Papírky na kontrolu vyčerpanosti ustalovače

#1 orwell

orwell

Publikováno 18 leden 2008 - 12:54:55

Protože u Škody lze zakoupit papírky na kontrolu vyčerpanosti ustalovače mám na zkušenější temnokomorníky odborný dotaz. Jak se to pomocí těch papírků pozná že je ustalovač vyčerpán?

#2 jkcz

jkcz

• LocationValašské království

Publikováno 18 leden 2008 - 13:57:37

k papírkům si kup ještě stupnici, podle ní pak poznáš, jak moc je ustalovač nasycený stříbrem

#3 jkcz

jkcz

• LocationValašské království

Publikováno 18 leden 2008 - 13:59:26

Plus o dalších způsobech testování ustálení je psáno tady:

#4 Niraj

Publikováno 5 prosinec 2009 - 06:45:25

Aha, tak to, že jsme si koupil jenom papírky mi je k prdu :?
Když tam tam obsluha - to je teda něco. Nejdřív paní ani nevěděla, co chci, cpala mi furt lakmusový papírky na kyselost. Musel jsem ji v PC ukázat, že to mají na e-shopu. Pak už to dopadlo. Že by po tomhle extempore věděla, jak se s tím pracuje, to jsem si nedělal iluze. Návod taky žádný ... A teď se tu dozvím takovouhle jobovku.
Můžete mi někdo aspoň orientačně prozradit, jakej je rozdíl v zabarvení papírků u nového (to jsem si vyzkoušel) a úplně vyčerpaného ustalovače? Díky.

#5 Karel2Kouril

Karel2Kouril

Publikováno 5 prosinec 2009 - 09:14:14

Papirek tmavne v zavislosti na obsahu stribra - cim hnedejsi, tim vic stribra v ustalovaci je (namaci se to jen na chvilicku, neni dobre ho nechat v ustalovaci plavat)

Ta kalibracni stupnice je draha jak cert, osobne jsem si pri srovnani nikdy nebyl jisty, kolik stribra papirek vlastne ukazuje. Ale na hruby odhad je to dobre, pohodlne a rychle.
Bez stupnice ti asi nezbyva, nez si vyrobit nejake definovane vycerpane roztoky ustalovace a podivat se (tento postup bude dost mozna i presnejsi, nez se stupnici).

Levnejsi alternativa imho je schranovat utrizky z filmu, pak vzdycky jeden hodit do ustalovace a pozorovat, za jak dlouho zpruhledni.

#6 RHx

RHx

• LocationHK

Publikováno 5 prosinec 2009 - 09:38:28

přesně takhle to dělám, akorát na to používám pořád stejnej film - různý filmy se můžou ustalovat různě dlouho a taky mají jinou barvu podložky
-u čerstvého ust. to zasyčí a za 40 s je hotovo
- no jak je to línější a línější, tak ustalovač na papír vyměním asi když to trvá 3 min - i tam by měla být rezerva
pro filmy používám ustalovač asi na 2/3 doporučenýho množství filmů a pak mění dřív než začne lenivět

#7 Niraj

Publikováno 5 prosinec 2009 - 11:19:10

Jojo díky. Test s tím filmem vypadá rozumně. Ty papírky, to byl takovej momentální nápad, tak jsem je koupil.
Zrovna jsem se chtěl zeptat, pod který čas v tom testu berete ustalovač jako ještě funkční. Vidím ... 3min cca.

Já ustalovač po vyvolání filmu už na další film nepoužívám, nalévám ho do nádoby s ustalovačem pro fotky a tím doplňuju její zásoby. Test proto nepotřebuju pro film ale pro fotky.

Díky vám za infa.

#8 RHx

RHx

• LocationHK

Publikováno 5 prosinec 2009 - 11:32:06

ten čas ber s rezervou třeba je i pět minut bezpečných, když tam papír necháš deset - nevím, mistr bzenčák doporučuje dvoustupňové ustalovaní já jsem k tomu ještě nedospěl (nemám držáky na dvě misky nad sebou), ale měním ustalovač v misce jako levnou lázeň dřív

#9 hypnogen

hypnogen

• LocationPraha / Rychvald

Publikováno 5 prosinec 2009 - 13:48:24

V Kulhánkovi (tuším) jsem četl o testování ustalovače jodidem draselným. Mám dojem, že se udělal roztok KI (10%) a nakapal do vzorku ustalovače, který se tímto zakalí a po protřepání by se měl znova zprůhlednit. Pokud se nepovede dosáhnout čirého roztoku nebo to trvá příliš dlouho, pak je ustalovač vyčerpaný.

#10 Vladik

Vladik

Publikováno 5 prosinec 2009 - 15:48:01

Ty papirky se tu uz v nejakem vlakne rozebiraly. Psal jsem tam i nejake prispevky.
Papirky mam, ale jak jsem zjistil, ze za tu okopirovanou stupnici formatu A5 chteji nejakych 180 Kc (ted uz to mozna stoji o neco min), tak jsem si za ty penize radeji koupil dalsi litr ustalovace. Ale papirky mam.
Pak si stacilo majit katalog Johnson a bylo. Kvalita te kopie, co prodava Skoda, je prakticky stejna, jako kdyz si to srovnate na LCD.

http://www.kaagat.co...gue 2009-10.pdf

strana 11

#11 Niraj

Publikováno 6 prosinec 2009 - 03:22:04

Jééé, zmizely mi tu 2 příspěvky, nevím proč. Nebo že bych špatně ukládal?

V jednom jsem psal reakci na RHx, že 3 min. se mi jeví tak akorát, a že mi nejde o nějakou přesnost nebo vycucání z ustalovače co to jen jde. Spíš mi jde o to, nevylejvat ho zbytečně brzy, když by ještě svoji práci odvedl, nebo zase pozdě, když už je to úplně vyřízená voda.

V druhým jsem reagoval na Vladika, že jakousi tabulku u Škody měli, ale s názvem Paterson (jestli se nemýlím) a tak mě vůbec nenapadlo spojovat to s papírky Johnson. Tabulka stála tuším kolem 130Kč.
A že díky moc za odkaz na tabulku.