Přejít na obsah


Fotka

středoformát


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
107 odpovědí na toto téma

#1 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 12 listopad 2007 - 11:43:12

zdravím přátelé,

rád bych se s vámi poradil o jedné věci - rád bych se pustil do tajů středoformátu - 6x6 můžete mi prosím poradit nějaké slušné přístroje (hlavně za slušnou cenu) a jejich příslušenství?? Něco jsem vypátral na netu - Pentaconem počínaje, přes Pentax, Mamiya až Hasselblad.. Ale cenově je přijatelný P-six. Bohužel jsem i četl spoustu negativ k tomuto aparátu.. Existuje nějaká rozumná alternativa?

moc díky za rady a zkušenosti!
  • 0

#2 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 12 listopad 2007 - 11:56:50

podle mě záleží na tom, kolik máš peněz, jestli málo tak nějaký fungující p-six nebo flexaret, jestli víc tak zenzu bronicu a jestli hodně tak všechno ostatní. osobně mám saljuta-kieva a jsem spokojený i když na něj někteří lidé nadávají. pravda je, že jsem ho získal od rodičů, tak že zadara. pro začátek určitě stačí ten fungující !!!! p-six, nebo flexaret.
  • 0

#3 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 listopad 2007 - 12:02:02

rozumna alternativa....

alternativa stredoformatu k CENE p-six .... asi jen TLR- flexarety,....
alternativa k TYPU fotaku jako p-six - Pentax, Mamca, vse je ale o dost drazsi...

spousta lidi si s Psixem vystaci- kdyz vis jak na to- co nema rad a jakymi upravami jej "vylepsit" P-six je OK alespon do zacatku.

Ja jej taham nejcasteji, protoze je nerozbitny a kdyz jej ztratim, tak se nic moc nedeje a koupim za pakatel jiny, da se hodit do batohu, je okamzite ready to use.... kdezto kdyby se neco stalo s myma Linhofkama, ktere se musi peclive opatrovat....

Spousta informaci je tady na jinych treadech, projdi to...

Hodne zdaru, KarelJ
  • 0

#4 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 listopad 2007 - 12:02:09

stanov vstupní cenové rozmezí, tam je třeba se odpíchnout
domluv si s někým poznávací zájezd
osobně můžu dát nahlédnout do sixu s novou matnicí, skla 50,80,120 hranol a šachta
flexaret 4a a reflekta
  • 0

#5 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 listopad 2007 - 12:02:34

Pokud chces spolehlivou variantu Sixu, tak shanej v tomto poradi:

1. Exakta 66
2. Kiev 60
3. Praktisix II
4. Pentacon Six TL
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 listopad 2007 - 12:32:15

Prosim priste do spravne kategorie
  • 0

#7 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 12 listopad 2007 - 13:03:03

Ogaři, opoměli jste se Tomáša zeptat na jaké to focéní tu krabičku potřebuje, zda mu jde o možnost výměny skel, nebo mu stači základní ohnisko atd. atd. No, tak Tomášu pověz ná něcdo o sobě jako fotografovi, né? Šak mi tě moc nesemeleme.
  • 0

#8 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 listopad 2007 - 13:45:31

Cenove prijatelne jsou objektivy s bajonetem Pentacon Six:
30mm Arsat
45mm Mir
50mm CZJ
65mm Mir
80mm CZJ
90mm Vega
120mm CZJ
180mm CZJ
250mm Jupiter
300mm CZJ
500mm CZJ
Hartblei shift/tilt

Lze je pouzit na tyhle aparaty:
Pentacon Six, Kiev 6C/60, Kiev 88CM/Hartblei/Arax, Exakta 66
redukce na Pentax 645
redukce na Mamiya 645
redukce Nikon, Canon, M42 atd
  • 0

#9 Bedrun

Bedrun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 54 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 listopad 2007 - 14:33:04

Zdar zkus si taky pohledat tady, je tu dost informací

http://www.cameraped.../wiki/Main_Page

http://medfmt.8k.com/
  • 0

#10 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 13 listopad 2007 - 10:29:58

zdravím přátelé,

rád bych se s vámi poradil o jedné věci - rád bych se pustil do tajů středoformátu - 6x6 můžete mi prosím poradit nějaké slušné přístroje (hlavně za slušnou cenu) a jejich příslušenství?? Něco jsem vypátral na netu - Pentaconem počínaje, přes Pentax, Mamiya až Hasselblad.. Ale cenově je přijatelný P-six. Bohužel jsem i četl spoustu negativ k tomuto aparátu.. Existuje nějaká rozumná alternativa?

moc díky za rady a zkušenosti!


Ahoj, poslal jsem ti soukromou zpravu
  • 0

#11 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 listopad 2007 - 10:39:55

Pokud vezmeme TLR tak na spici je Rolleiflex, ale drahej. Idealni je Autocord, ale je nesehnatelnej. Pak Yashica, ale ty ja nemam rad. Mam D a oproti Autocordu ma spoustu nevyhod. No a nakonec Flexy, ale to bych doporucil jen nepriteli.

Pokud vymenny skla tak zalezi od formatu a penez. 6x6 je nejlepsi Hassy, ale kdo ho ma zaplatit. Dobrou volbou je Zenza.

Pokud 6x7 a vys, je tam Pentax a Mamiya. Oboje dobre.

Ja pouzivam Mamcu, mam zada 6x7 a 6x8. Pokud chci fotit ctverec fotim na 6x7 a na matnici mam ctvercovej ramecek. Kousek uriznu, no. Proste moznosti je spousta a zalezi od formatu/pouziti/penez.
  • 0

#12 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 14 listopad 2007 - 08:42:56

díky všem za rady a vzláště pro krakena - rád bych právě zkoušel měnit skla, filtry atd.. ale jistě namítnete, že na to stačí mašinka na kino.. Ale jelikož si dávám dokupy temnoukomoru, chci později začít i větší formáty fotek - a než je začnu, tak bych se rád se středoformátem něco naučil (ať nezničím tolik materiálu..ale ono se tomu nevyhnu..)
  • 0

#13 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 14 listopad 2007 - 08:47:49

pro Vlčáka1 - nemám možnost si vybrat poštu - pošli mi ji na tomas.kontakt@seznam.cz

díky
  • 0

#14 termitxx

termitxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 163 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 listopad 2007 - 09:25:32

A zajímalo by mě jaký názor máte například na Kiev 80(8)?Taky zvažuju nějakou koupi, ale chtěl bych právě něco s měřícím hranolem a možností výměny objektivů... :D
  • 0

#15 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 14 listopad 2007 - 11:39:31

A zajímalo by mě jaký názor máte například na Kiev 80(8)?

kieva si klidně kup, ale neber ho, aniž by jsi ho neviděl. než ho vezmeš, tak ho pořádně procvakej, vyzkoušej všechny časy, podívej se na clonu, saljut/kiev80 má kovovou, jestli není poškozená, nějaká drblá, mohla by se přetrhnout. jednomu pánovi takhle přišel kiev80 s načatou clonou dobírkou a doma se mu utrhla. zkouším ho dát opravit, ale zatím mi nikdo neodpovídá. a počítej s tím, že časem ti přestanou fungovat dlouhé časy. mi nejde půlvteřina, čtvrtinu musím domáčknout. snažím se je ale nepoužívat, a když tak tu půlku spáchám béčkem :D hodně zdaru při vybírání přeju.
  • 0

#16 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 14 listopad 2007 - 12:45:03

Znam jedine dve firmy v tomhle state ktere dokazou opravit Kiev 80/88.

Pan Kratky (starsi) - www.3k-foto.cz
Mechanika Terezin

Pocitej s tim ze vymena zaverky je vetsinou drazsi nez 3 funkcni tela dohromady (jedno ma cenu tak 500 Kc)

Pokud chces Kieva, objednej si z Kijeva original Araxe - je to predelany puvodni Kiev, jen ma spolehlivy mechanismus, bajonet Pentacon Six a MLU. www.araxfoto.com
  • 0

#17 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 15 listopad 2007 - 10:32:05

Znam jedine dve firmy v tomhle state ktere dokazou opravit Kiev 80/88.

Pan Kratky (starsi) - www.3k-foto.cz
Mechanika Terezin

..tyto dvě firmy jsem obšťastnil mailem a zatím nic. asi jim nejdou počítače :) nebo došly clony. tvoje cenová politika se mi líbí, pětset za tělo, bohužel, žiju asi někde jinde :-)
  • 0

#18 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 listopad 2007 - 11:42:28

Tak pouzij telefon :-) Pan Kratky starsi je tam obvykle dopoledne a pak az odpoledne.

Vetsinou se pouzivaji dily z jinych pristroju, originalni nove nahradni dily jsou velmi obtizne sehnatelne (s ukrajincema je pry tezke porizeni).

Kazdopadne zaverka Kieva 80/88 je jedna z nejhur opravitelnych veci
  • 0

#19 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 listopad 2007 - 11:43:52

Pripadne jim to posli do Araxu a nech si tam namontovat rovnou platenou zaverku

Fotaky od Araxu totiz na rozdil od originalu z Arsenalu jsou spolehlive (lepsi original Kievy jsou vzdy ty popsane latinkou - exportni verze)
  • 0

#20 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 16 listopad 2007 - 09:49:54

dik za ifo, petře.
  • 0

#21 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 březen 2008 - 19:55:50

Chtěl bych se optat, zda nevíte o nějaké SF jedooké zrcadlovce, která má měření v tělě, tzn, měří expozici i s šachtou a ne jen s měřícím hranolem. Našel jsem jen pár modelů Hasselbladu (205,203), ale zrovna těch, které mají normální závěrku. A když už si můžu vybrat, raději bych závěrku v objektivu.
  • 0

#22 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 březen 2008 - 20:04:09

Odpovím si sám - SL66. Okruhem se vracím k tomu samému. Asi mi nic jiného časem nezbyde, ááách jooo...
  • 0

#23 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 březen 2008 - 21:48:18

Tak měním svou otázku na to, jak moc velký rozdíl je mezi klasickou závěrkou a závěrkou v objektivu. Já měl vždy za to, že závěrka v objektivu je lepší hlavně kvůli rozklepání fotografie, že sice taky bouchne zrcátko, ale pak tam je chvililinka na ustálení a závěrka v objektivu si už jen šustne....
  • 0

#24 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 24 březen 2008 - 22:05:13

Pavel_P : Také jsem spekuloval tímto způsobem... Nakonec jsem se rozhodl pro P67II. Zrcadlo neřeším - předsklopím (MLU). Já osobně v objektivech se závěrkou nevidím zásadní výhodu - tedy vzhledem k tomu, co fotím.
Jedinou nevýhodou P67II je jeho hmotnost ("Brontax"), ale pak už jenom výhody. V poslední době jsou i u nás dostupné za velmi dobré ceny i objektivy (a máte-li někoho, kdo Vám je přiveze z USA, tak "jste ve vatě"). Snad jenom poradím - Takumary jsou dobré, 67ky a poslední varianty jsou vynikající. A kombinace 45, 55-100, 135 a 200 Vás nemůže zklamat. Zvláště ten zoom se vymyká všemu - jeho kresebnost je shodná s 55 nebo 75kou.
  • 0

#25 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 24 březen 2008 - 22:06:00

Tvé starosti na mou hlavu :roll:

jenom taková zajímavost "jedna paní povídala" - měly by mít lepší bokeh a to protože otvíráním a zavíráním závěrky se vlastně mění hloubka ostrosti, takže ostré reflexy "rozmázne". Zvlášť u kratších časů přechází otevření zase v zavření, u delších to asi zas až tak vliv mít nebude. A taky asi nějaký rychlejší závěrky budou mít tenhle efekt menší než nějaká zabržděná rachotina.
Prodávám jak jsem koupil, nápad je to zajímavej, exaktní ukázku jsem neviděl.
  • 0

#26 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 březen 2008 - 22:20:54

Asi bych měl prozradit, jakým směrem se ubírají mé myšlenkové pochody - něco přes rok mám RZ67 a teď zhruba týden Bronicu ETR-Si. To jak je Bronica malá a lehká mě nadchlo a hned mám větší nutkání fotit. Mamiya je zase úžasná na techničtější věci. Bronica je taková šikula se kterou se dá fotit jak s mf. Nojo, ale mít dva takto podobné systémy mi přijde jako rozmařilost. No a pojednou mě napadlo, co prodat obojí a za utržené peníze koupit něco s větším negativem než má Bronica, ale přitom s podobnými rozměry a váhou? Nojo, mluvím o Hasselbladu. Sice jsem na něj vždy spíš nadával, ale ty Zeiss skla jsou skvělá a rozměry jsou úžasné. Už by to mohlo být upečnené, ale zase - když se mi bude chtít jen tak vyjít cvakat a nebude se mi chtít tahat s expozimetrem a dalšími kravinami, budu muset nasadit měřící hranol, k tomu asi i grip pro lepší ergonomii a jsme s váhou a rozměry tam kde jsme byli... Ideálem by tedy bylo maličké tělo, které umí měřit. Takové hasselblad má, nicméně jen s focal plane závěrkou. (bohužel také pěkně mastné) TLR ani dálkoměry do toho netahejte, tohle by mělo být jen o sf zrcadlových jedočkách. Jako, ještě nevím jak to bude, jsou to prostě jen takové úvahy do budoucnosti, spíš zůstane všechno tak jak je. Nějaké názory?
  • 0

#27 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2008 - 07:25:35

Asi bych měl prozradit, jakým směrem se ubírají mé myšlenkové pochody - něco přes rok mám RZ67 a teď zhruba týden Bronicu ETR-Si. To jak je Bronica malá a lehká mě nadchlo a hned mám větší nutkání fotit. Mamiya je zase úžasná na techničtější věci. Bronica je taková šikula se kterou se dá fotit jak s mf. Nojo, ale mít dva takto podobné systémy mi přijde jako rozmařilost. ...


Jo jeden :wink: konecne fot, poradne mysli na to co chces rict tou fotkou a fot, ta masinka je jen nastroj kterej za tebe ty fotky sam neudela. Mas super stroje ale klidne jeden zavri do skrine treba tu mamcu. S tema trema objektivama co mas k Brone musis udelat vsechno. Dyt ty uz si mel vic fotaku nez papirovejch fotek :roll:
  • 0

#28 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 březen 2008 - 08:24:40

Já věděl že to řekneš a máš pravdu :) Nicméně i tak mě to zajímá, neb mě to prostě baví :)
  • 0

#29 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 březen 2008 - 15:33:15

Pavel: nevim proc, ale u tebe by ten Hasi stejne nebyla konecna. Za tyden se zase nadchnes pro neco jineho:)
  • 0

#30 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 březen 2008 - 15:39:05

Mno, zajímalo by mě do čeho. Už mě nic jiného totiž nenapadá :) Já to furt měním hlavně kvůli tomu, že mě pořizování nových hraček hrozně baví a pak, chci se dostat k tomu nejlepšímu a to si nechat nadosmrti :) A jelikož se za chviku žením, pak přijde nový bydlení, pak děti a už si prostě nic nekoupím, tak to chci stihnout teď, dokuď můžu :)
  • 0

#31 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 25 březen 2008 - 15:45:11

centralni zavěrky jsou parádní věc. ale jeden postřeh - mám spoustu vf objektivů a ani u jednoho nešlape zavěrka tak přesně, jako plátěná u mého pentaxu 67. a to napříč všemi časy. snad jedině 1/1000 je krapet delší.
ale jistě, není závěrka jako závěrka, takže třeba narazíš na nějaké přesné a taky u čb nějaká drobná odchylka nehraje roli.
  • 0

#32 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 25 březen 2008 - 16:30:33

Ono přijde na to, jestli jde o mechanické nebo elektronicky řízené závěrky. Testoval jsem teď asi 11 objektivů na RZ67 a s jedinou výjimkou chodí časy velmi přesně - na diapozitivech je vidět odchylka o 1/2 EV celkem jasně. Ta jediná výjimka je starší objektiv na RB, který má závěrku mechanickou. Kratší časy prostě nesedí úplně přesně. Na negativu by to sotva mělo nějaký význam, ale na diáku to vidět je.

Podobné je to se štěrbinovými závěrkami. Ty elektronické jsou prostě přesnější.
  • 0

#33 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 březen 2008 - 09:34:15

Mno, zajímalo by mě do čeho. Už mě nic jiného totiž nenapadá :) Já to furt měním hlavně kvůli tomu, že mě pořizování nových hraček hrozně baví a pak, chci se dostat k tomu nejlepšímu a to si nechat nadosmrti :) A jelikož se za chviku žením, pak přijde nový bydlení, pak děti a už si prostě nic nekoupím, tak to chci stihnout teď, dokuď můžu :)


Pošli ženu pracovat, pak bude i na Hasiho:)
  • 0

#34 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 28 březen 2008 - 10:30:42

Mno, zajímalo by mě do čeho. Už mě nic jiného totiž nenapadá :) Já to furt měním hlavně kvůli tomu, že mě pořizování nových hraček hrozně baví a pak, chci se dostat k tomu nejlepšímu a to si nechat nadosmrti :) A jelikož se za chviku žením, pak přijde nový bydlení, pak děti a už si prostě nic nekoupím, tak to chci stihnout teď, dokuď můžu :)


Pošli ženu pracovat, pak bude i na Hasiho:)


a ja si rikam z ceho Jirka nakupuje ty scannery apod, ted uz je mi to konecne jasne... ;o)
  • 0

#35 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 30 březen 2008 - 09:58:37

http://www.fotoapara...bazaar/ad/15814
...možná to někdo neviděl
  • 0

#36 aesculap

aesculap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 listopad 2009 - 18:45:05

Koupil jsem jetej AP 6x7 a už se s ním mazlím. Jenže mi nejde závěrka, nebo natahování závěrky. Manuál nemám. Je to porucha, nebo je to nějaké specifikum natažení závěrky jen při vloženém svitku? Mebo nějaký jiný zaklínadlo??? :-) :x
  • 0

#37 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 30 listopad 2009 - 18:52:33

Jo je to normální, šopni tam svitek a pojede jak kuna. Na to natažení závěrky je nejaký fígl s tým čuramentem co je na spoušti, co sa nejak nehtem otočí aby sa pohnulo počítadlo, pak sa nejak otevřú dvérka, nebo jak. Už sem to zapoměl ale tak nejak to bylo. Zkrátka mašinu máš asik v rychtyku.
  • 0

#38 aesculap

aesculap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 listopad 2009 - 18:56:29

Jo je to normální, šopni tam svitek a pojede jak kuna. Na to natažení závěrky je nejaký fígl s tým čuramentem co je na spoušti, co sa nejak nehtem otočí aby sa pohnulo počítadlo, pak sa nejak otevřú dvérka, nebo jak. Už sem to zapoměl ale tak nejak to bylo. Zkrátka mašinu máš asik v rychtyku.


Tož ogare, já mám z tého strach, aby sem to nepoďál, bo je to můj první SF a eště nevím, jaké to tam sú polohy (ale né z tej kámasůtry) na tej spůšti či sú tam enem dvě alebo aji tři?
  • 0

#39 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 30 listopad 2009 - 20:01:57

aesculap:
Tak to jsi ztratil svoji počestnost se zatraceně pěknou mašinou. Pěkně si ji užij a potul, a zvykni si, aby tě neskolilo setkání s RZtkou.
  • 0

#40 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 30 listopad 2009 - 20:08:21

Gratulace ogaro.Jednů až vyrostu chtěl bych také takový pěkný kůsek japonského kovu a skla.Tajně budu doufat,že sa mě také objeví pod stromkem :wink:
  • 0

#41 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 30 listopad 2009 - 23:07:58

AP67 je tak trochu součástí mého života, používám je více než 25let a nemám moc chuť do nevěry.
Je ovšem pravda, že prvních pár měsíců jsem kloudnou fotku neudělal a to jsem za sebou měl 6 let focení s Psix, takže střední jsem tehdá už jakž takž vnímal.
AP je prostě svůj - je třeba mu porozumět, nikoli ho přetlačovat. Ale to platí o většině nástrojů. Je totálně spolehlivy, pokud ho někdo nedokaličil špatným servisem.
Vždycky mi přišlo že má ze středních tonalitou nejblíže k 9x12. A stejně jako u tohoto formátu i u AP67 se musí ostřit pečlivě a s jasným záměrem. Hloubka ostrosti padá poměrně rychle, technicky to vysvětlit neumím, ale pokud fotím Hasselbladem nebo (vyjímečně) RB67, tak se s ostrostí vejdu. U AP to na mne dělá dojem 9x12 - prostě ostro je tam kam zaostřím a pak to rychle padá i když mám nasazenou 45mm a zacloněno na 16.
Nijak mne to neirituje, já jsem díky otci prožil dětství s 9x12 a 13x18, ale pokud člověk přechází z kino, bývá překvapen.
Jinak Máš zřejmě tělo starší, tedy nikoli dvojkové generace, připrav se na to, že závěrka a zrcadlo házej. Z ruky s zákadem nejmíň 1/125sec. pokud stativ, tak předskápěj zrcadlo a vyhni se 1/8 sec. Stativ rozhodně těžký.

Přeji příjemné poznávání

Luboš
  • 0

#42 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 1 prosinec 2009 - 07:23:12

No a když jsme u stativu na AP67.Používáte co?
Říkal jsem si,že kdybych ho koupil,tak budu bez peněz a na stativ nebude.Musel bych pořád používat manfrotto (055DB tuším) s tím,že bych na středovou tyčku něco zavěsil,aby to bylo těžší.
Dělám na 6x6 a 6x7 snad nebude takový skok si říkám.
S těmi časy jsem to slyšel,ale na takovém stroji to snad tak nevadí.
Je ještě nějaký neduh té starší generace AP67?
  • 0

#43 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 1 prosinec 2009 - 08:23:31

Používám manfr. 055 (nevím kterů řadu), k temu mám kulovú hlavu 486 RC (snad se trefil). Nevidím problémy, kritickými časy mysím ani nefotím. Nevidím problém, takkže si mysím, že O55 pude použít bez problémů.
  • 0

#44 aesculap

aesculap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 prosinec 2009 - 08:24:25

AP je prostě svůj - je třeba mu porozumět, nikoli ho přetlačovat. Ale to platí o většině nástrojů. Je totálně spolehlivy, pokud ho někdo nedokaličil špatným servisem.

Stativ rozhodně těžký.


Luboš


Luboši, díky. Se stativem snad problém nemám, Manfroto + těžká 3D hlava RC141. Udrží to uvázanýho bernardna, tak to neva... Ale problém je s tou závěrkou. Po radě "jedného Ogara" jsem tam nabil svitek a uspěšně jej přetáčel až přetočil na konec. Ani jedno natažení závěrky, spoušť mrtvá... Dnes zavolám do firmy, odkuk jej mám a poptám se. Podle nabídky měl být funkční... Jsem z toho smutnej... Jinak jsem se na něco jiného těšil, když za pár let najdu jinou tonalitu z AP tak budu spokojenej. Instantní fotky už mne přestaly uspokojovat a tak jsem se vrátil k filmu a kráším dál...
  • 0

#45 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 1 prosinec 2009 - 09:08:29

Tak to mám radost,že ide použit ten manfrotto 055.Hlavu mám 3D fomei MH cosik,tak snad až naštřím sa ně nebude foťák třepat jak drahý pes.
  • 0

#46 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 1 prosinec 2009 - 19:44:40

No, mne to tedy 055 rozhodně neudrží, používám 075 + Benro J2 (nosnost 30kg). Je pravda, že používám spíš delší skla 200 a 400mm. Ona ta 055 to tak nějak udrží také, ale pokud si to dáš na pevnější stativ, třeba tu 075, takTě 055 dost rychle přestane bavit. A to platí i na kratší ohniska.
AP67 je skvělý, ale jak jsem psal výše, je třeba mu vyhovět.
Totálně mne zklamal carbon a to jsem měl Gitzo skoro za 30 litrů. Je to lehké a rozhodně horší, než poctivý těžký stativ. Líp se to nosí a je to takové módní a tak. Ale vrátil jsem se ke pořádnému kovu. Chodím s tím krajinou a říkám si, že holt taky něco vážím, tak proč by nemohl být těžký i stativ.

K poruše - spravuje to buď pan Doležal nebo pan Kaucký.
A porucha to rozhodně je. Tohle není žádný servisní mód.
Pokud se foťák chová divně hned od začátku, raději se ho snažím zbavit. Bývá to levnější a šetří to nervy. Nemusíš mít zrovna tenhle kus, AP67 je tu vcelku rozšířený. Mimochodem znám člověka, kterému se doma už několik let válí AP6x7/45/105/200/2x. Vím, že to má v pořádku, takže pokud by jsi měl zájem, mohu se ho zeptat, zda by neprodal.

Luboš
  • 0

#47 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 1 prosinec 2009 - 22:41:48

Je pravdou že na Manfr. 055 používám hlavě kratší skla 45, 75, 105, ale i vyjímečně i 200 a fotografiích formátu 30x40 jsem nic nepoznal.
  • 0

#48 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 1 prosinec 2009 - 22:57:50

já se taky musím 055 zastat. ale mám pocit, že u tohoto modelu tuze záleží na konkrétní verzi. mám dojem že nat3 co mám je o dobrých 10 cm vyšší (bez sloupku) než nejnovější xprob a přijde mi i těžší a festovnější. stará 055 u toho vypadá jako hračka přímo, ale znám mnoho jeho spokojených uživatelů. holt... vyzkoušet.
  • 0

#49 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 1 prosinec 2009 - 23:27:50

Dělal jsem asi jen s tou nejstarší verzi a ta mi nevyhověla.
Videl jsem par Krakenovych fotek před časem v MB. A musím říci, ze se mi líbily tolik, ze bych jim mírnou nestrost s radosti prominul. Nicméně nekonala se. Fotky byly ostré.
Já bych je s 055 ostré asi nemel. Možna je to tím, ze menší fotku než 50x60 nedělám a radši spis větší. A nebo jsem holt manták.
Omlouvám se za formu příspěvku, smolim ho na telefonu.

Lubos
  • 0

#50 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 prosinec 2009 - 23:31:13

Hoši, píšete tady o Pentaxu takovým způsobem, že by si ho jeden hned koupil. :? Jen ta baterka, to já už prostě asi nepřekousnu. :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních