Přejít na obsah


Fotka

agfa z roku cca 91


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
7 odpovědí na toto téma

#1 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 16 březen 2008 - 21:23:01

zdravím vás. chci začít temnokomorničit a jelikož táta před cirka 16 lety přestal a skoro nic neprodal, tak jsem to všechno shrabal na jednu velkou kopici a koukám, co všechno potřebuju ( mám sf, táta dělal na kino ). no a co nenajdu, jeden agfa pan 100 nafocenej a dva zabalený. na nich datum 90 - 92. a teď v čem to vyvolat, aby tam bylo aspoň něco ( nejspíš tam bude moje sestra a já, jako malý haranti, takže kdyžtak to nebude taková stráta ). skladovaný byly při pokojový teplotě, takže jestli někoho něco napadá, tak budu rád. dál jsem našel ilforda microphen přibližně z tý samí doby. bude ještě použitelnej? no a pak dám papíry od fomy, ale ty už nebudu asi ani zkoušet. tak díky za nějaký rady, v životě jsem nevyvolával, tak na mě pokuď možno mluvte jak na debila
  • 0

#2 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 16 březen 2008 - 21:42:01

už se to tady několikrát probíralo, osobně bych neexponovaný film tohoto věku vyhodil a exponovaný vyvolal v čemkoli snad kromě Rodinalu / R09. Možná snad použít nějaký postup pro zvýšení strmosti, například více pohybovat vývojkou než pro běžný film. Nedávno jsem kamarádovi vyvolával filmy ještě o fous starší (exponované cca. 1991), ale některé skladované celou dobu v lednici: Orwo NP55 bylo k nepoznání od nového, Svema (ruský) z lednice taky, Svema mimo lednici byla horší, ale fotky by z toho šly udělat.
Použitá vývojka předpis Ilford ID-68 (zhruba jako Microphen).
Papíry by dokonce mohly být i dobré, pokud nebyly někde opravdu v teple, případně v šuplíku v dřevotřískovém nábytku (formaldehyd!). Ale taky budou spíš jen na nějaké pokusy. Deset let prošlé papíry jsem taky zkoušel a ušly (jen trochu menší kontrast).
  • 0

#3 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 16 březen 2008 - 21:56:22

nedávno jsem použil postup
koupací zkoužka na zčernání negativu
kus ustřihnout (max se zničí jeden záběr) a tento vyvolat
po kontrole vyvolat zbytek
byla to foma N21, amaloco am 74 1+7, 5,5 min z roku tak 1970-80
  • 0

#4 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 16 březen 2008 - 22:32:31

No ogaro, ono to není zas tak úplně ztracené. Alespoň ohledně těch papírů. Já nedávno dělal na papíry (bromy) z r. 1988. a jely úplně krásně, tak, že jse se do nich úplně zamiloval. No dneskaj sem vydražil na aukru papíry z roku 1991 a doufám, že pojedou obdobně. Pokud ne, vyhodil jsem zbytečně 480 Kč. Pokud ano, nám papíry 24x30 za 2 kč/ ks.
Co se týká toho vyvolání filmu, bál bych krapet závoje. Čvachtací zkouška (zde někde popisovaná) je také východiskem, ale já osobně bych do té vývpojky přidal krapet bromidu (protivá teho závoja). Tím se vyvolání zpomalí, ale čvachtací zkouška ukáže svoje.
  • 0

#5 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 16 březen 2008 - 22:33:28

díky vám, až příjde čas, tak to zkusim
  • 0

#6 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 17 březen 2008 - 21:21:24

Filmy a papíry zpracuj vývojkou bez hydrochinonu - způsobuje závoj. Microphen pokud po rozpuštění nebude hnědý tak bude pracovat určitě, ale není to vhodná vývojka na prošlý materiál.

Přeji hodně štěstí.
  • 0

#7 Radza

Radza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 10 červen 2009 - 05:19:44

už se to tady několikrát probíralo, osobně bych neexponovaný film tohoto věku vyhodil a exponovaný vyvolal v čemkoli snad kromě Rodinalu / R09. Možná snad použít nějaký postup pro zvýšení strmosti, například více pohybovat vývojkou než pro běžný film. Nedávno jsem kamarádovi vyvolával filmy ještě o fous starší (exponované cca. 1991), ale některé skladované celou dobu v lednici: Orwo NP55 bylo k nepoznání od nového, Svema (ruský) z lednice taky, Svema mimo lednici byla horší, ale fotky by z toho šly udělat.
Použitá vývojka předpis Ilford ID-68 (zhruba jako Microphen).
Papíry by dokonce mohly být i dobré, pokud nebyly někde opravdu v teple, případně v šuplíku v dřevotřískovém nábytku (formaldehyd!). Ale taky budou spíš jen na nějaké pokusy. Deset let prošlé papíry jsem taky zkoušel a ušly (jen trochu menší kontrast).


Rád bych se zeptal, co mám čekat od Rodinalu, když jej použiji pro vyvolání starých filmů. Z příspěvků mi "jednoznačně" došlo, že jej nedoporučujete. A mne vždy zajímá taky PROČ!

Díky
  • 0

#8 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 10 červen 2009 - 12:05:59

nevyužívá citlivost, závojuje... co chceš víc? prostě to neni vývojka vhodná pro vyvolávání prošlejch materiálů.

Ing. Koblic kdysi formuloval MPB (metol-fosfát-borax), jakožto vývojku přímo určenou pro práci s prošlym matrošem, recept je jednoduchej, využívá to citlivost o trošku líp jak D-76, produkuje ostrý a jasně definovaný zrno, želatina zůstává čirá, fotky jsou brilantní a velmi ostrý, silně potlačuje vyvíjení závoje. na deltě 400 má 1+1 tonalitu jak ddx.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních