Přejít na obsah


Fotka

sníh a stanovení správné expozice


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
33 odpovědí na toto téma

#1 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 16 listopad 2007 - 09:27:19

Jestli nebude zrovna vánice, ráda bych vyrazila o víkendu do lesíka na foto. Fotit chci stromečky, pařízky, krajinku...na Agfa 100

Používat budu k měření exter. expozimetr s měřením dopadajícího světla.
Z toho plyne moje otázka? Změří mi expozimetr pomocí polokouličky scénu korektně? nebo budu muset nějak korigovat?
Prioritní pro mě bude kresba na kůře stromů, tak předpokládám, že třeba o jedno EV exp. prodloužím.
Když bude kresba současně na sněhu, tak to samo velmi uvítám (proto bych případně o něco málo zkrátila dobu volání), ale nejsem si jistá, jestli to moje Agfička zvládne...

Cy vy na to? Jak jste na tom s měřením expozice při sněhové pokrývce? :wink:
  • 0

#2 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 16 listopad 2007 - 09:54:09

je dobrý tak o 1EV přeexponovat. sníh hodně svítí a měřění kecá. nic tím nezkazíš.
  • 0

#3 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 16 listopad 2007 - 10:04:38

Na paladix.cz byly dva článečky o expozici na sněhu.. ale pro zrcadlovky s matrixovým měřením... nicměně jako takovou základní literaturu bych to doporučil přesný název článků je "Korekce expozice na sněhu aneb uvádění románových příběhů na pravou míru" http://www.paladix.c...anky/10826.html http://www.paladix.c...anky/10848.html
[/url]
  • 0

#4 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 16 listopad 2007 - 10:26:00

ToFF: no jo, ale já nebudu měřit odražené světlo, ale dopadající externím expozimetrem
  • 0

#5 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 16 listopad 2007 - 11:02:52

Stačí se na tu pologulu spolehnout! Při normálním volání nemusíš nic přidávat. Dej expozimetr na strom, namiř k objektivu a zmáčkni. Nastav na kameře a exponuj. Volej třeba v HDčku s normálním pohybem. Neboj, bude tam všechno!
  • 0

#6 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 listopad 2007 - 11:42:47

určitě tam bude všechno, jen jestli se ten zajíc neschová zrovna za strom, pak by tam nebyl
:wink:
  • 0

#7 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 16 listopad 2007 - 12:04:43

Právě jsem se vrátil z lesa, nějak mi nedošlo, že na Hádech by mohlo bej přes deset čísel když tady dole je jenom poprašek :wink: Měřil jsem dopadající, bez filtru, stabilně jsem přeexponovával o půl clony (mezi 16 a 22 není mezistupeň, tak jsem to radši malinko přeexponoval). Při kontrole spotem mi kmeny stromů vycházely na střední šedou až -1EV, sníh +2,5 - +3EV. Všeho všudy jsem udělal asi tři záběry, něco tomu chybělo (asi nejsem zvyklej na duby).
  • 0

#8 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 16 listopad 2007 - 13:33:19

někdo mě tu sháněl? :wink:
  • 0

#9 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 16 listopad 2007 - 15:05:32

jj díky za rady, uvidíme, jak to dopadne, jestli nebude fičák, tak to vyzkouším. No co, když to bude špatně, tak se poučím a dobrej pocit z lítání po lese s foťákem a stativem mi stějně nikdo, ani špatně exp. fotka, nepokazí. Vždycky, když jsem v lese, a zdá se mi tam na focení něco pěkného, tak jsem jak utržená z řeťazu - vůbec to nechápu, je to jak kdybych si něco šlehla - jinak jsem založením flegmatik až melancholik, ale u focení v sobě objevuju ouplně jinou stránku, vlastně se nepoznávám :wink: Máte to taky tak?

Minule jsem zajocha neviděla, ale ovečky ano (celkem 4 kousky), jenomže byly za drátěným plotem, tak s focení oveček nic nebylo. Ale jsou to takový pěkný beryny (tak se ovečkám u nás občas říká), ty co mají ty tmavý, nechundelatý hlavičky.
  • 0

#10 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 16 listopad 2007 - 15:22:12

Zajdo, prej si někde schovaný za stromem? Čeče, co tam děláš!!!???
  • 0

#11 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 listopad 2007 - 15:58:21

když jsem v lese, a zdá se mi tam na focení něco pěkného, tak jsem jak utržená z řeťazu - vůbec to nechápu, je to jak kdybych si něco šlehla - jinak jsem založením flegmatik až melancholik, ale u focení v sobě objevuju ouplně jinou stránku, vlastně se nepoznávám Máte to taky tak?
mám
stoupne puls, neznám rodinu, vidím jen hledáček, nebo matnici - dost mi to žena vytýká, když je tam se mnou náhodou a pak musím žehlit... ale omluvou je - byl jsem v jiném stavu doslova
  • 0

#12 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 16 listopad 2007 - 17:38:26

Vždycky, když jsem v lese, a zdá se mi tam na focení něco pěkného, tak jsem jak utržená z řeťazu - vůbec to nechápu, je to jak kdybych si něco šlehla - jinak jsem založením flegmatik až melancholik, ale u focení v sobě objevuju ouplně jinou stránku, vlastně se nepoznávám :lol: Máte to taky tak?

Tohle jsem si na tobě všiml na srazu. A já, že kde bereš tolik energie? Už vím, si šlehneš... :wink:
  • 0

#13 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 listopad 2007 - 17:55:42

U dopadajícího světla by neměl být podstatnější problém, možná bych zespoda pod polokouličkou přidržel ruku, aby tam nešlo světlo odražené od sněhu, ale i tak by to nemělo být výrazně jinak.
  • 0

#14 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 listopad 2007 - 17:56:40

když jsem v lese, a zdá se mi tam na focení něco pěkného, tak jsem jak utržená z řeťazu - vůbec to nechápu, je to jak kdybych si něco šlehla - jinak jsem založením flegmatik až melancholik, ale u focení v sobě objevuju ouplně jinou stránku, vlastně se nepoznávám Máte to taky tak?
mám
stoupne puls, neznám rodinu, vidím jen hledáček, nebo matnici - dost mi to žena vytýká, když je tam se mnou náhodou a pak musím žehlit... ale omluvou je - byl jsem v jiném stavu doslova


To znám, ale jak je tam se mnou rodina, tak se takhle odvázat nedokážu :-)
  • 0

#15 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 16 listopad 2007 - 18:02:24

když jsem v lese, a zdá se mi tam na focení něco pěkného, tak jsem jak utržená z řeťazu - vůbec to nechápu, je to jak kdybych si něco šlehla - jinak jsem založením flegmatik až melancholik, ale u focení v sobě objevuju ouplně jinou stránku, vlastně se nepoznávám Máte to taky tak?
mám
stoupne puls, neznám rodinu, vidím jen hledáček, nebo matnici - dost mi to žena vytýká, když je tam se mnou náhodou a pak musím žehlit... ale omluvou je - byl jsem v jiném stavu doslova


To znám, ale jak je tam se mnou rodina, tak se takhle odvázat nedokážu :-)


mne vylet do Jeseniku s pritelkyni stal malem rozchod...nemohla prenest pres srdce ze jsem si vic vsimal fotaku, stativu a mlhy v lese nez ji... :lol:
  • 0

#16 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 16 listopad 2007 - 18:54:56

když jsem v lese, a zdá se mi tam na focení něco pěkného, tak jsem jak utržená z řeťazu - vůbec to nechápu, je to jak kdybych si něco šlehla - jinak jsem založením flegmatik až melancholik, ale u focení v sobě objevuju ouplně jinou stránku, vlastně se nepoznávám Máte to taky tak?
mám
stoupne puls, neznám rodinu, vidím jen hledáček, nebo matnici - dost mi to žena vytýká, když je tam se mnou náhodou a pak musím žehlit... ale omluvou je - byl jsem v jiném stavu doslova


To znám, ale jak je tam se mnou rodina, tak se takhle odvázat nedokážu :lol:


mne vylet do Jeseniku s pritelkyni stal malem rozchod...nemohla prenest pres srdce ze jsem si vic vsimal fotaku, stativu a mlhy v lese nez ji... :?


koukám, že je to všude stejné :-) Nic si z toho nedělejte, je to úplně normální. Já to řeším tak, že buď jedu buď na výlet (s drahou polovičkou), nebo jdu fotit (bez ženský).
Kombinace vždy znamená problém...
  • 1

#17 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 listopad 2007 - 19:49:54

... Vždycky, když jsem v lese, a zdá se mi tam na focení něco pěkného, tak jsem jak utržená z řeťazu - vůbec to nechápu, je to jak kdybych si něco šlehla - jinak jsem založením flegmatik až melancholik, ale u focení v sobě objevuju ouplně jinou stránku, vlastně se nepoznávám :-) Máte to taky tak? ....


tuhle se mi stalo, že jsme byly se ženou na výletě. Ona na houbách, já na lovu kýčů (brácha chtěl nové pozadí na PC). Kupodivu, ač to není moje obvyklé téma, jsem se do toho lovu kýčů zažral tak, že jsem zapoměl, kde žena je a pak mi dalo půl hodiny, než jsem jí zas našel. :lol:
  • 0

#18 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 listopad 2007 - 19:57:32

... mne vylet do Jeseniku s pritelkyni stal malem rozchod...nemohla prenest pres srdce ze jsem si vic vsimal fotaku, stativu a mlhy v lese nez ji... :lol:


:-) Já zjistil, že když občas Petře řeknu "tak já si ten foťák teda nevezmu", tak pak sama reaguje "tak si ho teda vem, já vím, že bys pak byl celej nervózní a já bych si to neužila" :?
  • 0

#19 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 16 listopad 2007 - 20:25:09

Manželka je spíš překvapená, když foťák neberu... :lol:
Chybí mi jedna zimní fotka do kalendáře a už mě posílá zítra něco nafotit. :-)
  • 0

#20 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 16 listopad 2007 - 21:26:36

Dělám to ganc némlich jako Předseda: Naměřím "standardně" s kalotou namířenou k foťáku a pak zkusím, co to udělá, když přicloním rukou zespoda a pak shora. Když ručička (u L-398) nebo číslíčka (u Starlitu) moc nehopskají, nic se neděje. A když zrovna nepere slunko do čerstvého sněhu (a nesedí na něm Fibina - černý pes), téměř se nemůže stát, že by ve stínech nebo světlech něco chybělo.
Ale také je pravda, že když půl clony přidáte a při vyvolávání "sem tam zapomenete překlopit" - také se nic nestane a obrázek bude měkčejšejší.
Edita: Jestli se dostanete o víkendu ven, óóó... to se budete mít! Já nemohu, narvalo tady tak poctivých 25cm ve městě (!) a už minulou neděli bylo v lese těsně pod kolena sněhu. Navíc na Slovensku byla jakási stávka (nebo co) a kamiony zcela zatarasily snad 10 km silnice od hranice v Mostech u Jablunkova. :-) Suma sumárum: do Lomné neprojedu, nahoru se nedostanu a také nemám s kým - parťák se už 12 hodin peče v Africe.
  • 0

#21 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 16 listopad 2007 - 22:26:04

Pentaxista: ano ano chystám se :D , minulý týden mi to nevyšlo, tak doufám, že zítra dopoledne bude ten správný čas (v jednu odpoledne už musím být zase doma :? v plné polní uklízecí, obsluhovací a věnující se hostům, kteří minulý týden po napadnutí sněhové nadílky nemohli přijet)
Jenom přemýšlím, že už je u nás mínus 11 stupňů, tak mám obavu, abych nastartovala auto - silnice jsou naštěstí protažený.
Les je u nás tady blízko, vlastně bych mohla vyběhnout naproti, cca 15 -20 min pěšky a pak třičtvrtě hodiny nahoru, ale není tam toho moc na focení, akorát bych byla z toho strmýho srázu pěkně utahaná. Pro obrázky jezdím obvykle kousek dál do okolí.

už minulou neděli bylo v lese těsně pod kolena sněhu

možná by bylo dobré pouvažovat o sněžnicích



S tím bláznivým focením si říkám, jestli je to vůbec normální :lol: , ale jak tady čtu, nejsem v tom sama, a to mé pochybnosti zcela rozptýlilo :D
Léčba je asi jediná a totiž: fotit, fotit a fotit. :-)
  • 0

#22 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 listopad 2007 - 08:09:21

Léčba je asi jediná a totiž: fotit, fotit a fotit.
ještě dodám: zvětšovat, zvětšovat a zvětšovat
fotit a nezvětšovat taky za moc nestojí, chodím po bytě, stejně myslím na ty negativy...
  • 0

#23 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 17 listopad 2007 - 12:06:11

Edita: Já furt říkám, že ženské si to dokážou všechno lépe zorganizovat... :-)
Sněžnice - ANO!!! Bez nich se tam, kam chodíme, nedostane nikdo. Humornou příhodu jsem zažil loni, když si parťák nechal vypitvat koleno a děsně se mu chtělo do lesa. Byl sníh s krustou, která udržela člověka se sněžnicemi, ale francouzské berle jaksi furt šly durch škraloup... Jediní, kdo z toho měli radost, byli provázející psi - po dlouhé době se jim díval z oči v oči.
RHx: to je právě ono! Dokud to není na papíře, je takový negativ "ničič nervů" (jak říká parťák). Vyleze, nevyleze, není tam někde flek, rozhýbaná haluz, nekopírovatelné temno, budu bojovat splitem zase 3 hodiny...?!
Lupa je dobrá, ale i 10x - nebo dokonce mikroskop - řeknou jenom moc málo.
  • 0

#24 m-i-ch-a-l

m-i-ch-a-l

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 listopad 2007 - 16:18:51

Diky za vlakno.
Bude se hodit, protoze jsem pred tydnem od kamarada "vysomroval" krasneho, stareho a vypada to, ze i funkcniho (porovnaval jsem s fotakem) Sverdlovsk 4:-) Vim, zadna enonuno elektronika, ale co jsem o nem cetl, neni vubec k zahozeni.

Takze poprve v zivote budu pouzivat externi expozimetr. Doted jsem pouzival jen vestaveny expozimetr a vetsinou mi to stacilo (clovek se casem s fotakem zjije a vi, kam pripadne expozici posunout). Ted bych rad obcas vyuzil vyhody mereni dopadajiciho svetla. Tak snad to k necemu bude:-)

Takze jestli to dobre chapu. To co namerim "kulickou" (dopadajici svetlo) nastavim na fotaku a muzu cvakat.
K podobnemu nastaveni expozice na fotaku bych se tedy mel dostat, pokud bych pouzil mereni ve fotaku (odrazene svetlo) a pouzil korekce?
  • 0

#25 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 17 listopad 2007 - 23:03:26

michal: Cvakat můžete i bez měření... :-) !!!
Až tak jednoduché to není, ale měření dopadajícího světla nedopustí až tolik omylů. To, že máte měřit co nejblíže u fotografovaného objektu a "kuličku" musíte namířit směrem k objektivu - to asi víte. Pokud naměříte dobře, velmi pravděpodobně se vyhnete hrubé chybě.
Aby bylo jasno! Dobré měření foťáku se bez problémů vyrovná s většinou situací. pak je ovšem zcela zbytečné měřit externím expozimetrem. ALE! Měřící automatika kamery měří A KORIGUJE (!) to, co chce ona a jak chce ona!!! Vy to musíte vědět a to znamená, že budete dosti často korigovat. A budete to dělat na základě znalostí - ale vždycky do značné míry odhadem...
Jsou ovšem situace, se kterými si ani nejsofistikovanější měřící systém neporadí. Zde nastupuje buď boďák (pěkný výraz je také "bodlo" :lol: )nebo expozimetr na dopadající světlo (lze do jisté míry nahradit šedou tabulkou). V této situaci máte pod kontrolou skoro vše.
  • 0

#26 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 18 listopad 2007 - 20:03:38

Děkuji vám, pánové, opravdu to funguje 8-O

Kde jsem měla pocit, že bych o kresbu ve stínu stála víc, tak jsem trošku přitrvrdila a na svitku to vypadá dobře (volala jsem Pryrocat HD).

Největší potíž jsem měla, abych si ve sněhu nenadělala zbytečné stopy :lol: , když jsem šla měřit dopadající světlo k fotografovanému objektu - ne vždy se mi to podařilo, ale zase je to důkaz, že jsem tam to dopadající světlo opravdu měřila :x
  • 0

#27 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 18 listopad 2007 - 20:59:25

Edita: Tedy, myslel jsem si, že Vás to napadne... Ale budiž, nezištně poradím...! :x
Fotograf, který jde za záběrem jako dobrman za buřtem, to vezme obloukem (podle použitého ohniska - u kino dvacítky to chce tak 1-2-3 km), aby si sněhobílou nezasvinil otisky bagančat, dojde k objektu zezadu, naměří a stejnou cestou se vrátí, ne?!
P.S. Chodím světem, trousím moudrost...
  • 0

#28 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 18 listopad 2007 - 21:14:08

No, ono mě to napadlo, ne že ne... :lol: a leckde jsem to taky udělala, ale když máte za fotografovaným objektem desetimetrovej sešup a nebo je tam zeď , ke které se zezadu nedostanu (Pernštejn), tak to fakt nejde 8-O
Někdy se to dá obejít tím, že postavím stativ, nachástám kompozici, a poohlídnu se po podobných světelných podmínkách kousek vedle, ale ne vždy to jde.
Nejvíc naštvaná jsem ale byla, když jsem mířila na jisto pro závěr a někdo už mi to tam předem prošlapal :x
  • 0

#29 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 18 listopad 2007 - 21:18:44

:x -a doufá, že mu nářadíčko nikdo zatím při té procházce nešlohne :lol:
  • 0

#30 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 18 listopad 2007 - 21:29:39

Mno, ono to zase není s frekvencí návštěvníků tak horké (spíš mě udivilo, že se stopy objevily na místě, kde bych to vůbec nečekala 8-O , i když u nás jsou snad nimrodi v lese furt a všude).
Spíš, když hrozí, že foukne, a stativ stojí na kraji druhýho sešupu, tak foťák raději sundávám a beru s sebou na měření :x

Mimochodem, zjistila jsem, že pro nejlepší záběr se vždycky chodí až na okraj nějaké strže, nebo tam, kde to nejvíc klouže, nebo tam, kde je nejvíc vody apod. :lol:
  • 0

#31 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 6 únor 2009 - 12:51:55

Já jsem z mého prvního focení na sněhu podle dopadajícího světla trochu rozpačitý. Udělal jsem víc expozičních variant a nejlépe dopadly fotky exponované na průměr mezi dopadajícím a odraženým. Zřejmě má vliv i menší dynamický rozsah diáku a to že přeexpozice vždy dopadne špatně. To u čb negativu asi tolik nevadí.
Máte na sněhu zkušenosti i s diákem? Jaké?
  • 0

#32 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 únor 2009 - 18:22:22

Já jsem z mého prvního focení na sněhu podle dopadajícího světla trochu rozpačitý. Udělal jsem víc expozičních variant a nejlépe dopadly fotky exponované na průměr mezi dopadajícím a odraženým. Zřejmě má vliv i menší dynamický rozsah diáku a to že přeexpozice vždy dopadne špatně. To u čb negativu asi tolik nevadí.
Máte na sněhu zkušenosti i s diákem? Jaké?


U diáku udělat přesnej opak. O clonu nebo dvě PODEXPONOVAT.
  • 0

#33 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 6 únor 2009 - 18:54:53

Dřevorubec:

Za slunečna se mi docela osvědčilo sluneční pravidlo (čas = 1/citlivost filmu, clona f/16, viz paladix - sunny 11/16/22), jinak dávám přednost měření odraženého světla vzhledem k tomu, že často fotím v protisvětle a tam jsem se s dopadajícím ještě nesžil. Změřím stíny, světla a pokusím se to nějak vyhodnotit. Expozici volím tak, aby nejvyšší světla byla řekněme do +2EV, multisegment mi většinou hlásí přeexpozici o 1 clonu (záleží na zastoupení stínů, někdy i o dvě).
Pokud má Velvie rozsah 5ev a bylo by to rozložené symetricky od střední šedé, tak nejvyšší světla by měla být proti expozici +2.5EV. Dávám jenom 1-2EV, čímž nechávám rezervu pro lesky, chyby v měření atd (5˚ není úplně ideální na měření velmi malých ploch, takže to zohledňuju i takhle). Rozhodně bych se neřídil radou podexponovávat! A pokud si nejsem jistý, udělám víc variant.

P.S.: Dal bych odkaz na moje stránky, jenomže jsou mimo provoz :-(
  • 0

#34 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 28 únor 2009 - 23:14:30

Počasí pošmourno, padající sníh, později trochu i pršelo. Přeexponoval jsem o 1EV, poněvadž jsem chtěl mít i nějakou kresbu ve stromech. Vývojka FX-4, ředění 1+3, 14 min 20 stupňů, první minutu překlápět a pak další započatou 3x překlopit. Výsledek je ještě dost kontrastní, ale negativ bude kopírovatelný celkem normálně. Upřímně si myslím, že mě zachránil across 100. Čas asi nechám, abych měl kresbu ve stínech, ale nebudu tolik překlápět.

No bylo to nádherné, také jsem se nedržel a udělal dva filmy na Střeleckém ostrově :) Něco se snad povedlo, zítra vyvolám druhý film :!:

Sakra, asi se přestěhuju do Liberce, tam platí Nerudovské "kam s ním" a tu v Práglu jen napadne už taje :!:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních