Přejít na obsah


Fotka

Panoramatická VF kamera


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
71 odpovědí na toto téma

#1 suggy

suggy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 duben 2008 - 18:30:45

Ví někdo, v jakých maximálních formátech jsou planfilmy k dostání?
Dík
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 duben 2008 - 18:38:35

Ví někdo, v jakých maximálních formátech jsou planfilmy k dostání?
Dík


Da se sehnat leccos zalezi jen na poctu kusu ktere odeberes :D celkem bezne se da sehnat 40x30
  • 0

#3 suggy

suggy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 duben 2008 - 18:42:51

Díky Dany
Jak tady prolízám Temnou, tak mi hráblo a rozhodl jsem se postavit panoramatickou komoru. 30x40 bych považoval za vyhovující. Pokud by měl někdo nějakou tu radu, uvítám. V rozumných mezích, bude moje vděčnost bezmezná
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 duben 2008 - 19:11:04

Díky Dany
Jak tady prolízám Temnou, tak mi hráblo a rozhodl jsem se postavit panoramatickou komoru. 30x40 bych považoval za vyhovující. Pokud by měl někdo nějakou tu radu, uvítám. V rozumných mezích, bude moje vděčnost bezmezná


No ja bych pokud nemas solidne zarizenou dilnu a nejsi opravdu velmi zrucny spis doporucil cestu ebay. Casem zjistis ze casova i materialova narocnost neni mala. Navic se to napoprve skoro nikdy nepovede. Alespon to psali vsichni kteri se do toho pustili.
  • 0

#5 suggy

suggy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 duben 2008 - 19:21:35

Měl jsem na mysli jednoduchý "bednaflex". Jen o třídu lepší, než "dirkon".
Formát daný jen formátem negativu, tedy žádné rotační sklo. Jinými slovy: místo deskáče na 30x40-poloviční deskáč cca15x40.
Přístup do slušné dílny bych měl a i pár zručných kamarádů taky.
  • 0

#6 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 duben 2008 - 12:00:50

no jestli Ti "staci" bedna na krajinu (tzn permanentne zaostrena na nekonecno), tak to se da stlouct velmi jednoduse, zadny mech, zadny ostrici mechanismus (snek/sanky), ani bys vlastne nepotreboval matnici - stacil by sportovni hledacek.
staci par kazet, sklo a kus preklizky.

mrkni se po mem nekdejsim odkazu na "Lintob" jednoho podobneho puristy.

hodne zdaru! KarelJ
  • 0

#7 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 28 duben 2008 - 16:17:48

Díky Dany
Jak tady prolízám Temnou, tak mi hráblo a rozhodl jsem se postavit panoramatickou komoru. 30x40 bych považoval za vyhovující. Pokud by měl někdo nějakou tu radu, uvítám. V rozumných mezích, bude moje vděčnost bezmezná


Doporucuji Kodak Panoram No4, uvidis, ze bude stacit.
  • 0

#8 suggy

suggy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 duben 2008 - 09:11:46

Kubikulo díky. Na jaký je to formát? A je někde na netu k vidění.
St.
  • 0

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 29 duben 2008 - 09:34:43

Google znáš?
  • 0

#10 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 29 duben 2008 - 11:31:38

V jedné knížce o stavbě všelijakých monster jsem narazil na vyrobenou TLR na formát 9x18 palců, tedy asi 23x46 cm. V technickém popisu je uvedeno: Film load 9 1/2 in rollfilm, 85 exposures. Taže asi někdo vyrábí film široký 9,5 palce o délce 40m. Ani si takový filmeček nedokážu představit, a vyvolávání už vůbec ne.
  • 0

#11 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 29 duben 2008 - 11:54:52

V jedné knížce o stavbě všelijakých monster jsem narazil na vyrobenou TLR na formát 9x18 palců, tedy asi 23x46 cm. V technickém popisu je uvedeno: Film load 9 1/2 in rollfilm, 85 exposures. Taže asi někdo vyrábí film široký 9,5 palce o délce 40m. Ani si takový filmeček nedokážu představit, a vyvolávání už vůbec ne.


Jen pro zajímavost, co je to za knížku?
  • 0

#12 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 29 duben 2008 - 12:07:54

John Evans: Adventures with pinhole and home-made cameras
  • 0

#13 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 29 duben 2008 - 18:03:45

Kodak panoram no.4:

http://www.kodaksefk...ramoriginal.htm
  • 0

#14 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 29 duben 2008 - 18:06:23

střední formát 6x18 - jako kubikula.
  • 0

#15 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 29 duben 2008 - 18:06:56

odkaz:

http://www.kodaksefke.nl/1panoram.htm

sorry:-)
  • 0

#16 suggy

suggy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 duben 2008 - 18:52:24

Díky všem. Kolem toho kodaka bych asi chodil po špičkách a jen bych ho oprašoval. Ale vážně, chci dělat kontakty a proto potřebuju velký formát. Jak napsal Karel, stačil by mi opravdu jen jednoduchý "Bednaflex" bez zaostřování, nebo jen s primitivním zostřováním. Ovšem, se stavbu budu moct začít až podle toho, jaké sklo se mi podaří sehnat. Část s matnicí a kazetami mám už vykoumanou.
St.
  • 0

#17 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 29 duben 2008 - 19:10:09

Suggy jeden čistě můj soukromý názor. Bedna flex je jedna věc panaroma druhá. Ono totiž ten "jezdící objektiv má taky tu svoju perspektivu, že jo? Nebudeš tomu věřit, ale těmito krabičkami od kodaku se dá fakt fotit, jak konečně dokazuje i Kubikula se svými brejlovými panoramaty.
Je to sice na střední formát, ale kubikula má i ten velkoformátový. Koneckonců, udělej si výlet a mrkni se Brumova-Bylnice kubikula tam má od soboty výstavu sých panoratických pražských zákoutí focených panoramem. Tady sa člověk nažere aspoň toho šmakovního, víme?

Tož tak.
  • 0

#18 suggy

suggy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 duben 2008 - 19:15:18

Ještě jedna věc by mě zajímala. Poraďte, jak vypočítat tzv. hyperfokální (doufám že je to správně) vzdálenost a také jak spočítat jaký je třeba výtah při zaostření na bližší vzdálenost než "nekonečno". F+x
Přišel jsem o jediněčnou knížku (podle hesla: "co nechceš mít, tak pujč") J. Kulhánka "Černobílá fotografie", kde všechny vzorečky byly. Tak než budu mít jinou, tak si dovolím obtěžovat.
St.
  • 0

#19 suggy

suggy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 duben 2008 - 19:18:28

Suggy jeden čistě můj soukromý názor. Bedna flex je jedna věc panaroma druhá. Ono totiž ten "jezdící objektiv má taky tu svoju perspektivu, že jo? Nebudeš tomu věřit, ale těmito krabičkami od kodaku se dá fakt fotit, jak konečně dokazuje i Kubikula se svými brejlovými panoramaty.
Je to sice na střední formát, ale kubikula má i ten velkoformátový. Koneckonců, udělej si výlet a mrkni se Brumova-Bylnice kubikula tam má od soboty výstavu sých panoratických pražských zákoutí focených panoramem. Tady sa člověk nažere aspoň toho šmakovního, víme?

Tož tak.


Kurňa, dneska jsem přes Brumov jel. Já vím, brzo...
To jsou věci
  • 0

#20 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 29 duben 2008 - 20:51:04

Sudek si udělal komoru 10x30 a snad ve Fomě mu do toho řezaly filmy. Pokud se ti podaří postavit a sehnat objektiv s dostatečně velkým obrazovým kruhem asi to bude fajn, ale takové jedno cvaknutí bude stát hromadu peněz.
  • 0

#21 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 duben 2008 - 08:41:38

Sudek si udělal komoru 10x30 a snad ve Fomě mu do toho řezaly filmy. Pokud se ti podaří postavit a sehnat objektiv s dostatečně velkým obrazovým kruhem asi to bude fajn, ale takové jedno cvaknutí bude stát hromadu peněz.


to ani ne...... vem si, ze i kdyby list 24x30 stal 60 Kc, tak cvaknuti mas za polovic. A kolik tech cvakancu udelas? kdyz pojedes na 6x12 tak mas jeden hnedle za dvacku....

Jen do toho! KarelJ
  • 0

#22 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 30 duben 2008 - 09:11:07

Sudek si udělal komoru 10x30 a snad ve Fomě mu do toho řezaly filmy. Pokud se ti podaří postavit a sehnat objektiv s dostatečně velkým obrazovým kruhem asi to bude fajn, ale takové jedno cvaknutí bude stát hromadu peněz.


měl jsem dojem, že fotil právě Kodakovou kamerou Panoram... ?
  • 0

#23 suggy

suggy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 duben 2008 - 10:36:30

Sudek si udělal komoru 10x30 a snad ve Fomě mu do toho řezaly filmy. Pokud se ti podaří postavit a sehnat objektiv s dostatečně velkým obrazovým kruhem asi to bude fajn, ale takové jedno cvaknutí bude stát hromadu peněz.


měl jsem dojem, že fotil právě Kodakovou kamerou Panoram... ?


No, všude se píše, že fotil kodakovou komorou 10x30. Ale kodak na tenhle formát se mi ještě nepodařilo na netu najít.
  • 0

#24 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 30 duben 2008 - 11:14:42

řekl bych, že šlo právě o tu Panoram No.4. (formát přibližně 9x30)
V úvodu ke knize fotografií Ivana Lutterera (taktéž velmi dobré panoramatické fotografie) je trochu příběh Sudkova Kodaku trochu popsán, kdo ji měl po Sudkovi a kde je dnes. bohužel si to nepamatuju
  • 0

#25 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 duben 2008 - 11:29:33

.... Poraďte, jak vypočítat tzv. hyperfokální (doufám že je to správně) vzdálenost a také jak spočítat jaký je třeba výtah při zaostření na bližší vzdálenost než "nekonečno". ......
St.


hyperfokalka je zalezitost dana ohniskem, clonou a rozptylovym krouzkem (CoC- circle of Confusion). Takze napred si musis udelat jasno alespon v tom krouzku (definuje prumer tecky na filmu, ktera bude na zvetsenine vnimana stale jako bod a ne jako skrvrna/plocha. Pro kontakt je to mene kriticke ponevadz se nezvetsuje, takze nezalezi na vyslednem formatu printu, ale jen na vzdalenosti ze ktere se pozoruje. lidske oko dokaze rozlisit 5 car na mm ze vzdalenosti 25 cm. Na velke fotografie se divame z jeste vetsi dalky......
Ale pro vyse uvedeny pripad je CoC tedy petina mm - 0.200.

Kdyz to zadas do pocitadla hloubky ostrosti (DoF) spolu s ohniskem a clonovym cislem vypadne Ti hyperfokalni distance.

Stejne to budes muset doladit presne s ohledem na nepresnosti pri zasunuti kazety do stroje.......

jedno sikovne pocitadlo DoF je tady

Hodne zdaru a sorry pokud byl popis zbytecne podrobny. Snad to bude k uzitku jinym.

KArelJ
  • 0

#26 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 duben 2008 - 11:38:51

jeste detail.......... nepopsal jsem jak spocitat ten vytah..... to nevim, ale i kdybys mel nejake exaktni numero, tak se nevyhnes doladovani..... takze paklize to nevymyslis jinak, tak bych sel pres matnici- trba ji muzes umistit do kazety pred dokoncenim misto te podlozky co je pod filmem a titrovat ostrost ze spocitane hyperf. vzdalenosti od nejakeho vyrazneho objektu s liniemi (idealni je panelak:)).

Takze je jasne, ze napred si musis opatrit sklo, ktere potom postupne obtluces drevem a zada budes resit az nakonec.... mozna muzes postupovat pres jednoduchou optickou lavici s pytlem od fotopapiru misto mechu abys ten spravny vytah nasel.

K,
  • 0

#27 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 30 duben 2008 - 14:13:39

Ahoj, krapet nestiham, tak tedy pozde a ve zkratce
Kodak Panoram No1 je na svitek zhruba jako dnesni a dela pole cca 6x18
Kodak Panoram No4 je na svitek sire cca 10cm a delka pole je 30 cm
S No 1 mam od prosince nafoceno radove 100 negativu a dnesni svitek tam jde s velkou opatrnosti celkem normalne uzivat
S No 4 mam jeden test, 4 hodiny jsem vymyslel, rezal a zakladal film. Priste to bude lepsi. Jedna z chyb bylo zapomenout zalepit diru po cervenem sklicku v zadni stene.
Jinak snad na svete existuji dva vyrobci (UK a US) kteri na zakazku rezou film a motaji ty velky civky.

Jeste si dovolim malou reklamu a moji vystavu:
www.fotoandromeda.cz
  • 0

#28 suggy

suggy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 květen 2008 - 15:27:59

Ale jak tak sleduju, sehnat objektiv na VF bude asi dost velký problém. Šmejdím po netu už pěknou dobu a zatím jsem na nic nenarazil. Buď nic není, nebo nevím kde hledat.
St. :twisted:
  • 0

#29 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 1 květen 2008 - 16:08:00

Suggy, nezoufej. Spočítal jsem si, že při formátu 15x40cm bude uhlopříčka cca 427mm. To znamená, potřebuješ objektivy s minimálně takhle velkým zobrazovacím kruhem. No a přehled takových to objektivu je na http://www.largeform.../LF11x14in.html. Ikdyž je to trošku jiný rozměr, ale je to hodně blízko a navíc přehledně. Jednotlivé typy objektivu už na e-bayi a jinde najdeš snadno.
  • 0

#30 suggy

suggy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 květen 2008 - 16:43:59

Moc dík za link. Tak jsem se dopracoval k nabídkám jednotlivých skel. Ale spadla mi čelist. Nečekal jsem, že seženu objektiv za dvě piva, ale desítky tisíc ja na mě skutečně mnoho.
Měl jsem na mysli spíš sklo z nějakého doslouživšiho deskáče. Ba ani závěrku nepovažuji za nezbytnou. Počítám s časy 1s a delší.
Spočítal jsem si, že bych mohl použít sklo pro 24x30, kde je úhlopříčka cca 385 mm. to je jen o cca 3 cm méně než u mého plánovaného 13,5x39.5, což by se snad dalo velkou clonou eliminovat.
  • 0

#31 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 1 květen 2008 - 16:56:07

No pokud hledáš starší kousky, tak inspiraci najdeš tady: http://www.largeform...cter-optik.html Jsou tam tabulky i ruských objektivů, předpokládám že jsou bez uzávěrky, což by snad až tak nevadilo.
  • 0

#32 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 1 květen 2008 - 17:01:11

A ještě jeden přehled - http://www.hevanet.c...ice_lenses.html z kterého by se dal vytáhnout G-Claron, který by nemusel stát majlant.
  • 0

#33 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 1 květen 2008 - 17:02:54

No a tady jeden kolega vybral objektivy na formát 7x17"
http://www.hevanet.c...s/ulfstart.html
  • 0

#34 suggy

suggy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 květen 2008 - 17:13:24

Takže mi radíš hledat jmenovitě určitá skla, než vybírat z toho, co se nabízí?
  • 0

#35 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 1 květen 2008 - 17:43:41

Ogaři, spekulací na téma kdo má včilkaj panoramatické kamery Sudkovy, možeme vyřešit.
Každý, kdo o tym neco ví, tož je mu známo, že je obě vlastní nejaký pan fotograf ZŘ z Praglu alias Kubikula. A má je obě :twisted:
  • 0

#36 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 1 květen 2008 - 17:53:25

suggy: spíše bych to viděl takhle: sepsat si které se hodí - třeba podle ohniska - zobrazovacího úhlu (tohle trošku v tvém případě nesnadné díky panoromatickému poměru stran) a třeba toho jak jsou ostré nebo dalších parametrů. Pak si zjistit co který stojí a jak často jsou dostupné (třeba na ebayi) no a pak už budeš vědět přesně co si můžeš dovolit. No a dostaneš třeba tři kandidáty, které budeš pravidělně sledovat na ebayi - případně jinde a čas od času se porozhlídneš i po ostatních... No.. a dopůlroku to máš doma :twisted:
  • 0

#37 suggy

suggy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 květen 2008 - 17:56:20

Takže tudy na to...
Moc díky za odpověď
  • 0

#38 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 1 květen 2008 - 19:34:48

Ještě mne napadlo něco k vhodnému ohnisku. Vycházím z 90mm objektivů, které se nejčastěji používají na formátu 6x17cm - uhlopříčka je 179mm. Takže obdobně pro ten tvůj formát by měl být optimální objektiv cca 192mm, což je trošku problém, protože to chce širokoúhlý.. a těch moc není...
  • 0

#39 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 1 květen 2008 - 20:01:12

A protože mi to nedalo, přepočítal sem si tvou uhlopříčku, tak sem ti našel na ebayi nejvhodnějšího a patrně zrovna nejdostupnějšího kandidáta - tošku neobvyklý ale naprosto vhodný Kowa Graphic 240mm
  • 0

#40 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 1 květen 2008 - 20:19:46

pak ještě přichází v úvahu kodak wide field ektar 250mm. ten vykreslí 422mm
  • 0

#41 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 květen 2008 - 09:51:38

dokud nemas sklo tak zacni s dirkovou verzi. Hodne Ti to napovi pro dalsi kroky ve verzi se sklem.

K.
  • 0

#42 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 5 květen 2008 - 17:20:12

Trošku se to téma tady rozbíhá.

VF skla jsou na větší a větší bedny, taky větší a těžší, dražší a vzácnější.
Se závěrkama je to pak také větší a větší potíž. Nedávno se mi celkem levně podařilo sehnat Apo-Tessara 90cm, ale samotné sklo je těžší než slušná 9x12 výbava a na závěrku mohu zapomenout.

Je otázka, jestli tu není osvětář, podobně jako jsou tu osvětáři chemici, který by řekl jak na stavbu jednoduchých VF skel. Čím větší formát, tím by to bylo zajímavější. Ono by to mělo asi různý optické vady, ale mohlo by to mít takovej šmrnc.

Jinak ještě k tématu panoram. Opravdu je něco dost jiného „nepravé“ „řezané“ panorama a „pravé“ panorama s „běžícím objektivem“. Bylo by to na delší pokec, ale mám možnost dělat oboje a porovnávat. To pravé mi přijde mnohem malebnější i když to tlačí do středového horizontu. A také mi to přijde pro oko diváka přirozenější, přestože to kouzlí s liniema. Je to prostě jako když se ohlídnete…
  • 0

#43 suggy

suggy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 květen 2008 - 17:16:14

Lidičky, při svém pátrání po objektivu jsem narazil na kámoše, který má vhodný (snad) objektiv a je ochoten ho odprodat. Jenže problém je v tom, že neměl jak zjistit velikost obrazového kruhu (a tím, na jaký max. formát je určen). Po dnešním telefonátu jsem zdělil následující údaje:
Tessar (Carl Zeis) 4,5/300,bez závěrky, je osazen na destičce srovnatelné velikosti s destičkou pod objektivem na jeho dřeváku 24x30. Průměr objektivu odhadl kámoš na cca 100-120 mm. Víc tam (krom výr. čísla) nevyčetl. Může mít někdo z vás představu o jaký objektiv se jedná? Respektive na jaký formát? Potřebuji min. na 24x30. Ale za tu cenu (700,-kč) ho beru v každém případě. Mám dřeváček na 18x24 cm bez skla, tak se může hodit tam.
Suggy
P.S. ještě ho požádám o nějakou fotku toho objektivu
  • 0

#44 PetrH

PetrH

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 68 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 15 květen 2008 - 20:10:57

Kubikula: "jak na stavbu jednoduchých VF skel" o tomhle tématu existuje kniha, měla by být přesně pro nadšence co si staví vše na koleni. Bohužel si v tuto chvíli nevzpomenu na jméno, zkusím ho někde vyšťourat.
Na který formát(y) je zaměřena také nemám zdání, ale pro digitalisty nejspíš nebude :-)
(To lze určitě vygoooglit.)
Jo, a je anglicky.
  • 0

#45 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 16 květen 2008 - 09:16:38

"jak na stavbu jednoduchých VF skel" o tomhle tématu existuje kniha, měla by být přesně pro nadšence co si staví vše na koleni.


na první pokus jsem to na Libris.cz nenašel, ještě budu hledat, ale třeba někdo ví :roll:

dík za info
  • 0

#46 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 16 květen 2008 - 14:03:44

Nějaké objektivy jsou v této knize: Alan Greene, Primitive photography.
Na www.libris.cz jsem ji objednával loni, snad ještě bude.
  • 0

#47 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 16 květen 2008 - 14:40:47

Nějaké objektivy jsou v této knize: Alan Greene, Primitive photography.
Na www.libris.cz jsem ji objednával loni, snad ještě bude.


To vypadá velmi zajímavě a v prodeji je za cca 700Kč. Můžu tě poprosit o názor na tu knížku, líbí?
  • 0

#48 PetrH

PetrH

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 68 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 16 květen 2008 - 16:19:21

Kubikula: Jo, to je ono, z Amazonu jsem vytáhl část recenze té kapitoly, co tě bude asi zajímat nejvíc:

Alan Greene: Primitive Photography: A Guide to Making Cameras, Lenses, and Calotypes

Chapter 3, "The Lens", is dedicated to making 4 types of lenses: the singlet (landscape lens), the symmetrical duplet (periscopic lens), the asymmetrical duplet (portrait lens), and the symmetrical triplet. These lenses may be used with a modern view camera by substituting the appropriate lens board. Instructions for making lens boards for both cameras from the previous chapter are provided. This chapter also does a nice job of explaining the basics of simple, combined, and compound lenses and the properties of lenses in general: focal length, angle of view, circle of illumination, aperture, transmittance, and various types of aberration.

Acer: Kniha mě rovněž zaujala, velmi se přimlouvám za přidání vlastního názoru. Díky!
Recenze ze zahraničí jsou nadšené.
  • 0

#49 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 16 květen 2008 - 18:34:01

Ona je ta knížka celá zaměřená kalotypii a slaný proces, ale většina návodů je po mírných úpravách použitelná i pro normální materiály. Pro nadšence, kteří si kdeco staví sami doma je tam spousta užitečných nápadů - stavba kazet, jednoduchých těl, objektivů. Obsahově je docela dobrá, ale za ty peníze už jsem viděl lépe zpracované knihy. Přesto nelituji, že jsem do ní investoval.
  • 0

#50 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 19 květen 2008 - 16:23:34

Ona je ta knížka celá zaměřená kalotypii a slaný proces, ale většina návodů je po mírných úpravách použitelná i pro normální materiály. Pro nadšence, kteří si kdeco staví sami doma je tam spousta užitečných nápadů - stavba kazet, jednoduchých těl, objektivů. Obsahově je docela dobrá, ale za ty peníze už jsem viděl lépe zpracované knihy. Přesto nelituji, že jsem do ní investoval.


Dík za informace. Asi při prvním nákupu na Libris jí tam přihodim, nedá mi to.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních