Přejít na obsah


Fotka

Jaký tank?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
28 odpovědí na toto téma

#1 Miki

Miki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 prosinec 2007 - 14:49:36

Zdravím tu všechny. Dnes jsem asi po 10 letech vyvolávyl 135 film v tanku PLASTIMAT. Jsou tam plastové kuličky a ty se občas koušou, takže nasazení filmu je nejistá práce. Chtěl bych koupit nějaký jiný, třeba starší. To je jedno. Nevím ale, jaký typ. Poradíte? Díky, MIKI
  • 0

#2 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 prosinec 2007 - 15:22:17

No, na kino se mi nejvíc líbí jobo (co do snadnosti ládování filmu do cívek), ale to není nejlevnější. Některé plastimatky prý mají dost podobné cívky jako joba (tj. bez kuliček), ale nevím jaké typy to jsou :)
  • 0

#3 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 prosinec 2007 - 15:57:36

hlavní jsou ty cívky, vzhledem k manipulaci s filmem
měly by mít vykrojení na boku, kvůli potáhnutí zaseklého filmu za okraje
mockrát jsem to potřeboval
mě se podařilo za 500,- koupit jobo na 5 filmů a tyto cívky jsem po úpravě trnu dal do plastimatek - ty se prodávají asi za 50,-
a taky mám jobo na jeden kinofilm - jako dárej jsem jej dostal od tchýně :)
ale vybral jsem si ho sám pochopitelně
  • 0

#4 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 19 prosinec 2007 - 16:07:09

to jobo je asi vopravdu momentálně nejlepší. voproti plastimatkám teda každopádně, kajzra neznam
  • 0

#5 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 prosinec 2007 - 16:23:22

to jobo je asi vopravdu momentálně nejlepší. voproti plastimatkám teda každopádně, kajzra neznam

Jednoho kajzra mám (teda není to na něm nikde napsaný, ale ta vývojnice jako by z oka vypadla tomu co mají vyfocené na stránkách). Chce víc chemie a víc teče než jobo. Navíc jsou v cívkách kuličky, které znemožní vytáhnout film, takže když se ten v cívce zasekne je to problém - musí se rozebrat cívka, docela násilím a vydává to zvuky jako když se trhá celuloid, nic příjemnýho... ale filmy to zatím pokaždý přežily (jenže poslední dobou kino volám jenom v jobu, proč se trápit, že jo :) ).
Na svitky je to ale příjemnější - líp se mi do těch cívek zakládají - u joba se mi často stává, že se film prohne "podélně" a vypadne z drážek cívky. Tady mají cívky takové límce, které ten svitek nenechají prohnout. Ale ani svitek se z nich nedá bezbolestně vytáhnout, jenže ten se mi tam prakticky nezasekává.
  • 0

#6 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 prosinec 2007 - 09:55:37

Viděl jsem plastimatky s dvěma druhy cívek - měkčími a tvrdšími. Ty měkké jsem vzteky skoro rozšlapal, ty tvrdší jsou výrazně lepší a dá se s nimi docela dobře žít. Cívky se liší i tvarem, ty měkké mají z boků prolisy pro vedení filmu prsty a právě na nich se mi film zadrhával.
Ještě lépe se mi dařilo motat film do starých plastiků. Ty ale nejsou překlápěcí a cívky do plastimatek přímo nepasují a musely by se upravit.
  • 0

#7 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 20 prosinec 2007 - 10:42:47

nevyhazuj zbytečně prachy a kup někde obyč překlápěcí plastimatku. nechápu, jak je pořád všichni kritizují. že teče, že se do ní špatné nasouvají filmy a já nevím co ještě. jestli to není náhodou rukama. i jobovka po určité době začne téct. když ti pak praskne cívka, tak máš o investici postaráno (vlastní zkušenost). shrnu to - plastimatky bych se nebál, za ty prachy... Pokud tedy samozřejmě nechceš jít do rotačního volání, třeba s jobo procesorem.
  • 0

#8 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 20 prosinec 2007 - 14:16:42

zkus si sehnat JOBO, nejlepe na ebayi, obcas jich tam nekdo prodava vic najednou. prace je s nim velice pohodlna, plastimatky mam asi 4, tecou snad i min nez jete jobo...ale film se mi cpe rychleji do JOBA. po cca hodinove zapoleni pri pokusu narvat do plastimatky 2 svitky jsem si rekl - uz nikdy vice. a mam klid...kdyz napocitam na kolik si cenim jedne ztracene hodiny...tak cenovy rozdil mam za chvilku zpet.
  • 0

#9 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 prosinec 2007 - 14:29:44

JOBO je opravdu velmi dobrý standard. Když je porovnám s Plastimatem, tak to asi ani nejde. A to jsem dělal s Plastimatkami hafo let... Jenomže jsme je museli upravovat těsněním (používala se zavařeninová plochá guma a pod ni se cpala silonová prádelní šňůra :wink: Nicméně - fungovalo to bezvadně! S cívkami byl trochu větší problém - ty jsme nakupovali zásadně v provedení bez kuliček a s prohlubní pro "pomocné potlačení filmu". Nejlepší byla verze z Macrolonu - ta nešla skoro ani rozšlapat. Nejpracnější bylo "vyleštění" drážek - to jsme dělali Sidolem a hadrem na kusu plechu. Byla to práce pro vrahy, ale pak to fungovalo dobře (skoro jako cívky JOBO). Musely být ale naprosto suché!!!
  • 0

#10 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 prosinec 2007 - 14:34:57

když jsem se tak koukal na svoje cívky, tak jsou takové zašedlé v těch drážkách - čím to vyčistit?
je to taková usazenina, jako se dělá v misce s vývojkou
nejradši bych to do něčeho namočil a nedrbal hadříčkem
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2007 - 14:41:01

Taky nechapu co s tema plastimatkama delate :wink: ja mam 2 a 6 civek a nemam problem tam cokoli nacpat pokud jsou suche. Dokonce jsem jich par rozrezal a slepil a udel jsem si plastimatku na 4x5". Zato jsem rozslapal civku od Joba :D)) ktere jsem kdysi v nejakem zachvatu koupil.
Je pravda ze delam jen svitek ale obcasny kinofilm kamaradu taky nemam problem do plastaku nacpat.
  • 0

#12 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 prosinec 2007 - 16:27:03

Plastimatky jsou v pohode. Dokonce jsem do mokrych civek navinul mokry film docela bez potizi.

Miki ale zrejme ma trochu jine plastimatky, protoze na mych civkach tedy zadne "plastove kulicky" nejsou.

Kulicky jsem mel ve strarych bakelitovych kvedlacich tancich "Plastik". Tam se mi sice film taky dostaval dobre, ale vyhodil jsem je, protoze znam i jednodussi zpusoby jak si znicit film nez kvedlani...
  • 0

#13 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 20 prosinec 2007 - 16:32:51

s navíjemnim do bezkuličkovejch platimatek nemam nejmenši potiž. popravdě od joba (který mam taky) nerozeznam. ale bohužel, moje plastimatky, a to jsou prosim nové (jakože nikdy nepoužité, poprvé u mě) chčijou až hrůza. opravdu tečou. jobo si párkrát kápne, pokud dělam třeba třikrát po sobě. takže v plastimatkách dělam svitky a takřka trvale všelijak kvrdlam - nepřeklápim. spokojenost.
  • 0

#14 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 prosinec 2007 - 16:45:26

RHx: Já to čistíval Domestosem a měkkým zubním kartáčkem. Teď mám jakýsi klíner na vyvolávací automaty od Tetenalu a jde to také - skoro stejně, jako tím Domestosem :wink:
  • 0

#15 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 20 prosinec 2007 - 18:45:11

Já používám jenom plastimatky. Jedna tekla, ale stačilo skladovat bílé víčko položené vedle a neteče už ani tá. Navíjení? To je legrace a kdo to neumí ať si to trénuje s vyvvolaným, nebo zničeným filmem. Jde to perfektně a lehce.
  • 0

#16 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 20 prosinec 2007 - 19:01:51

Já používám jenom plastimatky. Jedna tekla, ale stačilo skladovat bílé víčko položené vedle a neteče už ani tá. Navíjení? To je legrace a kdo to neumí ať si to trénuje s vyvvolaným, nebo zničeným filmem. Jde to perfektně a lehce.


mozna to jde...ale kdyz mne JOBO na 2+3 civky + ony civky stalo 850Kc...tak se ani nemam potrebu namahat ;o))) (jine by to bylo kdybych kupoval nove...to bych zvazoval)
  • 0

#17 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 20 prosinec 2007 - 19:10:46

...já měl do nedávna plastimatku, ale po tom, co jsem do ní nemohl dostat film zřejmě z důvodu vlhkosti protože před tím to šlo vždy dobře, jsem si koupil jobo s kaskádou a udělal jsem dobře.
  • 0

#18 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 prosinec 2007 - 06:54:41

když jsem se tak koukal na svoje cívky, tak jsou takové zašedlé v těch drážkách - čím to vyčistit?
je to taková usazenina, jako se dělá v misce s vývojkou
nejradši bych to do něčeho namočil a nedrbal hadříčkem


Čistě chemicky se mi to nepodařilo, a to jsem zkoušel i hypermangan, zato se osvědčil starý kartáček na zuby.
  • 0

#19 Matess

Matess

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 leden 2008 - 20:29:45

Zdravím, já mám Plastimatky dvě úplně nove (nechce někdo?), v jedné jsem teda vyvolával svůj první filmek... zandat to tam nešlo ( a to jsem si to natrénoval) prostě jak jsem zhasnul (na intru na záchodě, tou dobou jsem ještě neměl ani komoru :o) tak se to začalo kousat, dvacet minut jsem to šmrdlal a nakonec pomohlo trocha násilí :o) no tak jsem si řekl že to natrénuju později... nalil jsem vývojku a dle přečteného návodu otočil dnem vzhůru, no... ručička pálila ještě tři dny :o) vyteklo toho dost. Tot poslední zkušenost s Plastimatem :o)
Dneska používám stařičkou vývojku Leitz (viz. foto) je tam pruh umělé hmoty, do které se to zamotává, sice taky sranda ale už jsem se to naučil a nechce se mi přeučovat :o) Mám vlastně dvě, jednu na kino a jednu na svitek... a spokojen :o) Vložený obrázek
  • 0

#20 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 7 leden 2008 - 21:49:38

Ten kajzr není vůbec překlápěcí, nečetl jsem pořádně návod a skoro všechna vývojka vytekla. Ty kuličky které má v cívkách jdou ale snadno vyndat a pak se mi navíjelo dobře. U všech vývojnic doporučuji při skladování nedotahovat závit a nenasazovat víčko.
  • 0

#21 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 8 leden 2008 - 09:01:27

Matess: Kolik bys chtěl za ty Plastimatky ogaro? Já bych je aj vzal!!!
  • 0

#22 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2008 - 12:23:57

Tá obtiažnosť strkania filmu do cievky v mojom prípade súvisí s tým, akým smerom foťák navíja film vo vnútrí. Ak to je v tom istom smere ako je na cievke, do plastimatky ho dostanem asi za minútu (Canon EOS 50), bez akéhoľvek odporu. Ak to je mechanický foťák, ktorý ten film navíja proti srsti, tak to je väčší problém, hlavne ak to skúšam okamžite po dofotení. To mi zaberie cca 5 minút u leicy m6. Potom sa ešte pamätám, že s filmom z minolty AL-F som zápolil podstatne viac, tá tiež navíja naopak a priemer tej civeky vo foťáku je dosť malý, takže ten film ohla naopak dosť silne.
Pomáha film po tme párkrát vytiahnuť z cievky a pripomenúť mu (pritiahnutím v cievke), na ktorý smer sa má zatáčať. Čosi mi hovorí, že s jobom by som si asi nepolepšil, tak to neriešim.
  • 0

#23 Matess

Matess

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2008 - 17:11:37

Kraken: Co dáš? ;)) Nejlíp bych to vyměnil za nějakou bejkárnu do komory....
  • 0

#24 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2008 - 18:21:31

Tá obtiažnosť strkania filmu do cievky v mojom prípade súvisí s tým, akým smerom foťák navíja film vo vnútrí. Ak to je v tom istom smere ako je na cievke, do plastimatky ho dostanem asi za minútu (Canon EOS 50), bez akéhoľvek odporu. Ak to je mechanický foťák, ktorý ten film navíja proti srsti, tak to je väčší problém, hlavne ak to skúšam okamžite po dofotení. To mi zaberie cca 5 minút u leicy m6. Potom sa ešte pamätám, že s filmom z minolty AL-F som zápolil podstatne viac, tá tiež navíja naopak a priemer tej civeky vo foťáku je dosť malý, takže ten film ohla naopak dosť silne.
Pomáha film po tme párkrát vytiahnuť z cievky a pripomenúť mu (pritiahnutím v cievke), na ktorý smer sa má zatáčať. Čosi mi hovorí, že s jobom by som si asi nepolepšil, tak to neriešim.


Je to přesně tak. Z EOS50 to jde jako po másle. Z manuální zrcadlovky, u kterých se film vine "proti srsti", to bývá problém. Pokud se film nechá po dofocení pár dnů v kazetě, není to zas tak hrozné.
  • 0

#25 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 8 leden 2008 - 19:49:39

Film můžete do spirály navíjet odzadu.
  • 0

#26 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 9 leden 2008 - 03:04:54

Matess: Ty ogaro, tož já nevím co potřebuješ! No a já žádné bejkárny v komoře nemám, já je tam spíš dělám. Ono když zapadnu do teho svojého studijního kútku, tož tam sa dělajů bejkárny jak sviňa, tedy pokud mám zrovna stočenů halůzkovů.
No snad by se našla nejaká chemie, teploměry, kraviny, no asi nic co bys neměél ;)

No, řekni co bys za to žádal a já uvidím, nééé.
  • 0

#27 Matess

Matess

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 leden 2008 - 08:54:53

Kraken: teploměry říkáš? ;)) Jeden by se hodil... případně troška negativní vývojky, spíš na zkoušku at to nemusim máchat ve fomě. o víkendu to zkouknu, jestli jsem nekecal a domluvíme se přesně ok?
  • 0

#28 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 9 leden 2008 - 13:11:18

Máš ho mít, z negativních vývojek mohu mabídnout Ilford Mircophen, intastnt Mytol ve kterém nyní dělám.
  • 0

#29 Matess

Matess

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 leden 2008 - 10:33:30

Kraken: Tak jsem je nakonec našel... jsou dvě, v dobrým stavu, trošku špinavé (nevim jestli chemie či co) ale nic zulámanýho nemaj, dokonce ani těsnění jsem neztratil :wink:)
Budeš to chtít poslat? Nebo máš někdy cestu do brna?
Ted jsem si všimnul, že mi dochzí pozitivní vývojka, tak bych se chtěl zeptat, jestli by se u tebe nějaká nenašla, místo té negativní co jsem chtěl :o)

Matess
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních