Přejít na obsah

Fotka

komora - vybavení

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 tomas.kontakt

tomas.kontakt

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 198

Publikováno 31 leden 2008 - 14:33:13

zdravím přátelé,
máme jeden dotaz - proštudoval jsem spoustu debat a rad a čím víc toho čtu, tím mám v hlavě větší zmatek.. Pomalu si začínám vytvářet komoru. O technickém vybavení mám snad i přehled, ale teď mi vrtá v hlavě jiná věc - a to chemie a foto papír. Předem upozorňuji, že jsem ouplný amatér a zkratky názvů mi moc neříkají.. :roll: takže pokud možno polopaticky na mě.. Co by jste mi doporučili za materiály na ČB fotky - fotím na ilford FP4 plus (125)

moooooc díky
  • 0

#2 jenda1250

jenda1250

Hrabě kydoň

• Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 394

Publikováno 31 leden 2008 - 15:02:44

Soustředil bych se na českou produkci, Foma není vůbec špatná, asi skoro všichni tady na ni dělaj, že jo :roll: Pro začátek bych zvolil papíry Fomaspeed pevnou gradaci (N) nebo Variant (multigradační), cenově vyjdou nastejno, nicméně pro Varianty je třeba mít buď barevnou hlavu nebo MG filtry. Dá se to koupat ve FomaTOL LQN (pozitivní vývojka, koncentrát 250ml, ředí se 1 :7). Pokud chceš začínat rovnou s barytem, jsou klasicky dvě základní možnosti (pevná gradace - Fomabrom N nebo proměnlivá - Fomabrom Variant).

Všechny ty papíry se dělají lesklé (končí na 1), matné (poslední číslo 2) nebo velvet (3). Baryt začíná 1, RC papíry číslem 3 a všelijaké špécie pětkou. Prostřední číslo nevim. S = měkká gradace, Sp méně měkká (speciální), N = normální a C je tvrdá.
Shrnutí:
Fomabrom lesk normální gradace: N 111; matný + tvrdá gr: C 112......
Fomabrom Variant lesk: Var 111
Fomaspeed lesk normální gradace: N 311
Fomaspeed variant lesk: Var 311

Ostatní chemie: hlavně ustalovač, třeba Fomafix (500ml, ředí se 1:5) a přerušovač Fomacitro, 250ml lahvička, ředění myslím že 1:19. Jsou i ekonomičtější možnosti, ale pro začátek je nejlepší začít v malým :(

Jo a co se tejče papírů, doporučuju pročíst témata typu Baryt vs RC atd, na všelijaký 532 nebo 542 papíry se zatím vykašli...

www.fomaobchod.cz
  • 0

#3 armas

armas

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 512 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 27

Publikováno 31 leden 2008 - 15:21:23

Jako jiný začátečník bych ti uvedl, s čím jsem začal (před rokem) já:

Chemie:
- vývojka Fomatol LQN 1+7
- přerušení ve vodě s octem
- ustalovač práškový Foma nebo z Reprografie Český Brod (v takových retro papírových krabičkách :roll: )
- praní ve vodě, před vyndáním a sušením přidávám trochu smáčedla Foma Fotonal v nižším než doporučeném ředění.

Papíry:
Nejjednodušší mi přišla práce s lesklými RC papíry s normální gradací - Fomaspeed N 311. V poslední době jsem si oblíbil RC s normální gradací a povrchem Velvet (takový polomatný) - Fomaspeed N313.

Toto se mi daří kočírovat už relativně dobře (spokojenost s výsledkem na 90%), s baryty mám zatím problémy. Takže proto na začátek doporučuji RCčka.
  • 0

#4 Gorgi

Gorgi

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 771 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 31 leden 2008 - 19:40:58

Fomaspeed 112, norm gradace. Leskle Fomaspeedy vypadaji divne - mam jich krabici a uz mne pekne stvou.

Vyvojku pouzivam Amaloco A6006 (chemie od Fomy mi je povetsinou velice nesympaticka) - dostavam i z Foma RC krasnou cernou, i kdyz ma vyvojka 16st Celsia (mam komoru v byvale spizi)

Prerusovac - voda se spetkou kys. citronove. Ocet mi smrdi. V drogerii za 5Kc balicek. Staci bohate.

Ustalovac - rychloustalovac Amaloco, kysely mi celkem smrdi, planuju ho pouzivat asi az na baryty a hodne casto menit (budu si ho michat sam, tak maklady budou nizoucke - diky krakene za thiosiran)
  • 0

#5 RHx

RHx

Hrabě kydoň

• Předplatitel
  • 5 348 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 289

Publikováno 1 únor 2008 - 09:51:22

když jsem začínal, tak jsem dost nahlížel do příručky foma - je to přehled materiálů, stručné postupy, životnost lázní apod.
zde
  • 0

#6 Karel2Kouril

Karel2Kouril

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 únor 2008 - 09:59:12

K té chemii - imho nejlepší fomácká poztivní vývojka je GD-L, nejlíp se kupuje v jejich kamenných obchodech, v nabídce e-shopu není a je třeba ji připsat do poznámky, což prý ne vždy znamená, že přijde. U Škody ji taky nemají.
Problém je v tom, že oficiálně je to reprografická vývojka, takže není v nabídkách pro fotografy. Litr stojí kolem 80 korun, ředí se 1+5, je prakticky nevyčepatelná a fotky v ní volané (já ji používám na multigradační baryty fomabrom variant občas fomatone variant) vypadají (nebo spíš můžou vypadat) výborně.
  • 0

#7 tomas.kontakt

tomas.kontakt

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 198

Publikováno 1 únor 2008 - 10:01:59

RHx: dííííky to je luxus - zase mám o zimních večerech co študovat..
  • 0

#8 RHx

RHx

Hrabě kydoň

• Předplatitel
  • 5 348 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 289

Publikováno 1 únor 2008 - 10:37:23

K té chemii - imho nejlepší fomácká poztivní vývojka je GD-L, nejlíp se kupuje v jejich kamenných obchodech

tuhle vývojku může distribuovat hradecká temná sekce, třeba já chodím denně kolem krámu a tam ji mají za výlohou, takže není problém
nebo na srazech moraváci holt přivezou slivovici a předseda gédéelku 8-)
ale nepoplést při konzumaci :-) :-) :-)
osobně mi srazy nevycházejí časově, ale pošta a prodejna foma je v dosahu pěší chůzí
  • 0

#9 berraneck

berraneck

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 965 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 146

Publikováno 1 únor 2008 - 14:44:31

Hele ale ani ten Ilford Multigrade nevychází cenově špatně:-) Je jen o fous dražší jak fomácké vývojky a určitě lepší. Ze začátku klidně zkus i baryty, je to sice trochu náročnější kvůli vypínání, ale jinak se postup neliší a na výsledky budeš jenom čumět:-D akorát se nesmíš nechat odradit prvotními těžkostmi.
  • 0

#10 zuzanka

zuzanka

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 únor 2008 - 10:37:06

Ahoj ahoj... letos maturuju a prodávám komplet vybavení fotokomory... kdyby jsi měl zájem, ozvi se mi na mejlík ( zuzik.kostatko@centrum.cz ) nebo icq 242436368. mám doma i hodně knížek ohledně začátků BW fotografie, co mi pomohly. Říkám, dyžtak se ozvi. Přeji všem krásný den.
  • 0

#11 ploci

ploci

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 871 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 132

Publikováno 4 únor 2008 - 14:07:12

Fotíš klasicky, tak buď klasik. Celé generace fotografů měly pouze a jenom barytované papíry, učení se na nich jim bylo nutností a dařilo se. Takže obavy jsou zbytečné. Nejjednodušší bude koupit fomabromy normální a měkké gradace, pro začátek nějaké malé. Alespoň tě to donutí vyvolávat všechny negativy stejně, když se nebudeš moci spoléhat na libovolné změny filtrace. Normální a měkká stejně pro většinu situací stačí, běžnější jsou totiž negativy normální a kontrastní než měkké, tedy alespoň pokud se držíš továrních časů vyvolávání, což lze jen doporučit. Ve výsledku je jednodušší zpracovávat vše na jeden kontrast, pakliže to je možné, než si hrát s barevnou hlavou nebo se rozčilovat s gelatinovými filtry. Co se chemie týče, chvála na tu grafickou vývojku od fomy je zcela zasloužená, nicméně fomatol P je zcela dostačující. Ustalovač obyčejný kyselý, ať si zvykneš, že některé chemikálie smrdí. Mimochodem, když do toho nebudeš strkat nos, stejně cítit nebude.
  • 0

#12 AlesK

AlesK

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)

Publikováno 10 říjen 2018 - 19:29:29

Máte někdo zkušenost s tímhle ustalovačem? https://www.fotoskod...-ustalovac-5-l/

Měl jsem Rapidfixer a teď jsem objednal tohle. Časy pro ustálení jsou delší a tak doufám, že bude fungovat :)

• 0

#13 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 855 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 878

Publikováno 11 říjen 2018 - 07:31:36

bude.

• 0

#14 Pentaxista

Pentaxista

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 187 příspěvků(y)
Reputace: 243

Publikováno 11 říjen 2018 - 08:11:53

Fungovat bude, je to "klasika" - tedy není to rychloustalovač.

• 0

#15 AlesK

AlesK

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)

Publikováno 11 říjen 2018 - 16:01:09

Jestli je to osvědčená klasika, tak super :) díky pánové

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma