Přejít na obsah


Fotka

skleněné negativy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 11 březen 2008 - 16:28:04

Zdravím,

omlouvám se, pokud jsem toto téma někde přehlédl.

Nějak teď hrozí, že bech mohl být požádán o nazvětšování fotek ze skleněných negativů. Jelikož jsem něco takového nikdy nepředpokládal, nijak jsem se tím nezabýval. Nu, teď když to hrozí, chtěl jsem se zeptat, jaká to má specifika - na co si dát případně pozor, respektove zda je vůbec možné použít běžný postup.

díky,
martin

(shit, že já nešel na ITF... už bych to veděl)
  • 0

#2 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 březen 2008 - 18:44:50

Stát se to mě, tak z toho nadělám kontakty. Nebo, kdyby ty negativy byly dostatečně malý, strčím je do zvětšováku místo rámečku na filmy (to by ale obsahovalo spoustu netriviálního ladění detailů stran bezpečnosti negativu, jeho kolmosti k optické ose, světla unikajícího mezerou po rámečku...).
  • 0

#3 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 11 březen 2008 - 19:19:42

no... desí mě hlavně ta bezpečnost negativů
  • 0

#4 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 11 březen 2008 - 19:55:22

S bezpečností to není tak kritické. Pracuji se skleněnými negativy celkem běžně. Ačkoliv z nich nezvětšuji, ale skenuji je. Před pár lety jsem z nějakých dělal i kontaktní kopie. Skleněná strana se dá bez problémů umýt třeba lihem - stačí, když negativ leží na rovné tvrdé podložce - např. na jiném skle. Tak je celkem spolehlivě zajištěno, že se nezlomí (tedy pokud není skleněná deska prohnutá - i s tím jsem se setkal). Želatinovou vrstvu stačí ofouknout. Nesmí to prostě spadnout na zem :-P

Výjimečně se stává, že se želatinová vrstva odlupuje, ale s tím se stejně mnoho dělat nedá.

Jediný problém vidím v sehnání zvětšováku do kterého lze daný formát negativu vložit.
  • 0

#5 jirivesely

jirivesely

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2008 - 00:41:02

Ahoj,
bej tebou dával bych si velký pozor na přehřátí skleněné desky od žárovky při zvětšování.
Mě stala nepříjemná věc, měl jsem sk. negativ, asi sedmdesát let starý, vložil jsem jej do Magnitarusu a po čtyřech minutách svícení 250W žárovkou, negativ praskl :-P

Jirka
  • 0

#6 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 12 březen 2008 - 09:33:53

no! nedej bože! já teda počítám s tim, že pokud pude o negativy přes 6*9 tak budou stacit kopie, ale měl jsem při zvětšování strach právě třeba z tý teploty. případně nevíte-li, jak se ty negativy ošetrí, aby želatina nebyla tak v nebezpečí :-P nějakej nátěr. v muzeu něco dělaj, chystam se tam, ale pokud by někdo veděl...
  • 0

#7 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 1 únor 2010 - 12:39:18

čím se prosím sundává ta červená antihalačka ze starých skl. negativů? (ve vodě ani v ustalovači se to nerozpustilo).
  • 0

#8 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 1 únor 2010 - 13:30:39

tohle byl neuvážený dotaz :D
jde to i vodou, ale musí se to tam nechat aspoň 10min. taky jsem to zkusil nějakým alkoholem a tím to šlo okamžitě.
  • 0

#9 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 1 únor 2010 - 13:54:45

"červená antihalačka" na skleněných negativech?

Ehm ... a není to jen na některých místech negativu? Pak to totiž není antihalačka, ale retušovací barva, kterou se prostě skleněné negativy (celkem běžně) vylepšovaly - tu domalovat chybějící mraky, onde něco odmazat ...
  • 0

#10 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 1 únor 2010 - 15:17:08

nechci kecat.. třeba to není antihalačka. jedná se o Agfy, které jsem dostal jako neexponované, ale byly rozbalované, takže už nepoužitelné. Mám je jen kvůli tomu tenkému sklu (pro colodium apod.).

Ta červená vrstva byla na opačné straně skla než emulze. Vypadalo to na nějakou lihovou (poloprůhlednou) barvu.
  • 0

#11 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 2 únor 2010 - 14:59:33

Antihalační vrstva v podobě barevného laku na opačné straně desky než vrstva prý bývala. Červená by mne nepřekvapila, červenou antihalačku mají ortofilmy i dnes. A snad by to šlo zachránit vybělením a tedy zpětnou přeměnou na "čerstvy a neosvícený" bromid stříbrný v emulzi. Alespoň by ses bavil, no ne ;)
  • 0

#12 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 3 únor 2010 - 12:04:55

Ploci, ing. Koblic by měl radost...Mimochodem, ta regenerační lázeň je trapně jednoduchá, stačí mít hypermangan a pár kapek sírovky...Jak budu mít čas na blbnutí a leštičku, tak ji namíchám a zregeneruju si nějaký Neobromy a zkusím i ty desky, co byly v kazetách k Avusu. Jinak potvrzuju, že i moje nesenzibilizovaný a ortho "planíčky" (6,5x9) O5 a N5 z Fomy (škoda že už je nedělají...) mají ne sice jasně červenou, ale minimálně červenohnědou antihalačku. Tudíž to bude antihalačka.
  • 0

#13 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 3 únor 2010 - 12:26:30

tak o nějakém regenerátoru emulze slyším poprvé. nechal jsem 2 desky zespod krabice v záloze, že bych na ně někdy v budoucnu zkusil něco cvknout (až buu mít příslušný VF).

Btw. myslím, že to jsou panchromatické desky.
  • 0

#14 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 3 únor 2010 - 12:32:55

Jestli jsou panchromatické nebo jaké je jedno, zregenerovat se dá všechno. Nevím sice, jak si bělicí lázeň rozumí se senzibilátory, ale to se zkusí. Každopádně klesne citlivost. Pro jistotu bych bělil za tmavozelena(u panchra - pokud ta senzibilace neodejde... - nejsem chemik, nevím). Recept sem dám, pokud to Břeťa nestihne dříve, nemám ho teď u sebe.
  • 0

#15 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 3 únor 2010 - 13:41:14

Jestli jsou panchromatické nebo jaké je jedno, zregenerovat se dá všechno. Nevím sice, jak si bělicí lázeň rozumí se senzibilátory, ale to se zkusí. Každopádně klesne citlivost. Pro jistotu bych bělil za tmavozelena(u panchra - pokud ta senzibilace neodejde... - nejsem chemik, nevím). Recept sem dám, pokud to Břeťa nestihne dříve, nemám ho teď u sebe.


Já taky ne :) ale on dokonce není Koblicův (je starší) a vyskytuje se i v receptáři Macek-Paspa. Koblic doporučuje manganistan draselný a kyselý síran sodný(přiznám se, že nevím, jak se to jmenuje v současným názvosloví, resp. kterou sloučeninu přesně Koblic myslel). M-P - uvádějí použití kyseliny sírové a ještě nějakou další možnost, v podstatě jde snad o okyselení roztoku(???) I Koblic ale tuším píše, že senzibilace se vytratí (vypere?) - a citlivost klesne - proto to jako osvědčenej postup doporučuje pro papíry a pro negativy jen v nouzi nejvyšší. Jo a zapoměl jsem, regenerovanej materiál se musí vyprat ve slabým roztoku siřičitanu sodnýho.
  • 0

#16 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 3 únor 2010 - 14:40:16

No tak to bude celkem jednoduché. Konečně snížená citlivost a necitlivost k barvám je pro uvědomělého komorníka výhodou :)
  • 0

#17 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 3 únor 2010 - 14:42:58

No tak to bude celkem jednoduché. Konečně snížená citlivost a necitlivost k barvám je pro uvědomělého komorníka výhodou :)


:D
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních