Přejít na obsah


Fotka

Yashica D - jak opravit/vycistit zaverku?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
22 odpovědí na toto téma

#1 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 25 květen 2008 - 15:14:48

Ahoj,
koupil jsem Yashicu v "nejlepsi kondici" ktera se projevuje tim ze 1/500 trva cca jednu vterinu, u ostatnich casu je to podobne. Nekdy se chytne a exponuje presne, vetsinou ne. Take dost casto nereaguje spoust, musi se mackat vickrat. Nikdy jsem se v aparatech nevrtal, ale dat to do servisu by nekolikanasobne prekrocilo cenu. Netoula se nekde na netu navod jak to rozebrat, vycistit a smontovat, pokud mozno bez toho aby mi jako obvykle zustalo par sroubku bokem? Diky za pomoc.
  • 0

#2 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 25 květen 2008 - 15:23:36

yashica d service manual

Dozvíš se, jak to celé rozebrat, ale o závěrce tam nic nebude. Pokud je problém opravdu v ní, tak bych to raději dal do servisu. Já jsem jednu takovou závěrku z TLR otevřel, nakouknul a hned raději zavřel. Možná bude ale problém jen v přepínání časů?
  • 0

#3 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 25 květen 2008 - 15:29:56

Diky. Ne, problem neni v prepinani. Kdyz konkretni cas zkousim, tak petkrat se lamely rozeviraji line a poseste se rozeskoci korektne. Prepinani casu funguje dobre, hrasne to zapadava a problem tam neni. Nemuzou ty lamely byt "ulepene" a bude stacit jejich vycisteni?
  • 0

#4 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 25 květen 2008 - 16:22:44

Za pokus to stojí. Vyčistit lamely takový problém není, ale na časy bych si netroufl. Rozhodně je to podle mě zajímavá a zábavná práce :D
  • 0

#5 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 25 květen 2008 - 16:46:15

Zajimave to je. Dostal jsem se k tomu ze mam hromadku dilu, ale snimaci objektiv spolu se zaverkou mam vcelku, nedokazi to rozebrat.
  • 0

#6 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 25 květen 2008 - 18:17:57

Yashicu jsem nerozebíral, ale hádám, že jsou přední i zadní díl k závěrce přidělány jednoduše závitem. Nejde odšroubovat přední nebo zadní skupinu? To je divné. Počkej do večera, určitě odpoví někdo, kdo to měl v ruce.
  • 0

#7 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 25 květen 2008 - 21:44:05

Na 99 pprocent jsou mastné lamely, potvrdíte si to tak, že závěrku natáhnete, podržíte natahovací páčku a stisknete spoušť. Tím závěrku donutíte pomalu se otevřít. Mastnota se usazuje nejčastěji právě na "hrotech" lamel. Spravit to jde víceméně i s minimální výbavou, když se Vám ovšem podaří odšroubovat přední člen. Nejlépe je použít gumový, nejlépe hranatý kroužek vhodného průměru a vyvinout rovnoměrný tlak na filtrový závit, snažit se člen vyšroubovat. Nedoporučuju využít zářezy na přírubě přední čočky, jednak by mohlo dojít k jejímu poškrábání a taky byste mohl povolit jen tu přírubu, nikoli celý člen. No a pakliže se to povede, tak klůckem s vatou - lze použít i "šťourátko do uší"- nasucho (!) lamely otřít. Musejí být ale částečně otevřené - viz předchozí postup. Zcela postačí otřít jen vnější stranu, pokud by to snad nepomohlo či jste chtěl být hodně důkladný, můžete si vytvořit jednoduchý přípraveček - ohnout drát vhodného průměru do pravého úhlu a na tu ohnutou část, jejíž délka by měla dělat asi tak 0,5 - 1 cm, namotat smoteček vaty. Vše opět jen nasucho. Na závěr vyfoukat optiku. Samozřejmě to jde udělat i důkladnějšín postupem - strhnout polepy standarty, odšroubovat boční kryt standarty, pak mechaniku okolo objektivů. Není to žádná hrůza, akorát při zpětné montáži pak správně osadit převody na clonu a časy. M.j.častá závada těchle Jašik vznikala nesprávnou manipulací při natahování samospouště - ta jde natáhnout jen když je páčka přepínače synchronizace blesku nastavena na X ! Jinak hrozí poškození závěrky. Tož asi tak, budu zvědav, jak to dopadlo.
  • 0

#8 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 25 květen 2008 - 21:51:44

Teď si uvědomuju, že kážu blbosti, Yashica D samozřejmě nemá závit pro filtry, ale bajonet, takže když se Vám i podaří vyšroubovat tu zmíněnou přírubu, nevadí, tlakem na její obnažený závit posléze vyšroubujete celý člen. Pravděpodobnější ale bude, že snadněji vyšroubujete celý člen než jen tu přírubu, ta bývá obvykle dost utažená.
  • 0

#9 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 25 květen 2008 - 21:59:17

Vaclave, mockrat dekuji! Nejdriv jsem si rikal ze to nebude ono, protoze mi lamely prisly OK a ani setreni na vate nenechalo stopy, ale cvaka to vyborne! Jeste to udelam z druhe strany, pro jistotu. Skoda jen ze jsem cekani na odpoved nevydrzel a rozebral Yashicu do sroubku. Ale aspon ji poradne vycidim. DIKY!
  • 0

#10 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 25 květen 2008 - 22:02:04

Jeste dotaz - ten zadni clen jde taky povolit? Nejak mi nejde tak at ho neurvu.
  • 0

#11 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 25 květen 2008 - 23:38:55

Ano, jde povolit a nic tam nehrozí, jako že by se šroubovalo něco jiného. Pokud to máte rozebrané, tak jde ven celý ten černý tubus s optikou.
  • 0

#12 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 26 květen 2008 - 09:39:40

Diky, dobra vec se podarila. Cim prilepit zpatky ten polep?Neprodavaji se nahradni? Ten puvodni nekdo uz oddelaval, prilepil to necim co nejde z tela odstranit a z polepu uz vubec ne.
  • 0

#13 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 26 květen 2008 - 22:41:58

Vcelku se mi osvědčil Herkules, právě proto, aby se to v budoucnu dalo event. opět sundat. Na starých aparátech, např předválečných Rolleiflexech, jsou polepy přilepené šelakovým lepidlem (to kdyby náhodou chtěl někdo být extra ortodoxní).
  • 0

#14 more

more

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 63 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 květen 2009 - 19:07:40

Nechci zakládat nové forum, ale tady to snad sedne. Přišla mi do ruky Yashica D, fajnový strojek, ale po prvním svitku jsem byl nemile překvapen. Všechny snímky byly nezaostřené. Postupným pokusem jsem zjistil, že je vždy zaostřeno před hlavní objekt. Provedl jsem tedy zkoušku, otevřel stroj, na pozici filmu přilepil matnici a zkoušel zaostřit. Bohužel se tušení potvrdilo a zjistil jsem, že spodní objektiv ( snímací) ostří +- ok ( podle stupnice na kolečku ostření ), ale horní ( ostřící objektiv) ostří cca o 1 metr před. Tedy jsem konečně u dotazu. Je možné to jednoduše opravit, ev. má to smysl nebo poslat stroj pouze do vitríny ?
  • 0

#15 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 květen 2009 - 20:03:22

Nechci zakládat nové forum, ale tady to snad sedne. Přišla mi do ruky Yashica D, fajnový strojek, ale po prvním svitku jsem byl nemile překvapen. Všechny snímky byly nezaostřené. Postupným pokusem jsem zjistil, že je vždy zaostřeno před hlavní objekt. Provedl jsem tedy zkoušku, otevřel stroj, na pozici filmu přilepil matnici a zkoušel zaostřit. Bohužel se tušení potvrdilo a zjistil jsem, že spodní objektiv ( snímací) ostří +- ok ( podle stupnice na kolečku ostření ), ale horní ( ostřící objektiv) ostří cca o 1 metr před. Tedy jsem konečně u dotazu. Je možné to jednoduše opravit, ev. má to smysl nebo poslat stroj pouze do vitríny ?



Opravit to jde ,pan Blažek z Nového Jičína na to má mašinku ,je šikovnej a to opravdu hodně a levnej .je rád když si pokecá o starých fotoaparátech a nadšenci udělá cenu... já za vyčištění a kontrolu 124mat dal 100kč až mi to bylo blby dát tak málo. http://fotoservis.ic.cz/
  • 0

#16 more

more

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 63 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 květen 2009 - 20:06:54

Jo, toho znám. Moc tam nechodím, protože se taky vždycky strašně dlouho zakecám :) Zkusím to tam.
  • 0

#17 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 20 listopad 2009 - 18:18:39

...zdravím temnokomorníky. Jelikož sem zde nenašel jiné adekvátní vlákno o Yashice D (a právě sem se stal jejím majitelem). Tak bych se chtěl touto cestou na něco informovat, popř. mi prosím poraďte jiné vlákno o zkušenostech s touto krásnou krabičkou, děkuji.

Jaké by jste doporučili ČB negativní materiály pro volání v R09(v čemž volám kino). Předem díky za radu-doporučení... :lol:
  • 0

#18 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 20 listopad 2009 - 18:38:26

Jaké by jste doporučili ČB negativní materiály pro volání v R09(v čemž volám kino). Předem díky za radu-doporučení... ...foma100
  • 0

#19 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 20 listopad 2009 - 18:51:55

...dík za tip :lol: ! A něco řekněme 400ASA? :D

Jinak pokud moje začátečnické otázky připadají někomu bezpředmětné, tak sorry :D ...ale raději se zeptám...dík :D
  • 0

#20 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 listopad 2009 - 19:10:07

HP5+ nebo Trix pokud seženeš
  • 0

#21 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 20 listopad 2009 - 19:17:48

...dík moc páni :D ! Na triXy fotím povětšinou kino, to by bylo fajn pokud se to dá sehnat :lol: !!! A už končím s otázkama...
  • 0

#22 Truhlik

Truhlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 květen 2010 - 13:04:47

Zravím všechny. Po delší době se vracím ke krásný klasice. Hold klasiku nic nenahradí. Mám votázku, dnes si du pro Yashicu D s Yashinonem :lol:. Potřeboval bych poradit, jestli v Hradci Králové ještě funguje nějakej opravář. Vím, že jeden bydlel někde U Zvoničky, ten je prej delší dobu v důchodě a neopravuje a o druhým jsem jen zaslechl. Díky za vodpovědi.
  • 0

#23 Truhlik

Truhlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 květen 2010 - 21:12:11

Omlouvám se, už jsem našel v jiném tématu. Budu posílat do Novýho Jičína. Hezkej večer.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních