Přejít na obsah


Fotka

Pokovení zrcátka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 14 květen 2008 - 17:08:03

Zdravím, tak jsem si řekl,že bych udělal něco pro svého sixe a nedávno zakoupenou Yashicu D a nechal trochu oživit zrcátka.Měl jsem zkušenost s prvotřídním pokovením 20 cm zrcadla pro astrodalekohled ,které jsem si před x lety nechal provést v Přerovské Meoptě.Operace tehdy byla rychlá,cena vzhledem k ploše velmi akceptovatelná.I vzal jsem a napsal do uvedené firmy dotaz na zrcátka k výše jmenovaným strojům.Jeden mail jsem ještě napsal společnosti ATC ,rovněž z Přerova,která dělá pouze astrooptiku . Odpověď sice se zpožděním ,ale přece. Meopta-pokovení by provedla za 1000 Kč. !!! ,za míň prý nesmí brát objednávky,ATC za cca 820,- !!! Kč. Tedy to jsem opravdu nečekal,obzvláště vzhledem k předchozí cenové zkušenosti.Takže tudy tedy cesta rozhodně nevede.Jsem mírně řečeno rozčarován.
  • 0

#2 moskva4

moskva4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 květen 2008 - 17:19:24

Prohledej http://www.astro-forum.cz/ něco tam určitě najdeš.....
  • 0

#3 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 14 květen 2008 - 17:20:55

někde se to tu už psalo...
L.E.T. OPTOMECHANIKA Hostivařská 62 Praha ( tel. 271 960 159 ) cena cca 150,-
tohle jsem vyčet ze starší brožurky o rolleiflexu
  • 0

#4 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 14 květen 2008 - 17:31:09

Ad Moskva 4 : Ono asi není ani moc hledat co.Buď podomácku stříbřit-to ale vzhledem k vlastnostem takového povrchu ani náhodou nechci,nebo to napaření hliníku + SiO2 ochranná vrstva-vyzkoušená klasika.
Ad Nimrod : jak stará je ta brožura ? Informovat se na uvedeném čísle sice mohu,ale předpokládám,že těch 150,- Kč už bude velmi neaktuální cena.Každopádně dík za reakce.
  • 0

#5 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 14 květen 2008 - 17:46:40

Ad Moskva 4 : Ono asi není ani moc hledat co.Buď podomácku stříbřit-to ale vzhledem k vlastnostem takového povrchu ani náhodou nechci,nebo to napaření hliníku + SiO2 ochranná vrstva-vyzkoušená klasika.
Ad Nimrod : jak stará je ta brožura ? Informovat se na uvedeném čísle sice mohu,ale předpokládám,že těch 150,- Kč už bude velmi neaktuální cena.Každopádně dík za reakce.


je z roku 2004. zkus zavolat, za to skoro nic nedáš :)
  • 0

#6 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 14 květen 2008 - 17:49:45

Zítra to číslo testnu a dám vědět.Dík.
  • 0

#7 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 21 květen 2008 - 13:34:01

Tak já jen pro ty ,co by měli neodbytnou potřebu tuto úpravu spáchat.Volal jsem na Nimrodem uvedené číslo,skutečně existuje.Zrcátka standardně hliníkují a opatřují SiO2 vrstvou,takže jako ATC nebo Meopta. Cenu by viděli kolem 200,- Kč. Opravdu nechápu,co je to v Přerově za lidi.Hlavní věc je ,jak mi v mailu Přerováci zdůrazňovali,že boj o přežití je v současné světové konkurenci značný a malý český zákazník ne příliš zajímavý-to zhruba doslova.
  • 0

#8 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 21 květen 2008 - 14:27:30

Tak já jen pro ty ,co by měli neodbytnou potřebu tuto úpravu spáchat.Volal jsem na Nimrodem uvedené číslo,skutečně existuje.Zrcátka standardně hliníkují a opatřují SiO2 vrstvou,takže jako ATC nebo Meopta. Cenu by viděli kolem 200,- Kč. Opravdu nechápu,co je to v Přerově za lidi.Hlavní věc je ,jak mi v mailu Přerováci zdůrazňovali,že boj o přežití je v současné světové konkurenci značný a malý český zákazník ne příliš zajímavý-to zhruba doslova.


pokud to tam budeš dávat, tak dej vědět, přidal bych se. díky
  • 0

#9 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 14 listopad 2008 - 14:29:52

musí se tam dávat ta SiO2 vrstva, když se na to stejně nešahá?
resp. stačí udělat ten povrch tak, jak jsou pokoveny vnitřky parabol reflektorů u aut? oni tam možná vlastně taky dají tu ochr. vrstvu.
  • 0

#10 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 14 listopad 2008 - 16:46:42

mám pocit, že bez vrstvy by hliník zoxidoval a tudíž zšednul
  • 0

#11 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 14 listopad 2008 - 19:52:57

Na hliník je potřeba dát ochr. vrstva, jinak by časem zešednul a mohl by se odprášit.
  • 0

#12 fotojiri

fotojiri

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 7 březen 2009 - 20:08:19

Potřeboval bych pokovit osleplé zrcátko u dálkoměru, jak je to s tím stříbřením? Máte s tím někdo zkušenosti? Vzhledem k rozměru sklíčka cca 7x15mm se mnou v Meoptě či jinde asi nebudou chtít kamarádit.
Jirka
  • 0

#13 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 9 březen 2009 - 13:40:33

Potřeboval bych pokovit osleplé zrcátko u dálkoměru, jak je to s tím stříbřením? Máte s tím někdo zkušenosti? Vzhledem k rozměru sklíčka cca 7x15mm se mnou v Meoptě či jinde asi nebudou chtít kamarádit.
Jirka

Doporučuji se zaptat p. Doležala (pokud nemáte kontakt, tak mi napište zprávu), dá vám kontakt na firmu v Praze. Každopádně dneska se zrcátka pokovuje hliníkem, nikoli stříbrem, ale výsledek je stejný.
  • 0

#14 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 9 březen 2009 - 16:55:26

To jsem sám zvědav. Zrcátko do dálkoměru je totiž polopropustné a vyrábí se spíše postupem podobným jako antireflexní vrstvy. Téměř s určitostí není vrstva hliníková, já bych si tipl nikl nebo kadmium nebo nějaký kysličník.
  • 0

#15 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 22 leden 2016 - 10:50:27

Pro info:

Pokovení zrcátka do Rolleicordu a hranolu do Edixy výtečně provedli v Preciose Turnov. Trvalo to asi týden a stálo to tři stovky. Nevýhodou je, že se to musí vyřizovat osobně.  


  • 0

#16 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 26 červenec 2023 - 21:55:16

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat, zda se dá i dnes opravit zrcátko a hlavně hranol. Na Pentax Spotmatic 1000 se nachází velká černá čára přes hledáček. Nejspíš jde o nějaké porušení v důsledku rozpadáni molitanu… nedokážu to ale s přesností určit.


Dekuji, M.

Viz. obrázek - https://i.redd.it/4dzrxe1l2sb21.jpg
  • 0

#17 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 180 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 27 červenec 2023 - 07:36:26

Zkoušel jsi to z toho zrcátka vyčistit/vyleštit? Hranol by neměl být zasažen, nachází se pod ním matnice(focusing screen). Koukni zde: https://commons.wiki...oss_section.svg

Pokud se to zasekalo do ní(matnice), tak to už asi nepůjde odstranit, ale dala by se pravděpodobně vyměnit. Jen ji sehnat... https://uscamera.com...1-ground-glass/


  • 0

#18 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 27 červenec 2023 - 10:06:18

Zkoušel jsi to z toho zrcátka vyčistit/vyleštit? Hranol by neměl být zasažen, nachází se pod ním matnice(focusing screen). Koukni zde: https://commons.wiki...oss_section.svg
Pokud se to zasekalo do ní(matnice), tak to už asi nepůjde odstranit, ale dala by se pravděpodobně vyměnit. Jen ji sehnat... https://uscamera.com...1-ground-glass/


Zdravím je to bohužel hranol. Je to častá bolest Spotmaticů o které jsem samozřejmě nevěděl, kolem matnice je nějaká pěna, která způsobuje zmíněnou oxidaci… otázkou je, jak popřípadě provést opravu. Sám nehodlám rozdělávat aparát a zde pochybuji zda by nějaký technik měl možnost ten hranol ,,opravit”…

Nebo víte někdo jak s tím? Jakákoli rada vítána. :-)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních