Přejít na obsah


Fotka

Mamiya 645 Pro


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
66 odpovědí na toto téma

#1 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 březen 2008 - 11:51:04

Dobrý den!

Rád bych se vás opět zeptal na pár dotazů, týkající se výše uvedeného přístroje.

Včera jsem se stal jejím hrdým majitelem. Koupil jsem ho v jednom bazaru v Německu spolu se základním objektivem 80/2,8 a ještě k tomu přikoupil 45/2,8 a 150/3,5.

Mé otázky:

Manuál v češtině? Anglicky neumím a je to pro mě dost velká neznámá tenhle přístroj.
Byl by někdo ochoten mi vše vysvětlit a podělit se o zkušenosti? Jsem z Příbrami.

Díky a hezký den

MF
  • 0

#2 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 20 březen 2008 - 20:44:21

V Praze se podělím, ale manuál nemám.
  • 0

#3 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 20 březen 2008 - 21:27:06

http://66.49.230.119...iya_645_pro.pdf

Na tomto odkazu je anglický manuál. Pokud máš nějaké konkrétní problémy či dotazy, napiš to sem, pokusím se odpovědět.
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 březen 2008 - 21:41:47

A nebo to příště napiš třeba SEM

Najdeš tam i odkaz na ten manuál a pěkné shrnutí od Danyho stran rozdílů mezi jednotlivými modely M645.
  • 0

#5 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 březen 2008 - 06:28:05

V Praze se podělím, ale manuál nemám.


Díky moc za nabídku. Během dne se ozvu přes ICQ. Rád bych využil nabídky. Do Prahy jedu za rodičema na Velikonoce. Jde mi spíš jen o vysvětlení několika maličkostí.

Díky
  • 0

#6 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 březen 2008 - 06:47:44

http://66.49.230.119/mamiya_pdf/mamiya_645_pro.pdf

Na tomto odkazu je anglický manuál. Pokud máš nějaké konkrétní problémy či dotazy, napiš to sem, pokusím se odpovědět.



Anglický manuál jsem si již stáhl právě od Danyho, jak radí "Notorius" a taktéž jsem s ním konverzoval přes ICQ. Dost mi poradil. I jeho srovnání na tomto webu mi pomohlo a především pak seznam a vysvětlení týkající se objektivů.

Jde mi o upřesnění několika maličkostí a především pak konkrétní rady a zkušenosti s tímto přístrojem.

Podle ang.manuálu jsem včera nasoukal film do magazínu, takže prní úspěch :)

Na hledáčku je přepínač, který má 3 polohy. AV, Auto A-S a SP. Co to znamená a na co mám fotit? Dále je tam taková sklopka, miniposouvátko, které zaklopí v hledáčku červenou krytku. Je to kvůli možnému průniku světla?

Na tom magazínu je otočný přepínač ISO. Předpokládám, že ten musí být nastaven vždy dle typu citlivosti filmu.

Otočný přepínač času na těle. Písmeno A asi značí auto nastavení času ke zvolené cloně na objekivu. Dále si tam pak mohu sám mastavit čas, dle sebe. AEL? Žlutá pésmena B, 4, a 2? Nevím, co znamenají. Když se chci tímto kolečkem přepnout do jiné pozice než je A a AEL, tak musím použít aretační čuflík. To je, předpokládám, dáno od výrobce, abych si nechtěně nepřetočil něco jiného.

Pod sáněmi na blesk je přepínač M.UP. Co znamená?

Na gripu je: kontrola stavu baterií, off - vypnuto, on - zapnuto a start - ? k čemu?

Jak funguje samospoušť, která je na těle zepředu vedle objektivu?


Dík za rady a pomoc.

Hezký den!
  • 0

#7 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 21 březen 2008 - 10:03:31

znám sice jen Pro TL a bez měřícího hranolu, ale:
B je normálně Bulb (dokud držíž spoušť, tak je otevřená závěrka)
2, 4 jsou časy 2 a 4 sekundy

M. UP je předsklopení zrcadla (užitečné u delších časů)

ISO bys měl nastavit, pokud chceš aby ti hranol měřil správně (v poloze A)

na samospoušť si nevzpomínám
  • 0

#8 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 21 březen 2008 - 10:06:58

Přepínač režimů měření: AV - celoplošné měření (asi se zdůrazněným středem), SP - bodové měření, Auto A-S - automatické přepínání obou podle typu scény dle vyhodnocení automatiky, pravděpodobně něco jako zónové měření u jiných foťáků, funguje docela dobře.

Iso nastavit samozřejmě dle filmu na zásobníku, na tělo se samozřejmě automaticky přenáší.

A - časová automatika s předvolbou clony, AEL - totéž s aretací naměřené hodnoty po namáčknutí spouště. Žlutá čísla značí celé vteřiny, ostatní zlomky.

MUP - předsklopení zrcadla.

Start na gripu se používá míslo namáčknutí spouště při převíjení filmu na první políčko.

Samospoušť funguje jako samospoušť :) Ostatní polohy na tomto otočném přepínači (blokace spouště, aktivní spoušť) nemají vliv na spouštění z gripu.

Při zakládání filmu dávej pozor, jestli se roztočilo počitadlo a dojelo na jedničku. U jedné kazety se mi stalo, že film se motoricky převíjel, ale počítadlo neseplo. Seplo až na několikátý pokus a to už byl film dávno celý protažen. Pokud se toto u některé kazety stane, doporučuji po zavření dvířek kazety pootočit převíjecím knoflíkem na kazetě a sledovat, zda se počitadlo rozběhlo, pokud ne, pokusit ce otevřením dvířek, vysunutím vozíku a opětným zaklapnutím ho přivést k poslušnosti. Pokud by film byl už daleko za startovací značkou, pokusit se ho založit znovu a počítat, že možná první snímek může být osvícen. Ale nevím jak je tento problém častý, mě se to stává jen u jedné kazety tak v 20% případů zakládání filmu.
  • 0

#9 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 21 březen 2008 - 10:07:54

jo a to AV a SP jsou různé způsoby měřění světla. AV je average tedy nějaký průměr z celé scény a SP je spot tedy bodové měření na prostředek hledáčku
A-S tady si hranol vybere sám, co považuje za nejlepší
  • 0

#10 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 21 březen 2008 - 10:22:31

Ještě mě napadlo: pokud dofotíš film, otevřeš dvířka a opět je zavřeš, můžeš si zkoušet jak se foťák chová se založeným filmem. Dokonce to funguje i když je na navíjecím trnu prázdná cívka. Jenom někdy nedojede počitadlo na jedničku na jeden záběr motoru, protože průměr prázdné cívky je menší než cívky s filmem.

Tímto způsobem si přesně můžeš vyzkoušet, jak se při různých nastaveních foťák chová ( např. při přepínači na gripu OFF a spuštění závěrky z těla se exponuje snímek, ale převine se až po přepnutí gripu do polohy START nebo namáčknutí zapnuté gripové spouště)
  • 0

#11 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 březen 2008 - 12:02:23

Všem moc a moc děkuji za rady.

Vysvětlili jste mi vše, co jsem potřeboval. Nyní už budu snad jen zkoušet a zkoušet.

Ještě jeden dotaz bych měl:

Jak to pak funguje, když dofotím film? Co a jak mám udělat, když budu chtít negativ založit do tanku? Musím mít speciální tank?

Děkuji
  • 0

#12 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 březen 2008 - 14:17:34

Jak to pak funguje, když dofotím film? Co a jak mám udělat, když budu chtít negativ založit do tanku? Musím mít speciální tank?


Většina normálních tanků má spirály, které jdou nastavit na svitek. Takže je potřeba akorát zhasnout, odmotat papír ze svitku, film nacpat do spirály, složit vývojnici a rozsvítit :)
Přinejhorším se dá obětovat jeden svitek, protáhnout ho foťákem a zkusit to zakládání na světle...
  • 0

#13 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 březen 2008 - 14:52:55

Jak to pak funguje, když dofotím film? Co a jak mám udělat, když budu chtít negativ založit do tanku? Musím mít speciální tank?


Většina normálních tanků má spirály, které jdou nastavit na svitek. Takže je potřeba akorát zhasnout, odmotat papír ze svitku, film nacpat do spirály, složit vývojnici a rozsvítit :)
Přinejhorším se dá obětovat jeden svitek, protáhnout ho foťákem a zkusit to zakládání na světle...


Jo, tak to i celkem chápu :)

Hezký den, díky!
  • 0

#14 fotojiri

fotojiri

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 21 březen 2008 - 19:49:37

Ještě snad malý doplněk k onomu AEL(ock - zámek), je to výhodné hlavně pro expozice s předsklopením zrcátka (MLU) pro minimalizaci otřesů, kdy je třeba napřed nastavit AEL, namáčknout spoušť pro změření exp. hodnot a současně sklopit zrcátko a domáčknout spoušť pro expozici. On totiž hranol po sklopení zrcátka nemá světlo.
Jiná možnost pro práci s předsklopením zrcátka je napřed změřit expozici, manuáklně nastavit hodnoty, sklopit zrcátko a exponovat.
Jirka
  • 0

#15 ellis

ellis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 březen 2008 - 20:42:19

Mé otázky:

Manuál v češtině? Anglicky neumím a je to pro mě dost velká neznámá tenhle přístroj.

MF


Až teď jsem se vrátil po týdnu z hor, ale kdyby ti to ještě pomohlo, mám manuál k 645 Pro TL i v češtině. Je to jen text a odkazy k obrázkům v angl. manuálu. Jen bych to musel naskenovat.
  • 0

#16 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 24 březen 2008 - 12:20:19

Nijak závažně to nepotřebuju, ale kdyby se to už náhodou skenovalo, rád bych jednu kopii :lol:
Pro PRO :?
  • 0

#17 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2008 - 09:02:53


Mé otázky:

Manuál v češtině? Anglicky neumím a je to pro mě dost velká neznámá tenhle přístroj.

MF


Až teď jsem se vrátil po týdnu z hor, ale kdyby ti to ještě pomohlo, mám manuál k 645 Pro TL i v češtině. Je to jen text a odkazy k obrázkům v angl. manuálu. Jen bych to musel naskenovat.



Tak to by bylo super. Samozřejmě se budu revanžovat. Díky!
  • 0

#18 dynox

dynox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 květen 2008 - 14:04:32

Ahoj TK,
mám jen zrcadlovku 35 mm, proto by mně zajímalo, jak se na M 645 Pro ovládá expoziční čas na Bulb, když nikde na těle ani spoušti nevidím závit pro drátěnou spoušť. Nebo se snad po celou dobu expozice (např., v minutách) musí spoušť držet ? - díky
  • 0

#19 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 květen 2008 - 14:11:54

Je tam elektronická drátěnka, bulb funguje stejně, jen na principu zkratovaných vodičů.....
  • 0

#20 ellis

ellis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 květen 2008 - 14:28:34

Na M645 (nebo alespoň na 645 Pro TL) jsou možnosti drátěné/kabelové spuště dvě: v prvním případě se dá připojit systémová elekrická kabelová spoušť do boční strany těla pod páčkou pro zvednutí zrcadla a nebo, pokud se použije motorový převíječ WG 401, dá se připojit i normální mechanická drátěná spoušť do tlačítka spouště u tohoto převíječe. U převíječe WG402 se drátěná spoušť použít nedá. Ale nevím, kam se mechanická drátěná spoušť připojí, pokud se používá pouze převíjecí klička... Jinak možnost nastavení Bulb na ovladači časů na těle samozřejmě je. U elektrické kabelové spouště se dá B čas i zaaretovat.
  • 0

#21 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 květen 2008 - 15:05:25

este se da pouzit toto
  • 0

#22 ellis

ellis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 květen 2008 - 15:25:47

Tenhle adaptér slouží pro tu mechanickou drátěnku?
  • 0

#23 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 22 květen 2008 - 15:32:14

Tenhle adaptér slouží pro tu mechanickou drátěnku?

Jo to je v podstate "prevodnik" z dratene spouste na tu alektriku...
Jinak ja jsem si koupil nejlevnejsi elektronickou spoust (nejaka cina pro digitalni Canon) a na ustrizeny konec pripojil obrouseny napajeci konektor z floppy mechaniky - neni to tak precizne provedene, ale krasne to funguje.
  • 0

#24 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 22 květen 2008 - 15:34:57

Jo a pro spoust je to prvni a treti pin od vrchu
  • 0

#25 dynox

dynox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 květen 2008 - 16:16:52

ellis:
Takže po odsunutí krytky pod MLU směrem doleva se objeví kontakt ?!
Poraďte prosím ještě někdo, zda se dá sehnat orig. el. kabel. spoušť, abych nemusel dělat podobné harakiri s konektorem jako bobrb ; zřejmě to zase bude jen e-Bay ? - díky
  • 0

#26 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 22 květen 2008 - 16:24:00

ellis:
Takže po odsunutí krytky pod MLU směrem doleva se objeví kontakt ?!
Poraďte prosím ještě někdo, zda se dá sehnat orig. el. kabel. spoušť, abych nemusel dělat podobné harakiri s konektorem jako bobrb ; zřejmě to zase bude jen e-Bay ? - díky

Presne tak
Sehnat se bez problemu da i mimo eBay. Dokonce i Skoda ji ma v ceniku
Napr
Skoda
BH Photo
  • 0

#27 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 22 květen 2008 - 16:25:25

Druhy pokus
http://www.fotoskoda...poust-typ-a-(1m)

edit Notorius: problém s odkazem je způsoben pravděpodobně kulatými závorkami v odkazu. Pokud to není dlouhý odkaz, co rozhodí formátovaní stránky, je možno vložit ho napřímo.
  • 0

#28 dynox

dynox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 květen 2008 - 17:39:55

Pánové opravdu promptní odpovědi. Dlouhé expozice mám tedy vyřešeny. Teď již jen, aby ta bedna z USA co nejdříve přišla. Je k tomu zákl. obj. 80/2,8, takže ještě si pořídit širokáč (35 nebo 45 mm) a můžu jít do toho. Mimochodem, za kolik se dá na e-Bay takový širokáč pořídit ??
  • 0

#29 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 22 květen 2008 - 17:46:14

Mně vyšel krásný 35N z ebay asi na 9. 45 je podstatně levnější, hádám tak 6-7
  • 0

#30 ellis

ellis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 květen 2008 - 21:09:59

ellis:
Takže po odsunutí krytky pod MLU směrem doleva se objeví kontakt ?!
Poraďte prosím ještě někdo, zda se dá sehnat orig. el. kabel. spoušť, abych nemusel dělat podobné harakiri s konektorem jako bobrb ; zřejmě to zase bude jen e-Bay ? - díky


V Excelfoto se dá ta kabelová spoušť sehnat o dost levněji než u Škody - koukni se na http://www.mamiya.cz.
  • 0

#31 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 23 květen 2008 - 06:47:55

V Excelfoto se dá ta kabelová spoušť sehnat o dost levněji než u Škody - koukni se na http://www.mamiya.cz.

Jo na ty jsem zapomel, ale porad mi 1500,- za kus dratu s cudlikem prijde moc penez...
  • 0

#32 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 23 květen 2008 - 06:53:59

Drátěnou spušť mám normální a k ní ten elektrický konec z eBay asi za 8 USD, přestože se často prodává i za 20-30 USD
  • 0

#33 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 23 květen 2008 - 06:58:14

Mimochodem, za kolik se dá na e-Bay takový širokáč pořídit ??

Ted na zacatku roku:
35 za 6200,-
45 za 2900,-
55 za 2700,-
je to bez postovneho - to v souctu vyslo asi na 5 haliru za kazdou utracenou korunu
  • 0

#34 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 23 květen 2008 - 06:59:10

Drátěnou spušť mám normální a k ní ten elektrický konec z eBay asi za 8 USD, přestože se často prodává i za 20-30 USD

A do brasny ho sundavas nebo na tele drzi tak, ze je "neulomitelny"?
  • 0

#35 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 23 květen 2008 - 15:58:27

když už dávám Mamču do batohu, tak to sudnávám. Ale většinou ji spíš mám na stativu a stativ na rameni
  • 0

#36 dynox

dynox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 květen 2008 - 10:49:22

Ještě jeden dotaz ohledně širokoúhlých objektivů. Má někdo kontrétní zkušenost, že novější typy širokoúhlých objektivů verze "N", ve srovnání s původní verzí, podávají viditelně lepší výsledky. Novější verze "N" má údajně lepší antireflexní vrstvy, tzn., že to může mít vliv na odrazy v protisvětle, kontrast, celkovou kresbu atd.
  • 0

#37 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 24 květen 2008 - 14:23:36

Zkušenost bohužel říct nemůžu, ale 35 jsem úmyslně vybíral N. 80/2,8 a 150/2,8 mám bez N ... Všechny jsou opticky skvělé.
  • 0

#38 dynox

dynox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 květen 2008 - 15:41:12

himself napsal:
Zkušenost bohužel říct nemůžu, ale 35 jsem úmyslně vybíral N. 80/2,8 a 150/2,8 mám bez N ... Všechny jsou opticky skvělé.

Ptal jsem se proto, že na některém ze zahraničních diskusních fór jsem četl podoručení kupovat počínaje 45 mm níže výhradně typy "N", protože to je údajně hodně poznat. Čím širší úhel, tím větší rozdíl. Jinak - byla k té 35mm z ebay také sluneční clona nebo kupoval jsi ji ?? Považuji to u tak velkého průměru první čočky (pokud se nepletu 77 mm) za nutnost.
  • 0

#39 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 25 květen 2008 - 11:54:52

Taky jsem četl, že širokáč je lepší N, proto jsem ho koupil. Bylo to jako nové, v orig. krabici, ale clonu k tomu nemám :D
  • 0

#40 dynox

dynox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 červen 2008 - 17:23:24

Pořídil jsem M 645 Pro (s neměřícím hranolem). V porovnání s dříve používanou kinofilmovou zrcadlovkou mě překvapilo, že daný model nemá žádnou možnost expozičních korekcí, tudíž lze hodnoty nastavovat jen po celých intervalech clon a časů. Ovladač nastavení ISO filmu má v tomto případě jen funkci pro "zapamatování" nastavené hodnoty ISO. Proto mám dotaz, zda lze nějakým jiným způsobem dosáhnout "jemnějšího" nastavení expozičních hodnot.
  • 0

#41 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 červen 2008 - 19:14:08

Clonovym krouzkem do mezipolohy :wink: ac to nevypada funguje to.
  • 0

#42 dynox

dynox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 červen 2008 - 19:45:27

Dany díky. To by mě ani ve snu nenapadlo :wink:
  • 0

#43 dynox

dynox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 červen 2008 - 14:45:13

Přátelé,
již jednou se probíraly v tomto vláknu širokoúhlé objektivy na M645 Pro, jak a co. Nyní jej chci pořídit. Himlself uváděl, že si koupil 35mm f/2,8 N. Rozhoduji se mezi ohniskem 35 - 55 mm, spíše ale 35 - 45 mm, rád bych se jej zeptal , případně i ostatních, jestli ta 35 z kompozičního hlediska není až "moc široká" (fotím většinou krajinu, architekturu ap.) a jestli se raději nezaměřit na ohnisko 45, případně 55mm
Dále by mně zajímalo, jaká se vám na M 645 osvědčila fotobrašna (na těle používám hranol a grip). Jde o to, aby při minimálních vnitřních rozměrech brašny, tam ještě šly umístit jedny záda + širokáč. Cvičně jsem zkusil brašnu používanou na SLR - Tamrac system 6 a je zřejmé, že záda a objektiv (pokud je tělo M 645 uloženo rovně na dně), tam již asi nedostanu. A to jsem brašnu dosud považoval za velkou "krávu".
Děkuji za případné odpovědi - dynox
  • 0

#44 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 24 červen 2008 - 15:18:49

Přátelé,
již jednou se probíraly v tomto vláknu širokoúhlé objektivy na M645 Pro, jak a co. Nyní jej chci pořídit. Himlself uváděl, že si koupil 35mm f/2,8 N. Rozhoduji se mezi ohniskem 35 - 55 mm, spíše ale 35 - 45 mm, rád bych se jej zeptal , případně i ostatních, jestli ta 35 z kompozičního hlediska není až "moc široká" (fotím většinou krajinu, architekturu ap.) a jestli se raději nezaměřit na ohnisko 45, případně 55mm

To si preci musis zodpovedet sam co fotis. Ja treba vedel, ze je pro me 35mm nejdulezitejsi objektiv (prave na krajinu) a hned potom 150mm a az pak teprve zakladak...
V tuhle chvili mam sadu 35-55-80-150-2x150 a vim, ze 55ku casem vymenim za 50mm Shift - i kdyz ta 55 je skoro stejne velka jako 80/2,8 coz je mooooc prijemne.

Dále by mně zajímalo, jaká se vám na M 645 osvědčila fotobrašna (na těle používám hranol a grip). Jde o to, aby při minimálních vnitřních rozměrech brašny, tam ještě šly umístit jedny záda + širokáč. Cvičně jsem zkusil brašnu používanou na SLR - Tamrac system 6 a je zřejmé, že záda a objektiv (pokud je tělo M 645 uloženo rovně na dně), tam již asi nedostanu. A to jsem brašnu dosud považoval za velkou "krávu".
Děkuji za případné odpovědi - dynox

Na vyse zminene objektivy + telo bez motoru, dvoje zada, neco filtru a "velky" expozimetr mam Lowepro Magnum (mel jsem ji ve skrini z davnych dob) a je zbytecne velka - pokud vyndam expozimetr a jedny zada tak se mi do volneho mista vejde Pentax MZ-5 s batterypackem a 3 objektivy
Mamys ma stejnou Mamcu jen s s motorem a misto 55mm ma 45mm a v brasne Lowepro Nova 5 ma jeste taky rezervu a pritom vse pohodlne v jedne vrtsve...
  • 0

#45 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 24 červen 2008 - 15:39:51

potvrzuju Lowepro Nova AW 5 - mam tam M645 Super + hranol + klicka + kazeta, motor, dalsi 2-3 kazety, 35, 50, 80/2,8, 150/2,8 a 300/5,6. krom toho tam mivam jeste jedno kino se dvema trema skly, filtry a filmy (ale ty spis uz v predni napse nebo ve viku).

Nova 5 ted maji za super cenu u Skodaka
  • 0

#46 dynox

dynox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 červen 2008 - 13:26:51

Pánové ještě jednou děkuji za cenné informace. Výběr objektivu se zúžil na dva, ale pořád ještě svádím vnitřní boj. Brašna byla obratem u Škody objednána, protože nejlepší jsou zkušenosti od spokojených uživatelů. Jenom ale poznámka - Gorgi, pod tvým nákladem v brašně bych asi (určitě) šel do kolen.

Pokud jde o ohnisko, stále váhám, jestli 35/3,5 nebo 45mm/2,8. Říká se, že "perspektivu" (spíš velikost úhlu záběru) pořízenou 20mm objektivem, jiným obtížně nahradím. Také z vlastní zkušenosti (SLR) vím, že záběr z 20mm je poněkud jiný než z 24-28 mm (nejde jen o širší úhel záběru). V praxi to ale nevidím tak jednoznačně. Když jsem si koupil 20mm objektiv na SLR, po nějakou dobu jsem měl kromě kompozičních problémů, také na snímcích mimo záběru, i nohy stativu. :oops: Dále světelnost 2,8 u 45mm a menší průměr filtru vzhledem ke stávajícímu vybavení nejsou zanedbatelné. Nicméně, jak již bylo zmíněno, budu si to muset rozhodnout sám. Nebo-li zvážit, zda jde více o "perspektivu" poskytovanou ohniskem 20mm, nebo dát přednost praktickému hledisku (světelnost, průměr filtrů a snad i lepší optické kvalitě) objektivu 45mm/2,8.

P.S. - je to fuška.
  • 0

#47 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 25 červen 2008 - 13:40:09

no, je pravda, ze mne z teto brasnicky trosku poklesava rameno...ale co bych pro fotografii neudelal, ze.

jinak bych osobne asi koupil oba nebo jeste lepe koupil 35/3.5 N a daleko kravstejsi shift 50/4 (proti tomu ti ta 35 prijde jako malicke sklo...). filtry se daji za mirny gros poridit treba u BHphoto v NY, tady u nas se to moc nehodi kupovat.
  • 0

#48 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 26 červen 2008 - 06:59:05

...nebo jeste lepe koupil 35/3.5 N a daleko kravstejsi shift 50/4 ...

jj to je presne muj cil...

...filtry se daji za mirny gros poridit treba u BHphoto v NY, tady u nas se to moc nehodi kupovat.

Mas nejakou zkusenost s prechodakama na te 35ce? Vyjde jeste Cokin P a nebo uz je moc maly?
  • 0

#49 dynox

dynox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 červen 2008 - 11:13:19

Včera jsem se dozvěděl od prodejce a současně servismena v USA zásadní informaci ohledně objektivů 35mm a 45mm. Objektiv 35mm/3,5 N, má citelnou distorzi, takže na krajinu ano, na architekturu ne-e ; 45mm/2,8 N geom. zkreslení údajně nemá, takže je vhodný pro obě disciplíny (ale s menším obrazovým úhlem). Vím, že pro majitele uvedených skel to překvapení nebude, ale pro ty kdo si to neměli možnost zkusit na vlastní oči, to je zásadní údaj.

Bobr napsal:
Mas nejakou zkusenost s prechodakama na te 35ce? Vyjde jeste Cokin P a nebo uz je moc maly?[/quote]

S objektivem 35mm na M645 ne, ale s 20mm na STL, který má ještě o něco větší úhel záběru. Když nasadím PL filtr Hoya Pro 1 Digital + Cokin P (širokoúhlý s 1 drážkou) tak je vše v pořádku. Pokud dám Cokin P se 3 drážkami, tak vinětuje z obou stan a to značně.
  • 0

#50 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 26 červen 2008 - 11:17:44

S objektivem 35mm na M645 ne, ale s 20mm na STL, který má ještě o něco větší úhel záběru. Když nasadím PL filtr Hoya Pro 1 Digital + Cokin P (širokoúhlý s 1 drážkou) tak je vše v pořádku. Pokud dám Cokin P se 3 drážkami, tak vinětuje z obou stan a to značně.

No vidis a na mem 20mm Pentaxu nevinetuje ani ten trojdrazkovy P Cokin a proto me to zajima konkretne u 35mm na M645...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních