Přejít na obsah


Fotka

VF a portrét


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
37 odpovědí na toto téma

#1 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 2 únor 2008 - 19:20:23

Dobrý večer.Když tak tu a tam pročítám příspěvky,týkající se portrétu -jak,čím,na co bacha a tak vůbec-občas narazím na nadšence / nechci např. kolegu Mamiaka jmenovat :lol: / -kteří si pod pojmem opravdu vydařený portrét pravděpodobně vybaví okamžitě VF a měkce kreslící ,decentně zacloněný objektiv.Chápu to,přesně vím,jaké představy se za tím skrývají,taky se mi to líbí a to fest.Sám dělám portrét pouze na SF,cloním minimálně,spíše vůbec,ostřím na duhovku a už na té SF matnici vidím,jak se konec řas ztrácí v neostrosti.Ovšem takovou práci,při které navíc musím hlídat i výraz si dovedu představit pouze díky tomu,že mohu okamžitě reagovat a exponovat přesně tehdy,když chci.I přes tyto výhody je výtěžnost tak 1 záběr z 1-2 svitků-na jedno sezení a víceméně stejný záběr-se kterým jsem vcelku spokojen.Moc si neumím představit,jak bych tuto disciplínu dělal právě s VF a nutnými výměnami kazet-opěrky hlavy ? Co potom přirozenost,nestrnulost atp. Vy,kteří se o to s VF pokoušíte,nemáte s tím nepřekonatelný problém ? Jak tady někde někdo psal,jak se z amerických studií nosily z jednoho sezení snad stovky kazet do laboratoře,tak to bych ještě bral,ale v našem případě,kdy se dohadujeme málem o každý list filmu ? Pravděpodobnost úspěchu mi příjde opravdu tristní.Nemyslím tento dotaz nijak špatně,jen mě to opravdu zajímá / mimo jiné také proto,protože jsem dnes cca 6 hodin brousil a frézoval kolejiště pro můj stroj :D /.Dík za odpovědi.
  • 0

#2 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 2 únor 2008 - 20:19:53

Zbytečný strachy!
Je to trochu jiná práce, to ano. Ničeho co popisujete se bát nemusíte! Zakomponujete na matnici, založíte kazetu, vezmete do ruky drátěnou spoušť a mluvíte s portrétovaným o blbostech a v okamžiku kdy se vám líbí to zmáčknete. Ani si ničeho nevšimne! Vlastním jen čtyři kazety, mám tedy k dispozici osm záběrů. Ještě nikdy sem je všechny nepoužil na jednu hlavu. Časy valím klidně i 1/15-1/8 na plnou díru! Důležité je portrétovaného uklidnit a zaujmout. Vlastně hodně za vás udělá už to měchovatý monstrum. Lidé jsou před tím jaksi pokornější a vyzařuje z nich jakási vznešenost či důležitost? Je těžké to přesně popsat ale práce na VFportrétu se mi zdá mnohem jednodušší než s boxíkama.
  • 0

#3 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 2 únor 2008 - 20:34:05

No a ty výkyvy oka z roviny zaostření? :lol:
  • 0

#4 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 2 únor 2008 - 20:41:16

Šlo mi především o to,jak zachovat přesné zaostření.Vždyť se tam hraje na několik málo mm.Bez těch opěrek,oblikátního podepření brady rukou / a to tak tak/ nebo aplikace kurare mi to bez té výše zmiňované kontinuální kontroly opravdu připadá jako takřka nerealizovatelné.Můžu se zeptat,na jaký formát to děláte a jakou díru má to vaše sklo ?
  • 0

#5 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 2 únor 2008 - 21:55:42

Dělám na 9x12 cm, mám skla 135, 150 a 210. Portréty nejčastěji na Symmar S 150/5,6. Žádné opěrky nepoužívám. Jen všem vysvětlím, že se nemohou moc hýbat dopředu a dozadu. Jinak, že mi utečou z ostrosti.
Docela extrém je tento sken negativu: Dcera v houpací síti na zahradě. Jen jsem ji zastavil, zaostřil na očička a bum. Už si však nepamatuji jestli to bylo úplně na plnou díru. Jinak to je Ilford FP 4+, voláno v PyroCat HD 1+1+100, 10 min. Vložený obrázek
  • 0

#6 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 2 únor 2008 - 22:09:22

Nebo: tadyk je sken Fomy 100. Foceno na břehu řeky zase tou 150tkou a totok je opravdu F5,6 a T 1/15s. Ostřeno na pravé oko (z našeho pohledu). Kámoš jen tak seděl a čučel. Na zvětšenině sem se vyřádil s nadržováním a vykrýváním, tohle je jen mrtvolnej sken.
Voláno zase PyroCatem HD 1+1+100, 11 min. Vložený obrázek
  • 0

#7 al-gaida

al-gaida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2008 - 14:14:44

Bzencak: máš ty fotky pěkný.
  • 0

#8 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 3 únor 2008 - 20:17:16

A to je vše na co se zmůžeš!!!!!???????
Oj, to sem si myslel, že mě rozšmelcujete, a to krásně od podlahy!
Vždyť se na to nedá moc koukat...!
  • 0

#9 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 3 únor 2008 - 20:42:49

bzencak: Ja bych se otřel jen o tu první... ono to ostření není na očičko ale pře očičko.. bohužel mně se to taky stává ... a to i na zrcadlovce, kde by to mělo být daleko jednodušší než u velkého formátu....
ta druhá je dobrá a škoda že se nemůžu kouknout na papírovou podobu...
  • 0

#10 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 3 únor 2008 - 21:23:23

Předostření se jen zdá!
Rovina pole hloubky ostrosti je natočená a tak reliéf zaostřené látky na houpací síti je zavádějící.
Vložený obrázek

To je to úžasné na VF a volně se pohybující přední standardě. Pole hloubky ostrosti si můžete vytočit jak je libo... ! A to je jen začátek kejklů!
  • 0

#11 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 3 únor 2008 - 21:28:23

Mno jo .. si me presvedcil... ikdyz podle kusu te latky by se zdalo ze by ty ocicka mohly byt ostrejsi... o chloupek... ne?
  • 0

#12 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 3 únor 2008 - 21:36:22

No dobře tedy.Ono je to ale mnohdy těžko.Hodně lidí mluví o tom,že poplacávání po zádech je fujtajbl,zvrhlost,nikomu to neprospěje atp. Jenže když příjde na věc,tak je z toho mnohdy mela,uražená ješitnost dělá své.Jen ve svém okolí to znám dokonale.Takže jsem už dávno přistoupil / i doma 8-O / na méně stresující postup,a to tak,že líbí = chválím,třeba s mírnou výtkou,ale chválím, nelíbí = zdržím se hodnocení.Není to sice úplně košer,ale pro kritizovaného je to většinou stravitelnější.Stejně si totiž myslím,že nejlepším kritikem by měl být sám sobě autor,a pokud on ta slabá místa nevidí,tak do něčeho lepšího ještě nedorostl. To je samo psáno obecně,aby bylo jasno :) .No a k fotkám.Chápal jsem je spíše jako důkaz možné udržitelnosti ostrosti.Co se týče č.1,příjde mi pekelně popisná ,tonálně taková realisticko-unylá,vtírala se mi dokonce myšlenka srovnání s převedenou digifotkou.Nemá to prostě filmovou šťávu.Dvojka mi příjde také jako cvak,bez výrazu,charizma,emoce,navíc šedivka jak blázen.Sečteno-nedávno tady tuším Danny dával nějaký odkaz na čísi VF portréty-ty podle mého těžily-jestli se to tak dá nazvat-pouze z malé DOF,jinak výraz,světlo,prostředí -věci-které ospravedlňují hození portrétu na papír a drbání se s VF- z mého pohledu nula bodů.Tak nějak velký formát pro velký formát.No a ty dvě ukázky bych k tomu tak trochu přiřadil.Nemůžu si pomoct,ale právě ta náročnost a zdlouhavost při práci s VF může být u "živé" fotografie podle mého opravdu značně limitující.Pokud mi tedy nebude sedět nějaký opravdu bohem nadaný model a nade mnou všichni svatí,tak mi ten vcelku operativní SF připadá na portrét tak nějak ideální.Mimo jiné proto jsem zakládal tohle vlákno.Ale jinak všechno dobrý a moc dík.Snad nebudu vyobcován.
  • 0

#13 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 3 únor 2008 - 21:40:50

Kurva neser!

Skus si to třeba s kinem na hopačce!

Jen sem chtěl říct, že to jde, s trochou soustředění, s jakýmkoli formátem!

VF si tě zatím vůbec nezaslouží!
  • 0

#14 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 únor 2008 - 21:46:24

:) 8-O :lol:
  • 0

#15 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 3 únor 2008 - 22:15:32

prema je starej známej vysír.č :lol:

ty na to deš kolego moc přes rozum. to je na prd takovýhle srovnávačky. ty bzenčákovo fotky sou prostě krásný samy vo sobě. i kdyby byly úplně pitomý, jakože nejsou, tak z toho velkýho formátu na tom barytu budou vždycky jiný než z kina a sf (tim "jinym" médiem si nebudu ani kazit dobrý spaní takhle navečer 8-O )

šedivka... člověče, viděls někdy starý mistrovský portréty. vždyť to je samet v mlze a ještě skrz zamženou matnici, na co chceš tady honit kontrast. to je dobrý na úplně jiný žánry. já to nedávno zkoušel, to k velkýmu formátu a týhle formě snad vůbec nepatří. lidi sou dneska esteticky úplně doblblý. to je samá vostrost, přenos kontrastu, saturace barev a podobný věci... no dobře, jestli někdo fotí třeba formule a nebo makro tak budiž, ale u portrétu, na velkej formát.... :?: :)

ale koukam von si vo to bzenčák řek - tak to pak jo :lol:
  • 0

#16 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 únor 2008 - 23:06:00

prema to nemyslí zle, akorát je posedlý dokonalou ostrostí s minimální hloubkou :)
  • 0

#17 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 3 únor 2008 - 23:45:22

Lidi,jak vy vlastně můžete vědět,že to nebyla jen taková psychologická studie s cílem porovnat způsob ohlasu místní komunity na kritiku se způsobem,jakým reaguje v podobné situaci třeba zavrženíhodné stádo FA při kritice řekněme Eibnera ? Ikdyž je fakt,že od takového známého vysír.če jako jsem já / mimochodem za co vděčím takové funkci ?/ se to čekat nedá.No,trochu mě to zklamalo :) ,mám-li být upřímný.
  • 0

#18 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 3 únor 2008 - 23:58:42

protože tady se žádný psychologický studie nedělaj :)
  • 0

#19 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 4 únor 2008 - 01:18:25

No ,myslím,že se to vyvinulo poněkud nehezky / to jsem fakt nechtěl/,příště se raději budu držet osvědčeného,výše uvedeného způsobu komentování .Ale ještě na závěr.O co mi vlastně tak trochu šlo.Před nějakým časem napsal v jedné diskusi,týkající se rozdílů v práci s kinem a SF David Skoumal tuto ,pro mě naprosto přesnou úvahu : " Středoformát skrývá především jednu záludnost-když na něj vyfotím sebevětší / cenzurováno/,tak ta / cenzurováno/ bude vypadat lépe než ta sama / cenzurováno/ vyfocená na kinofilm.Používání středoformátu tedy jaksi imanentně předpokládá,že uživatel přístroje má alespoň základní ponětí o výskytu / cenzurováno/ ve vizuálním universu a dokáže se vyvarovat toho,aby zachycení /cenzurováno/ na větší plochu než je plocha nezbytně nutná /24x36/ považoval samo o sobě za čin hodný veřejného zaznamenání ". To je podle mého naprosto přesná formulace,která je použitelná na jakýkoliv formát,VF nevyjímaje. Na jedné straně se totiž obvykle všichni ohánějí nutnou hlubokomyslností snímku,přičemž jakákoli snaha o slušné technické a řemeslné zpracování je málem zesměšňována,na straně druhé,pakliže se začne diskutovat o VF /mimochodem 9x12 není zase od "sprostého" např. 6x9 SF tak ukrutně vzdálený/ jde mnohdy všechno stranou a již samotný fakt,že je to na VF staví v očích mnohých fotografii na špici,bytˇby byla obsahem třeba podprůměrná.A o to mi právě šlo u toho portrétu.Založit portrét jenom na čistě technické stránce / VF/ -protože uhlídat ostatní věci je u něj trochu harakiri- mi připadá kapku nedostačující.
  • 0

#20 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 4 únor 2008 - 01:40:18

Pod to se taky podepíšu:)
  • 0

#21 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 4 únor 2008 - 02:48:12

nechci se moc míchat do diskuze...a nechci do nikoho rýpat...ale myslím že každé téma se dá s určitou technikou nafotit lépe a s jinou hůře. portrét VF je docela harakiri...ale zjevně to jde...a jde to i dobře, ba výborně, jen se člověk nadře... ne nadarmo jsem se kdesi pobavil větou že povstání a boje na pařížských barikádách v době likvidace Komuny nejsou příliš fotograficky zachyceny neboť provádět mokrý kolódiový proces v bojové situaci moc nepřipadalo v úvahu...
  • 0

#22 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 únor 2008 - 07:57:34

No ,myslím,že se to vyvinulo poněkud nehezky / to jsem fakt nechtěl/,příště se raději budu držet osvědčeného,výše uvedeného způsobu komentování .Ale ještě na závěr.O co mi vlastně tak trochu šlo.Před nějakým časem napsal v jedné diskusi,týkající se rozdílů v práci s kinem a SF David Skoumal tuto ,pro mě naprosto přesnou úvahu : " Středoformát skrývá především jednu záludnost-když na něj vyfotím sebevětší / cenzurováno/,tak ta / cenzurováno/ bude vypadat lépe než ta sama / cenzurováno/ vyfocená na kinofilm.Používání středoformátu tedy jaksi imanentně předpokládá,že uživatel přístroje má alespoň základní ponětí o výskytu / cenzurováno/ ve vizuálním universu a dokáže se vyvarovat toho,aby zachycení /cenzurováno/ na větší plochu než je plocha nezbytně nutná /24x36/ považoval samo o sobě za čin hodný veřejného zaznamenání ". To je podle mého naprosto přesná formulace,která je použitelná na jakýkoliv formát,VF nevyjímaje. Na jedné straně se totiž obvykle všichni ohánějí nutnou hlubokomyslností snímku,přičemž jakákoli snaha o slušné technické a řemeslné zpracování je málem zesměšňována,na straně druhé,pakliže se začne diskutovat o VF /mimochodem 9x12 není zase od "sprostého" např. 6x9 SF tak ukrutně vzdálený/ jde mnohdy všechno stranou a již samotný fakt,že je to na VF staví v očích mnohých fotografii na špici,bytˇby byla obsahem třeba podprůměrná.A o to mi právě šlo u toho portrétu.Založit portrét jenom na čistě technické stránce / VF/ -protože uhlídat ostatní věci je u něj trochu harakiri- mi připadá kapku nedostačující.


Naprostý souhlas, hlavně tím Davidovým výrokem a následujícím. Ostatně, to je důvod, proč jsem VF, jakkoli se mi líbí, zatím nepořídil - neumím pořádně využít ani středoformát (tím myslím například vysoký odpad z krajin, což je imho nepřijatelné). Kdykoli se přistihnu, že někomu vysvětluju, jak je nějká má fotka dobrá, protože je na svitek, tak si ještě dlouho připadám jak debil... (naštěstí už se mi to dlouho nestalo)
  • 0

#23 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 únor 2008 - 08:48:26

No ,myslím,že se to vyvinulo poněkud nehezky / to jsem fakt nechtěl/,příště se raději budu držet osvědčeného,výše uvedeného způsobu komentování .Ale ještě na závěr.O co mi vlastně tak trochu šlo.Před nějakým časem napsal v jedné diskusi,týkající se rozdílů v práci s kinem a SF David Skoumal tuto ,pro mě naprosto přesnou úvahu : " Středoformát skrývá především jednu záludnost-když na něj vyfotím sebevětší / cenzurováno/,tak ta / cenzurováno/ bude vypadat lépe než ta sama / cenzurováno/ vyfocená na kinofilm.Používání středoformátu tedy jaksi imanentně předpokládá,že uživatel přístroje má alespoň základní ponětí o výskytu / cenzurováno/ ve vizuálním universu a dokáže se vyvarovat toho,aby zachycení /cenzurováno/ na větší plochu než je plocha nezbytně nutná /24x36/ považoval samo o sobě za čin hodný veřejného zaznamenání ". To je podle mého naprosto přesná formulace,která je použitelná na jakýkoliv formát,VF nevyjímaje. Na jedné straně se totiž obvykle všichni ohánějí nutnou hlubokomyslností snímku,přičemž jakákoli snaha o slušné technické a řemeslné zpracování je málem zesměšňována,na straně druhé,pakliže se začne diskutovat o VF /mimochodem 9x12 není zase od "sprostého" např. 6x9 SF tak ukrutně vzdálený/ jde mnohdy všechno stranou a již samotný fakt,že je to na VF staví v očích mnohých fotografii na špici,bytˇby byla obsahem třeba podprůměrná.A o to mi právě šlo u toho portrétu.Založit portrét jenom na čistě technické stránce / VF/ -protože uhlídat ostatní věci je u něj trochu harakiri- mi připadá kapku nedostačující.


Ahoj,

no on se ten DS textik da obratit do hezky ceskeho, kdyz neco nemam tak to pohanim a zostudim. Na druhou stranu to hlavne psal v dobe silene modniho vzestupu stredoformatu ktery uz snad opet poklesa. Je take pravdou ze pokud clovek nema zakladni vlastni sebekritiku tak mu nepomuze ani svecena voda.

A dalsi pravdou je ze proto aby tu nevznikali takove debaty kdy se nekdo urazi, nekdo dalsi se pak treba zacne citit trapne a zacne neco vypravet o psychologicky studii, tak prave proto tu neni galerie s komentari.

Spousta lidi odsud ma bajecne cernobile fotky ale s prezentaci na web si neporadi a pak ho nekdo odsoudi. Neco podobneho jen mirne zlehceneho se mi stalo u Karla Novotneho jeho galerii na webu vubec neodpovida tomu co dokaze udelat na papir, ja mel kliku ja ty veci videl uz drive ale koleginka byla velmi prekvapena z internetove prezentace.

Proto bych rad ukoncil to co tu do ted vzniklo a rad bych Vas vsechny pozval na sraz kde si kritizovat muzete z oci do oci a porovnavat fotografii takovou jaka je a ne jeji digitalni otisk.

TO: Prema rad bych abys do budoucna vynechal reci o cemsi jako jsou psychologicke studie apod. At uz to je ci neni pravda, myslim ze je netaktni a neslusne nekoho vyprudit ci drazdit a pozdeji se schovat za pomyslnou studii. Toto forum neni jakekoli psychologicke studii nakloneno a pokud mas tyto tuzby, zaloz si vlastni forum, jdi na fotoaparat ci PP, nebo zacni studovat nalezity obor.

To all: Myslim ze presne toto je zacatek konce vsech internetovych for, zacne se popichovat dela to zlou krev a kupodivu rejpaci nakonec prevazi a vydrzi daleko dele nez jini.

Proto: Prijedte na sraz - tam se bude kritizovat az doaleluja az se trosku bojim cim mne zase Bzencak setne :) ale tesim se na to. protoze tvari v tvar budu vedet co tim chtel rict a kdyz mu nebudu rozumnet tak si to hned vysvetlime.
  • 0

#24 Taffey

Taffey

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 únor 2008 - 10:55:20

O tom, že výsledky z velkého formátu budou po technické stránce lepší než ze středoformátu, není sporu. Taky není sporu o tom, že to dá výrazně větší fušku. VF není na nějaké machrování. Už ta váha a rozměry. Ale tak, jako je rozdíl mezi 6x4,5 a 9:6, tak je rozdíl, a to podstatně větší, mezi 12x9 a 24x18, například. Při holedbání se VF by si měl člověk uvědomit, jaký formát používá. Jako letitý uživatel středoformátu a jako člověk, navštěvující kdejakou výstavu a konzultující své výtvory z dnes už digitální zrcadlovky s různými lidmi, pracující od digitálních kompaktů, přes DSLR, SLR až k VF měcháčům, vím, že rozměr záznamového média je sice věc podstatná, ale jen do určité míry. Jsem ochoten se vsadit, že pentaconem SIX s pořádným, kvalitním sklem, udělám výrazně lepší fotku než mnoho uživatelů VF s objektivem kreslící jako dno pivní flašky. A to tady nechci mávat rudým hadrem a říct, že si to dovolím i s jiným záznamovým zařízením. Ona totiž ta malá DOF, kdy jedno oko je totálně ostré, ale vlastně jenom to, a zbytek je totálně rozjetý, je taky velké fotografické klišé. Už dávno jsem poznal, že spousta uživatelů fotoaparátů dává těmto klišé přirozenou cestou přednost před podstatně důležitějšími aspekty fotografie, jako jsou přirozenost modelu, světlo nebo třeba zasazení modelu do patřičného prostředí. Nebo, a to je podstatné, kresbě. A tak mi nezbývá nic jiného, než prostě konstatovat, že například obě, zde uvedené fotografie, bych nikdy netipoval, že vznikly z negativu uvedeného rozměru. Je celkem evidentní, že autor má, do jisté míry, problémy s exponometrií a jak tak na to koukám, i se samotným mokrým procesem. Na obou chybí například úplně bílá a tváře jsou, v obou případech ploché, jakoby byly fotografovány přes červený filtr. Například rty toho chlapa jsou téměř neviditelné, a jak tak na to koukám, tak ta fotka tý dívčiny je na tom nemlich tak. Zkrátka a dobře, obě fotky, alespoň pro mě, postrádají to, čeho si u fotek z VF a SF cením nejvíc. Jemnost, plasticitu, bohatost šedé škály a její precízní průběh, špičkovou, ale nenásilnou kresba. . A tak musím dát za pravdu Premovi. Pokud VF, tak bych měl naprosto přesně vědět, co dělám. Mám pocit, že pro mnoho lidí je dnes SF a VF cílem, nikoli prostředkem. A to je špatně. Je mi už teď jasné, že budu kamenován, ale to je mi buřt. To mi věřte. A ještě k reakci Bzenčáka na Přemův komentář. Ty taky ne. Na VF je třeba kapku pokory. A to je artikl, který se nedá koupit. Ten si musíš vypěstovat. A Tys ještě ani nezačal.
  • 0

#25 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 4 únor 2008 - 11:05:26

tak
čas vypršel
taffey je tady!
:-(
:) :D :)
  • 0

#26 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 4 únor 2008 - 11:11:36

mně se tedy zdá poněkud nespravedlivé kritizovat fotku za barevnou škálu, pokud sem byla vložena jako odpověd na dotaz ohledně problému se zaostřením při portrétní VF fotografii. navíc mám dojem, že je autor specialista právě přes mokrý proces a v převodu na digitální médium nemusí být až takový machr. jsme opravdu přeci jenom na TK a nikoliv v galerii na FA.
  • 0

#27 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 4 únor 2008 - 11:21:58

No tak totk je fakt i na mě moc!
Chlapcíí, přečtěte si na co se původně ten borec na začátku ptal! Jstli jde uhlídat malá hloubka ostrosti při VFportrétu. Já se mu snažil jen odpovědět. A to co říkám jsem doložil skenem dvou náhodně vybraných negativů. Vůbec neříkám, že jsou to nejlepší portréty co jsem kdy udělal...

Hodnotit rychlosken negativu zmáčknutej v jpgéčku pod hranici 80KB, jako kdyby to byla výstavní zvětšenina je opravdová ubohost!
  • 0

#28 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 únor 2008 - 11:28:33

Taffey, než příště zareaguješ, pročti si, prosím, pozorně celou diskusi. Tady opravdu nejsme na FA. Chvála Bohu.
  • 0

#29 Taffey

Taffey

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 únor 2008 - 11:29:37

Do jisté míry souhlasím. Jenže-fotka působí jako celek a pokud ji sem někdo vloží, musí počítat s tím, že se najde někdo, kdo se ozve. A k tomu skenování - no, s tím nemůžu souhlasit. Nikdy jsem nebyl zastáncem skenování negativů pro tvorbu BW fotek ani u kina ani u SF. Ale skenování VF mi příjde jako nehorázná prasárna. Už proto, že se většinou - a je dost možné, že to je tento případ - kvalita obrazu naprosto degraduje. V tom případě se naskýtá otázka, proč VF? To je právě ten cíl, nikoli prostředek, jak jsem o tom psal výše. Velikost záznamového media přece zvětšuju proto, abych dosáhl nejen menší DOF, ale především výrazně vyšší kvality fotografie. Pro nic jiného. Takže proč VF? V tomto případě? Není to tak dávno, co jsem byl na výstavě fotek někde v Čechách. Na první pohled bylo jasné, které jsou na barytu udělány namokro a které byly naskenovány a zvětšeny v labu. Ne, že by ten lab nebyl schopen udělat vysoce kvalitní fotku, ale ten sken je mezistupeň, navíc opticko-elektronický, a ten zanechá stopy téměř vždy. Když už bych byl nucen skenovat, tak na bubnovém skeneru o obrovském rozlišení. Předpokládám ale, že autor těchto fotek tak nepostupuje. Vždyť třeba mistr Kamarád skenuje své filmy a políčko zabere 500 mega. Tam jsem ochoten smeknout.
  • 0

#30 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 4 únor 2008 - 11:35:23

Taffey, Bzencak scanoval kvuli otazce ve foru. Jinak dela doma hezky na mokro. Chtel bych ale videt jak bys pridal jako ilustraci do fora baryt.
  • 0

#31 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 4 únor 2008 - 11:36:02

PS: Notorie, Mamiaku, zvazil bych uzavreni tohoto fora.
  • 0

#32 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 4 únor 2008 - 11:38:42

teď nevim, zda nejsem uplně mimo, ale tyhle dvě fotky byly naskenovane, pouze a jen kvuli tomuto foru a problematice zde resene, k nicemu jinemu...

v cem je tedy problem?

a pokud ma ta kritika skenovani pouze obecnou platnost, tak by to melo byt zdurazneno, pac jinak se to chape jako prispevek k diskuzi tohoto konkretniho fora

mimoto, ten sken VF je prave zase jen prostredek, nikoliv cil. pokud nema clovek jinou cestu, jak svou praci na VF prezentovat na webu, tak proc to tak resit?
  • 0

#33 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 4 únor 2008 - 11:39:30

PS: Notorie, Mamiaku, zvazil bych uzavreni tohoto fora.

tak nějak
  • 0

#34 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 únor 2008 - 11:44:28

Taffey:

Evidentně jsi to nepochopil. Téma je nyní zamčeno.

edit: dočasně otevřeno
  • 0

#35 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 4 únor 2008 - 11:46:19

jak psal dany...

taffey, premo, já sem moc rád, že ste tady přišli za náma podělit se vo svý pocity, vopravdu. co ale rád vůbec nejsem je, že se tak děje způsobem vopravdu nápadně připomínajícim fa a podobný. jeden z více důvodů vzniku tohohle webu bylo i to zbavit se konfrontačního (vysír.čskýho) paradigmatu běžně tam praktikovanýho

já si myslim, že máte voba v lecčems vobecně (!) pravdu. proč by se ale u toho bzenčák, kterej navíc vopravdu lecos umí a chtěl ti premo pomoct, měl cejtit jako nějakej nichsmochr, to vopravdu nechápu :D :) :-(
  • 0

#36 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 4 únor 2008 - 14:02:17

hm..nad niektorými reakciami sa nedá iné, len trpko sa pousmiať.. a dúfať, že nabudúce už sa nebudú opakovať a že dotyčný/í si najprv zistí/ia okolnosti..inak akákoľvek ďaľšia diskusia bude silno zavánať stratou času a nervov.. :-(
  • 0

#37 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 4 únor 2008 - 15:54:57

Taffey: Jen by mě zajímalo, jestli jsou tyto fotky tvoje?
http://www.orlikovi....erie/index.html
  • 0

#38 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 5 únor 2008 - 10:07:35

Jejda, proč se tahle pandořina skříňka znovu otevírala? Já doufal, že se nejen uzavře, ale i smaže. Jinak tedy znovu díky slovutnému adminovi za prozřetelnost, jsem ve světle tohoto topicu moc rád, že tu ta komentovaná galerie není. Moc rád...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních