Přejít na obsah


Fotka

Pokus o portrét : Flexa 6x6, Ilford Pan F plus


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
36 odpovědí na toto téma

#1 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 18 prosinec 2007 - 12:37:29

Ahoj všem.

Potřeboval bych od vás poradit. Jsem krajinář, focení lesíků, polí, luk atd atd, když to pose.. tak se nic neděje a zítra nebo za tejden si to skusím znovu.
Teď bych si ale chtěl sám nafotit ženu s prckem (4 měsíce) U známého jsem si dohodl zapůjčení ateliéru s veškerým vybavením a i s poradou ohledně nasvícení atd. atd. Teď se mi ale jedná o to, jaký vybrat film, vývojku a jak to následně vyvolat.
Zatím jsem si na to koupil Ilford Pan F 50 No a předpokládam že bych to mohl vyvolávat Rodinalem 1+50 tak do 30 min, ale to je jen tak z hlavy a z toho co jsem kde různě vyčetl. Co si o tom myslíte a jak byste na to šli vy a jaké jsou vaše zkušenosti s timdle filmem. Jo a protože mam doma na zkoušku Magnolu a Orwo stovkový filmy 10*15 (asi teda 20 let v mrazáku) tak to budu zkoušet i tak. Takže pokud byste měli pár rad k tý magnole a Orwo filmům jsem jedno velké ucho :lol:
  • 0

#2 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 18 prosinec 2007 - 12:50:13

za prvý... i když seš krajinář, začni na poprvý radši "svym" filmem, foťákem atd... prostě všim. vono stačí, že novej bude ten žánr, že jo :lol:

za druhý... to panefko bych možná nevolil v týhle fázi vůbec i když ho možná jako krajinář znáš nejlíp. magnolu taky ne... důvod je u vobojího u mně stejnej - žena s prckem bejvá vobvykle sám vo sobě tak dynamickej vobjekt, že to budeš honit jen ztěžka a jestli jim nepřišroubuješ hlavy k vopěrkám tak při tom počtu pokusů, co budeš mít, ti to stejně asi neklapne nejlíp. pokud teda nejsou zkušený/nadaný modelové a ty rychlej střelec. ať si je ale zase nakonec tou technikou nezabiješ... ať tam ta dynamika zase cejtit je

za třetí... ateliérovýmu svícení a dělání vobecně vůbec nerozumim :? já bych na to šel s trixem v kinu a nebo s tim samym v sf třeba zrovna tou flexou, jestli máš teda dobře nachytaný vopačný pohyby u téelerka....

tak zdař
  • 0

#3 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 18 prosinec 2007 - 13:15:49

V podstatě jako Mamiak, Ilford Pan F je výborný na krajinu, ale je dost kontrastní, na portrét a zvláš't děti bych ho nebral. Dělám takové fotky na Ilford HP5, se dvěma žárovkami pětistovkami to vychází asi na 60/5.6, což považuji tak za hranici. I když ateliérové světlo bude jistě intenzivnější, nevím, jestli by ses s padesátkou na takový čas dostal. V poslední době jsem vyvolával v Microphenu.
  • 0

#4 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 prosinec 2007 - 13:18:25

Mamiák má pravdu, jen já bych šel na kompromis a fotil obojím. Nejdřív to odfoť tím co znáš a na konci bych si cvaknul třeba jen samotnou maminku magnolou. Mimčo už jsem párkrát fotil a je to hodně těžký. Nejlepší výsledky jsem měl když jsem došel k nim domů s jedním halogenem, kterým jsem si přes odrazku (stačí použít alumatku) trochu rozsvítil místnost a pak už jsem je nechal, aby s mimčem zacházeli úplně přirozeně - chování na křesílku, koupání, přebalování. Když jsem je fotil ateliérovým způsobem na středoformát, bylo to technicky lepší, ale jinak úplně nahovno.


Ještě ti poradím jednu věc - jestli jsi takhle ještě nefotil, je často velmi těžké být v klidu a nezačít tak trochu zmatkovat a potit se. Takže si uchystej nejlépe jen jedno, max dvě skla a předem si vyber filmy. Když sebou budeš mít celou brašnu, je tu velká pravděpodobnost, že v ní po pěti minutách budeš mít bordel a přes všechno to uklízení, výměnu objektivů, filtrů a příslušenství nebudeš stíhat focení. Je to pak velmi nepříjemné, znám to moc dobře. Navíc pak mimčo začne každou chvíli brečet a to už jen hyperventiluješ a otíráš pot .) S maminkou si normálně povídat jako by se nechumelilo a snažit se to brát spíš na přirozeno.
  • 0

#5 wolfram

wolfram

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 prosinec 2007 - 13:38:06

na tu magnolu zapomen. Už dost na tom, že budeš v cizím prostředí zkoušet nový žánr. 50ASA je zoufale málo. Nevím, čím tam svítí, ale někdy je rád, když mu stačí 400. Osobně používám Neopan 400 NC. Na portrét se mi to líbí. Akorát je to čb volanej barevně. Svítím doma halogenkama 500 - a přes deštní to dává tak 1/60 a clona 4 - a to svítím poměrně z blízka. S tou výbavou mají recht. Méně je v tomhle případě více. Osobně udělám 60 procent záběru kinofilmovou padesátkou a něco málo pětaosmdesátkou. Ale záleží na tom, jaký tam budeš mít odstup a opět - kolik světla.
  • 0

#6 wolfram

wolfram

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 prosinec 2007 - 13:39:18

jo a měřit na nasvícenou pleťovku . třeba čelo.
  • 0

#7 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 prosinec 2007 - 13:47:59

JJ, přirozený světlo, přirozený prostředí, citlivější film, nanejvýš tak nějaká ta odrazka... i tak je toho dost novýho, do ateliéru bych šel až s jasnou představou co chci a jak to hodlám udělat. Podle mě si dost užiješ jenom s tím zaostřováním flexy na pohyblivé cíle :?
Kdyžtak mě někdo opravte, ale myslím, že záblesky jsou ve srovnání s halogenem docela silná věc - trojčlenkou mi vychází, že 2x500W na 1/60s je ekvivalent 20Ws záblesku, pokud zachovám uspořádání světel a lidí. Když by tam místo 400 byla 50 film tak to chce +-150Ws, což v tom ateliéru asi bude :lol: Jinak jsi ale odhadl, co bych si chtěl někdy zkusit - portrét na panefko v ateliéru, jen tu vývojku nemám ještě rozmyšlenou :?
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 prosinec 2007 - 13:56:39

JJ, přirozený světlo, přirozený prostředí, citlivější film, nanejvýš tak nějaká ta odrazka... i tak je toho dost novýho, do ateliéru bych šel až s jasnou představou co chci a jak to hodlám udělat. Podle mě si dost užiješ jenom s tím zaostřováním flexy na pohyblivé cíle :D
Kdyžtak mě někdo opravte, ale myslím, že záblesky jsou ve srovnání s halogenem docela silná věc - trojčlenkou mi vychází, že 2x500W na 1/60s je ekvivalent 20Ws záblesku, pokud zachovám uspořádání světel a lidí. Když by tam místo 400 byla 50 film tak to chce +-150Ws, což v tom ateliéru asi bude :? Jinak jsi ale odhadl, co bych si chtěl někdy zkusit - portrét na panefko v ateliéru, jen tu vývojku nemám ještě rozmyšlenou :?


No můžeš se zeptat Danyho..:lol:

http://www.temnakomo...&highlight=panf
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 prosinec 2007 - 14:25:48

JJ, přirozený světlo, přirozený prostředí, citlivější film, nanejvýš tak nějaká ta odrazka... i tak je toho dost novýho, do ateliéru bych šel až s jasnou představou co chci a jak to hodlám udělat. Podle mě si dost užiješ jenom s tím zaostřováním flexy na pohyblivé cíle :D
Kdyžtak mě někdo opravte, ale myslím, že záblesky jsou ve srovnání s halogenem docela silná věc - trojčlenkou mi vychází, že 2x500W na 1/60s je ekvivalent 20Ws záblesku, pokud zachovám uspořádání světel a lidí. Když by tam místo 400 byla 50 film tak to chce +-150Ws, což v tom ateliéru asi bude :? Jinak jsi ale odhadl, co bych si chtěl někdy zkusit - portrét na panefko v ateliéru, jen tu vývojku nemám ještě rozmyšlenou :?


No můžeš se zeptat Danyho..:lol:

http://www.temnakomo...&highlight=panf



jj jak rikas v atasu je naopak nekdy svetla az moc a 500 halogen neni to same jak 500w zablesk.

Ja pan F pouzivam moc rad na portrety i akty, v nedeli jsem predaval fotky z 6x4.5 100x70 vse pan F, maminka + asi pul rocni piskot intenzita zablesku dle potreby ale od iso 50 f16, neco jsem delal i na 4x5 iso100 f32 az po iso 400 f2.8 Zablesky jsou velice variabilni. Nedoporucuju hned pouzivat vsechny svetla ktera tam budou, kolikrat staci i jeden zablesk a odrazka. Pro mereni pouzivam externi expozimetr a merim dopadajici pokud fotim klasiku, pokud chci jen svetla-stiny pak spot a odrazene svetlo.

K te flexe ?? mozna bych zvolil jiny stroj preci jen asi nemas slunecni clonu at pak nejsi sklaman. Ty mas preci pentaxe 6x4.5 pokud touzis po ctverci tak bych nez flexu radsi rezal tec 645.
  • 0

#10 ellis

ellis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 prosinec 2007 - 17:15:36

Pan F jenom pro krajinu?? Pokud je ten ateliér vybaven záblesky, není to vůbec žádný problém. Na Pan F fotím portrét a akt běžně, v případě záblesků mám při synchonizaci 1/60 u své Mamči spíš problém s velkou clonou než naopak. Při 60-80Ws u hlavního světla mi vychází clona kolem 16. Pan F volám nejraději v Ilfordu DD-X, musí být ale exponovám přesně, snese dobře (alespoň dle mé zkušenosti) exponování na ISO 25, ale špatně snáší podexpozici. Na Pan F jsem fotil i při stabilních světlech 2 x 500W a taky to nebyl problém, časy pak ale vycházejí kolem 1/15 při 8.0, ale s neposedným miminkem by to už problém být mohl.
  • 0

#11 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 18 prosinec 2007 - 17:35:48

já nemám co bych poradil tak snad jen hodně zdaru -

vyfotit někoho v ateliéru, kde se čeká snímek atelierní kvality není tak lehký napoprvé a co se týká zpracování - dost jsem zápasil s expozicí a vyvolávacím časem - napoprvé se mi to rozhodně nepodařilo :?
(acros, microphen, tři odražený blesky - deštníky)
blesky jsem už dávno prodal a mám klid :lol:
  • 0

#12 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 prosinec 2007 - 20:35:04

Pan F+ moje mockrát prokletá láska ...

Skoro vše tady řekli ostatní, ale přidám otázku: O jak velkou zvětšeninu má jít? Pokud nepůjde o Fakt Velkou Plachtu (zvlášť ze středoformátu), tak bych asi volil něco klasičtějšího (FP4+, HP5+...) Navíc kombinace s Flexaretou na mě působí jako lít vysokooktanový závodní benzín do Tatry President, jde to, ale proč. Pan F+ je skvělý, ale nepromíjí nic expozici, zpracování, techniku...

P.S. V současné době je moje kombinace pro něj exponovat na 25 a vyvolávat v Perceptolu 1:3.
  • 0

#13 ellis

ellis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 prosinec 2007 - 21:21:46

Je to přesně tak jak to napsal Ondřej. Proč ne Pan F, ale jestli z toho budou fotky do 30x40, tak bych klidně použil kinofilmovou zradlovku s dobrým moderním objektivem a budou z toho (teď se nechci se dotknout příznivcům Flexaretu) mnohem lepší fotky. Ještě co se týče filmu, každý to vidí jinak...já bych šel na maminku s miminkem s Deltou 400 :) .
  • 0

#14 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 18 prosinec 2007 - 21:54:31

V ateliérovém focení se nevyznám, ale na první focení bych si určitě vzal film a foťák, který mám často v ruce a nemusím při jeho používání příliš přemýšlet. Ono bude stačit, že to bude jiný žánr, než na který jsi zvyklý, navíc v ateliéru. Proti Flexaretě nic nemám, kromě tedy většinou hrozně tmavých matnic znesnadňujících zaostřování, ale to při vhodném nasvícení nemusí být problém. Důležité je, abys byl schopen přístroj rychle ovládat (při krajině se na nic nespěchá, fotit mimino je nadlidský úkol, srovnatelný snad jen s wildlife focením). Já osobně bych si vzal citlivější film, ale to je věc názoru - hlavně jestli budeš mít blesky - bez nich bych asi fotil na 400 ASA - ale možná ta světla budou silná i tak. Hodně zdaru.
  • 0

#15 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 18 prosinec 2007 - 22:07:34

Sákryš to se to tu rozjelo, jen si vybrat :-P
No já fotim prakticky jen na Tmax a na TrixPan a jenom Flexou, takže ten foťák je pro mne jasnej. Ten PanF jsem si koupil vlastně jen na zkoušku právě na ten portrét s tím že by tam snad mělo být světla dost, ale čím tam svítí taky nevim, ale vzhledem k tý Flexaretě pro mne stejně systémový záblesky vodpadaj. Tak to vypadá že mi nezbyde nic jiného než počkat, vzít si tam tu padesátku i Tmax změřit to a uvidíme, buďto to ještě pujde nebo prostě ne. 1/60 by ještě měla být ok. teď de vo to při jaký f.
Co si na to Pan efko myslíte o ředěným Rodinalu, máte už někdo nějakou zkušenost?
Ostatně co? Nejlepším přítelem fotografa je přeci stejně odpadkový koš :))
  • 0

#16 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 prosinec 2007 - 22:12:45

Proč pro tebe systémáky odpadaj? Synchro přeci Flexa má nebo ne?
  • 0

#17 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 18 prosinec 2007 - 23:14:49

Jo, přesně tak. Blesky jsou odpalovatelný přes kabel od foťáku, žádný TTL 3d multisenzor atd. to bejt nemusí :)
  • 0

#18 ellis

ellis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 prosinec 2007 - 23:30:26

A nebo se odpalují dálkově přes ten bazmek co se nasadí na bleskové sáňky. Jediný co je potřeba navíc, je flashmetr na změření záblesku a stanovení clony a tím by měl být každý slušný ateliér vybaven. Pokud v ateliéru ty blesky jsou, tak bych se toho určitě nebál. Fotit se sice dá i s pilotkama, ale ty jsou určeny spíš jako pomocné světlo pro modelaci scény, mají většinou malý výkon a dávají žluté světlo (kolem 3000K) a převod na čb škálu není pak úplně optimální.
  • 0

#19 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 19 prosinec 2007 - 07:22:43

Paráda, vidíte co se člověk všechno nedozví. Teď to ještě všechno pomalu schroupat :)

Jo Jenom kdo jste mi posílal tu soukromou zprávu, tak bohužel mam zatim smůlu a nepřečtu si to, protože zatim nejsem předplatitelem, ale slibuju, že to snad i dneska napravim. Kdyžtak mi to prosim pošlete ještě zatim na mail, nebo klidně do fora.

Dík všem Jenda
  • 0

#20 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 19 prosinec 2007 - 14:11:20

Nebyl by přeci jenom nějakej ten poznatek ke kombinaci PanF a Rodinal.

Co se týče blejskání od tý Flexi Tak je to vostuda, ale vážně nevim. Nikdy jsem to nezkoumal, nepotřeboval a ani nic jinýho, tak vážně nevim, ale je fakt že tam snad zepředu, nadruhý straně než je spoušť nějakej závit nebo konektor, nebo prostě něco takovýho je :) :-P
  • 0

#21 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 prosinec 2007 - 14:18:59

já mám 4a a jednou jsem s ní úspěšně bleskal
je tam konektor na připojení blesku ve výřezu nad natahovací páčkou - kabel na připojení se dá koupit

jestli si dobře pamatuju - tak poloha té další páčky je

M - normální provoz a synchro s vakublesky
X - synchro s "dnešními" elektronickými blesky
V - samospoušť

použil jsem tehdy třísetinu a fungovalo to na tý poloze X bez problému
dítě v letu nad mamkou, ale nemám zčíslicovanou ukázku
  • 0

#22 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 prosinec 2007 - 16:36:17

Pan F+ jsem v Rodinalu volal (1+50 málo pohybu) - nebylo to špatný (už se přesně nepamatuju, je to delší doba, co jsem ty fotky zvětšoval), ale možná to byla náhoda, tou dobou jsem věděl o exponometrii a vyvolávání daleko větší kulový než teď. A byly to krajiny, flexou :)
  • 0

#23 ellis

ellis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 prosinec 2007 - 20:17:30

Proč to má být voláno zrovna v Rodinalu? PanF je ilfordí film a Ilford doporučuje DD-X ze všech (samozřejmě ilfordích) vývojek jako neoptimálnější: nejvyšší ostrost, nejjemnější zrno, variabilita vyvolání "dle vkusu každého soudruha" , je vhodná i pro ISO25... není lepší začít jednoduše s doporučenou vývojkou? Když je fotka špatná, nepomůže ani tisíc rodinalů a když je zdařilá, asi bych se bál začínat experimentem.
  • 0

#24 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 19 prosinec 2007 - 20:39:45

no jo dd-x, kdo to zná... rodinal je holt klasika nejklasičtější, tisíckrát vozkoušená, známá... sme holt starý konzervativci, ale jinak máš asi i pravdu
  • 0

#25 ellis

ellis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 prosinec 2007 - 23:48:43

Mamiak:
No jo Rodinal, tisíckrát vyzkoušený. Nic ve zlým, ale nikdo tady vlastně kolegovi na jeho dotaz ohledně něj nedokázal použitelně odpovědět. Ale v zásadě máš i pravdu.
  • 0

#26 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 20 prosinec 2007 - 00:21:36

dobře, zkusim to - tak třeba proto, že s rodinalem de téměř nekonečně kouzlit eště v negativnim procesu co se tejče kontrastu a rozsahu vůbec, což se při experimentování může hodit. já ho právě i na todle používam. zrovna zejtra du zkoušet nějaký portrétový hokus pokusy do tmy s velkym formátem a jistit to budu právě několikerym volánim v různejch rodinalovejch míchanicích. takže tak :wink:
  • 0

#27 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 20 prosinec 2007 - 00:24:47

no jo dd-x, kdo to zná... rodinal je holt klasika nejklasičtější, tisíckrát vozkoušená, známá... sme holt starý konzervativci, ale jinak máš asi i pravdu


Právě přesně v tuto chvíli scanuju první film co jsem v DD-X koupal .)
  • 0

#28 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2007 - 00:27:35

A jak to vypadá?
  • 0

#29 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 20 prosinec 2007 - 09:27:31

mně to zní skoro jako ddt nebo nějakej jinej jed na hubení hmyzu :wink:

je to prach a nebo voda?
  • 0

#30 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 20 prosinec 2007 - 11:45:29

Můžu přispět konkrétním údajem o volání svitku PAN F v Rodinalu (nic proti DD-X, neznám ji, zatím): Ředění 1:50, 20st.C., 12 minut, překlápění první minuta stále, pak jednou na začátku každé minuty.
  • 0

#31 ellis

ellis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2007 - 13:25:41

Mamiak:

Je to voda, až se dostanu večer domů, podívám se do záznamů a napíšu, jak jsem to volal. Možná se tím dá i hubit hmyz, ale to jsem zatím nezkoušel :wink: . Předtím jsem zkoušel Pan F v Microphenu, ale tohle mi vyšlo prostě líp.
  • 0

#32 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 20 prosinec 2007 - 14:45:20

to papo:
A jak je to při tomhle ředění a čase s vyrovnávacím účinkem? Ten Tmax a asi i ten PanF si myslím že jsou dost kontrastní ?
  • 0

#33 ellis

ellis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2007 - 16:52:29

Zde je(pro mě vyhovující) postup s Pan F v DD-X: ředění 1+4, 20st, celk. čas 8min 15 sec. Postup: nalít, 8.15 – 7.50 překlápět (středně), 7.30 až 6.00 překlápět 4x po 30sec (středně) , pak od 5.30 překlápět 2x svižněji po 30sec až do nuly, pak vylít. To je můj základ pro středně kontrastně exponovaný svitek na ISO 50, OPEMUS 7 - barevná hlava. Je tam mírný nárůst kontrastu pro zvětšování s barevnou hlavou. Pro ISO 25 v podstatě to samé, ale s časem 7.15.
K předchozímu dotazu: řekl bych, že Pan F není kontrastní film, ale film se normálním středním kontrastem.
  • 0

#34 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 prosinec 2007 - 21:43:39

Vážení přátelé děkuju vám všem za vaše rady a všem vám přeji do nového roku hodně zdraví a chuti experimentovat. Bohužel nás doma nějak momentálně permanentně trápí prdíky a tak kdo ví kdy na nějaké focení dojde :-P
U toho známého kde si to budu někdy fotit jsem se byl kouknout a zjistil, že má opravdu záblesky, no a po ujišťování všech že samozřejmě Flexa ty světla odpálí mi zbývá už asi jen jedna neznámá a sice jak se měří světlo externím expozimetrem při používání zábleskových světel :) :lol: :lol:

Hezký večer všem
  • 0

#35 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 29 prosinec 2007 - 21:50:14

Jsou dvě možnosti. Buďto připojit světla přímo k expozimetru kabelem a stiskem tlačítka odpálit, nebo nastavit na expozimetru "vyčkávací" režim, kdy expozimetr čeká na záblesk, který pak změří.
Některé kombinované expozimetry (flashmetry) umí měřit zábleskové světlo pro dopadající i odražené, některé jenom pro dopadající.

Doufám, že moc nekecám, protože jsem taky ještě neměl možnost to vyzkoušet, je to akorát to, co vím z návodu k Multimasteru...
  • 0

#36 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 29 prosinec 2007 - 21:57:20

nekecáš
  • 0

#37 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 prosinec 2007 - 22:04:35

No tak to jsem asi se svým starým ručičkovým expozimetrm v loji, ale předpokládám že mi to ten známí nějak změří :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních