Přejít na obsah


Fotka

sklo na kontakty


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
34 odpovědí na toto téma

#1 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 20 listopad 2007 - 21:44:13

Chtěla bych si nechat ve sklenářství uříznout sklíčko na kontakty, ale nemám představu, jak má být silný...
  • 0

#2 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 20 listopad 2007 - 21:46:58

Já mám 3mm. Ale ono je to asi v podstatě jedno. :)
  • 0

#3 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 listopad 2007 - 22:31:59

Já dva (mm). Ber co je doma, to moje je z nějakého clip rámu.
  • 0

#4 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 20 listopad 2007 - 22:48:32

no, jo, chlapi, já nějakej ten klip doma mám...to bude stačit, paráda - díkec, a nejsou na tom ani ostrý hrany, jupí :)
  • 0

#5 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 20 listopad 2007 - 23:13:12

Eda - i kdyby ty hrany trochu ostré byly, tak stačí vzít karborundový brousek (takový ten obyčejný na kosu), trochu vody a dooblit (to si nedělám srandu).
  • 0

#6 termitxx

termitxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 163 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 listopad 2007 - 06:56:29

Té vody radši víc než trochu, protože ten prach je pěkné svinstvo... :)
  • 0

#7 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 21 listopad 2007 - 14:16:51

Jojo. Jde to celkem dobře od ruky. Akorát ne každý snese ten zvuk :)
  • 0

#8 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 listopad 2007 - 17:30:26

Nevadi tem kontaktum nekvalitni sklo? Ty clip ramy maj docela casto ruzny vady, aspon co jsem videl. Ja si hodne vybiral nez jsem koupil. Mam 5mm.
  • 0

#9 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 21 listopad 2007 - 17:52:24

Já bych to jako problém neviděl. Pokud je tam bublinka nebo zásadní nerovnost ve skle, tak snad. Přijde na to, jestli je kontakt jen pro technologické účely (výběr fotek a pomůcka pro zvětšování) nebo jestli je to finální kopie - ale to by se asi týkalo jen 8x10 a větších (a to Eda pokud vím zatím nemá :) )
  • 0

#10 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 21 listopad 2007 - 19:32:31

jj jak píše Fabius, zatím mi to bude stačit pouze pro náhledy, a abych věděla, jak moc se budou od sebe fotky na jednom svitku lišit expozičně

Pokud někdy bude VF, tak budu muset splašit něco lepšího, než klip rám, ale to je zatím jenom přání...
  • 0

#11 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 21 listopad 2007 - 20:03:15

Čistě teoreticky by mě zajímalo, kde takové lepší sklo vzít. Všechno jsou to nepochybně válcované tabule, takže jejich povrchy sotva budou opravdu planparalelní. Otázka je, jestli to může mít reálně nějaký vliv. Osobně o tom dost pochybuji. Snad jen, kdyby ve skle z klipu byly viditelné kazy.

Což mi připomíná, že v roce 2003 jsem si nechával upravit rozměr několika skel z "Euroklipů" a ten sklenář celkem dost nadával co prý je to za šmejd, že se to nadá ani pořádně krájet. Asi nějaká Čína nebo bůhvíkde to vyrobili.
  • 0

#12 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 listopad 2007 - 20:05:58

Nevim, ale pamatuju ze se delaly ramy na kontakty kde bylo nejaky specialni sklo.
  • 0

#13 kalmir

kalmir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 26 listopad 2007 - 10:39:43

Našel jsem na netu v obchodě "Kontaktní rámeček 35 mm", vypadá to takto:

Kontaktní rámeček umožňuje snadné zhotovení kontaktních kopií z negativních i pozitivních kinolfilmů. Do kontaktního rámu můžete za denního světla vložit negativy a v temné komoře vložit do vodících drážek citlivý papír a pod zvětšovacím přístrojem provést osvit. Čísla jednotlivých obrázků jsou přes průhledný plast vexponována na papír a jsou dobře čitelná na kontaktní kopii.

Ještě jsem v životě kontakt nedělal, ale teď když už se počet vlastnoručně vyvolaných filmů přehoupl přes 20, neobejdu se bez nich. To SKLO mi přijde lepší v tom, že negativ víc zatíží, tj. ten bude rovnější. Tenhle PLAST je ale asi zase ohleduplnější k negativu, co se týče uchránění před drobnejma nečistotama. Stojí 285Kč, rám velikosti 30x40 stojí, co jsem koukal ke 2 kilům, takže těch 80Kč za ohleduplnější řešení už mě nezabije.

Co si o tom vy zkušenější myslíte?
  • 0

#14 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 26 listopad 2007 - 11:06:22

Svitek do žádných drážek soukat nehodlám, nechám ho v acetátovým obalu, zatížím to sklem a osvítím
Pro potřeby náhledového kontaktu to bude myslím, více než dostačující
  • 0

#15 kalmir

kalmir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 26 listopad 2007 - 11:51:37

Aha, jasně, mě šlo o kinofilm, a že to lze osvítit v obalu mě nějak nenapadlo :-(
  • 0

#16 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 listopad 2007 - 17:53:08

Pokud to bude v acetátu, tak bych kvalitu skla vůbec neřešil. Jiná situace by byla u dělání VF kontaktů jakožto finálních tisků, tam by se dalo uvařovat o speciálním skle, ale pokud to půjde přes tolik různých vrstev...
  • 0

#17 RHfest

RHfest

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 26 listopad 2007 - 17:55:56

Eda: tak tak taky tak

A má zhnilost dokonce došla do takového stádia že jsem zrušil osvit zvětšovákem a jen bliknul světlem v koupelně.

Jak jsem určil správny čas ?

Prostě jak pan Tau a je ho buřinka : Tadam tadam ta ta ta

a na posledni ta ta jsem rosvítil a zhasnul světlo v koupelně :-(
  • 0

#18 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 26 listopad 2007 - 17:57:35

Ondřej: jj to je jasnačka na prosté náhledy to bude OK

A kdyby chtěl někdo řešit kontakt na VF, možná byste mohli poradit, co s tím, resp. jaký sklo a kde ho sehnat :-(
  • 0

#19 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 listopad 2007 - 10:02:50

pro VF kontakty jsem pocital s klipramovym sklem, nicmene vzhledem k zminenym defektum a faktem, ze A.Adams doporucuje sklo tezke aby se sendvic poradne priplacnul, tak stale hledam.

Tady na severu banalita nechat uriznout sklo neni nikterak lacina.... tak doufam ze najdu neco ready made.

Nosim v hlave jeden napad..... kazdou chvili nekdo vyhodi stary scanner ci kopirku- tam by sklo melo byt kvalitni. Zkuste ho vykutat, sam se na jeden chystam. Ani by nemuselo byt nejtenci, vzhledem k tomu, ze to musi snest casto velky tlak priplacnute knihy......
  • 0

#20 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 27 listopad 2007 - 10:32:16

Ogaři a cérko, no já nevím, co je zas tak mos složitého na užíznutí skla u sklenáře, že to stojí za takovou debatu. Poslední dobú mi připadá, že se tu složitě řešijú takové věci, které sú řekl bych - nedůležilté.
Já osobně nejsem schopen rozpoznat, jaké sklo od jakého skelnáře používal Sudek, či Adams a myslím si, že ani on to neřešil.
Obdivuji jejich OBRAZY a v podstatě mě ani moc nezajímá jak to dělali. ...

Ke sklu:
Na kontakty mosíte za sklenářem a ten vám uřízne sklo, keré mosí byt be viditelných vad....:-(
  • 0

#21 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 listopad 2007 - 10:41:32

Ogaři a cérko, no já nevím, co je zas tak mos složitého na užíznutí skla u sklenáře, že to stojí za takovou debatu. Poslední dobú mi připadá, že se tu složitě řešijú takové věci, které sú řekl bych - nedůležilté.
Já osobně nejsem schopen rozpoznat, jaké sklo od jakého skelnáře používal Sudek, či Adams a myslím si, že ani on to neřešil.

Obdivuji jejich OBRAZY a v podstatě mě ani moc nezajímá jak to dělali. ...


s kvalitou skla mas mozna pravdu....dnesni bezna kvalita je asi lepsi nez to co bylo pouzivano pro kontakty drive.... staci aby tam nebyly bubliny a prilis patrne nerovnosti. Ostatne, otestovat s nejakym rastrem na negativu si to muze kazdy sam a pak uvidi.

Az na to, ze nas proklate zajima, jak to presne mistri delali....

K.
  • 0

#22 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 27 listopad 2007 - 10:41:59

To s tím scannerem je moc dobrý nápad! Nejtlustší zrovna není - například u HP 7300 je to přesně 3mm. Leda to vybrat ze scanneru A3 - tam by mohlo být tlustší. Problém může být v tom, že starší scannery často mají to sklo lehce poškrábané.
  • 0

#23 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 listopad 2007 - 11:32:57

Netvrdil bych ze jim to bylo jedno, nebo ze je to jedno. Zrovna vcera jsem delal par kontaktu a dneska jsem si vsiml ze sklo ktere jsem koupil a peclive vybral u sklenare se nejakym zpusobem skrablo. Bylo zabaleny v novinach a v komore ho mam v uterce abych ho nikde neotrel. I tak se tam udelaly skoro nepostrehnutelne carecky, zrejme od umyvani houbickou (?). A na kontaktu je to videt.
  • 0

#24 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 27 listopad 2007 - 11:35:26

A co to klást tím škrábancem nahoru - to už by se mohlo ztratit.
  • 0

#25 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 listopad 2007 - 11:37:49

Nemohu slouzit, nepamatuji si jak jsem sklo daval. Ale mohu dnes vyzkouset a podat zpravu.
  • 0

#26 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 prosinec 2007 - 17:33:55

Ještě mě napadla taková věc, že bych mohla dělat kontakty jenom na RC papíry.
Když o tom tak přemýšlím, zdá se mi být barytu jenom na náhledový kontakt docela škoda, nehledě na to, že musím obrázek potom vypínat na skle.
Kdybych dělala náhledový kontakt na baryt, na který chci potom zvětšovat bylo by to asi ideální, hlavně pro odhad expozice více obrázků na svitku, ale to je vlastně to jediné, co mě na tom zajímá (samozřejmě, že budu dělat ještě pro každý obázek exp. zkoušku).
Myslíte, že se bude expozice nějak výrazně lišit, když bych zvolila pro náhledy např. RC od ilfordu, a pak výslednou zvětšeninu na odpovídající ilforďkácký baryt? oboje multigradační.
Obdobně RC foma a baryt foma...
Jde o to, jestli mám RC papíry pořídit (mám teď jenom baryt), nebo se na to vykašlat...a náhledy dělat taky na baryt.
  • 0

#27 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 1 prosinec 2007 - 17:40:22

Edo: Já dělám náhledový kontakty jenom na RC, pevná gradace-měká. Barytů je mi líto, ty až na zvětšeniny.
  • 0

#28 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 1 prosinec 2007 - 17:49:17

Netvrdím, že je to nejlepší, ale já to dělám tak:
Vyvolaný film nasáčkuju do acetátových obalů.
Protože dělím film s desíti obrázky, vyjde to 3x3 + 1. Ten poslední dám do horní "přihrádky" a na její zbylou část napíšu fixem na CD to, co považuji za nutné (kdy fotografováno, kde, čím, objektiv, filtry, film, EI, v čem a jak vyvoláno atd...)
Na RC 24x30 udělám kontakt, kam se mi nakopírují nejenom políčka filmu, ale i ten popis.
Nadírkuju a do šanonu nejdříve vložím obálku s filmy a na to kontakt. Dobře se v tom hledá a je to s popisem.
Při zvětšování tímtéž fixem napíšu na acetát nad příslušné políčko: čas, clonu, nadržení nebo vykrytí, filtraci, neutrální filtr. Není to tak, že bych při příštím zvětšování nemusel udělat jedinou zkoušku, ale hodně to pomáhá. Obvykle už dělám jenom jedno políčko se zkouškou (zkouškami) a pak (po příslušných korekcích "z hlavy" podle prvního snímku) jde výroba printů dobře a rychle.
A protože kontakty dělám zpravidla na začátku zvětšovacího dne, RC se rychle vypere, rychle uschne a záběry na finál už vybírám z něj.
I finální zvětšeniny dělám na RC, takže s rozdíly (mezi baryty a RC)nemohu sloužit. Jediné, co mě na RC štve je, že Foma papír není tak hladký (a tudíž ani lesk není takový) jako u Agfa MCP. Ale zase že by to byl rozdíl propastný... to tedy ne!
Po pravdě, když se to umí (a není až tak jednoduché se to naučit!), výsledky jsou hodně dobré.Toť můj názor...
  • 0

#29 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 prosinec 2007 - 19:21:07

Pentaxista:
to psaní přímo na obal je prima, já si zatím do rožku obalu lepím malý štítek, kde uvedu v čem jsem vyvolávala, ředění a čas, příp. informace o push (těch mám zatím málo 8-O ), a pořadové číslo svitku.
ale psaní na ten slide je určitě lepší, zvlášť pro případný kontakt, kde to na kontaktu bude také vidět.


Náhledy na multigrade RC a pak zvětšeninu na odpovídající baryt nedělá nikdo?
  • 0

#30 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 18 květen 2009 - 20:11:11

zajímavá kontaktovací věcička

http://aukro.cz/item...fotografii.html

pro jistotu ukládám printscreen
  • 0

#31 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 18 květen 2009 - 23:20:38

pro VF kontakty jsem pocital s klipramovym sklem, nicmene vzhledem k zminenym defektum a faktem, ze A.Adams doporucuje sklo tezke aby se sendvic poradne priplacnul, tak stale hledam.

Tady na severu banalita nechat uriznout sklo neni nikterak lacina.... tak doufam ze najdu neco ready made.

Nosim v hlave jeden napad..... kazdou chvili nekdo vyhodi stary scanner ci kopirku- tam by sklo melo byt kvalitni. Zkuste ho vykutat, sam se na jeden chystam. Ani by nemuselo byt nejtenci, vzhledem k tomu, ze to musi snest casto velky tlak priplacnute knihy......


Presne, mám pár tech skel slíbených na napínání barytů :idea:
  • 0

#32 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 110 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 083

Publikováno 19 květen 2009 - 09:42:53

Ještě chceš Edo to sklo?
Vyndal jsem jej z kopírky. Je rovný, bez kazů a má zabroušené hrany. Oni je vlastně výrobci kopírek dělaj pro nás. Výroba kopírek je jen zástěrka.
Otec
  • 0

#33 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 19 květen 2009 - 10:16:12

Ještě chceš Edo to sklo?
Vyndal jsem jej z kopírky. Je rovný, bez kazů a má zabroušené hrany. Oni je vlastně výrobci kopírek dělaj pro nás. Výroba kopírek je jen zástěrka.
Otec

Otče, nebráním se :idea: , kolik to bude koštovat?
  • 0

#34 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 19 květen 2009 - 10:20:38

Ještě chceš Edo to sklo?
Vyndal jsem jej z kopírky. Je rovný, bez kazů a má zabroušené hrany. Oni je vlastně výrobci kopírek dělaj pro nás. Výroba kopírek je jen zástěrka.
Otec


Mno, položme si otázku co ono to vlastně jsou ty kontakty? :idea: Trochu starší forma kopírky...:!: A teď mě napadl jeden veselej příběh na téma kopírky a moderní reprodukční technika, ale je to dost OT, takže to možná napíšu do kecacího vlákna...
  • 0

#35 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 20 květen 2009 - 20:14:46

jj, z kopírek a scanerů je to prima! proto je s oblibou preparuju ve sběrném dvoře. stalo se to mým hobby ;-)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních