Přejít na obsah


Fotka

Proces N-1, N-2 - způsob výpočtu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
7 odpovědí na toto téma

#1 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 21 únor 2008 - 14:18:36

Protože moje negativy vykazují obvykle menší kresbu ve světlech, rozhodla jsem se s tím konečně něco dělat, tj. aplikovat zkrácení doby lázňování svitku ve vývojce.

Agfu APX 100 obvykle volám v X-tolu 1+1 zhruba 9min a 45s

Je jasný, že proces N-1 nebo N-2 budu aplikovat podle toho, o kolik EV potřebuju světla dostat "dolů"

Na fórech jsem načetla, že pri procesu
1. způsob
N-1 se doba volání N zkrátí cca o 15 %
N-2 se doba volání N zkrátí cca o 20 %

2. způsob
no, jenže v knížce "exponometrie v analogové a digitální fotografii" píšou trošku jiný způsob výpočtu doby N-1, N-2

a to
N-1 zkrácení N vyvolávací doby 0,7x až 0,8x
N-2 zkrácení N-1 vyvolávací procesu 0,7x až 0,8x

Doufám, že někde nedělám chybu v počtech (to by se u mě taky klidně mohlo stát :wink: ), ale vychází mi při aplikaci prvního způsobu čas pro N-2, který odpovídá při výpočtu podle 2. způsobu (a násobku 0,8), času pro proces N-1
V případě použití 0,7x je logicky rozdíl ještě větší...(obdobně je to samo i pro opačný proces N+1, N+2)

Co s tím? který způsob je výpočtu N-1, N-2 je ten správný?
  • 0

#2 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 21 únor 2008 - 14:36:38

Edo: vem to podle Kodlova článku http://www.temnakomo...=article&sid=26
Přesný popis je v kapitolce "Nalezení vyvolávacích časů". Prostě jinak než empiricky se k tomu nedobereš. Jinak je to jen filozofování nad procenty...
  • 0

#3 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 21 únor 2008 - 14:45:12

ale jo, Kodlům článek znám i ho budu aplikovat, resp. už hledám ISO...ale?!
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 únor 2008 - 18:07:58

Cau, nebylo by lepsi si ten film teda nejdriv otestovat? Nafotit klasicky nejakej svetlej povrch se strukturou pri stejny osvetleni, zmerit odrazeny a pridat 6 clon a ubrat 6 clon. Vyvolat standartnim zpusobem dostanes 13 prouzku odstupnovanejch od nejhlubsi cerni az po nejjasnejsi bilou a poznas EI filmu a pak by uz pokud dobre meris nemel byt problem.
  • 0

#5 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 21 únor 2008 - 18:43:44

jj, já už ho testuju, zachvilku vyvolávám svitek...
jenom že mě to zarazilo, že jsou takový rozdíly v těch počtech, ale když o tom tak přemýšlím, tak by se mělo stejně postupným testováním způsobem 1. či 2. dobrat relativně stejného výsledku
  • 0

#6 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 21 únor 2008 - 20:39:27

Edo,
asi takhle N-1 je cca 15-20% od N, N-2 je cca 15-20% od N-1, nutno vyzkouset, takze ta exponometrie je bliz. Presny vypocty ti nikdo nerekne,pokud vubec existujou. Na vsech filmech jsem se pohyboval mezi 15 a 20% vzdy od posledniho casu tj.:

N+2 15-20% delsi nez N+1
N+1 15-20% delsi nez N
N-1 15-20% kratsi nez N
N-2 15-20% kratsi nez N-1

Jo a zase predbihas.
  • 0

#7 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 21 únor 2008 - 21:06:59

Karle fakt předbíhám, na svitku, co visí v koupelce je poslední snímek ze zkoušky o něco světlejší, než ten poslední (asi se změnila intenzita světla při expozici :wink: takže musím zopáknout...

ale vysvětlil jsi mi to...uvažovala jsem špatně...jsem si pořád myslela (ani nevím proč), že se procesy N-1 a N-2 v tom tvým postupu odvozují přímo od N...a to tak není...díky
  • 0

#8 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 21 únor 2008 - 22:47:54

A da sa tento cely postup nahradit zistenim senzitometrickej krivky a z nej vypocitat citlivost?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních