Přejít na obsah


Fotka

Aku bateriu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
29 odpovědí na toto téma

#1 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 31 březen 2008 - 23:05:14

Dobry den prosim pomozte ak niekto viete aku bateriu do expozimetru znacky LUNEX (kopia Lunasixu)
  • 0

#2 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 1 duben 2008 - 04:30:39

Dobry den prosim pomozte ak niekto viete aku bateriu do expozimetru znacky LUNEX (kopia Lunasixu)


Nemám ho před sebou, ale pokud je to takový hranatý, šedý, dvourozsahový, červená/žlutá stupnice a má zespoda odšroubovatelný kryt na baterku průměru cca 22mm a výšce cca 8mm, tak máš trochu pakárnu. Trochu dost. Nedávaly se do toho totíž baterie, ale knoflíkový NiCd akumulátor Bateria Slaný 225mAh/1.2V, což byla poměrně speciálka, ke které neexistoval (a neexistuje) přímý ekvivalent. Ještě tak před měsícem jsem jich měl cca 40 v šupleti, ale dělal jsem pořádek a byly pověšinou mrtvé, tak šly...

Možnosti, jak z toho ven, jsou různé. Na stole přede mnou teď leží redukce, vytočená z duralu (dělali ji zřejmě u Škody, odkud pochází ten můj kousek), vnější rozměr dle původního článku, uvnitř je vybrání, aby se do toho vešla PX625. Funguje to, ale nelíbilo se mi to (při takhle malých proudech se přechodové odpory mezi tou redukcí, baterkou a kontakty už projevit můžou a projevujou), takže když jsem dělal kompletní rekonstrukci toho expozimetru (měřil si, co chtěl, mj. proto, že Metra do něj použila trimry, které byly jediné na trhu, tedy uhlíkové s přinýtovanými vývody, což mělo výhodu v tom, že vlivem času se ty nýtky povolovaly a trimr ujížděl nebo vývod vůbec nevedl), tak jsem na to šel hodně brutálně:

Vzal jsem spodní dekl, víčko do něj zalepil napevno a zevnitř jsem odfrézoval všechny výstupky, které tam byly (tedy ty kolem baterie). No a pak jsem uchopil alkalický AAA článek, připájel k němu dráty a to celé jsem schoval dovnitř, ta mikrotužka se tam vejde s odřenejma ušima. Myslím, že jsem stěhoval i jeden trimr (nebo nahrazoval pevnými odpory? už nevím, možná že i jo), ale baterka se vešla a je tam na doživotí (moje).

Nevýhodou je, že pak ujede měření a musí se to celé překalibrovat, ale to se s pomocí druhého expozimetru (čistě porovnáváním) dalo zvládnout taky a teď chodí líp, než když vypadnul z fabriky. Na kalibraci jsou tam celekm čtyři trimry, jeden na baterku (ten pod měřidlem) a pak dva na vysoký a dva na nízký rozsah, vždycky nastavení hrubě a jemně. Doporučuju to hrubé nastavení změřit a vyměnit za nějaký slušnější odpor blízké hodnoty, ono dost stačí, když je v cestě jeden trimr...

Hraj si, stojí to za to, když se o něj postaráš, chodí velmi slušně.
  • 0

#3 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 1 duben 2008 - 07:35:13

Fuuuu to je super reakcia len skoda ze som uplna lama z elektriky tak to vyzera na to ze si budem musiet zaobstarat iny expozimeter co ma strasne mrzi kedze tento ma velmi slusny rozsah.
  • 0

#4 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 duben 2008 - 08:25:22

pozeptej se mezi známými, kdo chodil do kroužku mladého elektronika a třeba to spolu naladíte - pro takového je to rutina
  • 0

#5 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 1 duben 2008 - 10:28:12

Jako náhradu NiCd 225 jsem použil V350H ( Varta). nákupní cena v loňském roce cca 80 Kč
  • 0

#6 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 1 duben 2008 - 13:31:35

Jako náhradu NiCd 225 jsem použil V350H ( Varta). nákupní cena v loňském roce cca 80 Kč


Aha, vidíš, tak tenhle akumulátor mi úplně uniknul, to je evidentně přímá náhrada. No ale každopádně ten svůj už předělávat nebudu, ale pro původního tazatele je to řešení.
  • 0

#7 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 1 duben 2008 - 14:55:30

Dakujem velmi pekne poohliadnem sa po tej VH 350
  • 0

#8 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 1 duben 2008 - 17:45:13

A este nahodou nemate k tomuto expozimetru nejake blizsie technicke informacie popripade manual dakujem za odpovede.
  • 0

#9 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 2 duben 2008 - 09:22:55

Večer doma pohledám návod.
  • 0

#10 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 2 duben 2008 - 18:28:44

Super
  • 0

#11 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 2 duben 2008 - 22:35:20

No ako podarilo sa najst ten navod?
  • 0

#12 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 2 duben 2008 - 23:58:00

Návod jsem našel. Má 32 "stránek" 12x 8 cm :-) plus obal a změny v návodu 7 stránek. Při kopírování na výšku 20 A4.
  • 0

#13 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 2 duben 2008 - 23:59:35

A nebolo by mozne ho nascanovat?
  • 0

#14 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 3 duben 2008 - 11:18:53

Ano. Kam mám poslat?
  • 0

#15 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 duben 2008 - 11:31:00

Ano. Kam mám poslat?


Jestli bych se mohl k původní prosbě přidat, tak pro mne také jednu kopii, pěkně prosím. Pokud mailem, tak na bitovod (zavinac) prelude (tecka) cz. Také velice děkuji - ne, že by to pro mne byla zrovna životní nutnost, ale mám manuály snad od veškeré techniky, kterou jsem kdy používal, a tenhle mi chybí. Díky.
  • 0

#16 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 3 duben 2008 - 11:35:56

Ano. Kam mám poslat?


Jestli bych se mohl k původní prosbě přidat, tak pro mne také jednu kopii, pěkně prosím. Pokud mailem, tak na bitovod (zavinac) prelude (tecka) cz. Také velice děkuji - ne, že by to pro mne byla zrovna životní nutnost, ale mám manuály snad od veškeré techniky, kterou jsem kdy používal, a tenhle mi chybí. Díky.


Samo. Není problém :wink:
  • 0

#17 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 3 duben 2008 - 12:16:17

Ja by som prosil na: ummagama(zavinac)gmail(tecka)com
  • 0

#18 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 3 duben 2008 - 14:33:54

Vzhledem k tomu, že máte malou schránku musel jsem obrázky rozdělit do dvou částí po 6M.
  • 0

#19 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 duben 2008 - 14:47:16

Vzhledem k tomu, že máte malou schránku musel jsem obrázky rozdělit do dvou částí po 6M.


Díky moc, dorazilo to, už se kochám.
  • 0

#20 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 duben 2008 - 20:37:35

Ještě jednou díky. Trochu jsem to oretušoval a udělal z toho PDF, pokud by ho někdo chtěl, tak je na mém webu.
  • 0

#21 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 leden 2009 - 22:26:58

zdravim, dnes som ho videl na bazarovej policke opticky vo velmi dobrom stave aj s krabicou a navodom za nejakych 400 a dostal som na to chut. mam otazku k tej baterii.. 1.2v je zaklad pre nabijaci monoclanok a tie su v najroznejsich velkostiach.. preco by to malo byt nejake zakrene ? nebojim sa urobit jemny zasah kvoli prisposobeniu vnutorneho priestoru, voltaz by vsak nemal byt problem.. (&dik obom akterom za motivacny sken+upload)
  • 0

#22 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 leden 2009 - 14:14:01

zdravim, dnes som ho videl na bazarovej policke opticky vo velmi dobrom stave aj s krabicou a navodom za nejakych 400 a dostal som na to chut. mam otazku k tej baterii.. 1.2v je zaklad pre nabijaci monoclanok a tie su v najroznejsich velkostiach.. preco by to malo byt nejake zakrene ? nebojim sa urobit jemny zasah kvoli prisposobeniu vnutorneho priestoru, voltaz by vsak nemal byt problem.. (&dik obom akterom za motivacny sken+upload)


No já mám trochu averzi k používání techniky k jinému účelu, než jak si to vymyslel konstruktér... Problém je v tom, že NiCd mají dlouhodobě docela nepříjemné vlastnosti - velké samovybíjení je asi jedna z nejmíň příjemných, a to hlavně u zažízení, které má mizivý odběr a používáš ho jednou za čas, takže to, že jsi ten akumulátor sice před čtrnácti dny nabíjel, ale on už je zase mrtvý, zjistíš obvykle až při focení...

Nemám rád věci, které mají sloužit, ale o které se musím úplně zbytečně starat. S originálním akumulátorem to používal táta a když šel někam fotit, den předem nabíjel. A když ne, tak odhadoval... Takže proto jsem použil tu lithiovku s velkou kapacitou jako náhradu originálu. Samozřejmě že k vybití asi taky někdy dojde, ale to mi znepříjemní jednu vycházku za deset let, ne jednu za čtrnáct dnů...
  • 0

#23 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 leden 2009 - 15:00:19

dik .. tak uz ho mam doma, rocnik 1970, ako novy.. je v nom dokonca bateria a nie uplne mrtva.. vygooglil som sucasnu nahradu,Varta V350H, 350 mAh, co je oproti povodnym 225 predsalen nejaka pomoc + je to ina technologia.,asi to vyskusam a na zaklade toho usudim ci do toho napcham nejaku litiovu 1.5v alebo zostanem pri tej varte.
  • 0

#24 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 leden 2009 - 20:52:44

no.. nevyzera to ruzovo. povodnu bateriu som nabil, chvilu to ukazovalo velmi realne hodnoty, skusil som test, bat. bola v zelenom policku. odkedy som sa vsak vratil do meracieho rezimu, robi to divne veci. zlta stupnica nereaguje ani pri silnom svetle a naopak cervena akosi prilis citlivo.. + ten pohyb ma zvlastny priebeh, v polovici 'vybehu' sa na zlomok sekundy zastavi (a nie je to nic mechanicke) .... mozu to byt tie uhlikove trimre ? asi by sa to oplatilo rozobrat a skontrolovat, predsalen to ma nejakych 40 rokov...
  • 0

#25 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 leden 2009 - 21:12:19

no.. nevyzera to ruzovo. povodnu bateriu som nabil, chvilu to ukazovalo velmi realne hodnoty, skusil som test, bat. bola v zelenom policku. odkedy som sa vsak vratil do meracieho rezimu, robi to divne veci. zlta stupnica nereaguje ani pri silnom svetle a naopak cervena akosi prilis citlivo.. + ten pohyb ma zvlastny priebeh, v polovici 'vybehu' sa na zlomok sekundy zastavi (a nie je to nic mechanicke) .... mozu to byt tie uhlikove trimre ? asi by sa to oplatilo rozobrat a skontrolovat, predsalen to ma nejakych 40 rokov...


zádrhelů tam může být víc, ale všechny jsou řešitelné:
jedna věc jsou ty pitomé trimry
další - přepínač rozsahů a oxidace jeho kontaktů, přepínač by současně s přepnutím měl odaretovat měřicí systém. blbě se to nastavuje, chce to trpělivost.
další věc je měřidlo samotné, může mírně drhnout (ale nejčastěji právě o packu, o kterou je zabržděné, kdž se neměří) nebo může být vyskočené z ložisek. Chce to jemnou ruku a ustavit to zpátky.

Ale podle mne jsou ty trimry nejpravděpodobnější varianta, pokud se v tom už někdo nevrtal.
  • 0

#26 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 leden 2009 - 21:26:31

dik za rychlu reakciu. mam to otvorene, exp. je prakticky nepouzivany a aj vnutri to vyzera celkom ok.. vsetko co sa ma hybat sa javi byt v poriadku, trimrami som pokrutil a vratil do povodnej polohy.. robi to furt. zostava mi jedine sa s tym opatrne hrat, isiel som do toho ako do loterie takze by som to mal psychicky zvladnut.. pristroj je to ale pekny a keby bol ok, nikdy nic ine nepotrebujem.
  • 0

#27 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 leden 2009 - 21:37:36

dik za rychlu reakciu. mam to otvorene, exp. je prakticky nepouzivany a aj vnutri to vyzera celkom ok.. vsetko co sa ma hybat sa javi byt v poriadku, trimrami som pokrutil a vratil do povodnej polohy.. robi to furt. zostava mi jedine sa s tym opatrne hrat, isiel som do toho ako do loterie takze by som to mal psychicky zvladnut.. pristroj je to ale pekny a keby bol ok, nikdy nic ine nepotrebujem.


nestačí trimrama zakroutit, problém není mezi bežcem potenciometru a odporovou dráhou, problém je v těch miniaturních nýtkách, kterými jsou připevněny jejich drátové vývody. Nýtek časem zoxiduje a mírně povolí, stejně tak zoxiduje ten drátek - a je o zábavu postaráno. Dá se to "opravit" mírným sklepnutím těch nýtků, ale když už je budeš mít vyndané, tak je jednodušší dát tam nové, o něco slušnější...
  • 0

#28 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 leden 2009 - 21:47:13

to zakrutenie bolo jedine co ma v tej chvili napadlo a mohol som spravit. trimre tam skusim dat nove, dufam ze im v obchode budu stacit oznacenia M1, 1K5 a 15K.
  • 0

#29 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 leden 2009 - 22:05:58

pardon ze to tu zaplavujem ... ale mam pocit ze to ma nieco s prepinacom BAT/EXP. ktoreho funkcny princip mi nie je az tak jasny, je to plastovy polkruh kt. asi na nieco tlacu ale neviem na co kedze je to vzdy po zlozeni neviditelne.. momentalne mi v EXP rezime nemeria nic, v BAT rezime meria cervena pekne plynulo a zlta ma korektnu funkciu batt. checku. no ok.. stacilo. zozeniem uz len pre pocit nove trimre a skusim sa na to cele pozret znovu.
  • 0

#30 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 leden 2009 - 10:27:27

tak.. uz je to ok. nevidel som kusok zvetraleho plosaku, premostil som drotikom a uz su oba okruhy funkcne. ohladom kalibracie si dovolim poslat mail, aby som to tu prilis neznecistoval..
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních