Přejít na obsah


Fotka

Vazelína - retušování


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 adam

adam

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 17

Publikováno 21 duben 2008 - 12:24:01

Zdravím, v literatuře se píše o použití vazelíny pro retuš drobných škrábanců na negativu. Máte někdo zkušenosti s tímto postupem?
  • 0

#2 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 21 duben 2008 - 12:54:18

Zkus se podívat do knihovny zda tam nemají knihu od Koblice "Bezret nový způsob fotografie bez retuše".

Používá petrolej a to buď jím nedativ jen vyčistí - vlhký hadr s petrolejem, přetřít jím políčko, suchým vyčistit a pak jen mastnými prsty od petroleje negativ zbavit přejížděním dvěmi prsty chloupků a jde se zvětšovat.

Pokud je negativ více poškrábaný tak jej dává mezi skla s petrolejem a pokud to je opravdu hrozné tak si udělal vaničku s petrolejem do kterého negativ vloží a zvětšuje.

V knize má zajímavou ukázku a docela negativ zachránil. Hnidopiši by mu tam ještě věci na retuš našli, ale rozdíl je obrovský.

Citace z knihy:
"Normální negativ 6x6 cm byl nejdříve na rubu hluboce místy až do celuloidu poškrábán soustavou čar ocelovým perem a odřen hrubým skelným papírem. Na líci byla vyryta písmena, místy až rovněž do celuloidu."

Kromě vyrytých písmen na líci skoro vše v ukázce zmizelo.

P.S. Petrolej nemá vliv na stálost materiálu, tak se nemusíš bát, že by jsi nějakou chemickou reakcí film znehodnotil.

Hodně štestí.
  • 0

#3 Majlo

Majlo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 duben 2008 - 08:21:08

Ahoj. Mam podobnu otazku. Kupil som si zvacsovak a cez vikend som prvy krat zvacsoval z cb negativov. Tam kde mi ale pri skenovani nerobilo problem v PS vyretusovat prach prilepeny na negative si teraz neviem rady. A ako na potvoru su to tie snimky ktore sa mi najviac lubia. Takze moja otazka je. Pojde pomocou petroleju odstarnit aj prach prilepeny v emulzii ktory sa tam nalepil pocas schnutia negativu? A ked nie. mate na to nejaku inu fintu? Vdaka
  • 0

#4 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 23 duben 2008 - 07:36:33

Majlo:

Ano, na prach už jen protáhne negativ mastnými prsty jedním směrem přičemž jej drží směrem svisle dolu, aby se mu tam už další prah nechytal.
Já na prah používám balónek na klystýr, který koupíš za pár korun v lékárně a pokud nejde ofouknout tak negativ lehce přetřu jelenicovou kůží.
Musíš mít ještě vyčištěná skla, mezi které negativ vkládáš a už čekám otázku ano Koblic čistí skla také petrolejem, zalejí se mu rýhy pokud je poškrábané a pokud není tak to žádným ostrým zrníčkem prachu nepodře.
Upřímně bych to, ale nedělal, určitě se zase na skla po vyčištení chytá více prachu protože jsou mastná.
Tohle je právě ta zručná práce, která se odlišuje od digi, cvaknu, v programu si s tím pohraju a ono to i z tiskárny nějak vyleze. Tady musíš vyvolat, nazvětšovat a vyretušovat. pokud zvětšuješ mezi skla, tak se malému retušování asi nikdy neubráníš. Při trpělivé práci ti je odměnou zvětšenina, kterou jsi opravdu sám vytvořil svýma rukama. Od digi máš ještě výhodu, že pokud jsi dělal na baryt fotografie na papíře tě přežije a negativ se neztratí špatným přepsáním dat, kleknutím hardisku apod.
  • 0

#5 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 14 srpen 2008 - 21:21:47

Díky tohle jsem potřeboval vědět.
pro Notorius:Omlouvám se,že jsem zakládal nové vlákno,ale toto jsem musel nějak přehlédnout,jelikož jsem po tomto tématu v tomto foru pátral.
  • 0

#6 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 16 srpen 2008 - 20:38:15

Jeden kolega patolog používal ke stejnému účelu imerzní olej - lilo se to mezi mikroskopický preparát a čelní čočku objektivu mikroskopu. Popravdě... už jsem zapoměl, jak to funguje a proč se to dělalo.
Také kanadský balzám (opět mikroskopovací "lepidlo") by asi bylo možno použít (vlepit mezi mikroskopovací sklíčka). Jistě je to pracné, ale u cenných záběrů... Možná by stálo a pokus.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních