Přejít na obsah


Fotka

Různojazyčné názvy chemikálií


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 16 listopad 2007 - 08:53:55

Kolega Bzenczak zde myslím nedávno uváděl odkaz na nějakou stránku, kde je možno najít překlady názvů chemikálií. Jestli to někdo máte poznamenané, prosím o zopakování.
Momentálně bych potřeboval vědět, čemu v češtině odpovídá Disodium EDTA.
  • 0

#2 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 16 listopad 2007 - 09:45:50

http://www.eurochem....A718A860002EDFA
  • 0

#3 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 16 listopad 2007 - 12:43:20

Zdar,

no ja to na ty strance nenasel, tak jen pro uplnost:

EDTA= etylendiamintetraoctova kyselina.

To co ches ty je jeho disodna sul. Existuje i tetrasodna sul (ma misto dvou sodiku ctyri).

Asi znamejsi nazev pro soli alkalickych zemin teto kyseliny je CHELATON. Je jich spousta.

Bezproblemovou lucbu preje

Kjuba
  • 0

#4 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 16 listopad 2007 - 13:22:28

Díky za odkaz i vysvětlení. Taky jsem to hledal a našel jsem sodium EDTA a disodium magnesium EDTA, ale disodium EDTA ne.
Doporučil mi to jeden zkušený člověk na apug.org jako přídavek do bělicího ustalovače v barevném pozitivním procesu k docílení lepší bělosti neexponované části papíru(okrajů).
Takže Chelaton. Musím se podívat do katalogu p.Lukeše, jestli je to vůbec k sehnání.
  • 0

#5 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 447 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 16 listopad 2007 - 14:15:47

Nema ten katalog p. Lukese naskenovanej? Je tu na nej jeden odkaz, ale ten nefunguje. Kdyby ho nekdo mel tak pignon@centrum.cz ... diky
  • 0

#6 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 16 listopad 2007 - 15:40:08

Pignone, máš ten katalog tam. Mimochodem peníze přišly v pořádku na účet.
  • 0

#7 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 447 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 16 listopad 2007 - 18:26:31

Krakene, zatim mi nic nedoslo :-))
  • 0

#8 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 16 listopad 2007 - 21:07:30

Pignon: Zkusím to zítra poslat znovu, vydrž.
  • 0

#9 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 16 listopad 2007 - 21:15:57

Pignon: Včil sem to poslál znovu, je to dost velké, chvilku to trvalo, tak se tam mrkni a povrď příjem.
  • 0

#10 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 447 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 16 listopad 2007 - 21:19:08

doslo to, dik, az budes met ten thiosiran, se ozvi, prijedu si pro nej
  • 0

#11 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 16 listopad 2007 - 21:49:50

Kjuba: Tak jsem to našel ve staré knížečce od J.Kulhánka: Fotografický receptář. Je to Chelaton 3, etylendiamin-tetraoctan dvojsodný, jiné názvy Komplexon III, Orwo: M-23, Trilon B, předpokládám, že je to ono, je tam přímo uvedeno, že se používá jako součást bělicího ustalovače.

U p.Lukeše to lze koupit, půlkilovku za 158.-. Potřebuji toho ale na vyzkoušení jen 5g a tak se obracím na zdejší lučebníky, nejlépe z Brna, nemáte někdo ten Chelaton 3 doma? Odkoupil bych těch pár gramů.
  • 0

#12 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 20 listopad 2007 - 10:17:16

papo: Jojo to je ono. Na ten nazev Komplexon jsem zapomnel. Pouzival se driv (asi tak v dobe toho Kulhanka). Dnes uz se to moc nepouziva. Ostatni nazvy mi nic nerikaji neb jsem je nikdy neslysel. :o

Doma bohuzel nemam, ale poptej se v lekarne. Mohli by ho mit. Tak at Ti odvazi. A nebo do nejaky laborky. Treba ve spitale by jsi taky mohl nekoho ukecat. Je to obvykla vybava takovyhle pracovist.

Kjuba
  • 0

#13 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 20 listopad 2007 - 13:51:36

ehm, snad nejdu s křížkem po funuse.... sem se ještě hrabal na chalupě na půdě v chemii a našel jsem tam sklenici s nápisem CHELATON III.... je toho tam hafo, takový asi bílý prášek, jenom už se to moc nesype (a neměl jsem odvahu do toho něčim šťourat, třeba by se to sypat zase začalo).... k čemu že je ten sajrajt dobrej? :wink:
  • 0

#14 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 24 listopad 2009 - 10:19:43

ehm, snad nejdu s křížkem po funuse.... sem se ještě hrabal na chalupě na půdě v chemii a našel jsem tam sklenici s nápisem CHELATON III.... je toho tam hafo, takový asi bílý prášek, jenom už se to moc nesype (a neměl jsem odvahu do toho něčim šťourat, třeba by se to sypat zase začalo).... k čemu že je ten sajrajt dobrej? :)

teď jsme se šťourou vyklízeli komory před stěhováním a taky jsme ho tam našli... je to V BUDOUCNU k něčemu konkrétnímu použitelné?
  • 0

#15 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 24 listopad 2009 - 12:46:29

ehm, snad nejdu s křížkem po funuse.... sem se ještě hrabal na chalupě na půdě v chemii a našel jsem tam sklenici s nápisem CHELATON III.... je toho tam hafo, takový asi bílý prášek, jenom už se to moc nesype (a neměl jsem odvahu do toho něčim šťourat, třeba by se to sypat zase začalo).... k čemu že je ten sajrajt dobrej? :)


Odstraňuje, myslím, tvrdost vody. Nebo to byl calgon?...
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2009 - 13:15:35

ehm, snad nejdu s křížkem po funuse.... sem se ještě hrabal na chalupě na půdě v chemii a našel jsem tam sklenici s nápisem CHELATON III.... je toho tam hafo, takový asi bílý prášek, jenom už se to moc nesype (a neměl jsem odvahu do toho něčim šťourat, třeba by se to sypat zase začalo).... k čemu že je ten sajrajt dobrej? :)

Ten se používal do vývojek na barvu, pokud vím. Můžu mrknout doma, mám tam jakési poznámky, možná to je i v Kulhánkově receptáři v rejstříku.
  • 0

#17 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 24 listopad 2009 - 15:12:23

Ten se používal do vývojek na barvu, pokud vím. Můžu mrknout doma, mám tam jakési poznámky, možná to je i v Kulhánkově receptáři v rejstříku.


Použití jak psal Ploci - odstraňuje tvrdost vody, navíc se používá do bělicích ustalovačů pro barevnou fotografii. Podle Fotografické chemie (Junge,Hubner) je do barvotvorných vývojek naopak nevhodný, ovlivňuje nepříznivě jejich stálost. Jinak existuje spousta obchodních názvů, např. Komplexon III, Trilon B, M 23...(jsou toho v knize tři řádky) Chemicky je to disodná sůl kyseliny ethylendiamintetraoctové (EDTA-2Na)
  • 0

#18 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 25 listopad 2009 - 11:36:04

Já jsem to před dvěma roky sháněl, protože jsem měl problémy s ne zcela bílými okraji na barevných fotkách a přidání do bělicího ustalovače mělo pomoct. Nakonec jsem to koupil, ale stejně jsem s tím neuspěl, ten problém byl zřejmě spíš v tom, že papíry byly staré.
  • 0

#19 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 25 listopad 2009 - 11:44:19

ten problém byl zřejmě spíš v tom, že papíry byly staré.

to je aspoň prozaický důvod... 8-O
  • 0

#20 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 26 listopad 2009 - 21:36:04

Díky Kubikulovi - Zdeňkovi Řivnáčovi existuje srozumitelný přehled chemie. Viz vlákno v receptáři.

http://www.fotochemie.cz/
  • 0

#21 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 27 listopad 2009 - 08:08:55

papo: Jojo to je ono. Na ten nazev Komplexon jsem zapomnel. Pouzival se driv (asi tak v dobe toho Kulhanka).

Právě naopak, název Komplexon se nyní používá, Chelaton prodejci chemie neznají. Nejpoužívanější název v současnosti ale je sůl EDTA, tak jej nejčastěji najdete v katalogu.

Chelaton, Chelaton II, Chelaton III i Chelatonát železito-sodný mám a mohu menší množství poskytnout.
  • 0

#22 still_primitive

still_primitive

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 únor 2010 - 13:07:37

kdyby měl někdo z Prahy o ten Chelaton III zájem, ozvete se! mam toho doma trosku prebytek :D
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních