Přejít na obsah


Fotka

středoformát


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
107 odpovědí na toto téma

#51 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 2 prosinec 2009 - 06:07:42

Ta baterka je pro mě jako pro budoucího kupce jediná malá vada na kráse. :?
  • 0

#52 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 2 prosinec 2009 - 09:11:21

No jo baterka, ono je to tak trošku hendikep, ale ono já si pentax pořizoval hlavně proto, že jsem byl zvklý na práci s jednookou zrcadlovkou a tato je jen fakt o trošku vyrostlejší. Člověk, když s tím pracuje, tak vlastně ani neví, že fotografuje.

Mosím ale ešče řéct, že do té doby než jsem měl P67, jsem měl taková fundamenlistickové choutky, měnit aparáty, objektivy, systémy a jiné ptákoviny, teď už nikoliv, což notabene vedlo ke stabilizaci výsledku a krásnému pocotu při fotografování.

Dvě hesla, keré sem včil vymyslel:
Pentax(67) a pleskačka patřujú k sobě.
PENTAX (67) je RELAX (bez 67).

Tož tak.
  • 0

#53 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 2 prosinec 2009 - 09:23:16

Baterka není příliš omezující.
U starších verzí tedy Asahi Pentax 6x7 a Pentax 67 nemá moc smysl používat TTL hranol, protože až tak skvělý ani spolehlivý není a dost žere.
Baterka pak v pohde vydrží 2 roky profiprovozu. Jedinnou výjimkou jsou dlouhé expozice. Ty žerou fakt dost, když jsem to testoval, tak v zimě -10 C, jsem dal noční expozici cca 20 minut. vydrželo to pět expozic, tedy asi 100 minut. Baterka měla něco za sebou, ale cca jen 2 měsíce normálního provozu. Žere především s zrcadlo, ve sklopené poloze ho drží elektronika a je to o řád větší spotřeba než má samotná závěrka.
Jinak pokud se s tím fotí tak nějak běžně, tzn. 20% max několikasec expozice a zbytek normální časy, tak to vydrží dlouho a i v hodně velých mrazech. Mám za sebou Himaláje v prosinci a lednu, v tu dobu je tam, pokud jste dost nahoře, v podvečer tak -30 až 40 C. Přes den -20. Baterka vydžela měsíc, ta další ještě déle, protože fachala ještě v Číně, kam jsem potom pokračoval. Neselhalo to ani jednou.
Pokud bych odrazoval od tohoto foťáku, určitě by to nebylo kvůliva elektronice, která je tam zastoupena poměrně minimalisticky a je spolehlivá.
Spíš je třeba se věnovat výběru objektivů, ne každý je svatý, a také je třeba pořešít focení za stativu. Ono předsklopení zrcátka je hezká věc, ale ta dvojitá plachta závěrky 6x7, když přeběhne, tak slušně cukne s i s předsklopeným zrcátkem. Proto doporučuji bytelný stativ. Jednoduchá zkouška - dejte foťák se objektivem na stativ, na vhodnou plošku fotáku umístěte frťana a dejte si čas na B. Předsklopte zrcátko a počkejte, až se vlnky ve frťanu uklidní, pak pomocí drátěnka exponujte. Pokud se při otevření závěrky hladina zavlní, ukončete expozici, frťana vypijte a jděte si koupit lepší stativ.

Tyhle foťáky mám fakt rád, pokud by byl zájem mohl bych o nich sesmolit nějaké delší povídání.

Luboš
  • 0

#54 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 prosinec 2009 - 10:07:09

mě se líbí ta zkoužka s frťanem, musím otestovat svoji novou gravitační závěrku a ta desítiletá hruškovice od příbuzného bude to pravé naplňovadlo do testovacího kalíšku
  • 0

#55 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 prosinec 2009 - 10:10:35

Baterka není příliš omezující.
U starších verzí tedy Asahi Pentax 6x7 a Pentax 67 nemá moc smysl používat TTL hranol, protože až tak skvělý ani spolehlivý není a dost žere.
Baterka pak v pohde vydrží 2 roky profiprovozu. Jedinnou výjimkou jsou dlouhé expozice. Ty žerou fakt dost, když jsem to testoval, tak v zimě -10 C, jsem dal noční expozici cca 20 minut. vydrželo to pět expozic, tedy asi 100 minut. Baterka měla něco za sebou, ale cca jen 2 měsíce normálního provozu. Žere především s zrcadlo, ve sklopené poloze ho drží elektronika a je to o řád větší spotřeba než má samotná závěrka.
Jinak pokud se s tím fotí tak nějak běžně, tzn. 20% max několikasec expozice a zbytek normální časy, tak to vydrží dlouho a i v hodně velých mrazech. Mám za sebou Himaláje v prosinci a lednu, v tu dobu je tam, pokud jste dost nahoře, v podvečer tak -30 až 40 C. Přes den -20. Baterka vydžela měsíc, ta další ještě déle, protože fachala ještě v Číně, kam jsem potom pokračoval. Neselhalo to ani jednou.
Pokud bych odrazoval od tohoto foťáku, určitě by to nebylo kvůliva elektronice, která je tam zastoupena poměrně minimalisticky a je spolehlivá.
Spíš je třeba se věnovat výběru objektivů, ne každý je svatý, a také je třeba pořešít focení za stativu. Ono předsklopení zrcátka je hezká věc, ale ta dvojitá plachta závěrky 6x7, když přeběhne, tak slušně cukne s i s předsklopeným zrcátkem. Proto doporučuji bytelný stativ. Jednoduchá zkouška - dejte foťák se objektivem na stativ, na vhodnou plošku fotáku umístěte frťana a dejte si čas na B. Předsklopte zrcátko a počkejte, až se vlnky ve frťanu uklidní, pak pomocí drátěnka exponujte. Pokud se při otevření závěrky hladina zavlní, ukončete expozici, frťana vypijte a jděte si koupit lepší stativ.

Tyhle foťáky mám fakt rád, pokud by byl zájem mohl bych o nich sesmolit nějaké delší povídání.

Luboš

Díky, moc hezky napsáno. Obavy nemám z baterky samotné, to jsem se blbě vyjádřil. Spíš po (blbých) zkušenostech nechci foťák s elektronicky ovládanou závěrkou. Delší povídání ve formě článku by tu jistě řada temnokomorníků (včetně mě) ráda uvítala.
  • 0

#56 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 prosinec 2009 - 10:20:49

Spíš po (blbých) zkušenostech nechci foťák s elektronicky ovládanou závěrkou. Delší povídání ve formě článku by tu jistě řada temnokomorníků (včetně mě) ráda uvítala.


nekupujte si foťák s elektronickou závěrkou, nekupujte si foťák s elektronickou závěrkou,nekupujte si foťák s elektronickou závěrkou, nekupujte si foťák s elektronickou závěrkou,nekupujte si foťák s elektronickou závěrkou, nekupujte si foťák s elektronickou závěrkou,nekupujte si foťák s elektronickou závěrkou, nekupujte si foťák s elektronickou závěrkou, nekupujte si...

něco takovýho si myslel? :?
  • 0

#57 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 prosinec 2009 - 10:25:06

Spíš po (blbých) zkušenostech nechci foťák s elektronicky ovládanou závěrkou. Delší povídání ve formě článku by tu jistě řada temnokomorníků (včetně mě) ráda uvítala.


nekupujte si foťák s elektronickou závěrkou, nekupujte si foťák s elektronickou závěrkou,nekupujte si foťák s elektronickou závěrkou, nekupujte si foťák s elektronickou závěrkou,nekupujte si foťák s elektronickou závěrkou, nekupujte si foťák s elektronickou závěrkou,nekupujte si foťák s elektronickou závěrkou, nekupujte si foťák s elektronickou závěrkou, nekupujte si...

něco takovýho si myslel? :)

Jo, něco takovýho. Na druhou stranu, i mechanické stroje dokážou potrápit, že jo. :?
  • 0

#58 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 prosinec 2009 - 10:31:36

to jo, ale tak nějak lidsky, mechanicky, opravitelně, pochopitelně... :?
  • 0

#59 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 2 prosinec 2009 - 10:49:05

A to se pritom elektronika opravuje snadneji nez mechanika :?
  • 0

#60 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 prosinec 2009 - 10:51:10

to jo - výměnou, žejo? :?
  • 0

#61 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 2 prosinec 2009 - 11:14:21

No nevim. Ze středních používám AP67 a Hasselblad.
Hasselblad je mechanika a sype se každé dva roky. AP dávám po pěti letech na pravenci a jede pořád dál.

Těla kupuji zásadně nová. Takže srovnávat docela mohu.

Myslím, že daleko více záleží na celkové robustnosti, konstrukci a provedení, než na elektrifikaci.

Luboš
  • 0

#62 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 2 prosinec 2009 - 11:19:06

Samozrejmne ze vymenou, neznam nikoho komu by se povedlo spravit kondenzator, napetovy regulator nebo odpor jinym zpusobem :?

Jedine riziko je ze potrebny dil se uz 15 let nevyrabi (treba opticka zavora kontrolujici nastaveni clony)
  • 0

#63 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 2 prosinec 2009 - 11:21:14

Jednoduche je to u Kieva - ten je neopravitelny - nikomu se do toho nechce, dily nesehnatelne, takze zahodit a koupit jiny

Co s tim starym se resilo na kievaholic.com, nejvic se mi libi idea kotvy pro kajak a nebo nadoba na pestovani takovych tech kytek co ziji jen ze vzduchu, staci zavesit do prostoru a je to.
  • 0

#64 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 prosinec 2009 - 11:28:22

Samozrejmne ze vymenou, neznam nikoho komu by se povedlo spravit kondenzator, napetovy regulator nebo odpor jinym zpusobem :?

Jedine riziko je ze potrebny dil se uz 15 let nevyrabi (treba opticka zavora kontrolujici nastaveni clony)


přesně tak a tady je podle mě právě kámen úrazu. pérko i kdyby se mělo nechat na míru stočit je udělatelný, sehnatelný atd...

ta robustnost, co o ní píše servus je taky důležitá, nicméně i tady si troufnu tvrdit, že bývá spíše výsadou mechanickejch koncepcí, čest vyjímkám. já například k naprostý spokojenosti používám místo hasyho bronicu s2a, která je sice mohutnější, ale zatim se zdá i bezzávadová, zatímco kolegové s hazlblády potvrzujou nutnost neustálýho servisu
  • 0

#65 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 2 prosinec 2009 - 11:48:34

Asi Mamiaku, záleží na termínu spolehlivost.
Já začínám brát vážně foťák, který utáhne 500 svitků a pokračuje dál.
Na focení jeden svitek týdně, opravdu vystačí i starší broňa. měl jsem ji kdysi také a lehla po cca 300 svitcích, teda o něco lepší než Psix, který když se seřídil, tak lehal po 150.
Pokud to po 500 filmech fachá dál bez vůlí a bez debat, pak mluvím o podařeném těle.
Docela by mne zajímalo, který se současně sehnatelných plně mechanických SF by to vydržel. Tipoval bych že RB67, ta totiž ještě jde koupit nová. Pak ještě asi zachovalá dálkoměrná Mamiya 23, ta držela taky všechno.
Takže pokud bych dnes vybíral SF se záměrem ho používat dlouho, vybíral bych dle celkové spolehlivosti, konstrukce, provedení a stavu. Nikoli dle míry elektrifikace - to je jeden z parametrů, somřejmě pro někoho velmi důležitý.
Ale ojektivně to není ten hlavní a jedinný parametr.
Nejdúležitější je kolik to (vetšinou starší) tělo ještě vydrží a to opravdu nezávisí jen od toho, zda je závěrka řízená elektriko či pérem.
  • 0

#66 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 2 prosinec 2009 - 11:50:53

Teď mi přivezli novou klávesnici, tak příště už budu psát se všema písmenkama a tak.
  • 0

#67 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 prosinec 2009 - 12:17:12

řekl bych, že spolehlivější bude foťák bez pohyblivýho zrcadla, takže dálkoměr nebo tlr. zůstaňme u zrcadlovek, navíc i dálkoměry je nutný seřizovat, což zas ale není nic nemožnýho a opravárensky (součástkově) náročnýho. jakýkoliv elektrický zařízení v čemkoliv je podle mě zdroj problémů, ale to je moje zkušenost. od ortodoxních rolejflexistů vim, že až na drobný vyjímky platí v zásadě pravidlo - čim starší (a jednoduší) tim spolehlivější. odpadne-li mně převíjení spřažený s natahovánim závěrky a automatický zavádění a počitadlo snímků (nutný to neni, žejo :D ) dostáváme se k předválečnejm rolejům typu standard. jasně, když to dovedu do důsledku, nejspolehlivější bude dírková komora :D na druhou stranu v čem spočívá kouzlo tebou zmiňovaný superpresky 23 (leta sem ji měl)? nic tam neni, žejo :lol: jen ten seiko stroječek v závěrce a šlus. je to jednoduchý, neni to elektrický a je to superspolehlivý.

já mam v kino oblíbenou om2n. šlape i s elektronickou závěrkou jak hodinky. na druhou stranu vim, že až šlapat přestane, nikdo mi ji nespraví a pude do vitrinky, páč ta elektronika k tomu už neni. věřim, že mechanickou om1 mi (pokud ty lidi eště budou) vždycky do kupy někdo šikovnej dá. akorát, když mně u ní vodešlo měření (elektrika) dali všichni ruce pryč - k tomu už nic není... tak měřim ex.ex. stejně je to přesnější :D

vim, že existujou i spolehlivý elektronický věci a sám je běžně používam. koneckonců ten muj oly je toho důkazem, ale když byla řeč vo nějakejch "absolutních" měřítcích, přijde mně ta mechanika tak nějak jistější. přiznam se, elektroniku prostě nemam rád :-)
  • 0

#68 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 2 prosinec 2009 - 14:10:47

Stejně si tu AP67 koupím i s baterkou.Hlavně dyž bude :lol: .Je fakt že svojí yashice s copal závěrkou věřím...bez baterky a už to louskám.Prostě jako elektromechanik věřím poctivím mechanickým stroječkům víc jak elektronice.
  • 0

#69 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 2 prosinec 2009 - 14:26:07

nejaky cas jsem s tim strojkem delal, obcas jej i ted vytahnu, a muzu jen potvrdit vyborne zkusenosti s nim. Ostatne v kategorii "nectvereckovych" stredoformatu moc na vyber neni. Pri sklopenem zrcadle to skutecne bere trochu vice stavy, co vim, tak pro astrofoto a dlouhe expozice si P67 nechavali nejak preklemovat.
  • 0

#70 aesculap

aesculap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 prosinec 2009 - 18:48:27

Ani nevíte, jakou mi tím diskutováním způsobíte radost.

To Mamiak: Tvoje negace beru... Ale je to stejně bezpředmětné, jako argumenty "škodovkářů" že toho Nissana by nechtěli ani zadarmo protože... :D :D
Takže je to naštěstí věc osobního výběru a možností si vybrat (nebo zkoušet - což je můj případ u SF). Aspoň, že už není jen možnost si vybrat mezi Zenitem a Prakticou. (Páč ten "Olda" stál za totáče asi jako půlka auta tak to bylo mimo možnosti nejen středoškoláka). :-)
Kdyby někdo sháněl jetýho AP 67 tak poradím :lol:
  • 0

#71 aesculap

aesculap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 prosinec 2009 - 13:52:05

Tak už jsem to zjistil, tu chybku. Nejde počítadlo. Tzn. Vložím film, natahuju, natahuju a až do konce. Tim se neaktivuje závěrka a spoušť. Když to "vočurám" a otevřu víko, pootočím počítadlem ručně (tim malým kolečkem na natahovací páce) a záda zase zavřu, mohu exponovat, všechny časy jsou OK, zrcadlo jde čudlikem předsklopit atd.. Jen při každém natažení zůstává počítadlo na neměnné poloze (páč tam není film). No a jak ho tam dám, zase se mi to počítadlo samo nerozjede.. Tak stroj pošlu do Prahy a uvidím, jak reklamace dopadne. Mrzelo by mne, kdybych dostal prachy zpět a ono to nešlo opravit. Ten zvuk je naprosto úžasnej. A jak ho položím na záda na stůl a sundám objektiv a předsklápím zrcadlo, tak to do xichtu dělá vítr!!! :lol: To je něco!! A když exponuju, tak to na tom stole o pár milimetrů popojede :) :-) :lol: No prostě moc rád bych s tím fotil! Doufám, že to dopadne dobře, nebo mi to vymění. Díky za povzbuzení a rady.
  • 0

#72 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 3 prosinec 2009 - 16:10:52

No jo to zrcadlo je taková trošku plachta.Pak napiš jak jsi dopadl,na co přišli a tak.
  • 0

#73 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 3 prosinec 2009 - 16:33:50

Mno nevím jestli by mě vzrušovalo, že při expozici foťák o pár milimetrů popojede :) Zlatá RZ, ta prochází panákovým testem se ctí....
  • 0

#74 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 3 prosinec 2009 - 17:58:14

Tož sem to zkúšal a mosím potvrdit, že mi ten můj Pentax 67, při základním objektííívu 105mm, s použitím tej drátěnej bazmekuz, poskočíl při expozici na stole o třičtvrtě metra.......Asi ho vymněéním.... :)
  • 0

#75 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 3 prosinec 2009 - 18:01:59

Otázka je lestis tů zkůšku na tom stole nedělál po té štamprlové zkůšce,kde sa díky tomu dokonalému pentaxímu přístroju dovíš jak pěkně slivovica řetízkuje :) .
  • 0

#76 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 3 prosinec 2009 - 18:34:43

Přiznávám, že jsem ten svůj příspěvek psal se zvrhlou radostí, že zas uvidím nějaký, dnes už vzácný glos od krakena :)
  • 0

#77 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 3 prosinec 2009 - 19:06:18

Tož sem to zkúšal a mosím potvrdit, že mi ten můj Pentax 67, při základním objektííívu 105mm, s použitím tej drátěnej bazmekuz, poskočíl při expozici na stole o třičtvrtě metra.......Asi ho vymněéním.... :)


Ešče sem zapomněél, že se mněél předskopené zrcadlo!!!!

Pavlíku, ogaro, ty si stejně sviňa, ale mám tě rád :lol:
  • 0

#78 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 3 prosinec 2009 - 19:35:26

Krakene u tebe sem bezvobaf. Když ty dřevěný držadla sevřeš do těch tvejch pracek, tak s tím ani kobyla nehle, natož pak ta expozice.
  • 0

#79 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 3 prosinec 2009 - 19:45:44

Krakene u tebe sem bezvobaf. Když ty dřevěný držadla sevřeš do těch tvejch pracek, tak s tím ani kobyla nehle, natož pak ta expozice.


Kraken poskoci zaroven s tim fotakom :)
  • 0

#80 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 3 prosinec 2009 - 20:04:13

Trošku mimo diskuzi sem napíšu vsuvku. Kdyby jste někdo chtěl měřící hranol k Pentaconu SIX tak dejte vědět.

Jo a kdyby někomu přebejval teleobjektiv k P-SIXU (120mm-300mm . . .)
Tak taky dejte vědět.
:)
  • 0

#81 aesculap

aesculap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 prosinec 2009 - 20:17:50

Tož sem to zkúšal a mosím potvrdit, že mi ten můj Pentax 67, při základním objektííívu 105mm, s použitím tej drátěnej bazmekuz, poskočíl při expozici na stole o třičtvrtě metra.......Asi ho vymněéním.... :)


Ešče sem zapomněél, že se mněél předskopené zrcadlo!!!!

Pavlíku, ogaro, ty si stejně sviňa, ale mám tě rád :-)

nO TO JÁ TAKY, kRAKEŇU... dYK ŘÍKAM, ŽE TO JE MAŠINA PRO CHLAPY!!! oSTATNÍ NEDUŽIVCI AŤ PAPAJÍ ABY DOROSTLI A ZATÍM FOTILI NĚJAKÝM LIGHTSTROJEM :lol:
  • 0

#82 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 3 prosinec 2009 - 20:32:44

Trošku mimo diskuzi sem napíšu vsuvku. Kdyby jste někdo chtěl měřící hranol k Pentaconu SIX tak dejte vědět.

Jo a kdyby někomu přebejval teleobjektiv k P-SIXU (120mm-300mm . . .)
Tak taky dejte vědět.
8-)

máme bazárek kde se ti to bude dobře vyjímat
  • 0

#83 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 3 prosinec 2009 - 21:21:49

éskulap, servus:

na těch servusovejch pěti stech svitcích mi došlo, že se každej bavíme vo úplně jinym světě. to maj všechny moje středoformáty možná tak dohromady :)

sem škodovkář, sem škodovkář, sem.... :lol: 8-) :lol: :lol:

ale nisana bych fakt nechtěl (mam LR) :)
  • 0

#84 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 3 prosinec 2009 - 22:00:57

No, víš jak Mamiáku, i pro tebe je to důležitý. Však co ty víš, co ty mašinky maj za sebou. Třeba tvůj první svitek u nich bude jejich výroční, pětistý! :)
  • 0

#85 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 6 prosinec 2009 - 09:45:08

vim, že existujou i spolehlivý elektronický věci a sám je běžně používam. koneckonců ten muj oly je toho důkazem, ale když byla řeč vo nějakejch "absolutních" měřítcích, přijde mně ta mechanika tak nějak jistější. přiznam se, elektroniku prostě nemam rád :)


Otevřeně, každý, kdo opravdu něco vyrábí, ti dost jednoznačně řekne, že problémy jsou v první řadě se vším, co se hýbá - lhostejno zda je v té pohyblivé části nějaká elektřina nebo ne.
Elektronika je v dnešní době prakticky bezporuchová, problémy se točí vesměs kolem toho, co v sobě nese nějaký ten mechanický prvek - tlačíka, potenciometry, atd. Co mám tak zkušenost s "bazarovými" fotopřístroji, tak je spolehlivost těch tzv. mechanických strojů v podstatě stejná jako u elektronických - liší se to kus od kusu, zrovna tak opravitelnost je spíš o štěstí.
  • 0

#86 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 6 prosinec 2009 - 19:47:19

Ještě bych si dovolil se vrátit k původnímu tématu a upřesnil těch 500 filmů. Takto divoce jsem fotil do doby, než profifotografie zdigitalizovala. Na zakázkách jsem měl cca 20 až 30 svitků týdně a pro svou tvorbu tak těch 10.
Spotřeba na mou tvorbu zůstala stejná a zakázky holt na film už nefotím.
Z toho vyplývá, že konečný počet filmů na spolehlivých tělech byl podstatně větší než těch 500.
Z těl SF (neberu v potaz TLR - nikdy jsem s nima vážně nepracoval, tedy nemám zátěžovou zkušenost) o kterých vím, že těch 500 přehouply bych jmenoval AP67 (měl jsem celkem 5 těl a kromě prvního - zničeného amatérským opravářem - šly všechny těla přes 1.000 a dvě přes 2.500 svitků, ani jedno tělo se neporouchalo přirozenou cestou, pokud tak ukrutnou ránou), dále RB67 měl jsem jí něco řes rok a natočila cca 1.500 filmů, byla dobrá jen se mi blbě držela.
Hasselblad 501CM ani 555 ELD mi nevydží bez servisu více než 400 filmů, u ELD, který provozuji s datastěnou je to o to horší, že mechanika nepřetáčí film, pouze sklápí zrcátko a natahuje závěrku.
Mamiya RZ67 - provozována hlavně s datastěnou - problémy s přesnotí ostřící roviny a nadměrná spotřeba po celou dobu provozu - vydržel jsem cca rok.
Bronica S2A - cca 300 filmů, pak seklé zrcátko
Mamiya 23 - děsnej držák, měl jsem půl roku, pak jsem ho prodal kamarádovi, nevyhovovala mi kresba. Bylo to roce 1991 a kamarád je také profík, takže ji hobloval na doraz a bez problémů. Počet filmů nevím, ale odhaduji více než tisíc.
Psix - pohádka mládí - pokud byl dobrý vydžel 150 filmů, pak většinou odešel posuv. Nekreslil, měl příšerné výrobní tolerance, ale byl to SF.
Mám ho rád dosud, stejně jako Jawu 500 OHC nebo třeba Tranziwat 40.
NIcméně nevlastním.
Není to vyčerpávající, ani obecná informace,
Jsou to jen mé osobní zkušenosti.

Hezký den

Luboš
  • 0

#87 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 6 prosinec 2009 - 19:53:59

Mimochodem mi dnes přišel aktualizovaný ceník Mamiya.cz. Pokud máte zájem o RB67, je za dost veselé ceny. Na stránkách to ještě aktualizované namají, tak kdyžtak kontaktujte pana Milotu.

Luboš
  • 0

#88 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 6 prosinec 2009 - 20:03:55

Pokud máte zájem o RB67, je za dost veselé ceny.


Není od věci dodat, že RB67 je v současnosti prakticky jistě nejlevnější MF přístroj, na který jdou bez problémů použít digibacky. Je mi jasné, že na TK je to "choulostivé" téma, ale nedá se okecat, že cena MF digibacků se stále víc blíží do pozice únosné i pro amatéry a zájemce by se nad tím asi měl zamyslet. I když třeba bude fotit zatím na film, tak není blbé mít tělo, které dává "možnost do budoucna". A v tomto je RB67 PRO-SD skutečně nejdostupnější, naopak na Bronicy, ale i třeba na M645 bez AF se digiback nedá připojit prakticky vůbec!
  • 0

#89 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 7 prosinec 2009 - 08:14:54

Servusi, není možné ten ceník poskytnout, prosím?
  • 0

#90 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 7 prosinec 2009 - 21:40:53

Problematika pájení byla přesunuta do nového vlákna, takže tady se budeme nadále věnovat středoformátům.

Děkujeme za pochopení a za vzniklé nepříjemnosti se omlouváme :lol:
  • 0

#91 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 8 prosinec 2009 - 19:34:49

Děkuji za přesun pájení a teď k původnímu dotazu...
Z formulace není zcela jasné, zda je dotaz opravdu důsledně na 6x6 anebo obecně na středoformát, s ohledem na to, že tazatel píše i o Pentaxu, který na 6x6 není, tak tipuji to druhé. Popíšu moje konkrétní postřehy s celkem aktuálním výbrem nákupem bazarové techniky (jen pro těla, která jsem víc zkoumal, neznamená to, že jsem proti jiným zaujatý, klidně může být i jiná varianta):

Bronica řady ETR - formát 6x4,5, momentálně nejlevnější slušná SLR na bazarovém trhu - dokážu sehnat základní sadu tak od 4k. Výměnné kazety dobré, ale bez komunikace s tělem (vadí jen při použití hranolu s měřením, musí se ručně nastavit citlivost po výměně). Neexistuje digiback. Jinak je to hezké kompaktní tělo, funkčně celkem bez námitek - nakonec jsem zvolil právě ji.

Bronica řady SQ - formát 6x6, jinak v podstatě to sam co ETR, jen větší (docela citelně), dražší, menší výběr v bazarech. Pro fanatiky čtvercového formátu určitě dobrá volba, jinak se mi ale ETR líbí víc.

Pentax 645 MF - tělo i leckterá skla se dají sehnat za výbornou cenu, dal bych ho cenově na druhé místo za ETR. Je to plně elektronické tělo s motorovým převíječem, programovou automatikou, atd. Objektivy často výtečné. Vadou je ale absence výměnných kazet. Pokud vám to nevadí, tak je to zajímavá volba.

Pentax 645N (AF) - na středoformát hlavně velmi nadstandardní možnosti měření expozice, které lze plně využít i s MF skly. S AF skly má celkem slušné automatické ostření, někomu se může hodit. Cena celkem slušná (hlavně u starší verze 645N, nová NII je přece jen dražší), nicméně proti MF verzi nárůst ceny úplně zanedbatelný není.

Pentax 6x7 - byl tu probrán už dost, nemám co dodat. Je to jedna z nejlevnějších variant pro 6x7.

Mamiya 645MF - notoricky známá těla, snadná dostupnost v řadě verzí, cenově dobrá, ale dražší než ETR. Bylo probíráno mockrát, za sebe jen dodám jeden argument proti - z principu mě poněkud sere totální "zkriplení" skel při nasazení na M645AF, kde kromě AF (což by nevadilo) je degradováno i měření jen na plný manuál při pracovní cloně. Navíc k MF verzím M645 nejdou prakticky žádné digibacky - většině lidí to na první pohled nebude vadit, ale pokud by do toho někdo chtěl víc investovat nějak perspektivněji, tak to netěší. Jinak je to ale určitě přijatelná volba.

Mamiya 645AF - celkem dostupné AF tělo, již původní 645AF funguje dobře a dá se sehnat levně, proti Pentaxu 645N to ale zdražuje výše zmíněná problematičnost MF objektivů, AF verze jsou přeci jen dražší. Pokud by někdo uvažoval do budoucna o digibacku, tak je lépe volit novější verzi AFD či AFD2, ani jejich cena nemusí být tragická.

Mamiya RB67 - mechanické tělo, ačkoliv se dosud vyrábí, tak je kupodivu dostupná velmi levně jak nová, tak v bazarech, ač je to 6x7, tak se skoro blíží k ceně Bronicy ETR. Byla zde dost debatovaná, není moc co dodat. Podle mě je to tělo lepší spíš do ateliéru či obecně na stativ, nicméně jiné použití je také možné. Jak jsem již napsal, tak kupodivu ač je to mechanické tělo, tak minimálně některé jeho verze spolupracují s digibacky, v tomto případě ale bude patrný crop factor.

To je pro tuto chvíli vše, jestli jsem na něco zapomněl, tak to doplním později.
  • 0

#92 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 8 prosinec 2009 - 19:40:39

Problematika pájení byla přesunuta do nového vlákna, takže tady se budeme nadále věnovat středoformátům.

Děkujeme za pochopení a za vzniklé nepříjemnosti se omlouváme :-)


a protože ani to nepomohlo :?: nové vlákno vzápětí smazáno :?:
  • 0

#93 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 8 prosinec 2009 - 19:46:14

ještě k tématu mech. vs elektron. těl... tady je povídání někoho, kdo to má asi hodně podobně jako já. i když je pravda, že nakonec tu broňu prodal :?: ale doteď toho trpce lituje :-)
  • 0

#94 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 8 prosinec 2009 - 22:16:29

POZOR IDEOLOGICKY NEČISTÉ

tomashr: že na ETR a SQ neexistují digizadky není pravda, firmy Kapture a Silvestri nabízejí redukce na digizadky co pasujou na Hassla
je to jenom kus plechu, co kdyby mi ho někdo půjčil, tak si udělám i sám.
a za ten kus plechu se dá koupit 3-4 Broňky se střední výbavou (800-1000 EUR)

Adaptér na ETRSi .......................... Adaptér na SQAi
Vložený obrázekVložený obrázek
  • 0

#95 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 8 prosinec 2009 - 22:29:35

no fuj, styďte se majere, styďte se majere! :-)
  • 0

#96 wolfram

wolfram

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 prosinec 2009 - 04:57:43

Když jhsme u těch Bronic - mám problém s kostkou (ETR) - blbne závěrka. Při každém druhém zmáčknutí (s železnou pravidelností) zůstává otevřená. Objektivem to není - dělá to se všema, baterkou to není, koupil jsem novou. Jo a taky zůstává otevřená u dlouhých časů. Předpokládám, že je v háji elektronika a že u nás se to neservisuje.
  • 0

#97 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 9 prosinec 2009 - 07:24:43

POZOR IDEOLOGICKY NEČISTÉ

tomashr: že na ETR a SQ neexistují digizadky není pravda, firmy Kapture a Silvestri nabízejí redukce na digizadky co pasujou na Hassla
je to jenom kus plechu, co kdyby mi ho někdo půjčil, tak si udělám i sám.
a za ten kus plechu se dá koupit 3-4 Broňky se střední výbavou (800-1000 EUR)

Adaptér na ETRSi .......................... Adaptér na SQAi
Vložený obrázekVložený obrázek


Problém je, že to umí poměrně málo digibacků a přinese to dost omezení - tady nejde o to mechanické propojení, ale digiback potřebuje s tělem komunikovat, aby se aktivoval na namáčknutí závěrky atd. U těch starých existuje řada "divokých" řešení typu různých dvojitých drátěných spouští atd., ale je to dost diskutabilní a hlavně to obvykle nechodí s modernějšími backy. A navíc jak sám píšeš, cena těchto doplňků je dost šílená.
Nicméně děkuji za upřesnění.
  • 0

#98 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 9 prosinec 2009 - 07:29:11

Když jhsme u těch Bronic - mám problém s kostkou (ETR) - blbne závěrka. Při každém druhém zmáčknutí (s železnou pravidelností) zůstává otevřená. Objektivem to není - dělá to se všema, baterkou to není, koupil jsem novou. Jo a taky zůstává otevřená u dlouhých časů. Předpokládám, že je v háji elektronika a že u nás se to neservisuje.


Zkusil bych důkladně očistit kontakty u objektivu. případně u hranolu (pokud používáš AE hranol). Pokud to nepomůže, tak holt koupit novou - tá základní kostka je teď k mání i pod 40 USD, za 60USD je už dokonce na výběr. Kdyžtak se ozvi, možná budu brát z USA nějaké drobnosti z KEH a přihodil bych to tam.
  • 0

#99 wolfram

wolfram

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 prosinec 2009 - 07:38:43

díky, kostku už mám objednanou, I když jsi mi nasadil brouka do hlavy - dvě kostky jsou totiž samozřejmě lepší, než jedna kostka :-) Ale te´d mě čekají ještě další výdaje. AE hranol nepoužívám a těmi kontakty to nebude - objektivy mám tři a blbne to se všema. zaráží mě ta pravidelnost závady.
  • 0

#100 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 9 prosinec 2009 - 08:00:35

ještě k tématu mech. vs elektron. těl... tady je povídání někoho, kdo to má asi hodně podobně jako já. i když je pravda, že nakonec tu broňu prodal 8-O ale doteď toho trpce lituje :lol:


eště takhle mě dráždit, když už se na ní 3 měsíce slintám :-)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních