Přejít na obsah


Fotka

Nehoda s Acrosem - šance na záchranu?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 DavidS

DavidS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 85 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 únor 2008 - 10:13:54

Ne že by záleželo na tom, jak to vzniklo, ale možná nezaškodí to popsat, neboť varování není nikdy dost. Mám asi půl roku Pentacon Six, a přestože vlastním i značně spolehlivější stroje, fotím s ním stále častěji, protože ta skla mají prostě karakter. Doposud byl problém jen s převíjením, ale sem tam překryv (většinou do 2 mm) zkrátka snesu. Ovšem včera jsem vzal Sixe poprvé do ateliéru. Vida, že stejně musím fotit ze stativu, založil jsem Acros a dostal se s halogenkami na nějakou dobrou patnáctinu. Až na konci druhého svitku, jsem si s děsem uvědomil, že ta patnáctina má nějaký podezřelý zvuk. Dofotil jsem a koukám, že všechny časy delší než 1/30 odpovídají tak zhruba 1/125. Takže mám v lednici Acros exponovaný cca na 640 ASA (měřil jsem na 80 ASA). Je nějaká šance z toho něco vytáhnout? Byl bych moc rád, už kvůli té kamarádce, co se před objektivem tak snažila.
  • 0

#2 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 únor 2008 - 10:25:41

Erich Einhorn ve své knížce 1789 rad fotoamatérům uvádí toto: Pokud máme mimořádně podexponovaný negativ nepříliš kontrastního motivu, můžeme se jej pokusit zachránit prodlouženým vyvíjením. Vyvolávání můžeme protáhnout až na dobu několika desítek hodin. Průměrné maximum však docílíme po 2-3 hodinách vyvíjení v normální vývojce anebo po 10-15 hodinách vyvíjení ve vývojce zředěné 1:3.
  • 0

#3 DavidS

DavidS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 85 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 únor 2008 - 10:41:18

Ale jooo, tohle je mi samozřejmě jasný, jenže si říkám, že než provedu nevratný krok, navrhne mi třeba někdo trochu nekonvenčnější řešení :). Svádí mě to zkusit dvoulázňovou vývojku (Emofin nebo Diafine), se kterou normálně volám čtyřstovku exponovanou na 3200. Kdybych ovšem někde nečetl, že pro nízkocitlivé filmy nejsou tyhle vývojky dvakrát vhodné :D
  • 0

#4 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 únor 2008 - 10:42:12

Ještě mě napadá push dle Pentaxisty, nebo třeba dvakrát po sobě použitá dvoulázňová vývojka s tím, že pokaždé výrazně prodloužíš čas pobytu v druhém roztoku oproti doporučení výrobce. Ani jedno jsem ale nezkoušel. Tu dvoulázňovku dvakrát proto, že vyvolávací látka, která nasákla do emulze v prvním roztoku, bude ze stínů difundovat pryč - druhé vyvolání sice asi zvedne kontrast, ale stínům se pak dostane dvakrát tolik vyvolávače.

Zkaz ještě pár filmů a můžeš si začít hrát :D
  • 0

#5 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 24 únor 2008 - 10:46:53

jak jsi poznal, že to je právě 1/125?
taky bych nejprve "zkazil" dva svitky a na nich si to vyzkoušel...
  • 0

#6 DavidS

DavidS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 85 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 únor 2008 - 11:18:46

Dá se to celkem dobře zjistit tak, že otevřu záda a na plnou díru proti obloze porovnávám jednotlivé časy. Je to samozřejmě jen cca. Ještě udělám test s jedním acrosem a pak se uvidí, jak na tom jsem.
  • 0

#7 DavidS

DavidS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 85 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 únor 2008 - 11:21:04

Můžeš Karle linknout ten Pentaxistův příspěvek? Nějak se mi nedaří ho najít.
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 únor 2008 - 12:23:31

On ho Karel už linknul, jen je to možná blbě vidět. najeď na "push dle Pentaxisty" v jeho příspěvku. Jinak je to vlákno:"Kdo má chřipku, ať si hraje"
  • 0

#9 KajaMarik

KajaMarik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 únor 2008 - 12:43:51

Tenhle soudruh doporucuje vyvolávat 12 min v lazni A a myslim ze 6 min v lazni B (DIAFINE) Exponuje Trix na ISO 100.

www.youtube.com/watch?v=AFBa9UDA3wk&feature=related
  • 0

#10 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 25 únor 2008 - 12:57:16

Já bych se spíš piklonil k dlouhému vyvolávání v pyrogalolové vývojce, ale žádnné zkušenosti s tím nemám..
  • 0

#11 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 448 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 25 únor 2008 - 20:02:21

ze zkusenosti...pokud se vola pextralem, predpis dle Kulhanka, vychazi ISO acrossu mezi 400-800 iso...plosne mereni mi vychazi na 400 a bodove, stredni seda ve stinu pak 800, pextralu bych se nebal
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních