Přejít na obsah


Fotka

Expozimetr Metra


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
34 odpovědí na toto téma

#1 mildhouse

mildhouse

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2008 - 14:19:16

Zdravim,
vyrábim si dírkovou komoru a podařilo se mi k ní sehnat expozimetr Metra http://www.svetreali...ctures/244d.jpg, ale netušim, jak se s tim měří. Nemám žádné zkušenosti s expozimetry. Netušim co je to tam za stupnice, jsem uplně dutej. Nevíte někdo co s tim?
  • 0

#2 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 březen 2008 - 14:48:30

snad se nemýlím
namířit na scénu, ručka ukáže někam, těmi černými šmouhami se jakoby prodlouží a proti tý určený poloze se nastaví citlivost filmu DIN
dole to pak ukazuje kombinace clony (na otočným kruhu) a času ( na pevný stupnici)
proti šipce vpravo - červené se zároveň s tou kombinací času a clony ukazuje ještě tzv. osvitové číslo
spolehlivý asi moc nebude, do 200,- se dají sehnat šikovnější přístroje, možná bych i nějakej našel na půdě
  • 0

#3 gvibzz

gvibzz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 36 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 3

Publikováno 28 březen 2008 - 17:04:02

Zdravim,
vyrábim si dírkovou komoru a podařilo se mi k ní sehnat expozimetr Metra http://www.svetreali...ctures/244d.jpg, ale netušim, jak se s tim měří. Nemám žádné zkušenosti s expozimetry. Netušim co je to tam za stupnice, jsem uplně dutej. Nevíte někdo co s tim?


Obavám se že toto je selenový expozimetr, který s věkem chřadne. (Ten selenový článek). Proto před použitím zkalibrovat s jiným přístrojem.


. . . spolehlivý asi moc nebude, do 200,- se dají sehnat šikovnější přístroje, možná bych i nějakej našel na půdě


Můžeš něco doporučit? Předpokládám že Gossen ani Sekonic za dvě kilča nebude, Sverdlovsk nikde nemůžu sehnat . . .
  • 0

#4 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 březen 2008 - 17:34:11

doporučit ne, to je kus od kusu, ale měl jsem ruskej, co měl dvě stupnice, podle celkové intenzity osvětlení - klapkou se pouštělo na ten článek víc, nebo míň světla
hlavně měl čilejší výchylku a přehlednou stupnici - dalo se s ním pracovat, ale o nějaké extra přesnosti nelze hovořit
byl to leningrad 7 za který jsem zaplatil asi 150,-
osobně jsem zastáncem přesných expozimetrů dobrých značek, neboť správná expozice společně s vyvoláním je genetika, kterou je vše dáno
  • 0

#5 mildhouse

mildhouse

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2008 - 18:00:56

RHx - dík za vysvětlení, zní to logicky. Koupil jsem ho za 150,- ale moc nefunguje, ukazuje stejně ať je světlo, nebo tma. Kdyby se mi podařilo ho vrátit, ten z tý půdy bych od tebe odkoupil, kdybys ho našel, jestli je na prodej samozřejmě.

gvibzz - no já myslim že nefunguje, ukazuje furt stejně a nevim, jestli jde zkalibrovat.
  • 0

#6 erbis

erbis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 březen 2008 - 18:24:59

Ja asi pred rokem koupil leningrad 4...no zadna slava, ale meří nečekaně docela přesně.
Tedka jsem našel u strejdy Zeiss...neni napsano jaky typ, je zeleny, asi bude o něco lepší.
Ale ten leningrad slouzi dobre.
  • 0

#7 erbis

erbis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 březen 2008 - 08:24:20

Úplně jsem přehlédl, že ho potřebuješ pro určení doby osvitu u pinholky.
No to ti bude stačit uplně nějaký shit, protože když fotis s dirkou stejně počítáš vteřiny v duchu, ne? A nějaká vteřina sem vteřina to nijak tragicky nezmění.
  • 0

#8 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 29 březen 2008 - 12:08:18

no já myslim že nefunguje, ukazuje furt stejně a nevim, jestli jde zkalibrovat.


Jestli ukazuje furt stejně, tak je v háji a neoživíš ho - selenové expozimetry holt časem odjedou, záleží na tom, jak s nimi bylo zacházeno (proto také mají krytky před tím selenovým článkem - když se neměří, měl by být zakrytý, aby se nevysvítil).

Takže jestli ukazuje furt totéž, pak je lepší si ho vyfotit a nosit u sebe jenom jeho fotku, zabírá to míň místa a výsledk je stejnej :)
  • 0

#9 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 březen 2008 - 12:48:00

RHx - dík za vysvětlení, zní to logicky. Koupil jsem ho za 150,- ale moc nefunguje, ukazuje stejně ať je světlo, nebo tma. Kdyby se mi podařilo ho vrátit, ten z tý půdy bych od tebe odkoupil, kdybys ho našel, jestli je na prodej samozřejmě.

gvibzz - no já myslim že nefunguje, ukazuje furt stejně a nevim, jestli jde zkalibrovat.


našel jsem na půdě:
leningrad 7 - odražené světlo
leningrad 4 - měří přes destičku i dopadající světlo a je v koženém pouzdře - dal bych ti to oboje za 150,- i s poštovným a jeden pak můžeš třeba za padesát prodat
s měřením pro dírkovou komorou zkušenosti nemám
  • 0

#10 mildhouse

mildhouse

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 březen 2008 - 18:06:54

OK, to bych bral
  • 0

#11 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 březen 2008 - 20:24:11

tak mi napiš na mail, je tady v systému
  • 0

#12 Acer

Acer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 30 březen 2008 - 21:52:28

S nějakým exaktním měřením pro dírkovou komoru se vůbec netrap. Časem přestaneš měřit úplně - švarčild je v tomto případě náš přítel. Najdi si na netu orientační tabulky a podle nich exponuj, raději víc, než míň. Papír nepoužívám, ale u filmu se nic fatálního nestane, když exponuji místo pracně spočítaných 12s třeba půl minuty. Například v podzimním deštivém lese je při zatažené obloze exp. čas tak na vykouření jedné startky. (Militantní nekuřáci mlčte!)
  • 0

#13 mildhouse

mildhouse

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 březen 2008 - 09:17:10

Jo film je tolerantní, ale platí to i u fotopapíru?
  • 0

#14 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 2 listopad 2009 - 20:56:50

Jen tak pro zajímavost...
Teď jsem někde ve skříni vyštrachal starý expozimetr Metra. Tak jsem si říkal, že si ho zkalibruju, třeba by se mohl sem tam hodit. A když ne, koupím si jinej.
Prováděl jsem opakovaná měření souvisle osvětlených ploch při různých světelných podmínkách s:

- OM-2n
- OM1
- Metra odražené světlo
- Metra dopadající světlo
- Canon 3000 režim AV
- Canon 3000 režim M

Kupodivu odchylka u Metry (odražené i dopadající) se od etalonu OM-2 pohybovala cca +-1/2EV, což ostatní měření měla také.
  • 0

#15 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 3 listopad 2009 - 17:14:18

Mohu potvrdit, nedávno jsem dával do ostravského Kamrlíku taky jeden správně měřící Metra expozimetr. Dobře měří také levné a maličké expozimetry Weimarlux Nova. Samozřejmě se hodí jen na měření venku, při nedostaku světla ukazují špatně nebo vůbec.
  • 0

#16 jka2005

jka2005

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 listopad 2009 - 21:45:49

Používám tohoto krasavce už 45 let. Jednou skončí ve vitrínce a tak jsem mu koupil bratříčka, aby jim nebylo smutno a oba ukazují téměř stejně. Je celý z kovu a má 15 dkg. Vložený obrázek
  • 0

#17 Franta

Franta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 12 listopad 2009 - 16:58:34

Chci se zeptat, jak je na tom ten krasavec po letech s měřením hlavně za méně světla, když pro stovkovou emulzi vychází nad vteřinu při 1,8? selenový nebo křemíkový článek? Internet je dost skoupý na informace, dědy už se nezeptám a ježto je na obzoru jeden koupitelný, rád bych tušil co budu rikovat-tedy krom vlastnictví hezky zpracovaného kovu. Díky
  • 0

#18 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 12 listopad 2009 - 19:23:41

je to nádhera - ten dyzajn, to zpracování... nic ani vzdáleně podobnýho se dneska, pokud vim, nedělá
  • 0

#19 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 12 listopad 2009 - 19:45:38

Jo, jo nádhera. Ten můj je trochu mimo (ale používat omezeně jde), ale všechny ostatní kusy na který jsem narazil byly bohužel "mrtvý"(celkem jsem nekoumal o tom proč, nemuselo to být nutně fotočlánkem). K Flexe vypadá naprosto stylově.
Jo pro Frantu - selenový článek.
  • 0

#20 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 12 listopad 2009 - 19:55:19

Mám na ně smůlu - oba, které jsem měl v prackách, se zasekávaly v pravé části stupnice, takže po změření solidně osvětlené scény musel člověk hodně třepat a klepat z boku prstem.
  • 0

#21 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 12 listopad 2009 - 20:23:33

co sem ted zkousel pri lampicce tak muj meri ted v pokoju tak o clunu mimu vuci sverdlovsku takze to neni zas takova tragedie
  • 0

#22 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 listopad 2009 - 20:50:09

Chci se zeptat, jak je na tom ten krasavec po letech s měřením hlavně za méně světla, když pro stovkovou emulzi vychází nad vteřinu při 1,8? selenový nebo křemíkový článek? Internet je dost skoupý na informace, dědy už se nezeptám a ježto je na obzoru jeden koupitelný, rád bych tušil co budu rikovat-tedy krom vlastnictví hezky zpracovaného kovu. Díky


Obávám se, že při těchto světelných podmínkách budou přijatelně měřit pouze novější expozimetry se snímači se Silikonem, a to jestli vůbec (dle typu), páč je to velmi blízko EV1 . Dobrá zpráva je, že při takových to podmínkách se zase snižuje možnost chyby při expozici... tzv. něco naměř, připočítej šváru, vynásob číslem od 2 do 5 a samotnou expozici odhadni počítáním oveček :) ...... pinholisti vědí :wink:
  • 0

#23 Franta

Franta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 13 listopad 2009 - 14:22:32

Selen je na pendrek, víceméně stačí aby se trochu zahřál a je v pekle. Esteticky a stylově je bez chyby, ale přesto bych chtěl aby chodil. Díky
  • 0

#24 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 listopad 2009 - 14:58:52

je to nádhera - ten dyzajn, to zpracování... nic ani vzdáleně podobnýho se dneska, pokud vim, nedělá

frajeřina by byla do těhle pěknejch kovovejch pouzder dávat modernější čidla = měl bych krásnej kus, co spolehlivě měří a všichni kolegové v řadě nastoupených fotografů by mi záviděli :-)
  • 0

#25 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 13 listopad 2009 - 15:19:00

čteš mi myšlenky...
  • 0

#26 Franta

Franta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 13 listopad 2009 - 18:00:19

Nejen tobě, jen vyřešit jak to překuchat...
  • 0

#27 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 13 listopad 2009 - 18:25:50

Myslím, že to je pro některého z místních kutilů dobrá výzva a návod na živnost :-) Sám bych to nezvládl, ale klidně bych za takovou přestavbu někoho štědře odměníl.
  • 0

#28 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 listopad 2009 - 22:36:12

stejnej mám doma po dědovi. Dneska už se mu ručička ani nehne, bohužel jsem mu dal zabrat asi nejvíc já sám, když jsem jako malej na plným světle s oblibou otvíral kryt na noční měření, a hrozně se mi líbilo jak ta ručička lítá. Napamátku ho ale ještě mám. Co se týče provedení opravdu je to škoda, že nečo v takovým pevným a kvalitním provedení se už nědělá (obvykle jím 40 let používání nezanechalo žádný následky až na ten selen), nehledě na to, že byl opravdu kapesní.
  • 0

#29 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 9 únor 2010 - 17:17:34

Můžete mi prozradit, jak se s tímhle kovovým krasavcem měří? Na boku na kolečku nastavím citlivost, ale jak pak s tím točit, proč a co odečíst......
A nemohl byste mi někdo ofotit zadní stranu tohohle expozimetru, já ji mám dodřenou a jsou tam nějaký informace .... moc rád bych to měl. Díky.
  • 0

#30 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 únor 2010 - 17:48:20

elektronické expozimetry mám rád, ovšem ze studijních důvodů jsem si pořídil i jeden tento:
Vložený obrázek
pochopitelně měří za roh, ale tak krásnej kus materiálu, malý a pevný a mlaskozní do ruky :wink:
kdyby někdo potřeboval návod, k mému kusu bylo pouzdro a návod


já se po tom návodu podívám
  • 0

#31 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 9 únor 2010 - 17:48:47

Můžete mi prozradit, jak se s tímhle kovovým krasavcem měří? Na boku na kolečku nastavím citlivost, ale jak pak s tím točit, proč a co odečíst......
A nemohl byste mi někdo ofotit zadní stranu tohohle expozimetru, já ji mám dodřenou a jsou tam nějaký informace .... moc rád bych to měl. Díky.


Nastavíš vnitřním kolečkem na boku citlivost a pak namíříš na fotografovoanou scénu, na pozici ručičky přetočíš bočním kolečkem červenou pomlčku a ve zobrazovaném okénku ti to ukazuje kombinace clon a časů. Černé pomlčky platí pro málo světla když je nutno otevřít dvířka na celej selen. Přesně už ti nejspíš bohužel měřit nebude, snad kdyby jsi měl štěstí na velmi zachovalý kousek.
  • 0

#32 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 9 únor 2010 - 18:04:32

Díky, díky. To já to mám jen jako takovej hezkej kousek. Ručka na světlo reaguje, nezasekává se, takže fajn. Právě nevím co s těma červenýma a černýma čárkama tam. Asi o tom bude něco na té zadní straně, ale já to mám už nečitelné. Tak kdyby někdo měl možnost mi to ofotit a šoupnout sem. A RHxovi díky za případný návod.
  • 0

#33 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 9 únor 2010 - 18:31:18

Vložený obrázek
  • 0

#34 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 9 únor 2010 - 18:37:51

Jééé, to je krása. Tak to tam nemám :wink: Díky.
  • 0

#35 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 9 únor 2010 - 18:46:56

Jééé, to je krása. Tak to tam nemám :D Díky.

Rádo se stalo, Jardo :wink:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních