Přejít na obsah


Fotka

čidlo tepl. ve vývojce


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
47 odpovědí na toto téma

#1 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 prosinec 2007 - 11:17:35

řeším nyní mimo jiné i hlídání teploty ve vývojce a nejlepší se mi zdá koupit domácí teploměr in/out - dát ho na stěnu komory a čidlo na drátu nechat trvale ve vývojce
vím, že jsou ty čidla vodotěsný, ale nevadí mnohahodinový pobyt třeba ve foma gdl 1+3?
takovej teploměr je asi za 200,- a měl bych měření vývojky i prostoru hotový
na vyvolání mám jinej, ale bojím se o něj a taky měří 20 cm a plete se
  • 0

#2 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 7 prosinec 2007 - 11:26:16

řešim stejný dilema...
  • 0

#3 Ra_do

Ra_do

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 99 příspěvků(y)
  • LocationOpava
Reputace: 4

Publikováno 7 prosinec 2007 - 12:52:32

:-o Mistnost mám vytopenou na 21°C a nemusím se starat o teplotu lázní.
Ale přesto mám ve vývojce ponořený skleněný teploměr s dělením po 1°C.
V létě pak vývojku ponořím do studené vody "aby se nepotila"a počkám až teplota spadne.
Ra_do
  • 0

#4 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 7 prosinec 2007 - 12:54:28

Nebo Minikin TT. je celý vodotěsný, dvě odporová teplotní čidla na drátu (okolo púl metru), nastavitelný interval měření 1sec až dny, ve stejném rozsahu ukládání, velká paměť, možnost sledování dat z počítače. dává to údaje snad na 4 desetinná místa, ukládá datum a čas. Jenomže je to ČESKÝ meterologický čidlo a stojí několik tisíc :-o :lol: :lol: :lol:
www.EMSBrno.cz
  • 0

#5 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 prosinec 2007 - 13:24:06

ha! laboratorní přístroje... za tisíce...

koupím výhledově ten za 200,- a jeho čidlo utěsním do 2ml stříkačky plné dest. vody a tuto dám pomocí drátového nerezového stojánku, kterýžto zaháknu za okraj misky, do vývojky a bude
:-o
to je formulace
  • 0

#6 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 7 prosinec 2007 - 14:12:39

Teplotní setrvačnost bude oooobrovská, neboj se nic, hoď to tam jak to je a neřeš to, je to jen slabá zásada, neublíží nic!
  • 0

#7 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 prosinec 2007 - 14:31:07

to jsem chtěl slyšet
  • 0

#8 RHfest

RHfest

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 7 prosinec 2007 - 17:45:32

Jen pozor na levné teploměry některé mají i 4 stupně odchylku
  • 0

#9 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 7 prosinec 2007 - 19:28:12

Proč řešíš teplotu ve vývojce během procesu? U vyvolání negativu si necháš vytemperovat v lednici láhev s vývojku na 20 stupňů nebo kolik používáš naliješ ji do tanku a vyvoláš. U pozitivní vývojky už tolik na teplotě nezáleží - pokojová teplota +- cihla bohatě stačí . Jen pokud děláš fotky někde v zimě - chladný sklep apod. tak bych se tím zabýval. Tedy dát si pod misku ještě jednu větší s teplou vodou, nějaký topný kabel do terária, akvária a jiná řešení. Pokud vyvoláváš při cca pokojové teplotě tak bych si s tím hlavu nelámal = méně starostí a více času na práci.
  • 0

#10 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 prosinec 2007 - 20:11:41

v mojí nový komoře je nyní 9°C, když tam pustím topení
topím li za zády na dvacet, tak lázně chladnou
problém řeším během zkušebního provozu několika způsoby, viz vlákno plastová nádoba na míru
zdá se, že foma gdl pracuje dobře při 23°C, tak nějakej ohřev budu mít určitě - tedy pro zimní období
  • 0

#11 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 7 prosinec 2007 - 20:34:54

Tak to samozřejmě chápu. Kdysi dávno prý existovala nějaká topná deska s termostatem. Asi bych zkusil oběhnout akvaristiky a poptal se jak fungují topné kabely do terárií. Ten dát do větší misky třeba s trochou písku kuli rovné ploše na umístění menší misky s vývojkou. Čidlo dát do vývojky, na termostatu nastavit potřebnou teplotu a mohlo by to fungovat. Přeji dobré světlo a držím palce při řešení problému.
  • 0

#12 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 8 prosinec 2007 - 01:04:51

Jestli máš v komoře 9 stupňů, tak jsi na tom jak já, ale já si vesele přitápím horkovzdušným ventilátorem. Vyžene mi teplotu na něco přijatelnějšího (ideálně sanua) a když mi chladnou misky, hodím ventilátor tak, aby částečně foukal i na misku a o chvilu se dá v misce i koupat. Není třeba vymýšlet békoviny. Ventilátor stojí cca 300 korun českých s dvouletou zárukou, tzn, odpustit si jednu dvě hospody, nicméně pak komfort stojí za to!
  • 0

#13 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 8 prosinec 2007 - 09:20:13

tak nad tím jsem uvažoval taky, ovšem mě odrazovalo, že to bude pravděpodobně vířit prach, takže jsem se rozhodl pro zářič, který budu samozřejmě pořád vypínat a zapínat.
takže pavle, jak to vypadá? nepráší se tam trochu?
  • 0

#14 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 prosinec 2007 - 10:58:45

třeba já chci řešení komplexní - zapnu, vypnu - dle potřeby, je to samostatná komora, tak se postupně zbavuju improvizovaných řešení, co jsem měl porůznu v koupelně, ale taky jsem tam dělal rád, zase jsem nemusel tolik topit a jít do komory přes dvorek...
  • 0

#15 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 8 prosinec 2007 - 12:06:23

Nějaké navýšení prachu jsem vůbec nepozorval a to je vlastně velmi s podivem, když se podíváš na fotku mé fotokomory . Fotka je to už trochu neaktuální, ale prostor to vystihuje. Větrák mám buď pod stolem u nohou, nebo ho dám v případě potřeby na chvíli za misku s vývojkou.
  • 0

#16 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 10 prosinec 2007 - 19:11:04

pavel, radim: to sou podmínky - tomu řikam láska k fotografii a né ty degenerovaný fajnovky vyvalený v křesle u kompu s brambůrkama v jedný ruce a ztopořenym ukazovákem na myši ve druhý :wink:
  • 0

#17 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 prosinec 2007 - 20:14:52

Tak až budou nějaký penízky, tak je hned chci narvat do zateplení .) Takhle stačí ten 2KW větrák vypnout a během tří minut už je mi zase zima :)
  • 0

#18 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 10 prosinec 2007 - 23:29:29

já sem s teplotou v komoře nikdy problém neměl. no a vod tý doby, co mi v tom malym prostůrku září moje vysokovýkonná fréza dvoulampovka, tak je to spíš navopak B)
  • 0

#19 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 prosinec 2007 - 11:12:42

Tak ona zima je ten nejmenší problém - stačí topení, svetr, babičiny ponožky či destilát. Horší je to v létě, to je pod tou střechou zase nesnesitelné vedro. A proti tomu neuděláš nic. Takže hlavně proto chci to zateplení....
  • 0

#20 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 prosinec 2007 - 11:35:14

ták s tím problém u mě nebude, třičtvrtě metrová zeď vpředu a technické zázemí za zdí zleva a zprava - v letě je tam 18-23 a venku třicet ve stínu a to jsem měřil před izolováním stěn a stropu
krása B)
  • 0

#21 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 prosinec 2007 - 15:04:28

Na Paladixu je teď inzerát na "vyhřívací desky" pod misky.

http://www.paladix.c....php?adid=49538
  • 0

#22 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 prosinec 2007 - 16:55:24

vím, ale dík za info
  • 0

#23 Jiří Zámečník

Jiří Zámečník

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 únor 2008 - 21:38:51

Páni a dámi . skusím napsat múj zlepšovák:

Nevím jestli máte ešte leštičky na foto. Dá se to sehnat za pár korun . Když to rozeberete máte tam perfektní topnou spirálu.Buď "keramické korálky " nebo odporovej drát zalisovanej do plechu. Skrátka sou to spirály dost bezpečné a výkonné.Tyto spirálky vložíte do plechové krabice CCa 25x34x1,5 cm. Krabici vystelete ze spodu Minerální vlnou cca 1cm vložíte spirálu na vrch Minerální vlnu cca 0,5 cm nebo jen kousíčky aby se spirála nedotíkala krabice opatrne vyvedete izolované dráty ven z krabice zalejete , zaizolujte zalepíte krabici a všechny plechy elektrikářskou termo páskou ,upravíte kabel dáte vypínač a je to./Položíte to pod misku/
Doporučuju přepojit přes termostat na bojlery.CCa 250 Sk s čidlem rozsah 15-70 stupňú.Funguje to bezvadne drží to teplotu a podle mne je stabilní teplota vývojky velice dúležitá pro výsledek a když je to teplejší tak to šetří neskutečne moc času.
  • 0

#24 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 5 únor 2008 - 08:34:43

nó, tak tohle už jsem také někde četl.
myslím si totéž, že teplota vývojky hraje velmi důležitou roli ve vztahu k výsledku.
jen jsem si netroufal to nějak uvést do chodu, i tu leštičku jsem si na to za padesát kč pořídil.
obecně od jisté doby ke všemu co potřebuje úpravu a teče tam šťáva mám veliký respekt a to když jsem šroubovákem :-P :lol: hledal ten zatracenej druhej jistič v krabici mašiny.
viděl jsem pak sám sebe jak tam sedím na zemi a snažím se přes nepohyblivé rty oznámit že je všechno v pořádku. to, že asi mluvím z cesty potvrdila moje drahá, která mě sice vyslechla /alespoň jsem měl ten dojem/, ale na oplátku se zeptala:- co je,? vypadáš jako lekací kapr :x
od té doby tvrdím, že na odbornou práci mají být odborníci
za elektrikářem už jsem také byl, ale ten mě poslal...
nebyla by fotečka, jedna i více jak to asi vypadá reálně?
  • 0

#25 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 únor 2008 - 09:19:40

to je zajímavej nápad - použít leštičku s termostatem je celkem známo, ale vykuchat ji a použít vnitřek je zajímavější
získal jsem vyhřívací desku termokon 1 - vývojku mám vyřešenu
regulace je úplně přesná

přerušení a ustálení reguluju otočením jistého kolečka na zapnutí výhřevu na dvě minuty asi po hodině - bez problému tak udržuju teplotu21-23°C což myslím pro tyhle lázně postačuje
  • 0

#26 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 únor 2008 - 09:20:45

ale nemám k disp. číselnej foťák, tak zatím ten ohřevnej stůl neukážu...
  • 0

#27 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 únor 2009 - 14:36:39

Není problém jakokoukoliv lázeň ohřívat. Topný těleso, topná deska, přímo, nepřímo....
nyní (v souvislosti s přestavbou mokrého stolu) řeším regulaci teploty

čili: nádoba s temperovací vodou (kýbl, miska, dřez... cokoliv) ohřívám tělesem 0,5-2kW a potřebuju to automaticky zapínat/vypínat
přesnost tak 0,5°C a na druhé straně spínat těleso tak 2 - 10 A
jednoduše, levně, dík za radu, než začnu pátrat u akvaristů apod.
  • 0

#28 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 10 únor 2009 - 15:26:55

Doporucuju kontaktovat Krakena, ten k tomu pristoupil po zednicku, jak jinak. Topne kabely na podlahove topeni zalite do betonove desky, nahoru pak nalepit kachliky. Uz to nekde psal v jinem foru :)
  • 0

#29 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 únor 2009 - 15:51:18

no to je ten ohřev, po krakenovsku nejlepší - suchej, ze spoda - mě jde o regulaci lázně
když mám v misce 23 a okolo 18, tak bude lepší nechat ji v lázni a tudíž ohřívat ze spoda i po obvodu
všelijakých ohřevných desek mám doma asi pět, ale přesnou regulaci má jen jedna - potřebuju nějak kočírovat ohřívání celku
  • 0

#30 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 únor 2009 - 16:04:12

Nejlevnější řešení, které mě napadá je návštěva kovošrotu a vyjmutí termostatu z lednice. Při troše štěstí by mohl fungovat i pro těch +20.
  • 0

#31 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 10 únor 2009 - 16:06:20

Ogaři, ešče sem se zdokonalil, vylepšil technologii. Cetris deska 12 mm, odporový drát dle požadovaného výkonu, přes vypínač přímo do zásuvky. Regulovat prostým vypínáním a zapínáním spínače. - bez termostatu, který je moc drahý.

Zkrátka, na cetris desku nanést lepidlo, šup do něho drát, zatáhnout lepidlo a položit obklad (dlažbu). Nechat zaschnout, zaspárovat a je to hotovo. Deska jakývkoliv rozměrů a výkonu je na světě, předpokládané náklady bez práce, no střelím, tak 600 Kč na desku 60x120 cm. Vše ideálně rovné a ne moc těžké, řekněme cca 15 - 20 kg.

Asik sa do teho vážně dám, enem to mosím eště doladit z elektrikářem, aby ně neblaflo stavení.
  • 0

#32 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 únor 2009 - 16:11:57

Nicméně, není to tak jednoduché, hystereze bude pořád dost vysoká. Já s tím docela experimentoval a řešením byl až velmi inteligentní pulzní termostat s mým vlastním sw :) (regulací jsem se živil) Záleží tedy na rychlosti dějů, samozřejmě. Jestli ti to natápí půl hodiny, bude to v klidu asi...

Osobně jsem své experimentování vyřešil tak, že jsem si temnici tepelně zaizoloval a před použitím si ji celou vytopím větrákotopítkem. (natápí se tak 30-60min při příkonu 2KW pak to ještě občas pouštím, takže i kdyby tři hodiny v běhu(což ne), tak je to v mém případě 6kč a při dražší elektrice dvacka, což je dle mého akceptovatelné v porovnání s ostatními náklady) Pak jsou v pohodě nejen lázně, ale i já. A to nejen kvůli teplu, ale že se kolem mě neválí hromada překážející a potencionálně nebezpečné elektroniky....
  • 0

#33 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 únor 2009 - 16:37:09

myslel jsem na velkou vanu a dole udělanej oběh čerpadlem, co by to občas zamíchalo
můžu to regulovat osobně, ale rád bych abych zapnul, šel za ženou a až si splním povinnosti (uklízení nádobí, uspávání synka... ev. jiné) tak bych přišel a mohl pracovat
a pak topení na mírno a lázně na víc, bez starostí
a taky bych udělal součástí malej dřezík na volací lázně
jsem rozmlsanej? nejsem, jen chci krátit některý přípravný časy
  • 0

#34 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 10 únor 2009 - 17:25:19

já sem s teplotou v komoře nikdy problém neměl. no a vod tý doby, co mi v tom malym prostůrku září moje vysokovýkonná fréza dvoulampovka, tak je to spíš navopak :-)


Jo když si vzpomenu na Jirkovu komoru pod schodištěm, kde mohl být člověk pouze skrčený a jaký tam vznikaly věci...
  • 0

#35 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 únor 2009 - 17:40:03

zajdu k akvaristům a taky do speciálky na díly a všelijaký moduly a uvidím
  • 0

#36 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 112 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 10 únor 2009 - 20:02:00

K měření a regulaci teploty by jsem měl asi profesionálně nejblíž já. Dlouho mě již živí regulace a měření. ( za ohlušujícího skřípění zubů svejch kolegů jsem byl jmenován i soudním znalcem v měření a regulaci).
Trochu by jsem přispěl se svou troškou.
1. neřešíte zde ochlazování. Nač topit, když můžeme šetřit teplo v kapalině.
Tedy hup s miskou do polystirénu.
2. teplotu s přesností pod 1 stupeň nelze vyřešit bymetalem, tedy spínačem z ledničky, či ze žehličky. To by se musela ohřívat voda v misce, ve které by byla miska s vývojkou.
3. Vůbec jste zde neřešili bezpečnost. Strčit do misky ohřívač od rybiček a pak sahat do vývojky může být dost nebezpečný. Zde se nabízí použití oddělovací ho trafa a udělání si topného tělíska doma. To se vezme skumavka, do ní se dá písek se kterým se zasypou cca 3 odpory. Vršek se zamatlá silikonem. Odpory vyjdou na cca 19 korun a zkumavka nevím. Trafo, co se najde.
4. při požadované teplotě s přesností +-0.5 stupňů musí mít ohřev i vrtulku pro míchání.
5. udržet teplotu v rozmezí 0.2 stupně je v amaterských podmínkách téměř nemožné.
  • 0

#37 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 únor 2009 - 20:17:06

Oteccasu - muj procesorove rizeny peltier to dokazal :)

S tim bimetalem mas pravdu a je to jasny, ale znas RHXe, je jak moje mama. Vsechno musi stat co nejmin a musi to bejt co nejlepsi :)

RHX nemá topítko v lázni, ale má topné desky k tomu urcené. Do vody bych mu urcite neradil nic strkat...
  • 0

#38 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 10 únor 2009 - 20:21:51

panebože, já se asi picnu, já bych něco na udržení teploty vývojky zoufale potřeboval,- hlavně v zimě.
vůbec tomu nerozumím, z fyziky jsem měl jednou, jednou trojku a to jsem si musel skoro před soudružkou kleknout.
potřebuju něco konkrétního, hmatatelnýho a hlavně pochopitelnýho a bezpečnýho!
...a něco co se nejmenuje pulzní termostat, promiň pavle :-)
všem díky
  • 0

#39 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 únor 2009 - 20:51:11

mám se přece rád a jsem otcem rodiny!
nemám skener, abych nápady kreslil a předkládal
posledním úlovkem v oblíbeném bazaru je deska (něco jako vestavná varná, sklokeramická deska 50x60cm co máte v kuchyni - za 120,-) akorát na povrchu je nějaký odolný zdrsněný plast
příkon jsem neměřil, odhadem - jak to topí je 300W
takže:
dal bych tuhle desku a nad ní - tedy nepřímý ohřev - vanu s vodou a v ní misky
potud žádnej problém, ohřev funguje, vanu vyrobí klempíř ve vsi
do tý vany potřebuju:
a)míchadlo - klidně může být na 12 V
b)termostat - klidně může spínat miliampéry při 12 Voltech a nějakým relé by se ovládala ta topná deska
nebojte
neumřu!
v komoře mám aktuálně 5,5°C a pro práci se musí se značným předstihem zapnout všelijaké ohřevy a musejí se i hlídat
těm, co pracují v bytě můžou tyhle starosti připadat úsměvné, tomu rozumím
mohl bych tam topit trvale na dvacet, ale to by stálo měsíčně mnoho za elektriku
v koupelně to bylo hooodně stísněné, ale tam jsem spíš chladil :-)
  • 0

#40 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 únor 2009 - 20:53:36

panebože, já se asi picnu, já bych něco na udržení teploty vývojky zoufale potřeboval,- hlavně v zimě.
vůbec tomu nerozumím, z fyziky jsem měl jednou, jednou trojku a to jsem si musel skoro před soudružkou kleknout.
potřebuju něco konkrétního, hmatatelnýho a hlavně pochopitelnýho a bezpečnýho!
...a něco co se nejmenuje pulzní termostat, promiň pavle :-)
všem díky

pokud jen na vývojku, tak hlídej v bazarech vyhřívací deska termokon, velmi přesná a dokonalá pomůcka made in czechoslovakia ceny odhadem 700-1500,-
  • 0

#41 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 10 únor 2009 - 21:04:27

v komoře mám aktuálně 5,5°C a pro práci se musí se značným předstihem zapnout všelijaké ohřevy a musejí se i hlídat
těm, co pracují v bytě můžou tyhle starosti připadat úsměvné, tomu rozumím
mohl bych tam topit trvale na dvacet, ale to by stálo měsíčně mnoho za elektriku
v koupelně to bylo hooodně stísněné, ale tam jsem spíš chladil 8-)


No mě to úsměvné nepřijde, po zkušenostech z podkrovní komory, kde se něco s teplotou nemuselo nic dělat asi tak tři týdny na podzim a tři týdny na jaře :D a pokusu v koupelně, kde bylo potřeba chladit :D je tohle stále dost inspirativní čtení i pro mě, ač momentálně pracuji v bytě, kde si prostě nareguluju topení na teplotu a jsem v klidu. Prostě až se zas octnu s komorou "na dlažbě"-budu chtít mít víc místa a podobně blbé nápady :-), vím kde hledat řešení.
  • 0

#42 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 10 únor 2009 - 21:33:09

chlapi, to aký pozitívny proces doma prevádzkujete, keď potrebujete teploty s presnosťou +- 0,5°C. Si pripadám jak keby som prišiel z inej planéty, keď v pozitívnom procese fungujem pri teplotách 19-25°C bez akýchkoľvek problémov..
  • 0

#43 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 únor 2009 - 08:13:59

Rhx:... "pomůcka made in czechoslovakia ceny odhadem 700-1500,-"

za to mi bede topit celý stůl, aj s umyvadlem :-)
  • 0

#44 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 112 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 11 únor 2009 - 10:28:56

chlapi, to aký pozitívny proces doma prevádzkujete, keď potrebujete teploty s presnosťou +- 0,5°C. Si pripadám jak keby som prišiel z inej planéty, keď v pozitívnom procese fungujem pri teplotách 19-25°C bez akýchkoľvek problémov..


Taky mě to napadlo. Myslel jsem, že někdo se pokouší o barvu, popřípadě o nějaký,mě neznámý, proces.

5,5 stupňů,to by mi mrzly nohy i rafiky, natož aby něco vytvářely. Jo Jo.Jsou mezi námi drsní chlapi

S výkonem by jsem si nedělal starosti. Do běžného množství vývojky cca litr by jsem odhadoval tělísko tak o výkonu 10 watů a z 12ti voltového trafa. Na druhou stranu, ta velmi výkonná keramická deska nezní špatně, jen by se musela regulovat. Dát na ní kovovou misku, do tej misky vodu a do tej vody misku s vývojkou. Takovej ten styl ruskej bábušky.

Koukám, že co fotokoma, to individuální potřeba ohřevu.
  • 0

#45 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 únor 2009 - 10:42:59

5,5 stupňů,to by mi mrzly nohy i rafiky, natož aby něco vytvářely. Jo Jo.Jsou mezi námi drsní chlapi


Koukám, že co fotokoma, to individuální potřeba ohřevu.


pochopitelně si tam zatopím, než jdu zvětšovat!

Rhx:... "pomůcka made in czechoslovakia ceny odhadem 700-1500,-"

za to mi bede topit celý stůl, aj s umyvadlem :D


to je jasný, jenže je tam termostat asi na desetinu stupně, pro barevnej proces, to mi nepotřebujem, ale není to na škodu, jak se píše v návodu k použití, co jsem k tomu dostal

chlapi, to aký pozitívny proces doma prevádzkujete, keď potrebujete teploty s presnosťou +- 0,5°C. Si pripadám jak keby som prišiel z inej planéty, keď v pozitívnom procese fungujem pri teplotách 19-25°C bez akýchkoľvek problémov..


áno, ale pozitivní vývojka se chová jinak při 18 a jinak při 24
součástí bych udělal malej temperovací dřez na volání a tam by to bylo fajn
  • 0

#46 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 únor 2009 - 13:11:27

zašel jsem do gesu k pánům elektronikům a zdá se, že jsem uspěl!
T032
hotový modul, pracující - považte - s jakýmsi klopným Schmittovým obvodem!
cena za modul byla asi 260,-
to musí být kvalita, skoro jako tatra s pertinaxem
nezjistil jsem přesnost spínání, ale pánové říkali, že bude dobrá, že i líhně s kuřatama se s tím spínaj
spíná to do 400W a dá se to jakýmsi přídavným chladičem vytunit až někde přes kilowatu
tak uvidím
  • 0

#47 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 únor 2009 - 10:59:10

chlapi, to aký pozitívny proces doma prevádzkujete, keď potrebujete teploty s presnosťou +- 0,5°C. Si pripadám jak keby som prišiel z inej planéty, keď v pozitívnom procese fungujem pri teplotách 19-25°C bez akýchkoľvek problémov..

Navody typu karbusicky : dcera vošla do komory a opisala filtraciu z mojho zošita a vysla jej dobra fotka.. ajajajajaj !!
To akokeby vyhrala v LOTT-e :)

nechcem si tu z nikoho robit "prču", ale ak sa bavime a veciach +- dvere z autobusu, tak také budú aj výsledky..

Ono, termokony, ked som to skúšal pri procesoch s vyššou teplotou, cca 20rokov dozadu, tie výpary... a zahustenie vývojky.. ešte teraz mám určite v kostiach ten sajrajt
Vývojka ma predpisanu hustotu, ph,hustomere dostanete za par korún a viete si predstavit, ako asi vyvolava zahustena, olejova vývojka, ktora sa za 45sek má dostat do vrstvy a ako nezahustena..
Toto a mnoho dalsích vecí vám da dobru fotku..
  • 0

#48 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 25 únor 2009 - 18:14:34

k te teplote chlapci co takovy ten nalepovaci teplomer do aquaria ? ;) mma ho nalepeny na spodku misky a prelepeny folii....
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních