zvětšováky kaiser

#101 anry44

anry44

Publikováno 10 leden 2018 - 16:59:43

Tak držák negativu ,přesněji nosný rámeček system V je doma . Kondenzor 6x9 stojí v PL 639 zl. asi 4000 Kč.V lightq chtějí 5290Kč.Dost rozdíl.I tak 4000 Kč je dost.Teď babo raď.Nechat si Mgf 3a a Kaiser poslat do světa,nebo obráceně.

Ďuro,kolik stál na ibeji ten Tvůj?

#102 ďuroT

Publikováno 26 leden 2018 - 21:54:24

Tak,
LED je vnútri, na milimeter. Na test, takzvaný 'proof of concept'... nebavilo ma už zháňať halogenky a za cca 23 eur (žiarovka 6e a zdroj 12e, plus dimmer za 5 ako ND filter).

Je to dosť tmavé (15w Cob led s mr16 tam jediná vošla), môj odhad 3 clony oproti 100W halogenke. Na druhú stranu, pri mojich menších formátoch som aj tak zaraďoval ND filter, sklá mám kvalitné takže f 5.6 max, a zbavil som sa úplne tepla a UV.

Akurát problém s meracími hodinami, LED spektrálne asi nesadlo čidlu a som dosť mimo rozsahu.

No, pozväčšujem, uvidím, napíšem.

#103 Heliar

Heliar

Publikováno 29 leden 2018 - 09:25:00

K výše uvedenému způsobu náhrady halogenové žárovky LED žárovkou - domnívám se, že takto to nebude správně fungovat. Halogenové žárovky s dichroickým zrcadlem pro barevné hlavy mají zrcadlovou plochu tvaru rotačního elipsoidu, tedy vytváří zužující se (sbíhavý) svazek paprsků (kužel) s ohniskem před žárovkou, elipsa má dvě ohniska, v jednom je vlákno žárovky. V blízkosti druhého ohniska je umístěn klínový filtr. Paprsek světla je v určité vzdálenosti před žárovkou velmi úzký, a v tomto místě prochází štěrbinou do míchací komory, kde se rozptýlí. Led žárovka s reflektorem má tvar paraboly (rotační paraboloid) a vyzařuje rozšiřující se kužel. Z uvedeného vyplývá, že do míchací komory se dostane pouze velmi malá část paprsků a navíc v nevhodné geometrii. Proto vycházejí dlouhé časy. Dá se předpokládat, že budou i problémy s filtrací a možná i s rovnoměrností osvětlení plochy.

Obecně platí, že LED s příkonem 15 W by měla plně vyhovovat. Používám tři zdroje světla s LED (dva difuzní a jeden s kondenzorem), které jsou osazeny zelenými a modrými diodami. Pracuje se s tím skvěle. Světelného výkonu je spíše nadbytek, než nedostatek. Je to způsobeno tím, že LED vyzařují téměř veškerý poskytovaný výkon ve světle té vlnové délky, na který jsou naše papíry citlivé.   15 W stačí pro zvětšeniny 30 x 40 při časech do cca 30 s, přičemž na formátu negativu nezáleží, ten ovlivňuje pouze potřebný počet diod. Největší výhoda použití LED ve zvětšováku je právě v možnosti přesně definovaného nastavení poměru světla o přesné vlnové délce.

#104 ďuroT

Publikováno 29 leden 2018 - 10:30:29

Heliar,

ďakujem za podnetné informácie z Vašej skúsenosti. Už tomu začínam viac rozumieť, kľúčové sú práve tie dve ohniská a elipsoid - to by vysvetľovalo práve výrazný úbytok svetla oproti halogénu (pritom svetelný tok mal byť podobný). Ako píšete o zdroji so zelenými a modrými diódami, áno - to je ideálne, raz sa pustím aj do toho (je to však na domácu výrobu náročnejšie, hlavne na čas). Zatiaľ skúsim ešte metódu "hrubej sily" a vyššieho výkonu LED, je to pomerne dostupné a lacné na test (náklady do 20 Eur).

S rovnomernosťou svetla ani s filtráciou som problém nezaznamenal (včera som skúšobne urobil zopár malých 18x24 - na tie je množstvo svetla ideálne, časy okolo 20s-25s na RC Ilfordoch a clone 8, pri strednom formáte). Prikladám len na ilustráciu jednu fotografiu.

K výhodám LED by som okrem Vami spomínanej vlnovej dĺžky ešte pridal aj stmievanie (PWM): odpadá nutnosť ND filtra, clonenia pre kratšie časy.

Ak ešte môžem jednu teoretickú: Dichroické zrkadlo na halogéne, ak som správne pochopil má za  úlohu prepustiť IR "dozadu" a odraziť viditeľné spektrum dopredu?

#105 Heliar

Heliar

Publikováno 29 leden 2018 - 14:38:52

Dichroické zrcadlo propouští dlouhovlnné (IR) záření a odráží viditelné - odfiltruje částečně tepelné záření. Žárovka s dichroickým reflektorem pošle (i odrazem) požadované vlnové délky do definovaného směru v definovaném tvaru kužele a propustí dozadu dlouhovlnné záření, odkud se odvětrá (z pohledu fyziky hrozně napsáno). Na filtry a na negativ se dostane méně tepelného záření.

Systém využívá PWM pro regulaci intenzity a pro regulaci poměru modrého a zeleného světla.

K Vašemu systému - právě těch 20 - 25s pro 18x24 a RC je pro mě už dost - jestli dobře počítám, tak pro 30x40 a FOMATONE je to cca 2 - 3 minuty.

Rovnoměrnost osvětlení nelze z přiloženého obrázku posoudit, je potřeba osvítit papír světlem (bez negativu-zaostřeno v rovině negativu a zacloněno na pracovní clonu) pro ultratvrdou gradaci tak, aby byl cca středně šedý. Potom se dějí věci, nelekejte se, už samotný kvalitní objektiv má ztrátu v rozích cca 1/2 clony (WA víc), tessary (Rogonar, Anaret) jsou na tom lépe (mají pouze čtyři čočky), střed bude tmavší, otázka zní o kolik. Dá se to řešit vložením vybroušené matnice (umělé ztmavení středu - kompenzace vady objektivu). Jednodušší je ten úbytek změřit poz. expozimetrem. To s tou vybrušovanou matnicí realizoval kdysi Marty (na Kaiseru), kopie jeho stránek je někde uložená, ale má to také svá úskalí. Jak moc se projeví vliv nevhodné žárovky na rovnoměrnosti osvětlení záleží na konstrukci osvětlovací soustavy, jinak to má hlava pro Magnifax, jinak DURST, Kaiser neznám.

#106 ďuroT

Publikováno 29 leden 2018 - 16:22:08

Heliar,

ďakujem aj takto verejne za skvelé a podnetné príspevky. Osvit bez negatívu spravím, chystal som sa na to. Potom pridám.

Pozitívny expozimeter mám (Hauck MSA) - otázne je, nakoľko stmavenie bude výsledkom čidla "pod uhlom" a nakoľko chybou nerovnomernosti svetla. Ten pozitív bude asi lepší.

Ako zaujímavosť: Kaiser má ako súčasť multigrade hlavy aj špeciálnu matnú rozptylku, s premenlivou hrúbkou (v strede najhrubšia).