Přejít na obsah


Fotka

Použití blesku v exteriéru, na sněhu-ledu.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4 odpovědí na toto téma

#1 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 22 prosinec 2007 - 20:02:17

Mám dotaz na ty, co umí fotit s bleskem.
Byl jsem venku fotit krajinky na sněhu, nebo spíš zmrzlou mlhu. Často jsem nacházel nádherné scenérie s námrazou na větvích a stromech. Fotil jsem to bez blesku samozřejmě, ale chybí mi tam trochu lesku v tom ledu. Tak jsem některé záběry zkusil blýsknout. Použil jsem rozptylovou destičku a blesk v manuálním režimu na 1/8 výkonu. Stejně jsou všechny fotky přepálené. Jak nastavit blesk, aby tam byl třpyt, ale ne přepal? Foceno to bylo +/- z 0,5metru.
Díky všem.
  • 0

#2 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 22 prosinec 2007 - 21:13:10

Záleží na tom, jaké směrné číslo má blesk při plném výkonu. Platí, že pro správnou expozici vzdálenost x clona = (použité) směrné číslo. Takže fotím-li např. s clonou 8 ze vzdálenosti 0.5m, je požadované směrné číslo 8 x 0.5=4. Pokud blesk má při plném výkonu směrné číslo 50, musím jít zhruba na 1/12 výkonu.
To ovšem za předpokladu, že blesk je hlavní světlo, tj. zajišťuji jím korektní expozici celé scény. Pokud mám foťák nastaven (nejlépe v manuálním režimu) tak, že i bez blesku scénu správně naexponuje (např. 1/15 při cloně 8) a blesk má charakter pouze přídavného světla pro dosažení onoho lesku, pak bych šel ještě níž s výkonem, tak, aby se světlo blesku pouze odrazilo v ploškách a neovlivnilo celkovou expozici. O kolik níž, to asi nezbude než vyzkoušet, při výše uvedeném příkladu odhaduji, že by mělo stačit 1/30-1/60 výkonu. Záleží na náklonu a odrazivosti těch plošek.
  • 0

#3 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 22 prosinec 2007 - 21:43:21

Blesk má směrné číslo 54. Fotil jsem s clonou f2. Foceno s přdvolbou clony-tj. automatika a tam bude ten problém. Příště zkusím manuál a trochu si blesknu 1/30 výkonu, možná ještě míň. A uvidím...
  • 0

#4 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 22 prosinec 2007 - 22:08:40

No raději ještě méně. Clona 2 x vzdálenost 0.5 = 1, to je 1/54 výkonu. Takže bych to viděl tak na 1/60-1/125 výkonu. Ať se zadaří.
  • 0

#5 kotrcka

kotrcka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 23 prosinec 2007 - 12:46:08

alebo obetovat 1-2 policka na filme a skusit blysknut na 1/8 + niekolko vrstiev igelitovej tasky (biela z Tesca :? ).
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních