Přejít na obsah


Fotka

Jak je to vlastně s diáky?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
37 odpovědí na toto téma

#1 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 10 únor 2008 - 00:06:30

Zdravím, nevěděl jsem si rady, kam zařadit svůj dotaz, tak to schytá střední formát.
Fotografuji zejména na 6x4,5 a chtěl bych si trochu zalaškovat s promítáním. Selský rozum mi říká, že je na to potřeba promítačka a něco pěkné bílého, na co se promítá.
Zajímá mě ale ještě, jak je to s vlastní úpravou filmu - vždy se stříhá po jednom políčku a dává se do těch jakýchsi rámečků? Rámečky jsou jen jednoho typu, nebo je typů víc? Když chci diák skenovat, asi to je dobré ještě před vložením do rámečku. Nebo to jde i potom? Je vkládání do rámečku nějakým způsobem náročné, nebo zákeřné?

Díky za odpovědi
  • 0

#2 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 10 únor 2008 - 10:10:39

To je poměrně hodně otázek :-)

Rámečků je řada typů. Liší se hlavně tím jestli jsou
1. Bez skla
2. S fólií
3. Se sklem - může být obyčejné nebo antinewton (zabraňuje vzniku newtonových kroužků, ale může tam být trochu viditelná povrchová struktura skla).

Konstrukce je obvykle z plastu, starší existují i kovové (hliníkové), nebo papírové (vyhnout se obloukem). Je několik typů uzavírání. Obecně se liší hlavně tuhostí konstrukce a to do jisté míry ovlivňuje i to, jak moc se diák prohýbá a vlní. Ve středoformátu stejně moc výběr není.

Rozměry jsou nejobvyklejší pro kinofilm, dále 6x4,5 - 6x6 - 6x7. Něco mají i u Škody.

Teoreticky existují i promítačky na pás filmu - v praxi jsem to nikdy neviděl.

Promítaček je nepřeberná škála. Pro kinofilm je jsou jich haldy v bazarech, ale obvykle jen druhá až třetí sorta. Dají se sehnat i starší 6x6, které současně slouží i pro 6x4,5. Není mi známo, že by existovaly nějaké speciální pro 6x4,5 (ale mohu se mýlit). Nejvzácnější jsou pro 6x7 - ty se dost obtížně shánějí i na eBay.
Pro kinofilm se lepší typy vyskytují nejvíc u značek Leica a Braun (ale pozor - tyto značky mají i ty nejnižší typy). Pro středoformát je to (z těch co se občas vidí) například Kindermann a Goetschmann (vlastně Götschmann - ty jsou i pro 6x7).

Rozlišují se s ručním posunem nebo automatickým posunem, ty pak dále s bezdrátovým ovládáním nebo ovládáním drátem. Pro středoformát seženeš asi jen manuální.

Důležitý je výkon - minimum je 150W, o něco lepší 250W a nejlepší 250W s regulací jasu (výkony platí pro kinofilm). Jaké výkony jsou optimální pro středoformát nevím.

Velmi důležitý je projekční objektiv. Aby se skutečně potenciál diapozitivu projevil, je nutné sáhnout po těch nejlepších jako např. Braun Ultralit PL 90/2,4 MC nebo vyšší typy od Leiky (obojí pro kinofilm - ve středoformátových se nevyznám).

Skenování: obecně vzato skenovat je lepší bez skel - hlavně kvůli newtonovým kroužkům. Záleží na účelu těch skenů. Na náhledy je to celkem jedno, ale pro tisk raději bez skla. Jenomže středoformát se dá skenovat na deskových scannerech, které stejně moderní emulze nezvládnou nebo ve specializovaných scannerech (Nikon LS-8000/9000) do kterých se to někdy ani v rámečku strčit nedá.
o skenování zde:
http://www.temnakomo...viewtopic&t=712

Plátno je sice také důležité, ale tam už je řešení jednodušší. V nouzi stačí rovná bílá zeď (Primalex Polar) - obyvatelé podkrovních bytů jsou trochu v nevýhodě. Jinak jsou dvě základní skupiny pláten:
A. perličková - na povrchu jsou nalepeny drobné skleněné perličky, které směřují světlo více do jednoho směru. Domnívám se, že jde o překonaný typ výhodný hlavně v době málo výkonných promítaček. Dnešní promítačky (150 a 250W) mají dostatečný světelný výkon aby byl obraz dost zářivý i na bílé zdi. Perličková plátna nelze sledovat z moc velkého bočního úhlu (obraz tmavne - asi jako u LCD).
B. hladká plátna - prostě nějaké plastová fólie v navíjecím bubnu. Je vhodné je před promítáním nechat chvíli rovnat ("vyvěsit"). Kraje se kroutí, takže nelze promítat na celou plochu.
  • 0

#3 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 10 únor 2008 - 12:35:23

No to je výborný, to není odpověď, to je článek!!
Díky moc
  • 0

#4 phanny

phanny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 únor 2008 - 18:01:08

Perličkové plátno X primalex polar mám doma, a plátno vede o 3 délky. Ale dá se na to koukat jen z omezeného úhlu, efekt je jako u LCD monitorů :-).
  • 0

#5 ellis

ellis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 únor 2008 - 19:47:28

Ještě doplním informaci k promítání středoformátu: hodně se používají Rollei Rolleivision 66 a Roleivision 66AV pro formát 6x6 / 6x4,5 s výborným objektivem XENOTAR 150/2.8 HFT ( na e-aby i s objektivem kolem 350euro). Je to výborná promítačka, potvrzuji z vlastní zkušenosti. Její nástupce luxusní Rolleivision 66 dual P se myslím stále ještě vyrábí a umožňuje promítání jak formátu 6x6, 6x4,5 tak i kinofilmu, cenově je ale už někde trochu jinde.

Promítačky na formát 6x7 se občas vyskytují také, ale problém je spíš se sháněním rámečků a zásobníků. Zatímco rámečky na 6x6 a 6x4,5 se občas dají koupit i u nás (ovšem žádná láce), zásobníky se v ČR už prakticky sehnat nedají, nevyskytují se ani v bazarech, ale dají se objednat přímo u Rolleie v Německu. U 6x7 je ta situace ještě podstatně horší, rámečky ani zásobníky na 6x7 jsem ještě nikdy nikde neviděl a to bude asi největší úskalí při nákupu promítačky na formát 6x7.

Ještě na doplnění: v bazarech se taky občas vyskytují promítačky Meopta 6x6 a 6a4,5 , nejnovější vyráběný typ je Medirex H s objektivem 150mm, vídám je v ceně 1500-2500.- Kč. Nepotřebují zásobníky, mají prokládací posuvník na 2 diáky, opticky nejsou špatné, ale trpí úbytkem osvětlení promítané plochy od středu k okrajům. Ale promítat se s tím (za ty peníze) určitě dá.

A ještě jedna drobnost pro toho, kdo se do toho chystá jít a chce promítat středoformát doma: při ohnisku objektivu 150mm a velikosti plátna 1,8x1,8 m je potřeba promítací vzdálenost skoro 6m a bez vybourání nějaké té stěny v bytě se to někdy neobejde. Ale radši bourat, než potupně zmenšovat promítaný obraz, že :( …. A to zadostiučení pak - žádný dataprojektor prostě NEMÁ šanci.
  • 0

#6 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 10 únor 2008 - 23:24:25

OT: nechci rýpat, ale pouze konstruktivně-kurňa jak mám z názvu vlákna poznat, že jde o PROMÍTÁNÍ diáků? a tento problém neplatí jen pro toto vlákno:(
  • 0

#7 Rumcajz

Rumcajz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 98 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 únor 2008 - 07:04:16

Fabie, ještě doplňující dotaz.
Mám zatím jako projektor nějakou Reflecu Diamator CS se set. objektivem, ale víc, než ceková ostrost mě trápí to, že nemůžu zaostřit zároveň střed obrazu a rohy, když se diák prohne. Prostě zaostřím buď kraj obrazu nebo střed.
Dají se lepší objektivy třeba zaclonit?
Mě teda napadlo, že bych do toho svého clonu naférovku vmontoval (tenký plíšek s otvorem), ale nevím, jak určit její nejlepší polohu
  • 0

#8 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 11 únor 2008 - 08:15:28

Rumcajzi, teoreticky je dane reseni mozne, jen tu clonu budes vmontovavat nekam do objektivu - docela vopruz a mozna (nejspis) to nepujde. Navic se da ocekavat problem se svetelnym vykonem projektoru
  • 0

#9 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 11 únor 2008 - 09:23:35

Rumcajz: s tímto problémem bojuji už léta. Zatím nepříliš úspěšně. Má dvě příčiny - prohnuté diáky (navíc pracují teplem v promítačce) a levné objektivy (často jednoduché triplety), které trpí zklenutím obrazového pole).

Existuje speciální objektiv s nastavitelnou irisovou clonou (Braun Ultralit PL 85/2,8 B-MC), ale ten ten problém nevyřeší - jen trochu pomůže. Jde totiž o to, že i na plný výkon 250W lze přiclonit jen na F4-4,5 a to na prohnutý diák ani zdaleka nestačí. Trochu to pomůže, ale ne moc. Jestli chceš, tak ti ho na čas půjčím a uvidíš sám.

Teď budu zkoušet rámečky s AN skly a špičkový objektiv Braun Ultralit PL 90/2,4 MC. Jeho ostrost v porovnání s tím 85/2,8 je pozoruhodná, ale na diáky bez skla taky nelze mít zaostřeno po celé ploše. Uvidíme, jestli to sklo pomůže.
  • 0

#10 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 11 únor 2008 - 09:37:57

Ohledně prohýbání kinofilmového diáku teplem doporučuji hledat mezi rámečky z plastu bez skel vhodný typ. Rozdíly mezi jednotlivými typy jsou překvapivě veliké, prohýbání sice neodstraní, ale podstatně zmírní.
Některé typy rámečků jsou z tohoto hlediska naprosto nevhodné.
PL
  • 0

#11 kubik

kubik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2008 - 06:46:55

Vážení, jaké tedy používáte rámečky bez skel? Já teď používám Euro active bez skel. Projektor Leica. Negativ se někdy prohýbá jak čert.
Jinak i s A/N rámečky jsem měl problémy při promítání venku za chladnějšího počasí. Při delším promítnutím snímku se mi na obrazu dělaly fleky.
  • 0

#12 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 6 říjen 2008 - 08:33:02

Kde sehnat za nejakou rozumnou cenu rozumne ramecky na diyky 6x4,5?
Nasel jsem jen u Skody bez skla nebo se sklem ale za pomerne nechutne ceny...
  • 0

#13 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 říjen 2008 - 10:44:00

A ještě k tématu - doporučíte někdo konkrétní typ diarámečku na kino? Nepotřebuju z toho promítat, potřebuju z toho zvětšovat, takže by to mělo být bez skel a s dobrou (ař dokonalou) rovinností. Mám -a budou přibývat- jednotlivá políčka kinofilmu a ten diarámeček mi připadá asi jako nejmenší zlo při archivaci i při manipulaci při zvětšování.

Co se týká diarámečků, tak jsem nikdy nepolíbená panna :oops:
  • 0

#14 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 6 říjen 2008 - 14:25:44

bitovod:
ja, aj ked zaciatocnik, som uz poskusal vselico, co som doma nasiel (skla, bez skiel, stare kovove, nove plastove, s foliou...) a aj tak som skoncil pri tychto (doslovne, vydrazil som si mnozstvo do konca zivota:-):

http://www.technikha...00001100abb.jpg

je to zrejme nejaky univerzal - ja mam doma balenia s napisom reflecta, kaiser a hama. vyhoda je, ze su tenke, dobre sa premietaju a po vlozeni filmu treba zatlacit, urobi to cvak! a drzi (hm, to je vlastne aj nevyhoda :oops:

ahoj,
d.
  • 0

#15 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 7 říjen 2008 - 14:04:29

je to zrejme nejaky univerzal - ja mam doma balenia s napisom reflecta, kaiser a hama. vyhoda je, ze su tenke, dobre sa premietaju a po vlozeni filmu treba zatlacit, urobi to cvak! a drzi (hm, to je vlastne aj nevyhoda :wink:


A tohle jsou ty CS rámečky? Zkusím se po nich podívat, jen nevím, na co se vlastně ptát, leda že bych si vytisknul tu fotku a ukazoval to prodavačům...
  • 0

#16 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 7 říjen 2008 - 16:15:00

No ja ti neviem...fakt. Este sa mozem doma pozriet na krabicky.Alebo mozem ti jeden poslat, to by sa ti ukazovalo lepsie nez foto:-)

D.
  • 0

#17 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 7 říjen 2008 - 20:05:42

ahoj, tak som sa pozrel - hej, na krabicke mam napisane Reflecta CS 100, takze to bude ono.
Nech sa ti dari,
D.
  • 0

#18 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 7 říjen 2008 - 21:13:14

ahoj, tak som sa pozrel - hej, na krabicke mam napisane Reflecta CS 100, takze to bude ono.
Nech sa ti dari,
D.


Super, díky, tak to už můžu vyrazit na nákup.
  • 0

#19 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 4 březen 2009 - 08:53:01

Pochopil jsem dobre, ze do promitacky typu Rollei Rolleivision 66 se cpou magaziny 7x7 jako je treba tohle:
Vložený obrázek
  • 0

#20 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 březen 2009 - 12:02:58

Jo, to je ono.
  • 0

#21 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 březen 2009 - 20:05:50

Kde sehnat za nejakou rozumnou cenu rozumne ramecky na diyky 6x4,5?
Nasel jsem jen u Skody bez skla nebo se sklem ale za pomerne nechutne ceny...



Na ebay, v německu jich chodí poměrně dost. Pokud chceš ušetřit, kup rámečky na 6*6 a dělej si masku:)
  • 0

#22 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 5 březen 2009 - 20:24:36

koupil jsem teď 120 gepe 6x6 se 4 zásobníky za 56EUR is poštovným. a jde to i levněji...když někdo není netrpělivý....
  • 0

#23 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 9 březen 2009 - 14:41:13

A jake mate zkusenosti s tim jestli ramecky se sklem nebo bez?
  • 0

#24 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 110 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 083

Publikováno 9 březen 2009 - 14:55:29

Jéjda jéjda ;) :) :-o
Já zde mám asi 40 kousků se skly. By jsem je vyměnil za paklík dobrého tabáku nebo jenom za paklíček, aby jsem nebyl moc zkouřenej.

Otec
  • 0

#25 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 9 březen 2009 - 16:47:10

skla jsou nutnost
  • 0

#26 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 9 březen 2009 - 17:07:14

U Škody zas vyprodávaj ve velkým Fuji. Doplnil jsem zásoby Astie na Benátky.

Viděl jsem tam jeeště Velvie50, Provie100 a 400, vesměs za 50kč.
  • 0

#27 Josef001

Josef001

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 červenec 2009 - 20:13:25

Trošku vyhrabu staré téma, ale je vidět, že časy promítání diáků se mění :)

http://www.sony.co.u...XRD4KLargeVenue
  • 0

#28 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 červenec 2009 - 20:26:59

Trošku vyhrabu staré téma, ale je vidět, že časy promítání diáků se mění :)

http://www.sony.co.u...XRD4KLargeVenue

Zdravím. První příspěvek na tk.cz a hned si takhle pokazit karmu. Nevím, nevím. :) ;-)
  • 0

#29 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 8 červenec 2009 - 20:49:34

skla jsou nutnost


Gorgi a proc? ja naopak mam vsechny diaky beze skla - se skly jsem mel problem, ale zas mam ten objektiv jak ma sferickou rovinu ostrosti v promitacce - colorplan CF.
  • 0

#30 Josef001

Josef001

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 červenec 2009 - 21:28:47

Notorius: co je to karma? :D Viděl jsem hezkou promítačku diálků 6x4.5 Rollei, ale 2500 USD se mi zdá docela dost.
  • 0

#31 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 červenec 2009 - 21:32:49

Notorius: co je to karma? :) Viděl jsem hezkou promítačku diálků 6x4.5 Rollei, ale 2500 USD se mi zdá docela dost.

Karma jest zařízení pro ohřev vody. :D
  • 0

#32 Josef001

Josef001

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 červenec 2009 - 21:35:13

jojo tu mám a opravdu se mi před 2 lety pokazila a já ji musel vyměnit za novou :)
Jinak jsem nedávno pořídil Pentax 645, tak proto jsem se to objevil :D Myslím, že to je zjevně lepší volba než Canon 1Ds MKIII.
  • 0

#33 Josef001

Josef001

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 červenec 2009 - 21:35:37

jojo tu mám a opravdu se mi před 2 lety pokazila a já ji musel vyměnit za novou :)
Jinak jsem nedávno pořídil Pentax 645, tak proto jsem se tu objevil :D Myslím, že to je zjevně lepší volba než Canon 1Ds MKIII.


  • 0

#34 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 8 červenec 2009 - 21:41:41

Notorius: co je to karma? :) Viděl jsem hezkou promítačku diálků 6x4.5 Rollei, ale 2500 USD se mi zdá docela dost.

A 2.250.000Kč nebo kolik ta sony obluda stojí se ti již zdá přijatelné jo? :D
  • 0

#35 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 červenec 2009 - 21:57:48

jojo tu mám a opravdu se mi před 2 lety pokazila a já ji musel vyměnit za novou :D
Jinak jsem nedávno pořídil Pentax 645, tak proto jsem se to objevil :D Myslím, že to je zjevně lepší volba než Canon 1Ds MKIII.

No proto. :)
  • 0

#36 Josef001

Josef001

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 červenec 2009 - 23:34:44

A 2.250.000Kč nebo kolik ta sony obluda stojí se ti již zdá přijatelné jo? :D


Beru to tak, že kamera pod 0.5 mil. je dětská hračka, takže to je přiměřené v této technice :) Jde o to, že za 10 tisíc, lze pořídit dnes technika, která ve své době stála 10 průměrných platů a to s rozlišením a tonalitou, které nedosahuje digitální technika dnes, takže to je zajímavé. Za 5 let již velmi pravděpodobně film bude mít přínos čistě estetický...
  • 0

#37 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 9 červenec 2009 - 09:05:59

Josef jasně, ale neodpověděl jsi mi na otázku;)
  • 0

#38 Josef001

Josef001

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 červenec 2009 - 11:23:24

a jo, máš pravdu. Ano vzhledem k rozlišení a parametrům se mi zdá cena přiměřená. Jako náhradu za promítání diapozitivů to určitě není. Nicméně za nějakou dobu bude takové zařízení stát právě těch 2500 USD.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních