Přejít na obsah


Fotka

Přechodové filtry


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 30 leden 2008 - 07:26:22

Prošel jsem si místní diskuse o filtrech a nenašel jsem uspokojivou odpověď na některé věci ohledně přechodových filtrů.

V současné době používám při focení na kinofilm na objektivu vždy jeden "základní" našroubovaný kruhový filtr (polarizační, žlutý, žlutozelený - podle toho, na co fotím) a na to ev. šroubuji ještě kroužek Cokin s držákem na jeden destičkový filtr (nejčastěji šedý přechoďák). Více filtrů nepoužívám, protože držák by mi vinětoval na širokých ohniskách.

Takže v zásadě mám vždy max. 2 filtry. Teď přemýšlím o sadě filtrů pro SF - objektivy mají větší průměr než u kina, takže mě čeká opět nákup filtrů. S ohledem na výše popsanou osobní zkušenost s využitím filtrů uvažuji nad tím, že bych si koupil pouze kruhové filtry - žlutý, žlutozelený, polarizák a přechodový. A ohledně toho přechoďáku mám dotaz.

U Cokinu je samozřejmě výhoda, že je možno posouvat polohu přechodu podle přání. Z osobní zkušenosti vím, že obvykle přechoďákem kryji 2/3 obrazu (66 % :) ), což není nijak dramatické, protože mám filtr Soft, tj. s dlouhým pozvolným přechodem. A něco podobného bych chtěl i v kruhovém provedení. Vyrábějí se vůbec kruhové přechoďáky, které mají větší zakrytí něž 50%? A existuje nějaké provedení se "Soft přechodem"?

Než jsem koupil Cokiny, koupil jsem si kruhový přechoďák Hoya 50%. Prakticky jsem ho ale použil pouze několikrát (málo), protože když se podívám do hledáčku (u kinofilmové zrcadovky), tak ztmavení není prakticky vůbec vidět (s Cokinem nelze vubec zrovnat), takže nejsem ani schopen natočit správně polohu horizontu. Proto se ptám, zda jsou i filtry s větším zakrytím (které ale vyvažuje ten soft přechod). Nebo si mám koupit Cokin kroužek a dál se držet deskových přechoďáků?

Nějak jsem se rozepsal :lol: Má k tomu někdo nějaké svoje poznatky? Předem díky za reakce.
  • 0

#2 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 30 leden 2008 - 09:31:07

Nechal jsi dost otázek nezodpovězených jako třeba velikost stávajících filtrů (A / P), hustotu cvokin filtru (předpokládám že je to 121S) a nakonec velikost SF, Pro 645 jde s úspěchem použít Cokin P. sám ho tam používám, nejširší sklo 45 mm (eqv. 28mm) bez problémů i s našroubovaným obroučkovým filtrem. U Pentaxu 67 už by to byl trochu problém, protože třeba 55/4 (odpovídá asi 28mm) má už 77mm, o 45mm nebo starších sklech ani nemluvě, tam to jde nezřídka na 82 či 95mm,

KOOD filtry ubírají jednu resp dvě clony (G1 a G2), Cokiny 2 nebo 3 (120 resp 121) + několik variant strmosti přechodu, LEE nabízí obojí, tedy 1, 2 i 3 clony a všechny ve dvou variantách (soft/hard). Obroučkové filtry se taky dělaj v různých hustotách, 50% ubírá 1EV, dělá se i silnější 25% (2 clony), na zbytek otázky neznám uspokojivou odpověď.
  • 0

#3 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 30 leden 2008 - 09:51:59

Současnou velikost mám Cokinu mam tuším P - je to ta nejobvyklejší střední (ani ty nejmenší, ani ty největší). Ten přechoďák, který teď používám, je asi ten 121S (ještě ověřím, ale to číslo mi je dost povědomé). Jde mi o použití na Mamiya RB 67 s objektivem Sekor 50 -> průměr závitu je 77 mm.

Jestli budu moci používat Cokiny si asi zjistím sám - půjčím si od kamarádky kroužek 77 mm a zbytek mám. Primárně by mě zajímaly vaše postřehy ke kruhovým filtrům. Jak píše Jenda, dělají se tedy i kruhové přechoďáky v různých hustotách, což jsem nevěděl. Má někdo informace o kruhových přechoďácích s jiným pokrytím než 25% nebo 50%? Ev. s měkčím přechodem?
  • 0

#4 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 30 leden 2008 - 10:06:32

Ta % by měla vyjadřovat propustnost zabarvené části, ne její plochu. Proto 50% snižuje propustnost o 1 EV a 25% o 2EV.
Viz fotoskoda, filtry - efektové - šedý přechod - B+W filtry.

RBčko tady pár lidí má, brzy se asi ozvou...
  • 0

#5 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 30 leden 2008 - 10:17:34

Armas, tak až to zkusíš, atk dej vědět, mě by to taky zajímalo.
  • 0

#6 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 leden 2008 - 10:20:48

no, pokud ma Cokin P nejakych 90 mm na delku, o moznostech pouziti na 77mm skle si obrazek udelas sam. O jeho sirce a nutnosti strcit do drzaku, ktery ti ubere dalsich par mm ani nemluve...

Urcite budes muset poridit bud Cokin Z nebo lip Hitech od Format. Ty jsou kupodivu docela levne a barevne neutralni. Na cb je to vcelku jedno, na barve, hlavne na diaku, to poznas. Spatne pry nejsou ani Kood, ale ty neznam vubec

kruhove prechodaky se mi nezdaji, na nektere typy zaberu jsou dost nevhodne...
  • 0

#7 Rumcajz

Rumcajz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 98 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 leden 2008 - 15:54:00

Povrzuji ty Hitech od Formattu,jsem s nimi velmi spokojen
Jen bych asi potřeboval ještě tvrdou řadu
  • 0

#8 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 30 leden 2008 - 19:34:35

Šedé gradualy od B+W jsou vynikající (50% "bere" jednu clonu, 25% 2 clony). Oproti HOYA mají přijatelnější "typ přechodu" - jakoby ne tak strmý. Jsou barevně zcela neutrální. Používám je na kino i 6x7 a mají (jenom) dvě nevýhody: umístění přechodové zóny nelze měnit vzhledem k ose objektivu (což mně, který fotím většinou v lese - obvykle velmi členitá a světelně složitá scéna - vadí pouze v malém procentu případů). Druhou nevýhodou je (zvláště u méně světelných objektivů) "náklon" přechodové zóny. V hledáčku se fakt špatně posuzuje. Tady je pomoc snadná - značky nebo plastový pravoúhlý rámeček na otáčivé části obroučky.
Deskové šedé gradualy (u nás nejčastější plastové Cokin, Lee, Kood) jsou co do optického výkonu (podle mě) rovnocenné v čb fotografii, v barvě (zvl. dia) jednoznačně vede Lee (ještě lepší jsou skleněné Tiffeny - ale ty ve velkém formátu stojí až 300 USD za kus).
Kromě výhod mají i nevýhody - je třeba dávat hodně pozor na reflexy. (Je to divné, ale u kruhových B+W - které jsou také plastové, je toto nebezpečí daleko menší, dokonce i bez sluneční clony...)
Slotové držáky (jak Cokin, tak Lee) lze (při nebezpečí vinětace) rozebrat a poskládat třeba jenom na jeden nebo dva filtry (čímž se zkrátí to, co trčí před objektiv). Oba systémy dělají i wide držáky (na jeden filtr). U Lee i Cokinu lze držák "obrátit naruby", tzn. nasadit na kroužek štěrbinu na filtr nejbližší obrubě objektivu a filtr zasunout do slotu který je určen pro upevnění držáku na kroužek. Lee to má vyřešeno lépe, u Cokinu je to méně pohodlné.
Některé mé objektivy pro 6x7 (45mm, 75mm) mají průměr 82mm a P držák s filtrem už na 45ce vinětuje. Používám tedy Z.
Pak se Vám asi vyplatí spíše Z-systém (gradualy 100x150mm) a možná i barevné filtry pro čb (které jsou levnější než kruhové, ale zase nemají antireflexní úpravu).
  • 0

#9 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 30 leden 2008 - 21:01:39

Pentaxista: díky za obšírné vysvětlení.

Rumcajz: Co přesně používáš za filtry od Formattu? Nástrčné nebo kruhové? Díval jsem se na jejich stránky http://www.formatt.co.uk a pokud tomu dobře rozumím, tak u přechoďáků je možné si vybrat buď Graduated s přechodem od poloviny filtru nebo Blenders s dlouhým pozvolným přechodem v celé délce filtru. Máš s tím nějakou zkušenost?
  • 0

#10 Rumcajz

Rumcajz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 98 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 únor 2008 - 15:04:41

Pentaxista: díky za obšírné vysvětlení.

Rumcajz: Co přesně používáš za filtry od Formattu? Nástrčné nebo kruhové? Díval jsem se na jejich stránky http://www.formatt.co.uk a pokud tomu dobře rozumím, tak u přechoďáků je možné si vybrat buď Graduated s přechodem od poloviny filtru nebo Blenders s dlouhým pozvolným přechodem v celé délce filtru. Máš s tím nějakou zkušenost?


Používám ND Grad kit 0.3, 0.6, 0.9 soft. Blenders je spíš do lesa. Já bych spíš ještě potřeboval alespoň 0,6 hard a asi něco z řady 81-mám sice cvokin Z 81B, ale ten je divně žlutej.
Jinak ten 0,3 mám nějakej zajímavej, protože je na něm sice napsáno soft, ale má daleko tvrdší přechod, než ty druhý dva, tak přemýšlím, jestli to soudruzi nepopletli
  • 0

#11 Rumcajz

Rumcajz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 98 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 únor 2008 - 15:14:15

Jo-jsou to obdélníkové, šíře 100 a maj pěkně skosené hrany
  • 0

#12 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 28 září 2014 - 16:20:15

napadlo mě si koupit šedý přechoďák na leicu. Vzhledem k tomu, že je to dálkoměr, nemá příliš smysl trápit se s čtvercovými filtry a tak hledám kruhové filtry. Jenomže zrada - nejmenší průměr, co jsem našel, je 49mm a já potřebuju ještě o jeden centimetr menší. Použití většího filtru přes redukci jednak spomaluje a ruší při práci, a hlavně blokuje výhled v hledáčku a omezuje použití sluneční clony (to samé platí pro čtverce).

A ještě jeden zádrhel mě napadl - liší se délka a strmost přechodu podle průměru filtru? Logicky by to tak být mělo. Pokud vezmu fitlr např. 82mm, tak přechod zabírá třeba 2.5cm, zbylých 1.5cm k obroučce je už sytá šedá. Když to ale okrájím na ø49mm, tak mi přechod sice pořád začíná uprostřed, ale nejtmavší okraj přechodu je mimo malou obroučku, přechod je tak měkčí a s menší účinností.

 

Takže nějaké (smysluplné) nápady? Jde mi o objektivy 25 a 50mm. Jasně, mohl bych si vzít SLR kde je možností mnohem víc (smysl bezpochyby dávají čtvercové filtry - nezaclání to ve výhledu, rámcově mám představu o poloze přechodu...), ale proč dělat věci jednoduše když to jde i složitě, že :-).


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních