo bejt poradne silny a premyslim jestli to drevo neni lehci.
  • 0

#9 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 říjen 2007 - 22:52:26

Já vím, já vím, přesně takovýdle reakce jsem čekal :( Předpokladem ale je že si polovinu věcí nenecham udělat na zakázku, ale že si s nima přes zimu pohraju sám.( teda až na objektiv ) :D Na vaši radu jsem se kouk na EBAY a náhodou objevil toto. To by snad sakryš neměl bejt zas takovej problém spáchat. Co vy na to? Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 0

#10 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 28 říjen 2007 - 23:02:58

takze zacneme ;o)

- kdo, kde a jak ti vyrobi ta kovova hejblata, tahla apod?
- z ceho udelas objektivovou desku?
- kde sezenes matnici
- jak budes vyrabet mech? tipuju to tak na 2-3 pokusy nez se neco podari.
- kde sezenes presne plany? jsi schopen pracovat s dostatecnou presnosti?

dle meho to nestoji za to.
  • 0

#11 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 říjen 2007 - 23:07:16

Já věděl, že se mi dostane těch nejhorších nadávek, ale přesto.
Měl jsem samozřejmě na mysli kovový rám a plast jen jako opláštění. Vycházím z toho, že mám kamaráda ve firmě, která s plasty moc dobře umí.
No ale když říkáte .. a nikdo se mě nezastane ... tak je to holt asi opravdu blbý nápad.
  • 0

#12 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 29 říjen 2007 - 02:01:01

Ty vole, takova prasarna, to by me ve snu nenapadlo.


Karle, ty jsi se ale odvázal. Nicméně to bylo krátké a výstižné:roll: Jinak vyrábět kameru 13x18 by mě nenapadlo, když jsou k mání Mentorky i se sklem za cca 3000,-
  • 0

#13 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 29 říjen 2007 - 04:11:07

Ty vole, takova prasarna, to by me ve snu nenapadlo.


Karle, ty jsi se ale odvázal. Nicméně to bylo krátké a výstižné:roll: Jinak vyrábět kameru 13x18 by mě nenapadlo, když jsou k mání Mentorky i se sklem za cca 3000,-


krakene, taham s sebou vselicos, muj batoh kolegove nazyvaji prenosna vitrina...ale kurna to za ty tri litry dostanes jeste prideleneho serpu (nebo lepe receno cele jejich druzstvo)? jinak nevim jak Mentorku prepravovat (jinak nez na tankovem podvozku (v terenu) nebo po kolejich majice zvlastni lokomotivu.
  • 0

#14 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 říjen 2007 - 08:08:23

Gorgi,

vyroba kamery neni zas az tak slozita, ale mas pravdu ze se u standartnich rozmeru (do 8*10) nevyplati, pokud clovek neni kutil a nebavi ho to.
- polovina kovovych soucasti je jednoducha, problem je v posuvu.
- objektivovou desku si delam sam. Muzes pouzit preklizku kterou
namoris, nebo cokoliv dle moznosti. Deska je opravdu i pro Pata a Mata.
- matnici si vyrobis, neni to problem. Sam jsem si jednu brousil.
- mech je docela problem, hlavne material.
- plany koluji po netu, mozna jeden v pocitaci mam. Staci guglit.

Ale je fakt ze sice budou naklady mensi, ale bude to trvat tak dlouho ze je vazne lepsi koupit nejakou kameru na ebay.
-
  • 0

#15 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 29 říjen 2007 - 08:47:49

Jako, popravdě, není plast jako plast a myslím, že z plastu bych vyrobil kameru daleko lepších vlastností v pevnosti než ze dřeva. Problém tam je dle mého pouze morální.
  • 0

#16 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 říjen 2007 - 09:05:55

No jasně, ono není mim primárním důvodem mít VF kameru, to bych si jí vážně koupil. Spíš mi jde o to se s tim trošku poprat vyrobit si ji a pak zažít ten jistě úžasnej pocit kdy vytvoříte ten kouzelnej obrázek něčím co jste si sami doma po večerech vyrobili.
Ten formát 13x18 pro mě není fixní samozřejmě by bolo možnejch i třeba 18x24, ale zas nevím jakej je finanční rozdíl v materiálech, předpokládám ale že to žádná láce nebude :roll:
Jak je to prosim vás se závěrkou?? Jak dlouhé časy se u VF používají a je možné je ovlivnit nějak konstrukcí kamery, aby se mohla vypustit závěrka a objektiv otvírat ručně jako u dírkový komory? Co si myslíte o obrázkách přístroje, které jsem nadhodil a které z pohybů přední stěny jsou nezbytné?

A ještě jedna otázka co asi stojí za to :D Co si myslíte o možnosti, vyprdnout se na planfilmi a vyrábět si doma vlastní světlocitlivé desky? :D :D
  • 0

#17 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 29 říjen 2007 - 09:22:09

Jak je to prosim vás se závěrkou?? Jak dlouhé časy se u VF používají a je možné je ovlivnit nějak konstrukcí kamery, aby se mohla vypustit závěrka a objektiv otvírat ručně jako u dírkový komory?

Bez závěrky by se dalo existovat, musíš ale nějak natáhnout čas abys mohl kloboučkovat (filtry, clonové číslo). U Fomy ti ještě pomůže extrémní schwarzild efekt. Z cenově nejdostupnějších objektivů se dají sehnat Tessary. Ty nebývají osazené v zavěrce, primarně sloužily k takovým strojům, jako byl již výše zmíněný mentor s velkou plátěnou závěrkou. Bohužel Tessary končí se cloněním někde na F32, což pro bezzávěrkové použití nemusí být dost.
  • 0

#18 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 říjen 2007 - 10:09:50

to je zajímavý taky mě to jednou napadlo, ale vyrábět jemnou mechaniku neumím, ale téma mě zajímá
kdyby tak někdo udělal školení na vf, tak někdy v sobotu, nebo neděli od oběda do večera
mohlo by to být v nějaký učebně, nebo pronajatém sále hospody
dva tři stroje, popis práce a možností vf
každej by si pak cvaknul sám sebe balónkovu spouští, negativ by dostal světlotěsně zabalený a doma si ho vyvolal doporučeným způsobem třeba v misce podíval by se na kontakt a měl o čem přemýšlet
náklady a odměna přednášejícímu - to by se podělilo mezi účastníky zájezdu
já bych přijel, byl bych doma hodně hodný, aby mě pustili...
  • 0

#19 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 říjen 2007 - 10:59:02

skvely napad, jdi do toho!
Jen dej pozor at se neutopis v technickych problemech jeste pred tim, nez si vychutnas samotne foceni.
Na fotoforu na www.fotopruvodce.cz byval clovek s nickem "tobik", ktery si postavil par VF kamer sam. Na jeho pristupu se mi libilo to, ze je maximalne zjednodusil- napr. se vubec nezdrzoval mechem (ktery je hlavnim kamenem urazu) a kameru mel (pokud mne pamet neklame), sestavenou ze dvou do sebe se zasouvajicich drevenych krabic se zarazkami pro par ostricich vzdalenosti- na krajinu obycejne potrebujes mit ostre vse, takze staci fixni zaostreni na hyperfokalni nekonecno.
Uvadim to tu z toho duvodu, ze bych to videl jako elegantni cestu, jak s VF konstrukci zacit a uzit si foceni rychle a jednoduse zvladatelnym zpusobem. CO bude pak nasledovat, uvidis sam.
Takze za mne- kup co nejlepsi sklo, ktere sezenes (tessar je skvela volba), par kazet na zvoleny format a "to mezi tim" ztloukni z preklizky a hura do terenu. Prisne vzato nepotrebujes ani matnici, pokud si vyrobis drateny hledacek, ale prace s matnici je na VF snad to nejkrasnejsi, tak si ji opatri (treba kup zada od nejake stare kamery).
Zde jsem nasel vyse uvedenou komoru.
http://www.geocities...hoto/lintob.htm

Hodne zdaru!!
KarelJ
  • 1

#20 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 29 říjen 2007 - 11:02:24

RHx, dobrý nápad, přidal bych se!
  • 0

#21 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 říjen 2007 - 11:12:11

ad nutne pohyby:

lze i bez pohybu, ale predni rise/fall je velmi jednoduche udelat (viz vyse uvedeny "lintob"). Do tiltu ci swingu se pust az tehdy, kdyz budes videt, ze je nutne potrebujes (pro normalni krajinarskou ci portretni praci je potrebovat nebudes, a vyroba je komplikovana).

ad zaverka:

praci ulehci, ale tento pan tvrdi, ze se naucil prijatelne i 1/125!
http://www.apug.org/...oll-please.html

Doma lze postavit opravdu leccos, zacni ale s nejjednodussi verzi (tou je myslim "lintob")

zde se diskutuje par domacky vyrobenych peknych VF kompaktu:
http://www.flickr.co...57594444697776/

KarelJ
  • 0

#22 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 říjen 2007 - 11:19:48

No paráda, takovádle krabička se mi líbí a náklady zdaj se minimální, pravděpodobně jen za sklo. Tušim že snad ani matnice by formou urob si sám neměla být až takový problém.
Co se týče semináře o VF jsem všemy deseti pro a hned do začátku můžu nabídnout jednu učebnu v praze na Kavčích Horách a jednu v Jerusalémě což je kousek od Příbramy a obě gratis.

Jo nevíte jak by mohlo být řešený těsnění mezi těma do sebezapadajícíma krabičkama??
A mimochodem co ta výroba skleněných desek :roll:
  • 0

#23 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 29 říjen 2007 - 11:30:24

Hlasuju pro Kavčí Hory, kam mám poslat členský příspěvek? :roll:
  • 0

#24 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 říjen 2007 - 11:43:01

Neni problem je to učebna na HZS České televize. Maximálně by to tak koštovalo karton piv nebo třeba dvě flašky vína pro směnu, která tam zrovna bude sloužit.
  • 0

#25 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 29 říjen 2007 - 11:53:03

jenda a pro lektora :roll:
  • 0

#26 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 říjen 2007 - 12:09:00

reseni svetlotesnosti:
napis tobikovi, byl vzdy fajn a sdilny.
Ja bych zkusil usit z cerneho platna rukav, kterym bych obe krabice na koncich spojil a pak do sebe zasunul. Nebo ve vetsi krabici udelat jednoduchy labyrint.
Zamysli se, treba prijdes na neco lepsiho.

sklenene desky:
neporadim jinak nez abys to odlozil az bude kamera. budme radi ze se stale vyrabi planfilmy a ze ty z fomy jsou obstojne.

KarelJ
  • 0

#27 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 říjen 2007 - 12:12:38

Jeste k vyrobe matnice:
zde je par rad pro rekontrukce starych komor, vcetne tipu pro vyrobu matnic:
http://creativedialo...dingCameras.htm

K.
  • 0

#28 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 29 říjen 2007 - 15:21:00

Jeste k vyrobe matnice:
zde je par rad pro rekontrukce starych komor, vcetne tipu pro vyrobu matnic:
http://creativedialo...dingCameras.htm

K.

Já bych se chtěl zeptat, co je tak problematického na výrobě matnice? Pokud nahrazujete nějakou starou poškozenou, pak chápu že je problém v tloušťce skla. Ale pokud stavíte novou kameru, tak se nechá běžně sehnat 3 - 4 mm sklo, které je z jedné strany poleptané kyselinou. Má nádherně jemný, smatový povrch, a troufám si tvrdit, že je lepší než původní matnice ze starých přístrojů. Stavěl jsem kazetu a desku s matnicí na Voigtlander 9X13, kde sem takovou matnici použil.
  • 0

#29 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 říjen 2007 - 15:32:22

:roll: nevim, kde je problem, ale v jinem VF vlakne se vyroba matnice drobet pitvala, tak jsem sem odkaz umistil.

jsem rad, ze je k dostani neco ready-made.
K.
  • 0

#30 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 říjen 2007 - 18:40:23

No tak stačí najít nějakého ochotného odborníka, který by se s námi rád podělil o své zkušenosti s VF kamerami a pokud možno by i nějakou přinesl.
Co třeba takový pan ing. Karel Cheval z Prahy? :roll: :D
  • 0

#31 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 říjen 2007 - 18:51:23

Neni problem i bez smajliku, preci jen v duchodu mam cas, ale jestli odbornik... no nevim. Navic pobyvam t.c. v Brne.
  • 0

#32 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 29 říjen 2007 - 18:55:36

No to je paráda, to byste mohl s námi občas na brněnský sraz (tak na jedno, dvě pivka), svolává ho Honza Straka
  • 0

#33 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 říjen 2007 - 19:51:50

Vy chodite do hospody na dvacet minut? Co to je za uchylnost?
  • 0

#34 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 29 říjen 2007 - 20:20:59

no jo no, když já u jednoho piva vydržím celkem dlouho :roll:
  • 0

#35 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 říjen 2007 - 20:43:54

Otázka na pana Chevala:

Jaký je váš názor na výrobu vlastních citlivejch desek, máte představu o náročnosti a nákladech?
Jak už jsem uvedl, nemám o tom ani ponětí a ani nevím jakým způsobem se s tím manipuluje atd. atd.

Děkuju Jenda
  • 0

#36 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 29 říjen 2007 - 20:50:15

Co samostudium? Máme google, ne?
  • 0

#37 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 říjen 2007 - 20:52:31

Uvedom si ze se to poleva a je treba aby vrstva byla stejna, takze kdo to dela ten vetsinou pouziva polevacku na desky. Cistota prostredi je taky sakra dulezita. Ale hlavne nechapu duvod. Filmy koupis, kazety taky. Je to lehci v obou vyznamech.
Chapal bych to jen pokud by te to bavilo a mel bys treba v praci prostor a masinu. Proc o tom uvazujes?
  • 0

#38 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 říjen 2007 - 21:39:48

No jasně samostudium, ale přiznávám se jsem pohodlnej a když mam na dosah někoho fundovanýho tak se prostě neudržim a zeptam se :D

Důvod?? Patrně jakýsi další stupeň nezávislosti a následně o tovětší radost při úspěšnym zhotovení aspoň koukatelnýho obrázku, kterej se třeba vůbec nikomu nebude líbit, bude zamlženej, neostrej, bude mít snad úplně všechny optickývady, bude po okrajích černej jako bota od toho jak tam do tý podivný bedýnky fouká atd. atd. ale vy z něj budete mít radost jako blázen pokaždý, protože budete vědět že za něj od úplnýho začátku až do úplnýho konce vděčíte jen sobě.
Je to jako když jsem kromě DSLR začal fotit i flexou a dělat si fotky doma. Z digitálu mám spousty zvětšenin a snad se dá říct že celkem obstojných, ale to jsou obrázky, kterejch jsou plný časopisy, krásný, barevný, dokonalý fotografie bez kazu, bez smítka prachu, nechci říct že nemaj duši, určitě duši maj a mnohdy asi i zatraceně složitou, ale pro mě zkrátka jaksi trochu jinou než ten primitivní čtvereček z flexi, kterej když si doma v kuchyni sám vyvolám ( třeba i na desetkrát ), tak se zněj dokážu radovat mnohem víc a mnohem dýl než z tý krásně barevný dokonalý, někdy až kýčovitý digitální fotografie, která mě stála leda tak těch 40 kč v minilabu a možná 10 možná 50 min u pc.
  • 0

#39 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 29 říjen 2007 - 23:03:05

Všechno je to krásný, ale mně prostě přijde divný ten tvůj postup. To je jako bych psal do fóra o závodních autech, že se mi ty jejich auta strašně líběj, že bych si nejraději sám taky jedno doma na koleni postavil. Sice jsem ještě žádným takovým autem nejel, ale stejně mám do té stavby chuť.

Vím, záměrně přeháním a jsem trochu hajzl, ale mám pocit, že by jsi se měl chvíli alespoň povozit, abys vůbec věděl, na jakou stranu dát volant a jestli bude lepší vstřikování, nebo karburátor.
  • 0

#40 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 30 říjen 2007 - 06:53:09

No nemusíš vůbec bejt hajzl a máš asi v podstatě pravdu, moje manželka by chudák asi o podobných věcech mohla vyprávět :D 8-)

Když ale pominu ty domorobo skleněné desky a když si přečtež mé první příspěvky, tak ja se do světa VF snažím proniknout tím vpodstatě nejjednoduším a pro mne nejschůdnějším způsobem a vlastně ani takový závoďák nechci. chci si zkusit postavit ( mimo jiné i proto, že mě baví i ta samotná stavba ) pokud možno co nejjednoduší VF kameru, která bude schopna pořizovat základní snímky a s níž bych se do celé věci tak nějak jaksi zapracoval viz třeba ten LINTOB u kterého bych třeba asi?? oželel i tu závěrku. A ono se v podstatě jedná i o finanční stránku věci, že nemusím kupovat hned Magnolu za 6-8000 na to abych ji jednou nebo dvakrát měsíčně vytáhnul ze skříně a šel s ní objevovat taje VF.
Tak asi tak to se mnou je :lol:
  • 0

#41 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 říjen 2007 - 09:53:42

No nemusíš vůbec bejt hajzl a máš asi v podstatě pravdu, moje manželka by chudák asi o podobných věcech mohla vyprávět :D 8-)

Když ale pominu ty domorobo skleněné desky a když si přečtež mé první příspěvky, tak ja se do světa VF snažím proniknout tím vpodstatě nejjednoduším a pro mne nejschůdnějším způsobem a vlastně ani takový závoďák nechci. chci si zkusit postavit ( mimo jiné i proto, že mě baví i ta samotná stavba ) pokud možno co nejjednoduší VF kameru, která bude schopna pořizovat základní snímky a s níž bych se do celé věci tak nějak jaksi zapracoval viz třeba ten LINTOB u kterého bych třeba asi?? oželel i tu závěrku. A ono se v podstatě jedná i o finanční stránku věci, že nemusím kupovat hned Magnolu za 6-8000 na to abych ji jednou nebo dvakrát měsíčně vytáhnul ze skříně a šel s ní objevovat taje VF.
Tak asi tak to se mnou je :lol:


Hele jestli muzu poradit tak prestu radost ze stavby atd atd. zkus mrknout po nejake ojetine 5x7 8x10 to sezenes na eaby za hubicku prace na ni bude dost a dost pri renovaci a cena bude rozhodne mensi nez 6-8tKc
  • 0

#42 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 říjen 2007 - 10:18:30

stavba nebo koupe starsi komory....

tak ci onak, vzdycky neco budes muset na pocatku koupit- pro domostavbu alespon cocku abys dle ohniska vedel jak Lintob konstruovat.
Treba se ti vec behem shaneni rozlezi v hlave nebo narazis na starsi damu s nezpuchrelym mechem a vzplanes.....
Jestli jses manualne zrucny, pak LinTob je temer "vikendovka".
Hlavne to s tou domorobo moc neprehanej (viz skl. desky), abys neskoncil jako ten chlapek, co si chtel vyrobit sam gramofon a zacal tim, ze si musel vyrobit soustruh aby si na nej sam mohl vyrobit nosny talir.

hodne zdaru, Karel
  • 0

#43 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 30 říjen 2007 - 12:36:00

Taky se dají koupit pěkné knížky o domácí stavbě jednoduchých VF kamer. U našich knihkupců je ale nehledejte. Já nakupuji přes www.libris.cz a vždy to bylo bez problémů. V některých je velmi podrobný popis stavby od těla přes kazety až po jednoduché objektivy včetně výpočtů.
  • 0

#44 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 30 říjen 2007 - 12:49:26

no von ten velkej formát udělá radost i za dýl než jednou za měsíc... :D
  • 0

#45 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 říjen 2007 - 17:23:08

Tak mě napadá, jestli by tě Jendo spíš nezajímala velkoformátová pinhole. Když už tak slintáš po té dokonalé nedokonalosti :) Na to fakt stačí jen krabice s dírkou, matnice, objektivy, měchy - nic z toho řešit nemusíš. Myslím to vážně, zauvažuj. Jukni třeba na tyhle dřevěný nádhery http://www.samys.com...c02118d0881ce68
  • 0

#46 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 31 říjen 2007 - 01:17:18

Jsem ve velmi pokročilém stádiu stavby 18x24 cm,takže několik postřehů: Pokud nemá být výsledkem nějaké provizorium / ať již po funkční,tak po estetické stránce-kterou osobně považuji v tomto případě také za dost důležitou/,čeká případného stavitele-stejně jako mne- opravdu hodně práce,trpělivosti,přemýšlení.Je třeba se také hodně rozhlížet kolem sebe,promýšlet,co by se mohlo na stavbu použít a tomu do jisté míry přizpůsobit i konstrukci a některé její prvky.Vyrobit se dá i doma opravdu hodně,ale něco prostě ne.Heslovitě:
1/ matnice-vyrobil jsem si ji sám z tenkého skla broušením sklo na sklo pomocí tzv. plavených smirků.Před lety / nevím jak dnes/se daly objednat např. na hvězdárně v Rokycanech,kde probíhaly kurzy broušení zrcadel do astronomických dalekohledů,kterých jsem se tehdy také účastnil.Po dobroušení nejjemnější frakcí smirku ,která se používá již před finálním leštěním zrcadel dostanete matnici,o které se např. sixovi může jen zdát.Cca 2 hodiny práce.
2/ sklo-stavbu jsem začínal někdy před 4-5 měsíci,kdy jsem měl k dispozici jednoduchý 300 mm triplet.Pomocí něj jsem si za pomocí matnice ujasnil,jaký rozsah pohybů bych chtěl mít a pomocí velice jednoduchého bednaxu zhotovil testovací snímek přímo na fotopapír.Výsledek byl vzhledem k provizoriu,jakým jsem ho dělal naprosto neskutečný.Před pár dny mi kamarád vydražil na Aukru krásný 450 mm apo tessar za 425 !korun,optika krásná,čistá,těleso mosaz,clona chodí báječně.Takže je třeba vyčkat a určitě se něco sežene.
3/Materiál-osobně jsem volil kombinaci smrku,zadýhovaného přírodní bukovou dýhou,bukové překližky výběr a pouze na malé části masivní bukové lišty.Zatímco perfektně proschlý a stabilní smrk se dá sehnat snadno,u buku člověk nikdy neví.Po kvalitním zadýhování přírodní dýhou je výsledek od masivního buku prakticky nerozeznatelný-dýhováno doma.Moření na tmavou třešeň/ doporučuji nejlevnější práškové vodní mořidlo-dělá s ním i TON,je možno různě smíchávat odstíny,cena výtečná-žádné lihy a podobně.Nedělá mapy a jiné nepředloženosti.
Doplňky-styčné plochy pro pohyby,rohy,vodováha atp.-samozřejmě mosaz-obzvláště na ty styčné plochy/ vedení,aretace atp./ bych asi nic jiného rozhodně nedoporučoval-žádný hliník atp.-kouše se,pohyb není plynulý.Trošku drahé,ale není toho třeba 10 kg,že.A pak-je to klasika .-).
4/ měch-osobně mě překvapilo,že výroba není zase tak strašná,jak by se zdálo.Po poměrně nezávazném pokusničení mám měch,se kterým jsem po všech stránkách nadmíru spokojen/ něco o tom v dřívějším samostatném vlákně Výroba měchu/.
Narazíte při práci na spoustu nečekaných menších i větších problémů-naposledy např. jak a čím vlastně pořádně přilepit samet na vnitřní plochy standard-všechny lepidla se rychle propijí a poničí vlas,chemomprén už má s tím původním společný jen název-je o ničem.Takže zase trocha pokusničení,než byl výsledek perfektní.A tak to jde pořád dál.Myslím,že mi osobně hrozně pomohly zkušenosti z úplně jiných činností,kterým jsem se kdy věnoval.Jestli se do toho tedy pustíte,tak vám přeji trpělivost,trochu štěstí hlavně se sklem a pak už jen hodně radosti ze stroje i následného fotografování.
  • 0

#47 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 31 říjen 2007 - 06:35:06

Narazíte při práci na spoustu nečekaných menších i větších problémů-naposledy např. jak a čím vlastně pořádně přilepit samet na vnitřní plochy standard-všechny lepidla se rychle propijí a poničí vlas,chemomprén už má s tím původním společný jen název-je o ničem.

Existují D-c-fix tapety se sametovym povrchem - ruzne odstiny, je tam i cerna. Vcera jsem ji drzel v obchode, na vylepeni vnitrku jako delana. Na dotesneni misto sametek je ale chlup prilis nizky. Takze nahradu sametek stale shanim.
  • 0

#48 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 31 říjen 2007 - 12:33:05

Dírková komora, to je taky paráda, ale osobně bych raději něco trošičku techničtějšího, nějaký to sklýčko, matnice a tak :lol: Jako ideální řešení se mi ( aspoň teda zatím pro mne ) zdá opravdu LINTOB. Asi bych se i vydal podobnou cestou jako Tobík co se týče zadní strany kamery, původně jsem si myslel konstruovat vlastnoručně i zadek, ale potom co jsem viděl jak hezky a elegantně to vyřešil o tom budu dost vážně uvažovat. Zkoušel jsem mu někdy předevčírem psát, tak uvidím jestli se ozve. Jinak doufám že si pár užitečných informací odnesu z toho setkání koncem listopadu :cry:

Hezký den
  • 0

#49 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 31 říjen 2007 - 13:22:14

pokud budes chtit pouzit na zadni stenu konfekci, tak se obavam, ze cena celeho zajezdu vyskoci o dost nahoru. obvzlaste pak pokud to bude mit napis linhof :lol:. nejake konfekcni veci se daji koupit u www.ades.cz.
http://www.ades.cz/z...aveaplikace.htm
nebo vydrazit nejaky vrak na ebay.
  • 0

#50 Bedrun

Bedrun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 54 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 říjen 2007 - 16:20:59

No díval jsem se na ten link a mají tam v akci velkof. kameru Cadet do 10 000,-. Je to moc či málo?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních