Přejít na obsah


Fotka

Selénový tónovač


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 listopad 2007 - 12:23:23

Uvažuji, že bych zkusil selen, díval jsem se ke Škodovi a jsou tyto možnosti:

ILFORD selenový toner 1lt Cena s DPH: 808,- Kč
MACO selen toner 250ml Cena s DPH: 456,- Kč
KODAK rapid toner selenium Cena s DPH: 760,- Kč

Budou to Agfa MCC volané v Eukobromu a chci zkusit, kam až se dostanu s černou, aniž by se změnil tón obrazu.

Co doporučíte?
  • 0

#2 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 22 listopad 2007 - 19:01:14

Osobne mam zkusenost s MACO tonerem a dokonce i primo s Agfami MCC. Osobne na nich pozoruji i pres opatrne pouziti lehoulinky fialovy nadech ve svetlech. Ale fakt jemny, spise zrejmy jen z primeho porovnani s netonovanym printem. Prece jenom jsou to multigrade papiry s dvema emulzemi... Ale to Vam urcite nemusim rikat. Jinak na prvni pokusy si asi kupte ten toner, co vyjde nejlevneji. Myslim, ze vysledek je spise ovlivnen papiry, nez tonovacem. Ale to je jen moje domnenka. Maco se pro prohloubeni cerne, pokud si dobre pamatuji, redi 1:19. Jak ostatni, netusim. Takze osobne bych si spocital mnozstvi pracovniho roztoku a dle ceny za litr bych se rozhodl. Jinak uvazte take koncentraci selenu a vydatnost. Myslim, ze MACO ma koncentraci selenu nejvyssi a Tim Rudman o nem pise, ze je ve vyjimecne cistote. A na zaver rada (mozna zbytecna :roll: ). Skutecne dodrzujte dane pracovni teploty. Osobne bych rekl, ze cim vyssi, tim lepe. A tonujte skutecne dobre vyprane printy bez zbytku ustalovace. Nejlepe si take vedle tonovaneho printu dejte ten samy print do misky s vodou. Tak muzete primym porovnanim kontrolovat proces. Jinak to jde docela spatne. Vrele doporucuji vyse zminovaneho Tima Rudmana a jeho The Photographer´s Toning Book. Je tam popsano do detailu uplne vse...
  • 0

#3 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 22 listopad 2007 - 22:29:27

Já ho vařím občas v práci. Ta černaá tam jde jen ze začátku, to se tvoří černý selen na povrchu stříbra, ale pak se začne tvořit červený.
  • 0

#4 RHfest

RHfest

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 12 duben 2009 - 13:18:23

potrebuji poradit

tak jsem zkusil selenovat nejaky ilford FB MG .
použil jsem selen od ilfordu a měl jsem to v misce 10minut
,ale pri srovnani s originálem nepatrna zmena doslova pidi zmena

dela se to dele nebo blby papir

P.S. dele jsem to nevydrzel v tom smradu (musím zvýšit výkon odsavani koupelny :) )
  • 0

#5 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 12 duben 2009 - 13:51:46

mě pomáhá trocu vyšší teplota (26°C), ale dělám 1:7 na fomatone MG. N2který papíry nemusej se selenem dělat skoro nic.
  • 0

#6 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 12 duben 2009 - 19:41:59

A co od toho konkretne ocekavas? Pritlaceni na pile co se tyka cerne, nebo zmenu tonu fotografie? Ta cerna dojede pouze pokud tam nejake stiny jsou. Ze sede cernou nedostanes.
A tonovani - nechyta se to na klasicke bromy (zkousel jsem fomabrom a adox mcc), hnedocerveny ton dostanes pri pouziti s chlorbromy (napr. fomatone).
  • 0

#7 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 14 duben 2009 - 07:38:37

Vážení kolegové , zkoušel někdo z Vás tzv. "harmonizaci negativu" , jak
se o ní zmiňuje ve své knize Ansel Adams ? Erik
  • 0

#8 Radza

Radza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 25 srpen 2009 - 20:40:42

Zdravím,
zkoušel jsem výše jmenovaný tonovač (RSE) v kombinaci s Fomabrom Var a Kentmere Fineprint.

ředění 1+20, čas něco málo přes 3 minuty a musím říci, že při srovnání tam to prohloubení černé bylo. Tu archivační stálost si teď můžu jen domýšlet(:))

zdá se mi, že "sjednotil" tóny obrazu obou typu papírů

co mi jen nejde z hlavy je předepsaná kapacita pravovního roztoku. Ta je totiž uvedena pravděpodobně na rozmíchání celého koncentrátu - v mém případě 250ml. Po naředění dostanu cca 5l tˇonovače a v něm bych měl zpracovat "jenom" 100 listu 20x30 (resp. 50 listů 30x40)

Nezdá se vám to málo?!? nebo jsem to jenom "špatně" pochopil?!?

Zajímalo by mne, jestli někdo z ás už zkusil podobný produkt od Ilfordu anebo ještě lépe ADOX SELENID.

Mějte se
  • 0

#9 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 25 srpen 2009 - 21:34:50

Vážení kolegové , zkoušel někdo z Vás tzv. "harmonizaci negativu" , jak
se o ní zmiňuje ve své knize Ansel Adams ? Erik



Pane Kurachu,
to zní zajímavě... o co se prosím jedná?
Vy vždy předhodíte něco vyjímečného.
  • 0

#10 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 srpen 2009 - 05:54:12

Zdravím,
zkoušel jsem výše jmenovaný tonovač (RSE) v kombinaci s Fomabrom Var a Kentmere Fineprint.

...

co mi jen nejde z hlavy je předepsaná kapacita pravovního roztoku. Ta je totiž uvedena pravděpodobně na rozmíchání celého koncentrátu - v mém případě 250ml. Po naředění dostanu cca 5l tˇonovače a v něm bych měl zpracovat "jenom" 100 listu 20x30 (resp. 50 listů 30x40)


Originální návod už jsem někde ztratil, nicméně MACO má na webu

Je Liter Gebrauchslösung können, abhängig von Tonungsgrad und Papierart/-stärke, folgende Mengen Bilder getont werden:
Bei Verdünnung 1+19 ca. 100 Blatt im Format 18 x 24 cm.
Bei Verdünnung 1+3 ca. 300 Blatt im Format 18 x 24 cm.

čemuž já rozumím jako kapacita litru pracovního roztoku.
  • 0

#11 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 26 srpen 2009 - 05:56:04

Kapacita - až přestane tónovat, umícháš druhý. Moc to neřeš.
  • 0

#12 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 26 srpen 2009 - 09:11:25

Nevím jestli se jedná o "harmonizaci" dle Adamse, ale pro zvýšení kontrastu podvolaného (ale správně exponovaného) negativu se dá použít následující postup:

1) přednamočení filmu ve vodě po několik minut
2) čistý Hypo ustalovač 5 minut (lze vynechat pokud předchozí ustalovač neutvrzoval)
3) selenový tónovač 1:2 po dobu 3-5 min v bílé misce (pro lepší rozpoznání změn) při normálním světle s pohybem
4) důkladné vyprání

Další postupy uvádí namíchání selenového toneru (Kodak) s Hypo clearing agentem 1:2 až 1:3 a působení 5-10 minut dokud negativ nezíská purpurový nádech.

Výsledkem je nárůst hustoty negativu ve světlech (zvýšení kontrastu od zóny V výše o 1 až 1,5 clony). Bez záruky, převzato z APUG.
  • 0

#13 Radza

Radza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 26 srpen 2009 - 16:46:42

[/code]

...čemuž já rozumím jako kapacita litru pracovního roztoku.[/quote]



mě taky napadlo, že to tak "kluci" mysleli, ale pak jsem viděl 2 návody, každý k jinému balení toho samého tónovače (0,25l a 1l) a ty údaje o kapacitě se lišily - a právě že 4x!!!

Takže zase nevím, si myslím, že není zase úplně lehké poznat, jak "živý" je ještě roztok a tak bych se i řídil výrobcem daných údajů.

Ono se mi zdálo, že to i možná tak nějak bylo (roztor pro cca 10 listů 30x40 a nějaký 11.-12. už nějak moc nešel)

Z toho mi plyne, že to s tou kapacitou není nic extra...asi toho budu muset nakoupit víc(:-))
  • 0

#14 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 26 srpen 2009 - 19:36:23

to si pis, ze poznas, ze selen uz nejede. u vyssich koncentraci a chlorbrom emulzi kdy to tlacis smerem k cervenohnedemu tonu zcela jiste. u bromu kdy chces jen prohloubit stiny te to tukne taky. v prvni fazi zacnes prodluzovat cas pobytu v selenu a pak nakonec prilejes trochu cerstveho.
  • 0

#15 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 7 červenec 2019 - 22:09:33

Ahoj, používáte někdo ADOX Selenium Toner s Fomabromy?


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních