Přejít na obsah


Fotka

Mytí nádobíčka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 3 leden 2008 - 14:20:13

Ne, na tamto nádobíčko fakt nemyslím, to už mě naučila maminka před lety :)

Jde mi o to, jak nejúčiněji umývat vývojnici, válce, sklenice a jiné pomocné nádobí od chemie, aby tam nemohla zbýt žádná latentní schovaná mrška. Nejvíc mi jde o ustalovač, třeba z plastového odměrného válce ho nemůžu dostat, ty bílé skvrny mě tam straší už jakou dobu a já si nejsem jistý, jestli při dalším nalévacím kole nevlivňuji vývojku. Drbal jsem to různejma věcma jak šílenec, ale špína je zažraná :) Často jsou nějaké zbytky ustalovače i ve vývojnici a tak. Štve mě to.
  • 0

#2 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 3 leden 2008 - 14:24:13

já ti jen tak celkem zvolna, né moc pečlivě voplachuju, trochu to teda vždycky pošudlam to jo, ale jak sem řek s rozumem. lázně sem si kontaminoval jenom jednou a to byl jinej případ
  • 0

#3 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 3 leden 2008 - 14:24:27

Pavle, já to meju v teplé vodě, co snesu. A usazeniny-zažranou chemii, houbičkou na nádobí. Nikde se mi nic nedrží a to většinou jenom tou vodou vyplachuju.
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 leden 2008 - 14:36:50

Myju stejně jako MVano.
  • 0

#5 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 3 leden 2008 - 14:46:01

Myju stejně jako MVano.

Funguje a stačí to...
  • 0

#6 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 3 leden 2008 - 14:59:43

Mno, já ten odměrnej válec můžu drbat jak chci a stejně to z toho nedostanu, tak jsem myslel na nějakou chemickou cestu...
  • 0

#7 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 3 leden 2008 - 15:21:34

..co vyzkoušet třeba toto Vložený obrázek
  • 0

#8 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 leden 2008 - 15:22:40

Nemám to vyzkoušené, ale na odstraňování nečistot se doporučuje zředěná kyselina solná.
  • 0

#9 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 3 leden 2008 - 15:32:09

Jak uvedl "papo", kyselina chlorovodíková opravdu funguje, jenom ji pro jistotu neředím!
  • 0

#10 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 3 leden 2008 - 15:43:32

Vetsinou po vyvolani vlozim do nadoby s vodou a necham vykoupat do rana. no a sem tam prisipu par pecicek louhu No a muze mi kazdej ustalovac lzezt na zada, panc je s nim amen :)

Hlavne to chce zachovat chladnou hlavu :D Jako s objektivama - ten kdo moc cisti, ma skla zbytecne poskrabany :lol:
  • 0

#11 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 3 leden 2008 - 15:44:43

z labaku by som sice mal byt zvyknuty vsetko umyvat pod teplou vodou...so saponatom..v rukaviciach..a na koniec oplachnut v destilke...ale komu by sa to chcelo, ze ano. Tak sa s tym nijak neparam...trochu to vzdy pooplachujem a zda ze to staci. Este sa mi nestalo ze by chemia neslapala jak ma kvoli nejakej "kontaminacii" z nadoby... Predsa len sa bezne pri fotografickych postupoch nepracuje s takou presnostou ako v chemickom labaku pri nejakych analyzach, tak na co si z toho robit tazku hlavu
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 leden 2008 - 23:30:17

Taky sem všecko šůroval několikrát.

Nejlepší je mít dvojité nádobí. Jednu na vývojku (zásadité sračky) a druhou na ustalovač (obecně na kyselé). Pak by to vymývání nemělo být tak přísné...

Pokud trváš jednom náčiní, tak pokud si třeba připravuješ kompletní chemii na negativní/pozitivní proces, začni vývojkou, vymyj, přerušovač, vypláchni, ustalovač, nech odmočit a vypláchni. No a na smáčedlo ti stačí jedna injekční stříkačka! Jo a hlavně si s tím moc nelam hlavu!!! :lol:
  • 0

#13 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 4 leden 2008 - 12:02:22

Jestli spíš nemáš ten válec poleptanej, když to nejde umejt. Ustalovač je přece velmi dobře rozpustnej ve vodě a po umytí by tam žádný stopy bejt neměly,
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních