Přejít na obsah


Fotka

SOKOL Automat


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
15 odpovědí na toto téma

#1 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 1 květen 2008 - 07:41:06

Zdravím,

neposílejte mě hned k šípku :-)

dostal se mi zdarma do rukou dálkoměr Sokol automat. A nevím si s ním vůbec rady. Ano, asi mi poradíte jarní procházku na nejbližší skálu a rituální vrh sovětem, ale já teď pořízení dálkoměru tuze řešil a tohle mi přišlo vhod pro první seznámení se.

Problém je v tom, že nemohu na netu najít manuál, či aspoň popis. Můj sokol krásně ostrí, asi i měří, nicméně nemohu jej natáhnout. Tak mě napadá, jestli je prostě rozbitej, nebo má třeba běkde nějakou tajnou páčku :-) nebo blokaci bez filmu atp.

Dál je na objektivu clona napevno na poloze A - rovněž nejde za použití rozumné síly měnit.

A hloupost na konec - objektiv je předpokládám nevýměnný...

nu, to je tak vše. Čekám na svoji super pressku a nevim si rady ani se sokolem :-(

díky
  • 0

#2 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 1 květen 2008 - 09:05:03

Myslim, že se Ti tu nikdo smát nebude, ostatně řada lidí tady s ním taky fotila nebo ještě fotí.

Dostal se mi do rukou Sokol 2 v dost podobném stavu. Nešel natáhnout a byl zaseklý v poloze A.

Natáhnout nejde pravděpodobně proto, že už je natáhnutý a naopak se nedaří spustit závěrku. Já jsem ten svůj musel otevřít (zdola) a trochu mu pomoct, potom už to šlo pěkně.

A mód má tuším asi pojistku, je někde poblíž na objektivu. Zmáčknout a pak otáčet. Pokud tam pojistka není nebo nepomáhá (jako to bylo u mého) navrhuju použít více než rozumné síly. Ten můj to poprvé vyžadoval, teď to jde krásně.

Objektiv výměnný není. Celkově se ten foťák špatně opravuje, lepší někde najít jiný (často zadarmo).

Snad to pomůže.
  • 0

#3 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 květen 2008 - 11:46:45

Sokol si koupil kdysi dávno jeden známý. Fotografoval dobře ale měl zvláštní závadu, už si to dobře nepamatuju. Při natažené závěrce (nebo při nenatažené?) se nesměla natáhnout samospoušť. Pak se to takhle zaseklo a foťák musel do opravy. Bylo to výslovně uvedeno v návodu, tučným písmem.
  • 0

#4 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 1 květen 2008 - 12:16:19

aha... nu, obojí zní pravděpodobně. taky si myslím, že jde o zablokování závěrky v nataženém stavu. tak to zkusim rozebrat, tolik zas nestál (nic :twisted:)

u objektivu ta pojistka je, ale právě jsem asi na to nešel dostatečně po sovětsku. přitlačím, uvidím.

samospoušť ani nevim, jestli tam je, ale i to by mohl být problém.

nijak na tom přístroji nelpím, ale když už se mi dostal do pazour, ten dálkoměr v něm je velmi pěkně fční.

díky moc!
  • 0

#5 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 květen 2008 - 15:43:41

Pokud závěrka nejde natáhnout, pravděpodobně natažená už je. Že nejde spustit nemusí být závada! Když máte nastavený režim A (pevný čas a clonu dává automatika), tak v případě, kdy expozice vychází delší než 1/30s při cloně 2,8 se závěrka nespustí. To samé se opakuje v případě, že je vyplácaná baterka, což se stane velice brzy, když někdo nechá foťák natažený. Obroučkou pro volbu clony lze otáčet pouze když je natažená závěrka, současně se musí zmáčknout plechová pojistka pod objektivem. Hlavně nepoužívat žádnou "větší" sílu, tímto způsobem pak vznikají fámy typu Pentacon Six je poruchovej, ruská technika nic nevydrží a podobně...
  • 0

#6 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 1 květen 2008 - 16:38:10

nu, to mi moc smysl nedává. závěrka je tedy natažená, páč to nejde natáhnout, ale zároveň by tedy mělo jít pohybovat s clonovým kroužkem, což nejde - i při použití pojistky.
  • 0

#7 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 1 květen 2008 - 16:40:30

každopádně najisto zkusim tu bateku. sice měří (tedy navrhuje nějaké hodnoty), ale možná je vážně v háji

díky
  • 0

#8 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 květen 2008 - 21:37:19

ty expoziční hodnoty co to ukazuje jsou furt stejné, nebo se mění? Když není natažená závěrka, tak se zobrazuje posledně naměřená hodnota před cvaknutím. U mě to aspoň tak fungovalo. Až když se natáhla závěrka, zobrazovaly se aktuální hodnoty.
  • 0

#9 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 2 květen 2008 - 04:43:26

no, ty expoziční hodnoty... už propadám beznaději. většinou to přelítne na nějakej červenej obdélníček. za jakýchkoliv svetelných podmínek na jakékoliv ISO. baterky jsem taky zkoušel měnit, ale nepomohlo.

nu nic... jdu vyvolávat
  • 0

#10 FION76

FION76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 květen 2008 - 08:03:35

no ono ten červený obdelníček znamená, že automatika blokuje závěrku. Ale to asi bude fakt baterka slabá, když k blokaci docházelo za jakýchkoli světelných podmínek, jak říkáte. Ono ... podle manuálu ... jestli je baterka ještě dobrá, nebo ne, se zkouší tak, že se v režimu A přidrží takové malé šoupátko nad páčkou pro natahování filmu, a to až nadoraz k vyznačené šipce. A dívaje se do hleáčku se namáčkne do poloviny spoušť. Pokud se objeví napravo v hledáčku hodnoty 16/500, tak je baterka v pořádku. No včera sem to schválně zkoušel s baterkou měněnou snad někdy po devětaosmdesátém a fungovalo mi to... Ale pokud ste měnil baterky? Snad očistit kontakty u baterky?
  • 0

#11 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 2 květen 2008 - 08:56:55

dělal jsem obé... ale k čemu je ten čudli mi vrtalo hlavou.... přesto to eště zkusim. DÍKY!
  • 0

#12 mr.nobody

mr.nobody

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 říjen 2009 - 19:08:36

dobrý den, U sokola 2 mi jde ztuha ostřící prstenec, zřejmě by chtěl nové mazání. Nevíte někdo, jak se dostat dovnitř objektivu abych mohl vyčistit a promazat příslušné třecí plochy? Díky :D
  • 0

#13 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 8 říjen 2009 - 07:10:49

Tak jako u jiných aparátů... Dřív či později tě nemine sundat celý objektiv i se závěrkou na destičce. A tam je u Sokola kámen úrazu, protože přitom ti vyskočí kolíčky z drážek v mechanismu, který jednak spojuje nastavení času a clony a jednak se jím se přenáší nastavení závěrky na zobrazení v hledáčku. Než to pak dáš ve správné poloze dohromady, tak si mákneš.

BTW: Závěrka Sokola má dva unikáty:
- díky komplikovanému mechanismu spřažení clony a času (ketrý je u jiných aparátů řešen elektronikou) je to snad nejsložitější závěrka na světě. Tomu odpovídá taky poruchovost... Jediný další aparát, který takovou závěrku používá, je Fujica 35 Auto-M.
- je to jedna z mála výjimek, kdy Sověti na něco řádně koupili licenci a ne jen jednoduše okopírovali. Závěrka se původně jmenuje Copal Magic B.
  • 0

#14 mr.nobody

mr.nobody

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 říjen 2009 - 19:04:40

A neměl bys nějaký stručný popis, jak to odmontovat? Zatím jsem dokázal sundat kryt lightmetru, ale dál jsem se nedostal. Po obvodu ostřícího prstence jsou nějaké tři šroubky, ale když jsem je odšrouboval, stejně jsem nic neuvolnil. Díky
  • 0

#15 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 9 říjen 2009 - 17:31:56

To bohužel ne, sám to dělám intuitivně, podle zkušenosti a postup demontáže si fotím, abych to pak dal dohromady. Myslím ale, že z této strany se dostaneš na závěrku, ale ne na závit ostření. K tomu budeš muset sundal celý objektiv, jak jsem psal výše. To se dělá zpravidla tak, že se odtrhnou přední polepy a tam už je vidět obvykle čtyři šroubky kterými je deska s objektivem upevněná k tělu. Zkus hledat návod na webu, často se něco najde.
  • 0

#16 mr.nobody

mr.nobody

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 říjen 2009 - 21:32:30

ok, díky, zkusím to :D
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních