Přejít na obsah


Fotka

Multigradační papíry - vývojky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
41 odpovědí na toto téma

#1 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 13 únor 2008 - 08:38:20

Mícháte si pozitivní vývojky doma nebo kupujete Ilford Multigrade...?
  • 0

#2 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 únor 2008 - 08:46:39

Já kupju GDL :lol:
  • 0

#3 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 13 únor 2008 - 09:05:54

používám amoloco...
  • 0

#4 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 únor 2008 - 09:17:14

mam GDL i Amaloco. a nekde 80litru pozitivniho ORWO
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 únor 2008 - 09:19:49

GD-L. Předtím LQN, na pevných gradacích.
  • 0

#6 Lama

Lama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 únor 2008 - 09:34:32

pouzivam Calbe N113
  • 0

#7 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 únor 2008 - 09:46:18

Kde se dá koupit GD-L? Mají ji v Praze na Jungmanovu náměstí?
  • 0

#8 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 13 únor 2008 - 09:46:43

chci se zeptat, těch, co používají amaloco: kterou přesně vývojku používáte. koupil jsem si tu AM 2002 extra bromax a pak blbec koukám, že maj na mg papíry jinou speciální, myslíte, že to nebude s tou 2002 ono?
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 únor 2008 - 09:57:36

Kde se dá koupit GD-L? Mají ji v Praze na Jungmanovu náměstí?


Já teď přesně nevím, ale mám pocit, že už i v Praze Foma prodejnu zrušila. Dá se koupit v hradecké prodejně. Nebo objednat na fomaobchod.cz, kde je nutno to napsat do poznámky. Ovšem víckrát se mi stalo, že neposlali, asi poznámky moc nečtou. Zatím nejspolehlivěji se mi jeví objednávka mailem.
  • 0

#10 Lama

Lama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 únor 2008 - 10:00:20

Robili ste test multigradacna vyvojka vs Normalna pozitivna vyvojka?
Bol v niecom rozdiel?
  • 0

#11 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 únor 2008 - 10:01:41

Já teď přesně nevím, ale mám pocit, že už i v Praze Foma prodejnu zrušila.


Nezrušila, přestěhovala asi 150m vedle, je teď v Teta pasáži (v Jungmanově ulici). GDL tam mají.)
  • 0

#12 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 13 únor 2008 - 10:04:09

Jo, míchám doma.
Cenově to nevychází o moc lépe než konfekce, ale mohu si namíchat přesně dle námětu a záměru. Tvrdou, měkkou, teplou, studenou ...
  • 0

#13 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 13 únor 2008 - 16:14:50

Já používám vývojku foma FV30 (univerzální vývojka). S multigrade pracuje fajn, jen na pár věcí bych potřeboval nějakou tvrdší. Receptáře jsou plné vývojek jen v té době se sem multigradační papíry nedostaly a tak o nich nikde nepíší. Máte nějakou vyzkoušenou normálně nebo kontrastně pracující na multigrade?
  • 0

#14 Miki začátečník

Miki začátečník

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 únor 2008 - 16:29:27

já se zeptám a prosím o polopatickou odpověď (tedy i pro lamy jako já):
JAKOU VÝVOJKU pro papíry Kentmere multigrejdy (baryt i RC), pokud možno ne drahou a k sehnání v Praze, vyzkoušenou. Možná bych byl schopnej kvůli ceně i sám namíchat, ale recept pro multigradační nikde nenašel...
Upozorňuju: u Škody vyprodávají papíry Kentmere za levno!!!
  • 0

#15 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 14 únor 2008 - 07:03:08

Pouzivam uz dost dlouho Ethol LPD i na MG papiry.
  • 0

#16 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 únor 2008 - 07:48:10

Ilford Multigrade pro RC, Tetenal Eukobrom pro baryty MCC, kde mi neseděl multigrejdí teplý tón.
  • 0

#17 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 14 únor 2008 - 08:16:21

Tetenal Variospeed W pro RCcka. K barytu jsem se jeste nedostal, ale machnu je v ni taky (dokud nedojde - pak se uvidi)...
  • 0

#18 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 26 únor 2008 - 16:28:12

Nechci zakládat další vlákno, ale rád bych se zeptal konkrétně. Mohli by jste mi doporučit váženou vývojku na multigradační papíry? Jak jsem psal používám univerzální fomu, ale i když dělá hezké snímky rád bych našel nějakou kontrastnější vývojku.

Našel jsem zajímavou pozitivní vývojku Chris Patton´s E-72, kde ředěním 1:1 - 1:4 se dá řídit kontrast - při 1:3 by měla vývojka vyvolávat normálně. Bohužel obsahuje i Vitamín C a jelikož jsem ekoterorista mám koupený hydhrochinon a další chemikálie bez vyzkoušení se mi už kupovat moc nechce, navíc bych rád spotřeboval již koupené. Nevíte jaký je poměr nahraditelnosti Vitamínu C za hydrochinon?
http://www.jackspcs.com/pde72.htm

Případně poradit nějakou vývojku na multigradační papíry s klasickými chemikáliemi?

Děkuji, Petr N.
  • 0

#19 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 26 únor 2008 - 18:04:45

nojgi: hydrochinon spotřebujete do kdečeho a když se Vám nebudou výsledky s askorbovkou líbit, prostě ji ekologicky sníte... (tak 100-200mg/den). :lol:
Ale vážně - poměr záměny hydrochinon-vit.C neznám, ale vývoky s céčkem pracují dobře. Aspoň na nagativech (Xtol, Mytol, Instant Mytol). Nevím, zda je to tím, ale dají se podle potřeby poměrně dost ředit a nejsou drahé.
  • 0

#20 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 27 únor 2008 - 22:00:34

nojgi: hydrochinon spotřebujete do kdečeho a když se Vám nebudou výsledky s askorbovkou líbit, prostě ji ekologicky sníte... (tak 100-200mg/den). :D
Ale vážně - poměr záměny hydrochinon-vit.C neznám, ale vývoky s céčkem pracují dobře. Aspoň na nagativech (Xtol, Mytol, Instant Mytol). Nevím, zda je to tím, ale dají se podle potřeby poměrně dost ředit a nejsou drahé.


Zaujala mě jednoduchost řízení kontrastu a také to, že se bude jednat o poměrně novou vývojku, tedy multigradační papíry se už určitě vyráběly.
Vitamín C jsem sehnal v lékárně a buď skončí ve vývojce nebo v trávicím traktu :) Pokud bude fungovat zkusím se podívat zda se dá sehnat nižší čistota (levnější) než lékopisná. Jaké máte v tomto ohledu zkušenosti - 100g mě stálo 60Kč.
  • 0

#21 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 28 únor 2008 - 10:12:32

nojgi: Dá, i když mězi námi, nekoupil jsi zase tak draho. Já nedávno kupoval na :

http://www.vinarskep...ostatni/?page=4

i s poštovným sem platil: 410 Kč, zašlou na dobírku.
  • 0

#22 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 28 únor 2008 - 11:23:08

Kraken: tedy až na ty kvasinky se na tom odkazu dá vybrat... kyselina akcorbová na vyvolávání, kyselina citronová na přerušování, a možná že by šlo přerušovat i kyselinou vinnou :( Oni vlastně vinohradníci asi budou zakuklení temnokomornici... :lol:
  • 0

#23 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 28 únor 2008 - 15:49:18

No a enom to, je tam i hydroxid, jako zásada do vývojek nebo na mixování metaboritanu. Prodávajů to po pytloch čtvrtmetrákových.
  • 0

#24 Magnolar

Magnolar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 27 květen 2008 - 13:36:33

Zatím používám ILford Multigrade a Neutol WA. Chtěl bych si namíchat nějakou vývojku s "glycinem", na které jsem četl spoustu chvály. Nemůžu však tuto vyvolávací látku nikde sehnat. Můžete, prosím, někdo poradit, kam se obrátit? Firma IPL ji měla, ale už nemá..
  • 0

#25 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 27 květen 2008 - 20:15:24

Jsem vcelku zažraný neutolista (NE)... Před časem jsem zakoupil (víceméně ze zvědavosti) AMALOCO poz. výv. multigr. AM 6006 Varimax Extra a musím říci, že je hodně dobrá. Jede jako ďas, má výdrž a není nijak extra drahá.
MG RC - AM 6006, MG FB - Neutol NE.
P.S. Kde se dá u nás koupit N113 ?
  • 0

#26 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 13 červen 2008 - 21:15:52

Našel jsem zajímavou pozitivní vývojku Chris Patton´s E-72, kde ředěním 1:1 - 1:4 se dá řídit kontrast - při 1:3 by měla vývojka vyvolávat normálně.
http://www.jackspcs.com/pde72.htm


Dnes jsem se dostal i k praktické zkušenosti a jsem mile překvapen. Vyvolával jsem cca 2,5 - 3 min při pokojové teplotě na RC Kentmere 30 x 40 cm při ředění 1:3. Výsledky jsou fajn a myslím, že jsem našel co jsem potřeboval. Vřele doporučuji.
  • 0

#27 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 13 červen 2008 - 23:10:45

a co rodinal :wink:
  • 0

#28 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 14 červen 2008 - 09:27:54

a co rodinal 8-)


Rodinal na papíry? Odtud možná zarytý odpůrce RC papírů :wink: Asi to něco vyvolá, vývojky pozitivní od negativních se ve složení zas tolik neliší, ale nedělal bych to.
  • 0

#29 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 15 červen 2008 - 21:24:44


Našel jsem zajímavou pozitivní vývojku Chris Patton´s E-72, kde ředěním 1:1 - 1:4 se dá řídit kontrast - při 1:3 by měla vývojka vyvolávat normálně.
http://www.jackspcs.com/pde72.htm


Dnes jsem se dostal i k praktické zkušenosti a jsem mile překvapen. Vyvolával jsem cca 2,5 - 3 min při pokojové teplotě na RC Kentmere 30 x 40 cm při ředění 1:3. Výsledky jsou fajn a myslím, že jsem našel co jsem potřeboval. Vřele doporučuji.


Od pátku rozdělaná vývojka pracuje. V sobotu jsem jen trochu přilil koncentrátu, ale asi bylo zbytečné. Dnes při slévaní už byla hnědá, ale myslím, že by ještě něco zpracovala. Zatím jsem nemusel prodlužovat vyvolávací dobu.
  • 0

#30 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 15 červen 2008 - 21:43:35

nojgi, ta E-75 Chrise Pattonse je uváděna jako fenidonovej klon oblíbeného Dektolu (Kodak D-72), tak bych se ani nedivil, že je to dobré čvachtátko .)
  • 0

#31 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 15 červen 2008 - 22:02:02

nojgi, ta E-75 Chrise Pattonse je uváděna jako fenidonovej klon oblíbeného Dektolu (Kodak D-72), tak bych se ani nedivil, že je to dobré čvachtátko .)


Děkuji za informaci, ono to kupodivu odpovídá i složením http://www.darkrooms...chemistry.shtml . Jen byl nahrazen metol, hydrochinon a je tam trochu jinak uhličitanu. Aspoň jsem ušetřil :(

P.S. Jinak jsem zatím nedělal rozpočet, ale myslím, že je i levná. Z 0.5l udělat 2l na normální kontrast není špatné ;)
  • 0

#32 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 16 červen 2008 - 06:33:10

Nedávno jsem si namíchal D-72 a asi u ní chvíli zůstanu. S papíry Fomabrom Variant dává velmi pěknou černou.
Mimochodem, myslím, že D-72 je skoro totéž, co Dektol, ale ne totéž.
  • 0

#33 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 29 září 2008 - 20:28:07

Univerzální vývojka.
Minulej tejden jsem potkal pana Krejčího z Fomy a on mě tak trochu navedl na univezální vývojku. Kdysi s ní dělal táta a byly to fajn fotky. Je to fenidon-hydrochinonová vývojka, takže nealergická a asi docela slušná.
Chtěl jsem se zeptat, jestlipak s ní někdo má nějakou novou zkušenost? Určitě bute bohatší na šedou než GD-L, prej s ní stále dělají i nějací klasičtí fotografové.

Ještě teda říkal docela dost zajímavejch věcí jinejch, ale radostné zprávy nejsou. Snad jen, že odbyt barytů v minulém roce klesl jen minimálně.
  • 0

#34 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 29 září 2008 - 21:14:52

Univerzální vývojka.
Minulej tejden jsem potkal pana Krejčího z Fomy a on mě tak trochu navedl na univezální vývojku. Kdysi s ní dělal táta a byly to fajn fotky. Je to fenidon-hydrochinonová vývojka, takže nealergická a asi docela slušná.
Chtěl jsem se zeptat, jestlipak s ní někdo má nějakou novou zkušenost? Určitě bute bohatší na šedou než GD-L, prej s ní stále dělají i nějací klasičtí fotografové.

Ještě teda říkal docela dost zajímavejch věcí jinejch, ale radostné zprávy nejsou. Snad jen, že odbyt barytů v minulém roce klesl jen minimálně.


Na mě pracuje dost měkce, ale záleží na tvých negativech. Jinak jsem s ní byl spokojen. Vyvolávací čas 3 min, míň určitě ne. Nejdřív papír zešedne a pak teprve začíná pomalu nabírat kontrast.
  • 0

#35 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 30 září 2008 - 18:51:00

mi furt vrtá v hlavě dělat MG dvěma vývojkama a
někdo mě navedl na ty kulhánkovi měké a tvrdé

potřebujou, nebo nepotřebujou MG papíry něco zvláštního ve vývojce?
  • 0

#36 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 1 říjen 2008 - 17:05:45

Tak to je skvělé že je měkká, já už tvrdou vývojku mám, takže měkká se určitě bude hodit.
  • 0

#37 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 1 říjen 2008 - 22:23:34

mi furt vrtá v hlavě dělat MG dvěma vývojkama a
někdo mě navedl na ty kulhánkovi měké a tvrdé

potřebujou, nebo nepotřebujou MG papíry něco zvláštního ve vývojce?


Údajně potřebují, ale zda jde o marketingový tah nebo pravdu netuším. Musí se provolat tvrdá i měkká vrstva papíru. Mám zkušenost jen z univerzální vývojkou od Fomy (tuším FV30), kde to funguje a s E-72. Ta E-72 nepracuje brilantně se starými papíry, ale když jsem dělal na nové Kentmere tak jsem byl spokojen. Každá změna gradace filtru se hned projevila. Pracoval jsem z ředěním 1+3. Na další pokusy 1+1 až 1+4 jsem se zatím nedostal.
  • 0

#38 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 2 říjen 2008 - 02:59:38

mi furt vrtá v hlavě dělat MG dvěma vývojkama a
někdo mě navedl na ty kulhánkovi měké a tvrdé

potřebujou, nebo nepotřebujou MG papíry něco zvláštního ve vývojce?


Nepotřebujú, enem já tam přidávám krapet slivovice, ta nikdy neublíží...
Tož tak, eště neco Kubikulo? :-)
  • 0

#39 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 říjen 2008 - 04:40:51

teda krakene, buďto zrovna jdeš z komory, nebo rozšiřuješ počty nás nespavců v podzimním období
  • 0

#40 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 2 říjen 2008 - 08:49:13

Ale nejdu z komory, viděl sem zase kozaté čertice a tak sem se probrál, cosik sem nemohl zabrat, tož sem si šél dat jednoho kalíška, není to zasejc tak poetické jak sis myslél.....
  • 0

#41 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 4 únor 2009 - 00:40:05

Kterej mizera mi dneska vykoupil všechnu GD-L ve fotokrámu v Tetě??? Bych střílel... Tak holt Amaloco 6006, jsem na něj dost zvědavej. A když to nepůjde, tak Rodinal 1+5 (nebo tak nějak, i 1+10). Funguje to, ale je to pak kapku drahý koupání.
  • 0

#42 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 5 únor 2009 - 14:08:26

Univerzální vývojka.
Chtěl jsem se zeptat, jestlipak s ní někdo má nějakou novou zkušenost? Určitě bute bohatší na šedou než GD-L, prej s ní stále dělají i nějací klasičtí fotografové.


Univerzální vývojka Foma za 117 Kc na 5 litrů = 23,40 za litr bez shánění chemikálii. Podání dobré, nebudu to měnit*.

MĚKKÁ - vezmu metol, rozpustím v troše teplé vody a přiliju do misky. Zkusím a případně přidám další metol.
TVRDÁ - totéž, pouze místo metolu přidám hydrochinon.

Teď jsem najel na rotační zpracovaní po jednom papíru, kde vývojku po vyvolání vyliju. K provolání ale stačí jen 100ml na 24x30. Větší množství zvětšenin dělám v miskách.

- - -
*/ Akorát jsem teď v sklepě objevil bednu ORWO N120 Super (snad na 100 litrů), tak to asi taky časem sdělám, škoda vyhodit. Dřív jsem s ní hodně dělal, byla maličko kontrastnější, ale dobrá.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních