Přejít na obsah


Fotka

focení s blesky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 orwell

orwell

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 131 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 12 únor 2008 - 17:38:15

Mám takový dotaz, protože jsem zkusil fotit s bleskama odraženýma do deštníku a nastavil jsem manualní čas 1/60 a clonu 5,6. Neměřil jsem protože nepředpokládám, že bych byl schopen změřit při záblesku. Na negativu mám kresbu v obličeji ale ne v tmavé košili. Tam je negativ prázdný. Což mě docela štve neb nevím jak upravit expozici tak abych získal kresbu i v černé. Když jsem dělal se stejným nastavením fotoaparátu snímek digitálem, podařilo se mi z černé kresbu dostat. Tak jsem z toho zmaten vždy jsme měl za to, že film je v tomhle lepší než digitál.
  • 0

#2 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 12 únor 2008 - 18:03:16

negativni film je lepsi ve svetlech, tikital ve stinech. alespon myslim.
  • 0

#3 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 12 únor 2008 - 18:23:42

bratr žorž měl pravděpodobně na mysli, že některé technologie mohou v jistých zásadně okrajových situacích poskytnout jisté snadno přehlédnutelné komparativní výhody, ale to jen na okraj :lol:

chyba je veskutečnosti zřejmě dvojí - jednak v měření/spolupráci s bleskem a druhak v blejskání samotnym - to je právě ta okrajová situace :wink:
  • 0

#4 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 12 únor 2008 - 18:24:39

Bez ručního expozimetru (flešmetru) a měření dopadajícího světla si tohle focení vůbec nedovedu představit.
Představa, že si to nejdřív vyzkouším na čísličáku je zcela mylná! Tudy cesta nevede. Čípek se chová úplně jinak než film. O tom už ale psal Gorgi.
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 únor 2008 - 18:53:03

Mám takový dotaz, protože jsem zkusil fotit s bleskama odraženýma do deštníku a nastavil jsem manualní čas 1/60 a clonu 5,6. Neměřil jsem protože nepředpokládám, že bych byl schopen změřit při záblesku. Na negativu mám kresbu v obličeji ale ne v tmavé košili. Tam je negativ prázdný. Což mě docela štve neb nevím jak upravit expozici tak abych získal kresbu i v černé. Když jsem dělal se stejným nastavením fotoaparátu snímek digitálem, podařilo se mi z černé kresbu dostat. Tak jsem z toho zmaten vždy jsme měl za to, že film je v tomhle lepší než digitál.



Vubec nechapu jak se takhle muzes ptat :wink: to ze ti to nahodou vyslo je klika ale zrovna tak si to mohl mit presmazene pokud bys pouzil vice svetla. Pokud mas digital tak je nejjednodusi nastavit treba 1/60 a 5.6 a pak pridavat nebo ubirat na zablesku dokud nebude korektni expozice no tim pak naexponovat negativ. Pripadne si pucit flashmetr a scenu promerit.
  • 0

#6 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 12 únor 2008 - 18:54:20

Bez ručního expozimetru (flešmetru) a měření dopadajícího světla si tohle focení vůbec nedovedu představit.
Představa, že si to nejdřív vyzkouším na čísličáku je zcela mylná! Tudy cesta nevede. Čípek se chová úplně jinak než film. O tom už ale psal Gorgi.


...a nebo mít contaxe s integrovanym flešmetrem :wink:
  • 0

#7 orwell

orwell

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 131 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 12 únor 2008 - 19:02:10

Tak jsem si u vědomil, že jsem nakonec tu otázku vlastně sni nepoložil. Ale pochopili jste že mi jde o to jakým způsobem stanovit hodnoty na analogu tak abych dosáhl kresby ve světlech a ves tínech neboli správného osvitu? Blesky sou takové jaké dům dal a deštníky bílé za pajdu od chinanu a akorat kabliky sou nejake fomei. čili nepředpokládám, že bych mohl korigovat osvit kromě nastavení na fotoaparátu ještě jinak než vzdáleností stojenů se světlem od objektu anobo nějakým dalším difuzerem. no a na ten flashmeter sem zatím nepomyslel.
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 únor 2008 - 19:41:28

Tak jsem si u vědomil, že jsem nakonec tu otázku vlastně sni nepoložil. Ale pochopili jste že mi jde o to jakým způsobem stanovit hodnoty na analogu tak abych dosáhl kresby ve světlech a ves tínech neboli správného osvitu? Blesky sou takové jaké dům dal a deštníky bílé za pajdu od chinanu a akorat kabliky sou nejake fomei. čili nepředpokládám, že bych mohl korigovat osvit kromě nastavení na fotoaparátu ještě jinak než vzdáleností stojenů se světlem od objektu anobo nějakým dalším difuzerem. no a na ten flashmeter sem zatím nepomyslel.

Hele urcite ty blesky nemaj ovladani?
  • 0

#9 orwell

orwell

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 131 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2008 - 06:59:58

Hele urcite ty blesky nemaj ovladani?

no tak úplně bez ovládání nejsou maj tam takový přepínač OFF a ON ;-)
Včera sem studoval literaturu a zkusím ještě buď místo 1/60 dát 1/30 anebo jiný objektiv a menší clonu, prostě zkusit nějak dostat na film více světla protože to podle nějaké tabulky v knize vypadá stejně jako příklad podexponovaného negativu. Ale esli to nepomůže tak nebudu fotit lidi v černém. :-(
  • 0

#10 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 únor 2008 - 07:55:00

no tak úplně bez ovládání nejsou maj tam takový přepínač OFF a ON :lol:
Včera sem studoval literaturu a zkusím ještě buď místo 1/60 dát 1/30 anebo jiný objektiv a menší clonu, prostě zkusit nějak dostat na film více světla protože to podle nějaké tabulky v knize vypadá stejně jako příklad podexponovaného negativu. Ale esli to nepomůže tak nebudu fotit lidi v černém. :!:


Třicetina místo šedesátiny tě nevytrhne, pokud jsou blesky hlavní zdroj světla. Záblesk trvá něco kolem tisíciny vteřiny, jediný důvod, proč se to fotí na šedesátinu, je ten, že při ní (a delších časech) se v už v jednom okamžiku odkryje celé políčko filmu (počítám, že máš štěrbinovou závěrku, s centrální si můžeš nastavit jaký čas chceš) - v té chvíli spustí blesk. Pokud tam je ještě dost stálého, třeba denního svetla, tak samozřejmě delší čas pomůže, ale jen tomu nezábleskovému světlu.
Jak radil Dany, proměř si to tím digitálem, nejlíp tak, že budeš kontrolovat histogram a hlídat abys tam neměl moc podexponovaná místa. Ona totiž podexpozice je slabina filmu (zatímco přeexpozice je slabina digitálu).

Světelnější (odcloněnější) objektiv taky pomůže.
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 únor 2008 - 08:12:59

Hele urcite ty blesky nemaj ovladani?

no tak úplně bez ovládání nejsou maj tam takový přepínač OFF a ON :lol:
Včera sem studoval literaturu a zkusím ještě buď místo 1/60 dát 1/30 anebo jiný objektiv a menší clonu, prostě zkusit nějak dostat na film více světla protože to podle nějaké tabulky v knize vypadá stejně jako příklad podexponovaného negativu. Ale esli to nepomůže tak nebudu fotit lidi v černém. :!:

Casem nic neudelas, zablesk je tak kratkej ze stejne vetsinu doby je film minimalne osvetlen. Jedina sance je tedy odclonit, nebo vyssi citlivost filmu pripadne jit zableskem bliz.

Pokud znas smerne cislo toho zablesku je velmi presnej postup jak to vypocitat. To by ti mohlo vyznamne pomoct.

Vztah je extremne jednoduchy:

f=G/l
f=clona
G=smerne cislo blesku
l=vzdalenost blesku od fotografovaneho predmetu

smerne cislo se udava pro iso 100 a prepocet pro vyssi iso je
iso 100 Gu=G
iso 200 Gu=G*sqrt(2)
iso 400 Gu=G*sqrt(2)*sqrt(2)
iso 800 Gu=G*sqrt(2)*sqrt(2)*sqrt(2)
iso 1600 Gu=G*sqrt(2)*sqrt(2)*sqrt(2)*sqrt(2)
Gu=prepocitane smerne cislo
G=realne smerne cislo blesku pri iso 100
sqrt(2)=odmocnina za 2 :D

toto plati pri zablesku na primo pokud je svetlo rozptyleno softboxem tak ubrat -1clonu
pokud odrazem z destniku bileho -1 az -1/1/2clona
pokud odrazem z destniku stribrneho -2/3 az -1clona
pokud rozptyleno destnikem polopruhlednym -2/3clony

Samozrejmne to neni 100% zalezi na miste kde fotis barve okolnich sten atd.

Pokud jsi nekde pobliz LB muzu ti pujcit flashmetr nebo i ukazat jak se pracuje se zableskama.
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 únor 2008 - 08:13:51

To KK: tak si byl podstatne rychlejsi :lol:
  • 0

#13 orwell

orwell

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 131 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2008 - 09:39:20

Casem nic neudelas, zablesk je tak kratkej ze stejne vetsinu doby je film minimalne osvetlen. Jedina sance je tedy odclonit, nebo vyssi citlivost filmu pripadne jit zableskem bliz.


Dík za nabídku do Liberce je to pro mne trošinku z ruky i když je Liberec docela zajímavý místo v republice. :lol:
Zkusím světelnější objektiv a protože se mi na portrétu docela zamlouvá i zrno tak to zkusím místo na Fomu 100 tak na 400. Film by měl více světla ustát lépe než digitál a je fakt že než jsem z toho digitálního snímku v rawu dostal co jsem potřeboval tak jsem si s tím taky dost vyhrál.
Ta matika je zajímavá ale nutí mě myslet a to bolí :!:
  • 0

#14 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 únor 2008 - 09:57:33

Ta matika je zajímavá ale nutí mě myslet a to bolí :lol:


Myšlení že bolí jo? Bež si růčo vykopat deset metrů dva metry hlubokýho příkopu a uvidíme co bolí :!: Ta posloupnost přepočtu směrných čísel vypadá po dosazení (a při troše zaokrouhlení) takto:
Gu(25)=0.5G
Gu(50)=0.7G
Gu(100)=G
Gu(200)=1.4G
Gu(400)=2G
Gu(800)=2.8G
Gu(1600)=4G
.
.
.

To už by mohlo něco připomínat, ne?
  • 0

#15 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 únor 2008 - 10:04:03


Ta matika je zajímavá ale nutí mě myslet a to bolí :lol:

Myšlení že bolí jo? ... cut ...
To už by mohlo něco připomínat, ne?


Karle nebud zlej tak uz mu priste neporadime no :!:)))
  • 0

#16 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 únor 2008 - 10:09:21

Karle nebud zlej tak uz mu priste neporadime no :!:)))


:lol:
  • 0

#17 orwell

orwell

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 131 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2008 - 10:14:16


Ta matika je zajímavá ale nutí mě myslet a to bolí :lol:

Myšlení že bolí jo? ... cut ...
To už by mohlo něco připomínat, ne?


Karle nebud zlej tak uz mu priste neporadime no :D)))


Tak to zase to raďte, raďte, ono když to bolí tak to prej roste. :!:
  • 0

#18 orwell

orwell

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 131 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2008 - 10:21:48


Ta matika je zajímavá ale nutí mě myslet a to bolí :lol:


Myšlení že bolí jo? Bež si růčo vykopat deset metrů dva metry hlubokýho příkopu a uvidíme co bolí :!: Ta posloupnost přepočtu směrných čísel vypadá po dosazení (a při troše zaokrouhlení) takto:
Gu(25)=0.5G
Gu(50)=0.7G
Gu(100)=G
Gu(200)=1.4G
Gu(400)=2G
Gu(800)=2.8G
Gu(1600)=4G
.
.
.

To už by mohlo něco připomínat, ne?

jedině co mi to připomíná, je že Gu 400 asi bude film s citlivostí 400 a rovna se 2G že mám clonit na 2. pokud sem to špatně pochopil tak mě nebijte .
  • 0

#19 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 únor 2008 - 10:47:32

jedině co mi to připomíná, je že Gu 400 asi bude film s citlivostí 400 a rovna se 2G že mám clonit na 2. pokud sem to špatně pochopil tak mě nebijte .


Jezkovy vocicka :lol:

Ten blesk ma nejake smerne cislo, toto cislo oznacuje vykon blesku pri iso 100 pokud pouzijes citlivejsi film vykon blesku jakoby roste.

Takze mas film iso 100 smerne cislo blesku (G) treba 32
blesk das naprimo bez destniku. vzdalenost od portretovaneho 4metry

clona (f)=smerne cislo blesku (G)/ vzdalenost (l)
f8=32/4m na fotoaparatu nastavim synchro cas a f8

pokud bych pouzil destnik ktery cast svetla sebere tak f5.6

paklize chci fotit filmem o citlivosti iso400 musim prepocitat smerne cislo blesku a to tak ze 32*2*odmocnina ze 2 tzn prepocitane smerne cislo je (G) 64 znovu dosadim do vzorce.

clona (f)=prepocitane smerne cislo blesku (G)/ vzdalenost (l)
f16=64/4m na fotoaparatu nastavim synchro cas a f16

To je cele.
  • 0

#20 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 únor 2008 - 10:54:40

Jo, Gu(400) je přepočtené G pro film s citlivostí 400ASA, jinak to ale chápeš nějak divně. Clonit máš podle toho vztahu, co psal Dany:

F=Gu/d

F - clona, kterou máš nastavit
Gu - směrné číslo blesku přepočtené na citlivost filmu,který hodláš použít
d - vzdálenost blesku od objektu v metrech

Například, vezmeš blesk se směrným číslem G=30 dáš ho 5 metrů od objekta a použiješ film s citlivostí 50ASA. Směrné číslo přepočteš Gu(50)=0.7G, tedy Gu = 0.7*30= 20. (jo, jasně, 21, ale s 20 se líp počítá) Teď spočteš clonu ze vztahu F=Gu/d. Tedy F=20/5=4. Budeš clonit na f/4.

Kdybys nebleskal napřímo, ale třeba tím softboxem, trochu světla ztratíš - musíš víc otevřít clonu, korekce ti psal Dany. Pro softbox je to ta 1 clona, tedy odcloníš z f/4 na f/2,8.

PS: Korekce jedna clona znamená vlastně vydělit aktuální clonové číslo odmocninou ze dvou (nebo vynásobit - podle toho, jestli cheš světla dopadnuvšího na film přidat, nebo ubrat. Tady přidáváme světlo (to, které jsme ztratili v softboxu), tudíž dělíme. To aby se to nepletlo :!: )

PPS: Mělo ti to připomenout posloupnost clonových čísel na objektivu :lol:
  • 0

#21 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 únor 2008 - 11:00:07

Ještě technická, směrné číslo se občas jmenuje GN z anglického Guide Number, až to budeš na tom blesku hledat :lol:
  • 0

#22 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 únor 2008 - 11:01:52

A ještě jedna technická F4, F=4, f/4 je furt clona 4, akorát jsou to různý značení.
  • 0

#23 orwell

orwell

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 131 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2008 - 11:10:29

PPS: Mělo ti to připomenout posloupnost clonových čísel na objektivu :!:

takže jo to mi to připomínalo. Na to směrné číslo se kouknu to tam aspoň na tom jednom určite bude a na tom druhém možná tež, a začínám se v tom orientovat na jednom blesku je to dokonce v tabulce, že jak to mám 6 stop od teho co fotím tak mám na iso 100 clonit 11 na iso 200 clonit 16 a na iso 400 clonit 22 ale asi sem nevzal v potaz ten úbytek světla způsobený odrzaem do deštníku.
Takže stejnak zkusím obojo jak vyšší ISO tak i nižší clonu. díky moc :lol:
  • 0

#24 extremo

extremo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 141 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 leden 2010 - 19:00:03

zdravím všechny v TK, rád bych v tomhle tématu focení s bleskem pokračoval, ale trochu z jiného soudku. Je to tak, že bych potřeboval vědět co by bylo ideálnější pro focení s externím bleskem, jestli deštník nebo softbox. Mám dva blesky Metz 54 MZ 3 a Sigmu 50 DG super. nejsem si jistý jestli by bylo vhodné použití třeba stripboxu 22*90 cm i když by se mi líbil a pak třeba softboxu 60*90 cm. Momentálně fotím přes pauzák, ale je to takový neforemný. Takže můžu použít na tyto blesky soft a stripboxy, nebo jsou lepší deštníky?
  • 0

#25 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 12 leden 2010 - 19:10:16

extremo: Ahoj, to zalezi taky dost co fotis (predpokladam ze lidi), pak je problem se samotnym vykonem tech blesku, pro softbox uz to nebude nicmoc, destnik jeste pouzitelne... Ja jsem k tomuto ucelu pouzival destniky a fungovalo to. Nicmene zableskum se to nemuze rovnat....
  • 0

#26 extremo

extremo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 141 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 leden 2010 - 20:09:10

výkon blesků je asi takový, že přes puzák 60*80 cm (ubere 1 EV - bez něj se mi zdá světlo příliš kontrastní) jsem nastavil u metzu 1/2 výkonu a odrazná deska z druhé strany tváře a sigmou jsem osvětlil vlasy ze zadu, vyšla mi expozice clony 6,7 to by mi stačilo. Počítám, že větší počet lidí bych asi nenasvítil. Jestli kupované softboxy uberou taky 1 EV tak by to mohlo být v pohodě.
  • 0

#27 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 12 leden 2010 - 20:15:11

Jestli kupované softboxy uberou taky 1 EV tak by to mohlo být v pohodě.


u softboxu trošku mysli na to, že díky "stříbrnému" vnitřku a svému tvaru fungují jako reflektory třeba u auta, kdežto ty už tam budeš cpat blesk, který má svůj vlastní reflektor a světlo tím směřuje poměrně úzkým úhlem, takže defakto dojde víceméně k prosvětlení spíše bílých rozptylných ploch, což máš skoro to samé, jako bys svítil přes ten pauzák nebo nějaký deštník :-)
  • 0

#28 extremo

extremo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 141 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 leden 2010 - 10:16:33

takže nejlepších výsledků při fotografování s externím bleskem dosáhnu s použitím deštníků. Teď ale jaký mám koupit, nerad bych jich měl doma desítky než narazím na ten správný. Koukal jsem u foto skoda na tyto http://www.fotoskoda...ibrnabila-100cm a http://www.fotoskoda...ribrnabila-80cm případně jestli máte zkušenosti s jiným typem
  • 0

#29 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 17 leden 2010 - 13:44:04

Ja jsem delal s timhle http://www.fotoskoda...ik-80cm-difuzni proste normalni bily destnik, zalezi jak tvrde/mekke svetlo chces. Ten 3v1 by mohl byt dobry, budes mit moznost si menit typ svetla :)
  • 0

#30 orwell

orwell

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 131 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 17 leden 2010 - 16:47:38

Takže můžu použít na tyto blesky soft a stripboxy, nebo jsou lepší deštníky?

Deštníky jsou snazší na uchycení ke stativu a spojení s bleskem. Stačí na to vlastně jen držák deštníku jako je tento http://www.fotoskoda...&cop=1010014#a1
K deštníkům snad jen to že lepší je větší průměr než menší.
  • 0

#31 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 17 leden 2010 - 17:15:06

Ano, jen si radši o dva týdny déle počkej a kup to někde na e-bayi, tam za cenu držáku blesku a deštníku od Škody dostaneš dva deštníky a dva držáky, myslím, že do začátku to stačí.
  • 0

#32 extremo

extremo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 141 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 leden 2010 - 18:45:35

Na ten difusní deštník jsem koukal a možná bych ho taky vzal. Stativy mám (držáky na činely Amati - nechají se perfektně tvarovat) a držáky deštníků jsou na odpalovačích. Pokud tedy budou, vezmu Lastolite o průměru 100 cm nebo pak ty 80 cm. S nákupováním na E-bey nemám zkušenosti, ale díky za tip.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních