Přejít na obsah


Fotka

Snížení pH


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 30 leden 2008 - 15:31:05

Nevíte čím snížit hodnotu pH negativní vývojky aniž bych ovlivnil její vyvolávací vlastnosti? Napadlo mě změkčením vody M19 a ve vývojce není předepsán bromid draselný, tedy 1g by neměl nic s vývojkou udělat.

Řešil jste už někdo tento problém?
  • 0

#2 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 30 leden 2008 - 15:40:39

A preco chces znizit to pH?
  • 0

#3 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 30 leden 2008 - 15:44:13

Nevim jak u CB, ale v barve (Tetenal Colortec E-6) se doporucuje tusim 1% roztok kyseliny sirove...
  • 0

#4 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 30 leden 2008 - 17:46:39

Já bych pH snižoval kyselinou, sírová by mohla být dobrá volba, ale chtělo by to pH metr, slušnou elektrodu a byretu. KBr je řekl bych takový neutrální, n snížení ph dost k ničemu. Spíš by pomohl NH4Br tedy bromid amonný, ten by vedl k snížní pH.
co se tejče vývoky, tak by se ale nejspíš hodil disiřičitan sodný.
  • 0

#5 bryan

bryan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 leden 2008 - 18:18:38

Myslím, že je to jak říká Goro. KBr jako sůl silné kyseliny a silné zásady nebude s rozpouštědlem reagovat dojde pouze k solvataci takže pH samotného roztoku bude okolo 7. Naopak NH4Br je sůl slabé zásady a silné kyseliny takže pH půjde dolů.
  • 0

#6 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 30 leden 2008 - 19:00:51

Pokud nesestavuji vlastní vývojku (vlastní konstrukce), pak mi "manipulace" s pH (u už vymyšlené, vyzkoušené) vývojky příjde jako zkracování nohou do menších bot. A pokud najdu odlišné pH u namíchané "standardní" vývojky, pak je asi v něčem chyba (kvalita chemikálií, voda...)
Konstrukce vývojek počítá s konkrétním hodnotou pH a její změna má zpravidla znatelný až významný vliv na její funkci - a někdy až fatální.
Když postudujete stránky o nekonfekčních vývojkách, zjistíte například, že vývojky (ve svých účincích na emulzi prakticky totožné) lavírují s pH v rozdílu 0,2 stupně a tyto vývojky se již chovají jinak (např. co do délky vyvolávací doby).
P.S. Nevíte někdo o dodavateli pH papírků (nebo jiných indikátorů), které by byly opravdu přesné (řekněme schopné rozlišit 0,2 stupně pH)??? Startování pH-metru je fakt málo pohodlné...
  • 0

#7 bryan

bryan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 leden 2008 - 19:59:49

Přesnější měření pH by možná mohla umět souprava Visocolor dle údajú je to mezi indikátorovým papírkem a přesnější kolorimetrií (praktickou zkušenost bohužel nemám) rozsah měření pH je od 4 do 9. cena je cca 1000 kč za 450ks.
  • 0

#8 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 30 leden 2008 - 20:54:28

No meranie pH s presnostou 0.2 inak ako pH-metrom nezmeriate.
A je pravda ze vvolavacie latky pracuju len pri urcitom pH cize sa moze lahko stat ze ako ja hovorim pretitrujete a nic nevyvolate. Ja by som osobne nemenil pH konfekcnich vyvojek iba ak doma pripravenych pokial by sa pri priprave nedosiahlo potrebne pH. A ked pH dostanete velmi vysoko tak vyvolavacie latky sa velmi rychlo vycerpaju.
  • 0

#9 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 30 leden 2008 - 21:11:56

Kyselina sírová určitě pomůže, ale negativ už asi nevyvolám :-)

Našel jsem v receptáři střední fosforečnan sodný(Na3PO4.12H2O), roztok s pH-8. Dává se 10g-20g na litr. Snížením pH a přidáním bromidu by se měl potlačit sklon k závoji. (Mám pár starých filmů a rád bych z nich vymáčkl maximum)


U D-76 by to mělo zmenšit zrno při stejném využití citlivosti. "Zmenšíme li pH vývojky D-76 na hodnotu 8 až 7,6 (3g boraxu + 3,5g kyseliny borité, podle křivánka), dosáhneme jemnějšího zrna negativů při stejném využití citlivosti". Fotografický receptář - Jaromír Macek-Karel Paspa (Rád bych si D-76 překopal k obrazu svému a za pokus to stojí, jen nemám kyselinu boritou a tak hledám alternativu na zkoušku)
  • 0

#10 bryan

bryan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 leden 2008 - 21:30:28

Jak moc na to spěcháš? Nejsem si přesně jist, ale myslím, že bych k. boritou měl mít. Potíž je v tom, že se podívám až 11.2. Potom bych ti klidně ty 4 gramy na zkoušku poslal.
  • 0

#11 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 30 leden 2008 - 21:31:08

nojgi: Kyselina boritá je naprosto běžně k mání a můžete zkusit i "fintu". V apatyce běžně koupíte "borovou vodu", což je 3% kyselina boritá (Solutio acidi borici 3% HBF), která se běžně používá například k obkladům. Nemusím "překládat", že jsou to 3g kys. borité v čištěné vodě. Stojí kolem 30 Kč (dost, ale na jeden pokus možná stačí...)
Jenom mě zaráží, že tak úžasnou vlastnost, jako je zmenšení zrna při zachování využití citlivosti, nevyužil výrobce konfekční vývojky... Vkrádá se mi na mysl "poučka", že vždycky je něco za něco...
  • 0

#12 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 30 leden 2008 - 21:58:22

Pentaxista:

Děkuji za tip. Podle mě tuto změnu nevyužili kuli stálosti. Kodalk (metaboritan) také vyhodili kuli tomuhle problému. Jen zatím pořádně nevím jakou neplechu jim to dělalo. Jinak metol za fenidon změním určitě

bryan: Zatím na nic nespěchám,"dvakrát měř a jednou řež" Děkuji za nabídku, já zatím zkusím kolegy z fotoklubu. Ono by možná bylo poštovné dražší než ty 4g.
  • 0

#13 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 30 leden 2008 - 23:00:04

Tak já nevím ...
V naší lékárně mi paní navážila kyselinu boritou rovnou do lékovky. Vždyť z ní míchá tu borovou vodu!
  • 0

#14 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 31 leden 2008 - 10:22:54

Vážení kolegové , můžete někdo z Vás sestavit přehlednou tabulku hodnot
pH pro jednotlivé vývojky a to i včetně hodnot pH pro jednotlivá ředění ??
Zmíněné údaje jsou obtížně dostupné . Pokud se zde bavíme o optimálním
zpracování B/W negativů , hodnoty pH nelze v žádném případě pominout .
Sehnat dnes pH metr není žádný problém , získal jsem Radelkis zdarma a
investoval pouze do kalibrace . Druh vody , použité pro přípravu vývojky
a vliv její tvrdosti zejména při velkém ředění pracovního roztoku důležitou
roli . Pokud se věc podaří , pomůže to mnohým z nás k eliminaci chyb . EK
  • 0

#15 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 31 leden 2008 - 15:19:34

Erik:

To je asi zbytečné, Kulhánek má v receptáři z posledního vydání tabulku s pH roztoků a ve starém receptáři (Paspa-Macek 1958) jsou vývojky uvedené i s pH. Jen u starých receptářů je problém, že moc neznali nové vyvolávací látky (např. Fenidon) a u těch nových knížek, je zase jen pár základních vývojek, kromě zmíněného Kulhánka)
Pokud by jsi chtěl někdy s pH laborovat, tak si stejně musíš pH měřit sám a jak tu říkal pentaxista - většinou si vlastnosti vývojky zhoršíš a ne naopak. Já jsem potřeboval něco na starý materiál a při prohledávání receptářů mě modifikovaná D-76 zaujala.

Pro starý materiál:
střední fosforečnan sodný(Na3PO4.12H2O), roztok s pH-8. Dává se 10g-20g na litr. Snížením pH a přidáním bromidu by se měl potlačit sklon k závoji.

nebo Ilford IBT Restrainer - proti závoji
10% benztriazolu se rozpustí v 1000ml vody
1% roztok uhličitanu sodného
dávkování: 5ml-10ml na litr vývojky na starý materiál až 15ml

Jen si vše musíš odzkoušet na daném materiálu a vývojce, protože předávkování vede ke ztrátě citlivosti a kontrastu.
  • 0

#16 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 31 leden 2008 - 17:02:05

Střední fosforečnan sodný je pokud vím Na2HPO4.
kyselý, střední a bázický.
Na3PO4 j ocela zásaditá látka. Dává se do myček na nádobí.
  • 0

#17 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 31 leden 2008 - 17:51:16

Goro:

Děkuji za opravu. Měla by to být alkálie s pH 8
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních