Přejít na obsah


Fotka

Příprava vlastních, skleněných negativů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
58 odpovědí na toto téma

#1 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 8 duben 2008 - 07:55:25

Ahoj,

todle téma se už nějak nakouslo na VF ve stavbě vlastní kamery, myslím ale, že to patří víc sem a taky srozumitelně pojmenované.

zajímalo by mě jestli s tím máte někdo aspoň nějakou zkušenost, jestli jste se o to někdo někdy pokoušel a experimentoval s tím. Neříkám, že bych se do toho chtěl hned pouštět, spíš mě jen zajímá nějakej základní postup, náročnost atd.

Dík Jenda
  • 0

#2 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 duben 2008 - 12:21:31

Náročnost nebude přehnaná, na počátku se to tak dělalo. Kritická bude kvalita skla a schopnost zajistit rovnoměrnost polevu. Nebylo by špatné se do toho pustit, nejl=pe, kdyby to dělalo více lidí. Vy řešiloby to problémy s kasetovou diferencí, tak častou při použití vlastních vložek, navíc by to byla klasika
  • 0

#3 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 8 duben 2008 - 12:33:54

nekde na youtube se valelo krasne video s ukazkou polevani. radost pohledet, ten clovek mel spravne grify ;-) bohuzel link nemam
  • 0

#4 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 8 duben 2008 - 13:20:06

tušimže rovnoměrnosti polevu se dosahovalo jakousi docela zběsilou centrifugou nebo čim....
  • 0

#5 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 duben 2008 - 14:13:27

Taky by ty skla měly být dost tenký, pokud teda nemáte vyřešenou antihalační vrstvu, protože světlo prošlý emulzí se částečně odrazí na zadní straně skla a přiexponuje vám přes zaostřenou fotku ještě jednoho neostrýho ducha (tím mázlejšího, čím tlustší sklo použijete) a když budete mít štěstí, bude tam i odraz odrazu toho prvního odrazu... navíc, pokud bude jasnější objekt před rovinou ostrosti, budou se duchové napřed zostřovat a pak zas rozostřovat. Skoro by se to dalo použít na nějaký výtvarný efekty 8-O
No, hodně stěstí :D
  • 0

#6 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 8 duben 2008 - 14:21:38

tušimže rovnoměrnosti polevu se dosahovalo jakousi docela zběsilou centrifugou nebo čim....

v tom ukazkovem videu to normalne poleval v ruce, zadne slozite zarizeni.
ale vypadalo to paradne 8-O
  • 0

#7 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 duben 2008 - 14:25:16

Skla musí být tenká 2mm - na tuto síli jsou kazety stavěny. Jinak, antihalační vrstva by nemusela být tak neřešitelná - starší literatura praví, že se na zadní stranu někdy jen naléval matný lak, který odrazy pohltil - takže vhodný lak. Další věc je, že odraz se naexponuje na spodní stranu citlivé vrstvy - pokud neprovoláme vrstvu celou, tj., použijeme zředěný rodinal a vyvoláváme povrchově, halace by se neměla projevovat - i když, to je nevyzkoušená teorie. Spíš mě napadá otázky, kolik lidí by bylo ochotno pustit se do šílenství se sklem - velkoformátová fotografie je tak jako tak věcí nadšenců, kteří jsou často všeho schopní, a pokud se fomě vyplatí vyrábět planfilmy 10x15 a dokonce 12,5x16, což jsou zcela okrajové záležitosti, mohli by být schopni polít i sklo. Teď jde o to, aby se skutečně našlo dost lidí, kteří by to s touto nejklasičtější klasikou mysleli vážně - pak by bylo možné cokoliv.
  • 0

#8 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 duben 2008 - 14:35:43

Teď mě napadají další věci - do kdy foma dělala desky - muselo to být ještě v sedmdesátých letech, protože Sudek na ně fotil a zemřel roku 76; a za druhé - jak vlastně taková foma dělá průzkum trhu? Je jasné, že bere ohled hlavně na zahraniční zákazníky, protože my bychom ji neuživili. Pokud jsou v americe nadšenci pro extrémy typu Wiesner 20x24 inch, chtěli by i sklo. A ještě jedna otázka - nebylo by pohodlnější, kdyby dostupné materiály byly ortochromatické? Vyvolávat za světla, byť temně červeného, je legrace, ale vyvolávat planfilm, nebo tu případnou desku v improvizovaných podmínkách na intru bez možnosti optické kontroly je hrůza. Navíc za světla by se i mnohem lépe nabíjelo - hlavně, když jsou vložky improvisované.
  • 0

#9 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 duben 2008 - 14:40:09

A do třetice všeho dobrého - chtělo by to nějakou literaturu věnující se podrobně techlogii výroby citlivé emulse a jejího nanášení na podklad - prostě literaturu o výrobě citlivých materiálů. Určitě něco takového muselo vyjít, v tomto případě čím starší, tím lepší, protože pravděpodobně jednodušší.
  • 0

#10 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 duben 2008 - 14:51:41

Další věc je, že odraz se naexponuje na spodní stranu citlivé vrstvy - pokud neprovoláme vrstvu celou, tj., použijeme zředěný rodinal a vyvoláváme povrchově, halace by se neměla projevovat - i když, to je nevyzkoušená teorie.


To nebude pravda - třeba emulze na papírech je průhledná, pochybuju, že tady to bude jinak.
  • 0

#11 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 8 duben 2008 - 15:03:21

to jkcz: dal jsem hledat "collodion process" a mám to video:

The Wet Plate Collodion Process


největší sranda je že todle dříve dělali i v exterierech ve stanu, ale printy z toho jsou úchvatný


to Mamiak: možná odstředivkou, mluvil jsem s člověkem, co to na škole viděl v akci

to Karel: kamarád to úspěšně řeší dvojexpozicema, aby tu nedokonalost dostal do normálního filmu, taky to umí PolypanF

myslím, že cesta „domácího“ citlivého materiálu, pro ty hodně velký formáty, je jedna z možnejch, obávám se že ceny ještě polezou krutě, ale asi můžeme zapomenout na „domácí“ moderní panchromatickej univerzální materiál
  • 0

#12 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 duben 2008 - 17:05:21

Další věc je, že odraz se naexponuje na spodní stranu citlivé vrstvy - pokud neprovoláme vrstvu celou, tj., použijeme zředěný rodinal a vyvoláváme povrchově, halace by se neměla projevovat - i když, to je nevyzkoušená teorie.


To nebude pravda - třeba emulze na papírech je průhledná, pochybuju, že tady to bude jinak.


Ale ano, je to pravda. To že je průhledná neznamená, že průchodem jí se světlo nezeslabuje. A abych to nějak doložil, vytáhl jsem si svého oblíbeného Kulhánka.

...Světlo, odražené od zadní strany podkladu, škodlivě osvětlí citlivou vrstvu zespoda. Když se negativy vyvíjejí povrchovou - vyrovnávací vývojkou, zůstane zespoda nežádoucně osvětlená vrstva nevyvolána a tím jest i irradiace téměř úplně vyloučena...
...V některých případech se skleněné desky (místo nebo vedle antihalační mezivrstvy) polévají na zadní straně tmavým mdlým lakem, který má za úkol pohltit světlo, které pronikne k zadní stěně desky...


K tomu je na straně 86 krásný obrázek vše dokonale objasňující. U moderních materiálů by možná mohla být horší antihalační vrstva opravdu problémem, protože vrstvy jsou nesmírně tenké. Dříve nebyly materiály tak tenkovrstvé, a ani naše domácí desky by nemohly být, takže by to s tou vyrovnávací vývojkou jistě skvěle fungovalo. Ostatně, jestli se u silně vyrovnávajících vývojek zvyšuje exposice filmu a pak se zkracuje vlastní vyvolávání, je to právě proto, aby se vrstva neprovolala celá - i když většinou při tom sledujememe pouze to vyrovnání.
  • 0

#13 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 duben 2008 - 18:21:36

To že je průhledná neznamená, že průchodem jí se světlo nezeslabuje.

No, já průhlednost chápu tak, že v tom, co prohlásím za průhledné, nedochází k výraznému rozptylu a nebo absopci světla 8-O
Aby popsaná Kulhánkova finta mohla fungovat, musí se světlo při průchodu emulzí dost zeslabit (o několik clon) - jestli je to jen tloušťkou tehdy používaných vrstev, nebo se do nich tehdy přidávalo nějaké černidlo (které se pak nejspíš vypralo), to si netroufám hádat, ale pokud by se na sklo nalilo to, co je dneska na filmech a papírech, tak bych na povrchovou vývojku nevsadil ani hodně špinavou fusekli.

Druhá věc je, jestli má smysl, nebo spíš, jestli je žádoucí s halací bojovat - s ní je to spíš to retro, klasika... Bez ironie - kdyby to ve výsledku vypadalo stejně, jak obrázky z planfilmů, tak nechápu proč se s deskama drbat.
  • 0

#14 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 duben 2008 - 19:05:52

No protože jsou to desky :D . Jsem tady nepsal o nějakých výhodách a otázku halace jsem řešil do té míry, že by řešit šla - ne, že bych na tom trval. Jinak je to prostě klasika, která se navíc nekroutí, ale je trošku těžší a hlavně rozbitná. Což mě vede k otázce, proč se místo planfilmů nedělají plastoé destičky vhodné síly. A sám si i odpovím. V době, kdy se planfilmy objevily, zřejmě nebyl vhodný materiál, i když by to byla výhod, neboť by zůstaly stejné kasety. A dnes, když by to jistě nebyl problém, jsou rozšířené kasety planfilmové, takže takový krok by skoro k ničemu nebyl. Jen že by se to tak blbě nekroutilo. Teda s vyjímkou fomapanu. Ten je jak deska, akorát jaksi tenčí 8-O
  • 0

#15 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 duben 2008 - 19:08:43

A¨ještě mě napadá - vždyť pokud se užívala antihalční vrstva, a ne ten lak na zadní straně, byla to mezivrstva - mezi emulzí a podkladem. Pak být problém nemohl. Já jsem to vyřešil. Hurá! Kde se dá koupit 2mm sklo bez kazů?
  • 0

#16 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 duben 2008 - 19:13:33

Tak už mě to popadlo úplně! Jestli mi teďka po výplatě zbydou peníze a zjistím, kde koupit to sklo tak do toho půjdu! A když se nezadaří, omlátím ty desky digitálistům o hlavu!
  • 0

#17 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 duben 2008 - 19:19:00

S tím řešením halace jsem začal já, pak mi teprv došlo, že to vlasně nemusí být žádoucí :lol: Jinak ale, krom toho, že se planfilmy nerozbíjí, tak taky zabírají v archivu míň místa - už jenom tím to musely vyhrát.
  • 0

#18 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 duben 2008 - 19:28:43

Kde se dá koupit 2mm sklo bez kazů?


Co třeba:

http://zaramovat.cz/index.php?s1=skla

nebo nějaký sklenářství - ty co jsem vygůglil, nabízejí 2mm sklo od cca 250Kč/m2
  • 0

#19 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 duben 2008 - 21:16:22

Skla musí být tenká 2mm - na tuto síli jsou kazety stavěny. Jinak, antihalační vrstva by nemusela být tak neřešitelná - starší literatura praví, že se na zadní stranu někdy jen naléval matný lak, který odrazy pohltil - takže vhodný lak. Další věc je, že odraz se naexponuje na spodní stranu citlivé vrstvy - pokud neprovoláme vrstvu celou, tj., použijeme zředěný rodinal a vyvoláváme povrchově, halace by se neměla projevovat - i když, to je nevyzkoušená teorie. Spíš mě napadá otázky, kolik lidí by bylo ochotno pustit se do šílenství se sklem - velkoformátová fotografie je tak jako tak věcí nadšenců, kteří jsou často všeho schopní, a pokud se fomě vyplatí vyrábět planfilmy 10x15 a dokonce 12,5x16, což jsou zcela okrajové záležitosti, mohli by být schopni polít i sklo. Teď jde o to, aby se skutečně našlo dost lidí, kteří by to s touto nejklasičtější klasikou mysleli vážně - pak by bylo možné cokoliv.


Řádově před dvěma lety jsem někde četl (asi Paladix nebo FA) o nějakém velkoformátovém fotografovi, který si měl nechávat ve Fomě desky polívat.
  • 0

#20 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 9 duben 2008 - 08:22:39

Vážení kolegové , pro přípravu emulze na individuální polévání L F desek
bude nutno zajistit kvalitní kolagen z vaječných bílků . Jelikož velký formát
vyžaduje určitá specifika , mohu pro tento účel zajistit LF pštrosí vejce A*.
Erik
  • 0

#21 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 9 duben 2008 - 08:39:29

Vážení kolegové , pro přípravu emulze na individuální polévání L F desek
bude nutno zajistit kvalitní kolagen z vaječných bílků . Jelikož velký formát
vyžaduje určitá specifika , mohu pro tento účel zajistit LF pštrosí vejce A*.
Erik


pane Kurachu, tak na tohle se těším...to bude fajná reportáž (na Mamiyu Superpressku když už se jedná o ten VF)...sice se obávám že nejdůležitější část mi unikne, ve tmě nic nevyfotím...ale rozklepávání pštrosích vajec na skleněnou desku určenou k polevu...a pak záběr na vyvolanou desku...budou krásným fotoseriálem :lol:
  • 0

#22 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 9 duben 2008 - 08:47:27

Vážený kolego , pokud náhodou trefíme na tzv. "pukavce" , osobně jej
převezu do hlavního města veřejnou hromadnou dopravou a předám na Karlově mostě , jako sponzorský dar TK-CZ coby přídavek do malty , v
rámci jeho nynější rekonstrukce . Erik
  • 0

#23 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 9 duben 2008 - 10:08:41

začíná se mně to tady líbit - když blbnout tak pořádně - myslim, že zde se právě rodící ultra odnož temnýkomory má reálnou šanci na život - du do toho s váma :lol:
  • 0

#24 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 duben 2008 - 10:43:58

pokud to jen trochu půjde, vzal bych si dovolenou, na krk ten malej foťák a přijel bych se taky podívat, klasické procesy jsou pěkné všechny
  • 0

#25 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 9 duben 2008 - 11:04:18

Sakryš a já si myslel že jen založím takový malý nenápadný téma za který mi všichni jen vyhubujou :lol: Třeba by nebylo vod věci, kontaktovat lidi co se zabejva starejma technikama v národním technickym museu viz todle http://www2.ntm.cz/p...y/fototechniky/ Jinak, co myslíte o emulzi, Foma nebo samorobo? :-)
[/url]
  • 0

#26 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 9 duben 2008 - 11:28:46

S tím řešením halace jsem začal já, pak mi teprv došlo, že to vlasně nemusí být žádoucí :lol: Jinak ale, krom toho, že se planfilmy nerozbíjí, tak taky zabírají v archivu míň místa - už jenom tím to musely vyhrát.


no ale zase se kroutěj, prohejbaj a jinak všelijak deformujou...
  • 0

#27 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 9 duben 2008 - 11:42:13

nene, to tema neni vube od veci. planuji nejake stare procesy vyzkouset, na polevani mozna taky jednou dojde. jen houst :lol:
  • 0

#28 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 duben 2008 - 12:07:53

S tím řešením halace jsem začal já, pak mi teprv došlo, že to vlasně nemusí být žádoucí :lol: Jinak ale, krom toho, že se planfilmy nerozbíjí, tak taky zabírají v archivu míň místa - už jenom tím to musely vyhrát.


no ale zase se kroutěj, prohejbaj a jinak všelijak deformujou...


mezi řečí, co jsi říkal dnes ránu bez aut?
koukal jsem na tu vaši ulici a díky těm umývačům asfaltu vypadla o něco líp :-)
  • 0

#29 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 9 duben 2008 - 12:49:03

Tady píšou v EN jak na mokrý kolodiový proces:
The wetplate collodion process

a jednoduchý popis hesla v CZ:
Mokrý kolodiový proces

Zdá se mi, že kdo to uchodí, bude po letech jeden z mála v této zemi.
  • 0

#30 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 9 duben 2008 - 12:56:05

Sakryš a já si myslel že jen založím takový malý nenápadný téma za který mi všichni jen vyhubujou :lol: Třeba by nebylo vod věci, kontaktovat lidi co se zabejva starejma technikama v národním technickym museu viz todle http://www2.ntm.cz/p...y/fototechniky/ Jinak, co myslíte o emulzi, Foma nebo samorobo? :-)
[/url]


Kamarád u nich byl dělat proces VanDyke. Dělal ho už dříve, ale šel na zkušenosti a byl spokojen.

U emulze Fomy, učené pro pozitivní proces, by mohl být problém stejnoměrnosti polevu.
  • 0

#31 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 9 duben 2008 - 14:13:05

snad se k tomu nekdy dostanu to preskenovat, mam perfektni knizku cca z roku 1890 (cesky) kde jsou popsany vsechny mozne postupy (napr kolodiovy proces, uslechtile tisky atd ...), hodne zajimave cteni, je tam i postup jak desky polevat.
  • 0

#32 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 9 duben 2008 - 16:16:09

snad se k tomu nekdy dostanu to preskenovat, mam perfektni knizku cca z roku 1890 (cesky) kde jsou popsany vsechny mozne postupy (napr kolodiovy proces, uslechtile tisky atd ...), hodne zajimave cteni, je tam i postup jak desky polevat.

Sem s tím, a rychle... Neznám Vás, ale ačkoliv chápu, že třeba nemáte moc času, tato věc by zaujala mnohé. Možné by bylo možné vkládat ji po kapitolách jako články - vzhledem ke stáří už autorská práva nejsou problé, a ostatní by mohli ve formě komentářů přidávat vlastní poznatky - to zní konstruktivně.
  • 0

#33 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 9 duben 2008 - 16:22:03

ja vedel, ze si s tim nabehnu - ta knizka ma asi 300 stranek :lol:
nicmene tak 200 jich je prave o procesech. Neco preskenovane mam, zkusim to zmensit, a publikuji to zde.
  • 0

#34 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 9 duben 2008 - 16:25:25

Kamarád u nich byl dělat proces VanDyke. Dělal ho už dříve, ale šel na zkušenosti a byl spokojen.

U emulze Fomy, učené pro pozitivní proces, by mohl být problém stejnoměrnosti polevu.


Foma mezi materiály, na něž možno lít, uvádí i sklo. Myslím, že nebude velký rozdíl mezi positivní a negativní emulsí. Jenom bude méně citlivá, ale jistě ne příliš málo, má odpovídat emulsi fomaspeedu, což je nejcitlivější papír, který znám. Za výhodu považuji její ortochromatičnost - na rozdíl od panchromatických vrstev by se dali desky polévat a zpracovávat při červené - hlavně polévaní za tmy je pro mě nepředstavitelné. A kdyby byla vrstva zcela necitlivá k barvám, ¨byla by rovněž na nic - moc ujeté podání. Ortochrom. se středně žlutým filtrem - příjemná klasika
  • 0

#35 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 9 duben 2008 - 16:27:42

ja vedel, ze si s tim nabehnu - ta knizka ma asi 300 stranek :lol:
nicmene tak 200 jich je prave o procesech. Neco preskenovane mam, zkusim to zmensit, a publikuji to zde.

Zase se nemusí všchno naráz - ať to člověk může přijímat. Prvně nějaký ten dobový úvod psaný květnatou mluvou, potom jeden proces, pak další...
  • 0

#36 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 9 duben 2008 - 16:39:06

Ještě k té literatuře. Jak to dělá někdo dnes:
The Contemporary Wet Plate Collodion Experience

lze objdenat přes:
libris.cz
  • 0

#37 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 9 duben 2008 - 16:50:11

Ještě kdyby to bylo alespoň německy - chápu, že český překlad by neměl smysl - ale děkuji za odkaz - více takových.
  • 0

#38 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 9 duben 2008 - 16:55:39

začíná se mně to tady líbit - když blbnout tak pořádně - myslim, že zde se právě rodící ultra odnož temnýkomory má reálnou šanci na život - du do toho s váma :lol:

Tak asi začnu s menším spožděním - rozbil jsem dneska motorku, a ježto jsem na ní závislý, desky bydou až na druhém místě. Do celé věci se ale pustím tak brzy, jak jen to bude možné - to slibuji při Heliovi, nechť nám dopřeje dobrého světla...
  • 0

#39 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 9 duben 2008 - 18:19:26

ploci: tak hlavně jestlis nerozbil sebe...

rhx: ulice bez aut, ženský v sukních, aparáty bez čipů, sem tam se skleněnou deskou... jó tak to bude vypadat v mym ráji :lol:
  • 0

#40 phanny

phanny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 duben 2008 - 20:14:05

Jestli ten Collodium process chápu správně, tak se deska polévá rozpuštěnou střelnou bavlnou /nitrocelulózou/, to se nechá koupit, nebo je třeba nitrovat doma :-)? Tímhle tempem bude temná komora brzo v luftě :lol:
  • 0

#41 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 9 duben 2008 - 20:42:23

Musím alespoň za sebe říci, že ačkoliv mě alternativní procesy zaujaly a myslím, že ani mé nadšení pro desky nevyprchá, kollodiový proces mi připadne zoufale nepraktický a nic moc nepřinášející - krom originality a dobovosti, které mají ovšem rovněž svou hodnotu. Jinak ovšem i pyrotechnika je zajímavý obor, a kdyby se nepovedly desky, s nitrocelulosou se něco vyvede vždy... :lol:
  • 0

#42 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 9 duben 2008 - 21:10:21

už vidím ty titulky..."teroristický útok deskovým aparátem"...s tou střelnou bavlnou fakt opatrně, mohli by nám naši stránku zakázat jako útočiště teroristů...už jsme určitě v hledáčku :lol:

PS: s fotokomorou se ti nic s vysokou pravděpodobností nestane, desky se polévají až před expozicí....takže pokud to chápu dobře - buď exponuješ nebo exploduješ.
  • 0

#43 phanny

phanny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 duben 2008 - 21:18:17

No mě by spíše zajímalo, kde se dá taková střelná bavlna sehnat. Ano, lze nitrovat doma, za předpokladu že je doma i koncentrovaná kyselina dusičná a sírová, což se taky asi normálně koupit nedá. Kór v dnešní teroristické době.
  • 0

#44 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 9 duben 2008 - 21:20:35

spoléhal bych v tomto na Hynka...ten má všelicos. jen nás ten nitrák asi nenechá dělat u něj v laboratoři, nejlépe během vyučování.
  • 0

#45 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 duben 2008 - 22:31:06

Není to rozpuštěná střelná bavlna, ale o trochu míň nanitrovaná celulóza - říká se tomu taky pyroxylin a pokud se nepletu, tak už rozpuštěné se to prodává jako NITROLAK - jen je potřeba najít značku, kde je právě to co chcete a ne moc dalšího bordelu. Pak taky bude potřeba tam vpravit nějaký ten jód, nebo brom, ale to už snad takový drama nebude.
  • 0

#46 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 9 duben 2008 - 22:33:41

zkazil jsi mi radost, těšil jsem se na ohňostroj :o
  • 0

#47 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 duben 2008 - 23:35:42

zkazil jsi mi radost, těšil jsem se na ohňostroj :o

Buď rád, takhle ti aspoň zůstanou ruce, oči, normální obličej... a vůbec takový ty maličkosti, co si člověk pořádně ani neuvědomuje, že je má :lol:
  • 0

#48 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 duben 2008 - 09:01:26

....takže pokud to chápu dobře - buď exponuješ nebo exploduješ.

pane kolego, druhá polovina této formulace mi přijde naprosto klíčová, taková definitivní, jako je náš společný boj proti hodně dlouhým sklům a těm, co používaj bezohledně tu druhou technologii
prostě fotíš na film, protože nic dalšího už není a nikdy nebude :o
  • 0

#49 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 10 duben 2008 - 13:57:19

Erstens se dá koupit a zweitens, kdyby někdo chtěl nitrovat, kyselina dusičná i sírová jsou k zakoupení, jedná s jaksi o běžné chemikálie. Ale jak jsem řekl, nepřeháněl bych to ve smyslu, jestli to náhodou nejde udělat ještě klasičtěji. To bychom mohli za chvilku daguerotipovat (jestli se to píše s tvrdým, neposmívejte se prosím...). Takže ve svých úvahách a následně činech zůstaňme u suchých desek, v době pro fotografii jistě nejkrásnější...
  • 0

#50 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 16 duben 2008 - 11:11:30

Sakryš nějak to tu najednou utichlo, jen aby to nebylo zas jen takový plácnutí do vody :) Nebylo by možný domluvit nějaký společný setkání nebo třeba i laborku, jako například při setkání velkoformátníků. Což takhle zkusit kontaktovat to Tech. museum a domluvit se s nima, možná by byli rádi a dali prostory??

Jenda
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních