Přejít na obsah


Fotka

Fotoohoz


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
87 odpovědí na toto téma

#1 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 říjen 2007 - 18:20:39

Přátelé je podzim a venku je neskonale krásně (mlha, prší, a tak vůbec). V čem chodíte do takového počasí na procházky s fototechnikou? Osobně mi přijde jako nejlepší volba nějaký vojenský mundůr - nemuselo by to stát moc a zacházení to snese všelijaké (a když nesnese, aspoň to nestálo moc :D ), navíc by to mělo být praktické na úkor módotrendnosti.
Co vy na to? Je to dobrej nápad, blbej nápad, nebo jakej je to nápad? :D
  • 0

#2 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 říjen 2007 - 18:30:39

Však jsi mě viděl na srazu ne? Spadl jsem v té blůze i do nejhoršího marastu a když jsem ji doma dával k vyprání, zjistil jsem, že je čistoskvoucí. Ani navlhlej jsem nebyl a stála celou stovku v armyshopu.... (na nohou ještě kanady, tzn ani kapka uvnitř (ty jsem si koupil nový)) Chystám se na komplet mundůr :)
  • 0

#3 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 30 říjen 2007 - 18:36:04

myslim ze jsi videl videl i mne na srazech...a podle toho muzes usoudit co povazuju za nejlepsi... ;o)
  • 0

#4 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 říjen 2007 - 18:40:33

Holinky, bermudy, mikina s kapuci, cepice. Dnes z toho byl hlidac v prvni zone narodniho parku tak vedle ze me tam nechal fotit i mimo vyznacene trasy. Timto mu z celeho serdce dekuji, jeden diacek bude zrejme vynikajici. Jen me upozornil ze je lovecka sezona a myslivci by sice meli vedet na co strilim, ale radeji at se drzim pri zemi.
  • 0

#5 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 říjen 2007 - 18:41:38

Viděl jsem vás oba, chuligáni, proto mě to taky napadlo. Jen se ujišťuju mezi širší veřejností - co kdybyste byli statistická chyba? :D
  • 0

#6 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 30 říjen 2007 - 19:20:20

Ogaři, tož to je dobrá prdel. To ste eště neviděli mne. Gatě nosím origoš vojenské maskáče, nejakú triko s dlúhým rukávem a řeznický kostkovaný mundur(pepito), je to teplé a originální. Enom ně nekdy nechců pustit na výstavy a do nóbl hospod, divno sa dívajů a klepů si načelo. No a to jim tam aj kolikrát nechám hlinu z pohorek na zemi. Enom mojí už došla trpělivost a už mi v tem zakázala chodit, že prej vypadám jak hašvaňa a možu si ju vzít maximálně do komory, když sem zapomněl odtáhnút radiátory. Tož škoda, ven už v tem nesmím:-(
No a čepicu. To sa mi osvedčila šiltovka. Hodně dělám dlúhé expozice no na můj pentax 67 sednem stejně jak na moju kotrbu. To si ju vždycky sundám zadělám si hledáček, šilt položím na sklo a može aj trošku poprchat a foťáček je v pohodě. No a když moc svítí, tož sem ho nekdy používal místo sluneční clony . Šilt je nenahraditelný.
  • 0

#7 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 30 říjen 2007 - 19:20:23

V tomto počasí raději sedím doma. Když náhodou vylezu s bandou vojensky oblečených individuí, tak pak 14 dní doma chraptím, sípu a kulhám.

Za obvyklých mých fotografických klimatických podmínek je 28-35 stupňů ve stínu. Takže plátěné dlouhé kalhoty, plátěná košile s krátkým rukávem (s kapsami na serepetičky), sandály a bílá čepička proti slunci. Úpal i úžeh jsou svině (ačkoliv nevím, který je který).
  • 0

#8 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 30 říjen 2007 - 19:21:59

Při nedělním návratu z pralesa, jsme se stavili (jako vždy) na kafe a něco do huby do naší oblíbené pekárno-cukrárny. Prodavačky nás už znají, tak začaly chystat hrníčky a talířky ... a mezitím se jenom tak mimochodem (ALE NAPROSTO VÁŽNĚ!!!) zeptaly, zda s kolegou soutěžíme, kdo bude vypadat jako větší vagabund :D a kdo vyhrává?!
Boty: ty jsou jediné "slušné" (musel jsem si nechat ušít pohorky, ana moje noha vypadá jako ploutev keporkaka zasažená harpunou), ponožky "termo" (z cyklistické prodejny), gatě z armyshopu - americká marína (ale 9 kapes!!!, vyztužená kolena, zadnice, stahovačky na nohavice...), termotriko (rovněž od bicyklistů) - to mi dělá radost, od té doby, co je mám, zapomínám na přilepený mokrý hadr na zádech = propocené bavlněné tričko. Dále jakási silnější košile a na ní (podle potřeby) buď vojenský svetr (za 60,- !) nebo myslivecká mikina. A nyní - vrcholné číslo - 15 let starý zimní mantl vyplněný dutým vláknem (lehounký jako pírko, s kapucí, stahovačkami, pletenými manžetami v rukávech a spoustou snadno dostupných kapes) TAK HNUSNÝ, ŽE KDYŽ POTŘEBUJI NATANKOVAT, SVLÉKÁM A NECHÁVÁM HO PŘED PLACENÍM V AUTĚ. Samozřejmě kšiltovka a deštník. K oblečení to sice nepatří, ale vždycky nejméně dva odpadkové pytle (na batoh s technikou, přes hlavu a ramena, v poslední době na ty blbé houby, co se pletou pod nohama...)
P.S. Ty houby mě už fakt sejří... nesbírám je, nejím je a vždycky nějakých pár kil přinesu. Letos se jejich množství v "těch našich beskydoch" nějak vymknulo kontrole. Dokonce i rodina a známí, které chci podělit, už opatrně říkají dopředu: příště už nemusíš, dej někomu jinému, my už máme dost.
Jak je to u vás - ve vašem kraji?
  • 0

#9 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 30 říjen 2007 - 19:24:06

Óóó Fabie, tož sa nemožeš divit, že si marod. Chodíš v takovém pekle a pak tě ofúkne a si zb teho hyn!!! To chce rekreaci na Valašsku, krapet dobrej haluzkovej, no po měsícoch běhání po kopcoch ťa nepřekvapí ani vlastní smrť. Takové sa tady dějú zázraky!!!
  • 0

#10 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 30 říjen 2007 - 19:43:19

Fábie! Nechci poučovat, ale nečiníte dobře! Je známo, že bacily mají rády teplo. Není známo, že by na hřebenech při minus pěti někdo onemocněl - leda zmrznul, to jo... Každý onemocní až po návratu domů, do tepla! Sám říkáte, že ochoříte až PAK (= po návratu z výpravy)! Otužujte se! Nejlépe tak, že se propocený, udýchaný a dehydratovaný a s hypoglykemií na větrném hřebeni hor svléknete do půl těla a sveřepě křičíte: "No, tak pojďte vy svině mrňavé!!!" Každý soudný bacil si to rozmyslí, lézt na takového magora...!
  • 0

#11 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 30 říjen 2007 - 20:01:19

I to za Fábiovu chorobu možu asi já, neb jsem ho hnala nahoru v mlze, dešťu, plískanici do kopca, aby mě vyfotil před kamenou gorilou. To asi udělal velkou chybu, že mě poslechl - ono totiž s tím otužováním se musí pomale...No a druhou velkou chybu dělal, když mě neposlechl a nedal si nedvědicku slivovicu - ta by všecky ty bacily spláchla na jeden lok. To mi jistě Pavel potvrdí, neb ten je po ní zdravý jak řípa.
  • 0

#12 atame

atame

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 30 říjen 2007 - 20:22:50

Do deste nosim docela rad bundu dryzabone, krome jineho. Je to bavlnena latka napustena olejem, vodotesna. Velika kapuce, Leica se mi vejde pod ni na rameno.

http://www.bestofdow...eavyweight.html

Vojensky uniformy nejak nesnasim, uzil jsem si jich asi uz vic nez dost.

Trochu OT dotaz na krakena: ty timhle narecim opravdu mluvis, jakoze denne a tak? Mne to zajima, sam ziju v zemi kde maji nareci vlastne navrch nad spisovnym jazykem, ale kupodivu tu lidi pisou vetsinou spisovne a mluvi narecim. To je obzvlast zajimavy kdyz si neco nejdriv napisou a potom to ctou vlastne v jinym jazyce.
  • 0

#13 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 říjen 2007 - 20:33:04

I to za Fábiovu chorobu možu asi já, neb jsem ho hnala nahoru v mlze, dešťu, plískanici do kopca, aby mě vyfotil před kamenou gorilou. To asi udělal velkou chybu, že mě poslechl - ono totiž s tím otužováním se musí pomale...No a druhou velkou chybu dělal, když mě neposlechl a nedal si nedvědicku slivovicu - ta by všecky ty bacily spláchla na jeden lok. To mi jistě Pavel potvrdí, neb ten je po ní zdravý jak řípa.


Každej večer chodím koštnout, nejlepší mrkvová šťáva co znám - těch vitamínů! Objednávám další tři lahve!
  • 0

#14 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 30 říjen 2007 - 20:41:47

"Chodíš v takovém pekle" - já například to za peklo vůbec nepovažuju. Mě se v tom prostředí celkem líbí. Akorát co si pamatuji, tak v Selinuntu na Sicílii už toho bylo i ma ně moc. Nikdy jsem v tom teple neonemocněl (to pro Pentaxistu a jeho teorii). Akorát před čtyřmi lety v Řecku jsem chytil hnisavou angínu - ale to bylo z klimatizace v autě. Zatracený moderní vynálezy!
  • 0

#15 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 říjen 2007 - 20:49:22

Jinak jsem se musel tajně trochu smát vám srazem postiženým. Minule, když přijel kamarád z Moravy do stejných míst - spali jsme v takové chatce skorem v horách - rozstonal se chudák malý a celý sraz prospal na pryčně. Doma u mě pak spal další den načež celý pomačkaný odjel. Horečky, bolístky a tak. A to ušel jen asi dva kiláky. :)
  • 0

#16 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 30 říjen 2007 - 20:49:56

atame: Schwytzer Dytsch mi ani nepřipomínej. První dny ve Švýcarsku jsem měl občas pocit, že jsem se setkal s pravou a nafalšovanou rétorománštinou (ve skutečnosti jsem na to narazil jen jednou a to to ani nebylo v kantonu Graubünden).
S mojí už tak dost chatrnou němčinou to byla občas zábava.
  • 0

#17 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 30 říjen 2007 - 20:53:17

Eda: já myslím, že si to nemusíš nijak klást za vinu - já tam šel zcela sám a dobrovolně. Bez ohledu na to, že jsem tě tam (možná) vyfotil u gorily. Kromě toho v tom kopci mě chytala jen kolena (a to by se stalo i bez toho kousku navíc) - to je normální a druhý den to bylo v pořádku. Ale co jsem si udělal s dolní částí končetiny, to by mě teda samotného zajímalo.
  • 0

#18 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 30 říjen 2007 - 21:09:54

Atame, bundička je to pěkná, ale obávám se, že v takovémto kostelovém anzugu by Vás do našeho lesa ani nepustili..?! My se snažíme splynout s okolím... (pra-les, pra-oděv... chápete?) Například jelena v teplákách jsem tady také ještě nikdy neviděl!
Druhým důvodem, proč se takto odíváme, je fakt, že "slušné" oblečení člověka odrazuje od lezení do toho největšího marastu, klouzání po prdeli ve stržích, padání do zvířecích bahnišť, přelézání hnijících vývratů, prodírání se trnitým křovím a podobně. A jako na sviňu - právě tam jsou nejpěknější záběry! (Kdyby mě po nedělním návratu z lesa viděla má nebožka babička, použila by k popisu mého zevnějšku nejspíše slova jako: prośiok = čuník, śvinia = svině, babuć = pašík, obřidlok obřidlavy = hnusák hnusný, babrok ufultany = špinavec umouněný a pod.)
Zcela náhodou jsem také zjistil, že vzhled podmíněný oděvem funguje i na "oficiální návštěvníky" našich hor, neboť při setkání s jakýmisi potentáty z nějakého vysokého úřadu (co sem jezdí chlastat pod záminkou seminářů o záchraně civilizace) jeho průvodce mávnul rukou se slovy: "To budou asi místní, s těma se nedomluvíte..." (Je pravdou, že v tomto kraji - a zvláště na Jablunkovsku - se mluví různými mutacemi gorolského nářečí, že si kolikrát nerozumíme ani mezi sebou.)
Je rovněž zajímavé, že návštěvníci z měst čítajících více než 20000 obyvatel se okamžitě po příjezdu sem mění v misionáře a chtějí nás učit jíst příborem. A když na některého zabečí z chlívku koza, nebo mu - nedejbože - nad hlavou zapíská káně, uspořádá v Praglu besedu o návštěvě spoře obydlené divočiny, kde jenom o vlásek uniknul smrti.
Když to shrnu - až k nám pojedete, oblečte se jak chcete (jeden z mých kolegů chodí do lesa v havířských fáračkách a já v létě v kazašské uniformě). Ale když budete vypadat moc "městsky", upadnete v podezření, že jste "nějaká kontrola odněkud". A kontrolory my neradi ! :D
  • 0

#19 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 30 říjen 2007 - 21:45:22

Pentaxista: ja te skor to mesto a ulicu fotim...ale jak ta citam o tom pralese veru chytaju ma mrle vybehnut si nejakeho lesika... :D
  • 0

#20 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 30 říjen 2007 - 21:46:19

pozeram ze mi par pismen a hlasok cestou niekde vypadlo...co uz...stava sa aj v lepsich rodinach :D
  • 0

#21 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 říjen 2007 - 00:03:56

Tož lidi, jak to tu pročítám - to všeci lozíte po horách a fotíte tu našu krajnu nádhernů? Já jedině, když tam čekám nejaké krajany, keří by do tej scenérie zapadli. Ináč moje oblečensto sa odvíjá od toho, estli fotim u nás na Valachoch nebo v nejakém větším městě. Do města idu pokáď možno co nejhůř oblečný, aby si případní zájemci o fototechniku pověděli "Ten nic takového mět nebude." No a u nás nosim to, v čem sa cítim nejlíp - takže to samé.
  • 0

#22 atame

atame

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 31 říjen 2007 - 10:02:59

Pentaxista: hmm, hezky jsi to napsal. Takovej Crocodile Dundee z Jablunkovska :-) Ja ale tohle sebestylizovani moc neocenim, abych byl uprimnej. Ona pravda neni nikdy cernobila, snad leda na barytu, a znam lidi z mesta ktery stravej vic casu v prirode nez ti, kdo v ni ziji. Kdyz neco takovyho ctu, mimodek premejslim, odkud tenhle pohled muze pochazet. Mozna z urcity bezradnosti nekoho z venkova, kterou pocituje ve velkym meste? Samozrejme, pokud takovy venkovan muze tvrdit, ze lide z mesta jsou zhyckani mastnaci kteri chodi nanejvys na prochazku po vyasfaltovanych cestickach, prinasi to urcite uspokojeni. Zjisteni, ze mezi temi z mesta je dost takovych, kteri jsou mnohem vetsi "outdoor cracks" nez ti kteri ziji na venkove do takoveho videni sveta ale asi moc nepasuje.

Do kostela nechodim, ale kdybych chodil, asi bych si na sebe oblekl neco jineho. Ta bunda kterou jsem sem daval pusobi svym strihem trochu specialne, male deti se schovavaji za maminky a tak, nejspis diky tem "kridlum" pres ramena. Sije se tak nejak podobne uz od doby kolonizace Australie a vetsinou si tyhle kusy kupujou lidi kteri jezdi s konmi, mozna prave proto ze pusobej s tou bavlnou a flanelem tak nejak pravece a prirodne.
Aby ale nevznikl omyl: pro mne na zadne lezeni strzemi neni, jednak takovou cinnost neprovozuju, a jednak na takove veci je mnohem lepsi moderni high tech obleceni. My tu totiz taky mame tak trochu hory, a kdyz se podivas v cem tu po nich lidi chodej - od obycejnyho sedlaka az po horskyho vudce - tak je to jenom gore-tex a fleece, pradlo s drenazni vrstvou a podobne. Takovy co nosej to o cem vypravis se tu tak petkrat za leto dostanou do novin, kdyz o nich pisou jak je promoceny a promrzly zachranoval vrtulnik Rega odnekud shora, a dost casto jsou to prave cesi :-)

Jinak, bahnem se da plazit v cemkoli, i v obleku od Brioniho, pokud nekdo ma tu potrebu ;-)
  • 0

#23 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 31 říjen 2007 - 10:12:00

Mamiakůůůůů! Kdepak jsi?!
:D :D :D :D :D :D :D
  • 0

#24 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 31 říjen 2007 - 10:12:44

Prihodim svoje:
uz leta pouzivam vojenske maskace (ze zacatku vydrzely i valeni se ve snehu - jeste ted na nich mam dole poutka na provazek pod botu - zapomel jsem si tenkrat snehove navleky a tohle bylo bez problemu funkcni reseni). Navrch moiru (1-2 ruzne silne vrstvy) a trivrstvou goretexovou bundu. Dost casto ale misto moiry vezmu jen bavlnene tricko a flanelovou kosili - zalezi na predpokladane zatezi a tim poceni. Boty mam uz 8 let kozene trekovky...
  • 0

#25 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 31 říjen 2007 - 10:31:14

Prihodim svoje:
uz leta pouzivam vojenske maskace

Taky jsem je užíval dlouho... od svých 15ti do 30tky. Pravda na začátku jsem měl zůžený pas... a jak sem rostl tak sem se dostal do původního rozměru :lol: Prožil sem s nima hodně...
  • 0

#26 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 říjen 2007 - 11:26:07

Atame, ano, moderní funkční oblečení je svělá věc, popravdě o něm taky uvažuju, ale cena je fest jinde a nevím, nakolik je to do českých luhů a hájů opravdu potřeba.
  • 0

#27 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 31 říjen 2007 - 11:29:56

Dělejte to jako já - jezděte fotit do středomoří. Tam se za obječení fakt ušetří :lol:
  • 0

#28 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 říjen 2007 - 12:09:42

:lol: pekne vlakno. Ja vsade chodim v jeansoch a kozenej bunde. Ale zaklad fotovybavy su kvalitne topanky, na to som prisiel pomerne rychlo a to sa skor radim medzi ulicnikov. Do lesa moc nechodim. Fotak nosim klasicky pod bundou. Cerstva fotka, aktualna z nedele, akurat mi to kamos poslal:

http://www.lubotorok...temp/levoca.jpg
  • 0

#29 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 31 říjen 2007 - 12:32:43

tuná neboli hýr, jak se sebestylyzačně řiká u nás, žejo :cry:

vidim to a je mi smutno. dlouho sem si myslel, že vopakovaně navrhovaný šš milice nebudou potřeba, ale zdá se, že to bez nich vopravdu, ale vopravdu nepude 8-) :lol:

.... a to nejenom s vohledem na průběžně se zvyšující počet uniformovanejch pravověrnejch temnokomorníků :lol:
  • 0

#30 wolfram

wolfram

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 říjen 2007 - 12:40:39

dle počtu příspěvku jsme velcí parádníci a dle nejčastějšího typu oděvu musi skupina temnkomorníku vypadat jako tlupa wehrwolfů :lol: Fotím ve městě, takže klasické městské oblečení - džíny, raději volnější, vesta - v zimě klidně přes bundy, pokud klesne teploměr, tak "jégrovo" spodní prádlo. A hlavně nic, co by poutalo pozornost.
  • 0

#31 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 31 říjen 2007 - 16:25:21

atame: poslúchaj ogaro, ono je docela možné, že ve šfajcu skutečně chodijú sedláci v tých goretexových mundurech s tyma okapama. Přece enom sú to hory, keré sa u nás moc nevidijú.
No, chtěl sem enom řéct, že kdyby tady došél nekdo tak oblečený tož určitě nezapadne, mezi zdejší sedláky, keří chodijú v monterkách pod kterýma majú oteplovačky co je nosili eště na vojně a huberťák po dědovi, ze kterým chodijů poklúzat dobytek do chléva.
Tady u nás se chodí asi nejvíc v monterkách (modrákoch) co tu lidi majú eště od dob JZD Slušovice. Také nevím, kolik sedláků u nás by si mohlo dovolit mundůr ke kravám za 20.000 Kč, kerý nemožeš ani vyvařit, když ti ujede gůmák a ty sebú mrskneš do hnoja. Tož tak ke zdejším oděvů.

Vím, že ve Švajcu to bude asi iné, ale co sem sa před lety díval na teho doktora z hor, žádné goretexy, membrány, či co sem neviděl. No, ale asi máš recht protože v tem medokoptrovi, létali ti piloti v takých červených moderních mundurech, tož to asi ja, to bude ono.
  • 0

#32 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 31 říjen 2007 - 17:42:31

V zásadě chodím v tom, co je mi pohodlné a v čem nejsem extra nápadný. To znamená od maskáčů s vaťákem až po kvádro, dle situace. Kdybych s tím vaťákem šel fotit svatbu, asi bych nenápadný moc nebyl, že ano. Jako kravaťák tam však bez problémů zapadnu a nikdo mi nebude věnovat nežádoucí pozornost (jelikož vyvalené ksichty jsou pak samozřejmě zdokumentovány i na fotkách).
Do města si beru džíny a košili, nejraději barevnou flanelovou, v létě tričko, na nohy botasky.
Do přírody si beru oblečení, které je pohodlné a neteče do něj a nezpotím se v něm jako hovado. Od bavlněných triček jsem ustoupil a nosím moiru či něco podobného, jelikož jsem strašně zimomřivý, tak z toho mám i podvlíkačky (to je mimochodem návod pro Fabia, jak se vyhnout problémům ve Středoevropí :lol: ). Maskáče jsem taky kdysi nosil, je to perfektní, ale jak jsem nyní ctnostný otec rodiny, tak si v tom připadám blbě, když v tom vylezu z pralesa a zalezu do lepší restaurace. Takže mám nějaký takový sportovní oblečení a bundu, pokud možno nenápadných barev.
  • 0

#33 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 31 říjen 2007 - 18:13:35

boty su zaklad..v kanadach som toho sice nachodil dost..ale s dobrymi trekovymi botami sa to neda zrovnavat. S ostatnym vojenskym mundurom nemam problem. Hlavne maskacove nohavice som vyuzival dost casto...
  • 0

#34 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 31 říjen 2007 - 18:54:34

Možná budu vypadat jako analfabet, ale co je to "moira"?
  • 0

#35 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 říjen 2007 - 19:14:06

Možná budu vypadat jako analfabet, ale co je to "moira"?


Fabie, takhle budeš vypadat jako analfabet tuplovaný :lol: :

http://www.google.cz...-8&aq=t&rls=org
  • 0

#36 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 31 říjen 2007 - 19:37:14

No tak se mi to nechtělo hledat, nóóó. To je toho - snad se můžu voptat, nééé?! :lol:
  • 0

#37 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 31 říjen 2007 - 19:39:23

ale jo, ty můžeš skoro cokoliv :lol:
  • 0

#38 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 31 říjen 2007 - 19:40:20

...moira a nebo merinovlna - ta je možná ještě lepší (ale také dražší :lol: ), ale spíš do chladnějšího počasí.
Mám jedno tenoučké triko (první vrstva) z merinovlny a je to paráda.
  • 0

#39 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 31 říjen 2007 - 19:49:31

Jo jo , merino vlna! Kam se hrabou mojry! Takovej Devold Expedition, to je teprvá teplá pohoda! ... ženským nesmrdíte ani po týdnu nošení!
  • 0

#40 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 31 říjen 2007 - 20:15:03

Atame: Vůbec jsme si nerozuměli... :cry: :lol:
Já jsem nepsal o bundách, GoreTexu, městě, vesnici, měšťácích a vesničanech...
Pokusil jsem se vyjádřit (asi blbě) to neuchopitelné, co odlišuje přírodu od toho, "co přišlo až po ní". Pokusil jsem se odlišit (asi neuměle) "životní filozofie" lidí, pro které je "návštěva přírody" totéž, jako návštěva ZOO, a lidí, kteří žijí s přírodou, jako její (málo významná) součást.
Ti první (velmi často) považují "mimoměsto" za prostředí, ve kterém je třeba překonávat nástrahy a těžkosti, snaží se něčeho dosáhnout a když se jim to podaří, vracejí se do sídlišť s pocitem jakéhosi vítězství.
Ti druzí s pokorou berou na vědomí, že když prší, je mokro a když je zima, klepou kosu. Pokud to nesouvisí s živobytím, omezují přesuny z místa A do místa B a lezení na kopec, protože čas je třeba využít k přípravě dřeva na zimu a opravit ohradu pro ovce.
Když jsem se ptal kamaráda, proč chodí na pilu v osmitisícové bundě a na šoulačce klepe kosu v hubertusu, nechápavě se na mě koukal (jestli si z něho nedělám srandu) a pak mě poučil, že hubertus nešustí, neleskne se a není jednobarevný... Od té doby visí má supermultispeciální mnohovrstvá nepromokavá bunda umožňující dlouhodobý pobyt v -20stC v šatně a možná z ní letos v zimě po třech letech sundám visačku z obchodu. Do lesa chodím v kazašské polní uniformě, protože je bavlněná, nešustí a neleskne se, nebo v odrbaném mantlu, protože je bavlněný, nešustí... Ale zato jsem viděl černé čápy, "spící" sovy, vysokou, veverky přede mnou neprchají v děsu a hrůze a možná se mi poštěstí uvidět i medvěda (který v "našem" lese už druhý rok sídlí).
Jsem rád, že nemusím "venku" pracovat (sedlačit, vodit lidi po horách, těžit dřevo...). To by asi nezbylo, než si pořídit pracovní (goretex, fleece) oblečení.
Ale ve dvou věcech s Vámi z plna hrdla souhlasím:
Město je děs! Jsem v něm opravdu bezradný. Smrdí, pod nohama není tráva a listí, nad hlavou jsou dráty a 24 hodin tam zní kakofonie prapodivných syntetických zvuků.
Také jsem zažil na hřebenech v Tatrách baby v sukních a botkách na šteklách a chlapy v saku s čepicí "Auto Skoda" na kebuli... Ale to není o tom, co mají na sobě, to je o tom, co mají (resp. nemají) v palici.
A nakonec: vnuknul jste mi myšlenku na úžasný hepening - "cestovní oblek" + windjaka + mosazí okuté botky + horská hůl + sklopka 13x18 se stativem dřevákem + plstěný klobouk... a hurá do bahnitých strží! A všechno to nafotíme!
P.S. Klidně přijeďte v "australské bundě" - myslím, že nikoho nevyděsíte, naopak, bude to stejná exotika jako fáračky...
Zdraví Pentaxista
  • 0

#41 atame

atame

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 31 říjen 2007 - 20:53:55

kraken: vis co zbyde kdyz shori svycarskej sedlak? Klicek od subaru a drzatko od zipu "helly hansen" :-)
V nizine je to asi podobny jako u vas, ale kdo sedlaci v horach, ten se oblika jako vsichni ostatni co v horach zijou. I kdyz, toho hansena nosej asi vsichni :-) V nasi vsi je prodejna "Landi" to je neco jako v cechach "jednota" a tam se ty ohozy daj celkem levne koupit, mezi uvazama na kravy a podobnejma vecma pro domacnost.
Moje svagrova zije ted v Jure, na asi 1500m, a to je touhle dobou uz celkem dobra sibir :-) K vanocum se ji chystame venovat sneznou frezu :-)

Ale jeste jsi mi neodpovedel jak to mas s tim narecim, pokud teda ti to neni proti srsti. Mne to zajima, z vyse uvedenych duvodu. Mluvis takhle fakt porad? V praci, na urade a tak? Psani do internetu je spis takovej mezistupen mezi mluvenou reci a psanim, ale kdyz neco pises doopravdy, na papir, tak pises normalne cesky, nebo narecim? A taky by mne zajimalo, jakej mas vztah k normalni cestine... Treba tady jsou lidi dost hrdy na svoje nareci, mluvej s nim vsude, je slyset i v radiu a televizi, treba, ale vuci nekomu kdo mluvi spisovnou nemcinou se casto citej tak trochu jako burani a povazujou to za urcitym zpusobem povysenecky chovani, kdo mluvi "hochdeutsch" byva povazovan za arogantniho. Pri kazdy pracovni schuzce, kdyz vyjde najevo ze narecim nemluvim, se mne ptaji zda mohou mluvit narecim (jestli rozumim). Kdyz reknu ze samozrejme, tak se nejprve zaraduji, ale v prubehu rozhovoru vidim, jak se presto vetsinou mimodek snazi mluvit spisovne. Pro deti ktere doma mluvi narecim je nemcina jako cizi jazyk, ktery se uci az ve skole... a kdo nejde studovat ji casto moc ani neumi, u lidi tady je asi tretina obyvatelstva neschopna porozumet jednoduchymu psanymu textu (novinovej clanek).
Nese deti mluvej se mnou nemecky, s manzelkou francouzsky a s kamaradama schwiizerdütsch, ted uz dcerka dokonce ty reci ani moc nemicha dohromady :-)

Pentaxista: ale jo :-)

ja jsem spokojenej skoro vsude. Narodil jsem se v Praze a v kazdym velkym meste se citim doma, ziju a pracuju v Bernu kterej ma asi neco kolem 100 000 obyvatel, ale vlastne pusobi jako ospaly malomestecko, a bydlim na vesnici, pred oknama mam pastvinu s konma a kravama :-)
  • 0

#42 atame

atame

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 31 říjen 2007 - 21:03:06

Pentaxista: jo, jeste jsem zapomnel, ale jedna z mych bund je vlnena, smes merino a kasmir, ale pod tou vlnou je taky gore-tex. Nesusti, je tepla, prijemne mekka, dejcha a neproprsi ;-) Do bahna nebo do hnoje bych s ni asi ale fakt nelezl, i kdyz nepochybuju o tom, ze zdejsi nimrodi budou mit pro svoje potreby neco podobnyho v zelenym (ta moje je tmave modra).
  • 0

#43 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 31 říjen 2007 - 23:43:54

Atame, tož před chvílú sem přemýšlal o tom mojém nařečí, o tom co bych ti o tem mohl napsat. Ono to není tak úplně jasné. Prve sem si říkal, že na to nejak reagovat nebudu, že bych ze sebe udělal většího blba než su, ale pak, sem si řekl proč jako ne, že?
Udělal sem si heřmánkový čaj, nalél štamprlu loňskéj hruškovice a bude se to snažit nejak osvětlit. Nekteří ogaři z temnej mne tu znajú osobně a vijú, že to s tú nářečů není takové žhavé. Nářečí používám spíš, když su v uvolněné náladě, dělám si prdel sám ze sebe, nebo z jiných a kombinaci všeckého dohromady.
V práci, kdyby mluvil nářečím, tož by ně nikdo nebral příliš moc vážně, což by byl docela průser. Ovšem z jednáním na úřadech mám mnohé zkušenosti v používání nařečí. Ono málokdy sa tym zamračeným úředníkom evropskej unie naskytne pohled na bodrého Valacha ve flanelce, který ze sebe mezi dveřima vyplotí své: "Pozdrav Pán Bůh paňmámo"!!!
No a buď se temu ta úřednice zasměje nebo sa nasere a neňú s ňú pak žádná řeč. No a pak mi nic jiného nezbyde, než přestat mluvit nářečím a ukázat svoju druhú tvář což dopadá vždycky docela blbě, páč su paliva tvrdá a ne zrovna moc ovladatelná....., ale to už je jiná kapitola. Tož tak také malé vysvětlení. Ono sa to nejak moc zhrnút moc nedá.
Pozdravuj ty ogary v Alpách co sa tam pasů ty veselá, fialové krávy s tyma zvoncama.
  • 0

#44 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 1 listopad 2007 - 07:32:04

Vždycky, když začnu mluvit spisovně při jednání s nějakým člověkem, připadám si jako vůl. Ačkoliv spisovně umím poměrně dobře a mám-li mluvit na nějaké přednášce nebo prezentaci, nečiní mi to žádné problémy, ovšem mluvím-li s někým z očí do očí, mluvím prostě východočesky (tj. takovou tou obecnou češtinou, nějaké speciální výrazy nepoužívám - nebo tedy ano, ale jen mezi přáteli :) ).
  • 0

#45 atame

atame

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 1 listopad 2007 - 10:31:49

kraken: zajimavy. Ja se o tohle tema zajimam od jednoho vysilani, kde nejaci lingviste vyslovili tezi, ze pouzivani nareci v "profannim" zivote oslabuje jeho emotivni potencial. Ze jako kdyz treba by televizni zpravy byly v nareci, tak to nareci casem ztrati to, co jej cini specialnim pro ty kdoz jej pouzivaji. Napriklad v Nemecku se ve skole vyucuje spisovnou nemcinou, vsechny predmety. Jak mluvi deti mimo skolu je jedno, ale ve skole musi pouzivat "hochdeutsch". Ve svycarsku az donedavna ve vsech predmetech krome nemciny bylo vyucovano v dialektu, takze ty deti nakonec fakt nemecky neumely. Ta teze tvrdi, ze v Nemecku dialekty diky tomu maji jinou, mnohem intimnejsi a cistsi formu nez ve svajcu, kde degraduji k newstalku.

Predseda: no, ono je to asi tak, ze mezi spisovnou cestinou a "ogari vijo" existuje jeste povicero mezipoloh. Myslim ze nikdo normalni opravdu ciste spisovne nemluvi, i kdyz si to o sobe nekdy mysli. U svycaru to plati dvojnasob, existuje nekolik kabaretnich komiku, kteri vystupuji v nemecku s cisly ve kterych jakoby mluvi spisovnou nemcinou, resp. tim, co za ni povazuji :-)

OK, to pro moji informaci staci.
  • 0

#46 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 2 listopad 2007 - 09:45:20

Velmi zajímavé atame! Ti tvoji lingvisti přišli na něco zcela přirozeného. U nás se skoro každý snaží uchovat svoje nářečí (někteří zcela uvědoměle) a s hrdostí to učí i své děti. Dáváme jim tím velký dar! Vědí odkud jsou, kde mají své kořeny a odkud se bere jejich kultura.
Má to i praktické užítí. Hned poznáme "skama si". Nepomůže ti ani super ohoz či jiné maskování...
  • 0

#47 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 2 listopad 2007 - 10:35:47

kraken: zajimavy. Ja se o tohle tema zajimam od jednoho vysilani, kde nejaci lingviste vyslovili tezi, ze pouzivani nareci v "profannim" zivote oslabuje jeho emotivni potencial. .


No, ale to je klasické nepochopení významu nářečí, byť z úst "odborníků". Nářečí nevzniklo proto, aby se nějak emotivně odlišovalo od spisovné mluvy, nářečí vznikla prostě z nedostatku komunikace s okolním světem, nebyly vlaky, auta, natož telefony či dokonce internet. Nebyly tištěné noviny, televize. Proto v jednotlivých oblastech ujížděla mluva do jiného přízvuku, vznikala "krajová" slova, označující mnohdy místně používané předměty, zvyky, slavnosti. To, že dnes je nářečí považováno za něco zvláštního, je věc jiná.
Osobně fandím lidem, kteří se za své nářečí nestydí (z tohoto důvodu zanikla většina nářečí českých), ale na druhé strany z toho nářečí či folkloru atd. nedělají modlu.
  • 0

#48 atame

atame

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 2 listopad 2007 - 10:48:03

bzencak: ja jsem ale mluvil o necem jinem, mam pocit :-)

To je pruvodni jev kazdeho nareci, ze "poznas skama si", i ta mirna xenofobie o ktere pises s tim souvisi. Tady je okamzite slyset, jestli nekdo mluvi baslerdütsch, züridütsch, bärndütsch, sanktgallerdütsch. wallisserdütsch atd. Kdyz se prestehuje rodina s detma do jiny oblasti, tak z toho ty decka maj traumata, ponevadz se jim ostatni ve skole smejou jak to divne mluvej, jsou to "cizaci" (a nepomuze jim ani zadnej super ohoz ci jine maskovani:). Ja tenhle pristup povazuju osobne spis za trochu slabomyslnej a tak trochu politovanihodnej, ale item, decka z toho nemaj rozum. Kdyz tak ale jednaj dospeli, je to pro mne pokazdy priznakem snizeny inteligence, jestli nekoho posuzujou podle toho jakej je, nebo jestli je pro ne nejdulezitejsi ze je to "nas nebo cizak". Typicky maji tenhle obrannej reflex spis maly komunity, slysel jsem vypravet zazitky prazaku v Brne tohohle druhu, ktery mi prisly naprosto neuveritelny, clovek by si myslel ze se jedna o vypraveni z nejakyho nepristupnyho alpskyho udoli z pred sto lety. Naopak, ve velkomeste je vsechno promichany a kdyz nekdo mluvi "divne" tak to nijak zvlast nikomu nevadi, ok, nanejvejs pusobi trochu jako ze mu slama couha z bot, ale to je spis jenom takovej sarmantni detail. (moje zena, kdyz mluvi v Parizi francouzsky, tak se na ni divaji jako na hotentota, ponevadz francouzstina z okoli Lausanne halt neni parizske nareci :-)
Ono je to vsechno subjektivni :-)

Byl mne ted navstivit jeden kamarad, taky fotografuje, z Ostravy. Kdyz odjizdel, zval mne nekdy k sobe do Ostravy, a ja jsem mu odpovedel, ze se tam sice asi nedostanu, ale ze mne to vlastne uz dlouho laka, ze Ostrava je takovy zajimave divny mesto. On mi odpovedel - s takovym sotva znatelnym, lehce urazenym patriotismem v podtonu - ze pro nej je divny mesto Praha :-)) Podotykam, ze je to hodne zcestovalej clovek, zna skoro celou Evropu.

To co jsem mel puvodne, nez jsem se rozkecal, na mysli, se ale tykalo zpusobu, kdy a jak se dialekt pouziva v beznem zivote. Ve Svycarsku se pouziva temer vzdy a vsude, v televizi, v radiu, na uradech, (i kdyz ted zaplatpanbu zacali ve skole mluvit s deckama normalne nemecky), a tim jej vlastne degraduji. V nemecku se pouziva pouze v privatnim kontaktu a diky tomu si zachoval svoji jedinecnost. Muj puvodni dotaz byl prave timhle smerem, zajimalo mne, za jakych okolnosti kraken tim dialektem mluvi / pise.
  • 0

#49 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 listopad 2007 - 10:55:33

mluvit furt jenom spisovně je takový nějaký sterilní, nudný, umělohmotný .... člověk by řek přímo ... digitální :wink:
  • 0

#50 atame

atame

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 2 listopad 2007 - 11:19:38

Mamiak: to je vec perspektivy :-) V cechach mluvi asi nejspisovneji nekteri Moravaci, a zkus jim tvrdit ze to je sterilni :-) V nemecku je asi nejspisovnejsi to, jak mluvi v severnim Nemecku, kolem Osnabrücku, a ja osobne mam pocit ze teprve na pozadi ciste a neutralni reci s obrovskou slovni zasobou muzu zacit te reci davat stavu a ochucovat ji nejakym osobnim korenim. U nareci mam obcas pocit, ze cloveka ve vyrazu svazuje, strka te do nejake emotivni skatulky. Kdyz bych psal roman, a jedna z figur by cilene mluvila narecim, tak by to na pozadi spisovnyho jazyka pusobilo mnohem vic nez kdyby vsechno bylo v tom nareci, jestli chapes co mam na mysli. Nebo jinak: kdyz bych do kazdyho jidla sypal pepr, prisel bych o moznost jist nekdy neco sladkyho :-)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních